Jump to content

Νέος Στα Αλάτια


bill1997crack

Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά εδω και δυο χρονια ασχολουμαι με το γληκο νερο (300 λιτρα αγκελοψαρα ) * και ειναι ολα μια χαρα ..

παμαι στο θεμα τωρα παιδια εχω ενα 60 λιτρο και αποφασισα να το κανω νανο reef και θα ηθελα να μου πειται τι θα χρειαστο

ποσο βραχο ?

ζοντανη αμμο??(αν το λεω καλα)

σκιμερ?/

φιλτο εχω θα βαλο αντι φοσφορο μεσα

απο τεστ ακτοσ απο ΑΥΤΑ ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΥ ΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΟ ΘΕΛΩ????

ΑΠΌ ΦΩΤΙΣΜΌ ΤΙ ΘΈΛΩ ???

παιδια αν μπορειται να μου πειτε ποσο θα παει το μαλη περιπου ?? υπολογιζω με το φτωχο μου το μιαλο (500-600)

και κατι τελευταιο επηδη λειπο συχνα απο το σπιτι αν μηνουν μονα τους 1-2 βδομαδεσ θα εχουν θεμα???? (ενοητε αυτοματη ταιστρα και φωτα )

τα κοραλια θελουν ** λιπασματα**? :bigemo_harabe_net-82::bigemo_harabe_net-82::bigemo_harabe_net-82::bigemo_harabe_net-82: σας σκοτησα

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στα αλάτια!

Τι διαστάσεις έχει το 60ρι?

Βράχο θα χρειαστείς περίπου 6 κιλά.

Και αραγωνίτη κάπου τόσο. Ίσως λίγο παραπάνω.

Σκίμμερ εγώ θα σου έλεγα να βάλλεις. Αλλά σε αυτά τα λίτρα είσαι οριακά και στο να μην βάλλεις. Αν κάνεις τακτικές αλλαγές νερού ίσως και να μην χρειαστείς, αλλά με το σκίμμερ θα πηγαίνει πολύ πιο χαλαρά, και το κόστος του αλατιού με τον καιρό θα σου βγει παραπανω απο το να πάρεις ένα σκιμμεράκι.

Φιλτράκι κράτα το.

Τεστάκια θα χρειαστείς θαλασσινού. Του γλυκού δεν κάνουν

Φωτισμό ανάλογα εσύ τι θες. Μπορείς λεντ, μπορείς και τ5.

ΑΝ λείψεις όσο λες, ναι μπορεί να κάτσει μόνο του, απλά πρέπει να έχεις κάνει τα πάντα απο πριν. Αν και ποτέ δεν ξέρεις αν θα σου κάτσει η στραβή.

Εγώ θα σου έλεγα αν έχεις κάποιο άτομο όταν λείπε να σου κάνει τα απαραίτητα θα ήταν το καλύτερο.

Τα ψάριαόχι δεν θέλουν λίπασμα! :D

Καλή συνέχεια. Περιμένουμε νέα σου!

Link to comment
Share on other sites

ειναι το juwel coral 60 !!! βρε δεν λεω για τα ψαρια λιπασμα λεω για τα κοραλια ανεμωνεσ και λιπα αααααα και κατι ακομα θελω r/o???? γιατι δεν εχω σκευτομαι για λεδακια μπορω να τα προσαρμοσω πιο ευκολα πανω !!! αλλα απο που μπορω να αγορασω (αν μπορ3ειται να μου προτινετε καπια με λινκ ) και κατι ακομα για το βραχο πρεπει να παρω βαση η οπωσ ειναι των βαζω μεσα ?? αν παρω ζωντνο βραχο πρεπει παλη να κανει των κυκλο του αζοτου η ειναι κατευθαν ετοιμο????????????????? λογο του βραχου? :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

ειναι το juwel coral 60 !!! βρε δεν λεω για τα ψαρια λιπασμα λεω για τα κοραλια ανεμωνεσ και λιπα αααααα και κατι ακομα θελω r/o???? γιατι δεν εχω σκευτομαι για λεδακια μπορω να τα προσαρμοσω πιο ευκολα πανω !!! αλλα απο που μπορω να αγορασω (αν μπορ3ειται να μου προτινετε καπια με λινκ ) και κατι ακομα για το βραχο πρεπει να παρω βαση η οπωσ ειναι των βαζω μεσα ?? αν παρω ζωντνο βραχο πρεπει παλη να κανει των κυκλο του αζοτου η ειναι κατευθαν ετοιμο????????????????? λογο του βραχου? :bigemo_harabe_net-134:

Λοιπόν, με 60 μήκος βρίσκεις και έτοιμο φωτιστικο!

Αν θέλειςκάτι φτηνό που να μην σε περιορίζει και να κάνει την δουλειά του πάρε αυτό:

http://www.petsupermarket.gr/3128/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/glo-t5-ho-linear-lighting-system-2x-24watts-%CE%BC%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CF%82:-61cm.html

Πολλά παιδιά το χρησιμοποιούν με επιτυχία.

Μπορείς και σε λεντ. Αλλά τσούζουν οι τιμές. Εκτός και αν πας σε ιδιοκατασκευή!

Αντίστροφη όσμωση καλό είναι να πάρεις.

Δεν χρειάζεσαι βάση. Εκτός και αν θες να φτιάξεις κάτι συσγκεκριμένο.

Αν είναι ζωντανός είναι σχεδόν έτοιμος κουραρισμένος(ειδικά απο χομπίστα).Αλλά καλού κακού πρέπει να περιμένεις λίγες μέρες και αν δεις ότι οι μετρήσεις σου είναι κομπλέ προχωράς.

Για βράχο δες αγγελίες.

Link to comment
Share on other sites

παιδια επεστρεψα με νεα απο το μετοπο και πολες αποριες λειπων σημερα το σηζητησα το θεμα με τουσ γονεις μου γιατι ειμαι 16 και οπως και να εχει χρεαζομαι λευτα ( μερικη θα βιαστουν ισως να πουναι οτι ειμαι μικροσ για κατι τετοιο αλλα εστησα απο το Α ΩΣ ΤΟ Ω 300 LITRA ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΑΓΚΕΛΟΨΑΡΑ το οποιο ρεχει εδω και 2 χρονια αρηστα !!!) και τεληκα δεκτηκαν να μου δοσουν τα λεφτα που χρειαζομαι :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

οποτε σηνεχειζουμαι κανονικα σημερα γεμησα και τεσταρα το 60 λιτρο

1) απο φιλτρο εχω το sera fill 60 με 3 καδακια 320 λιτρα την ωρα αρκει για φωσφορω?

2) η αντισροφη οσμωση ειναι απαραιτητη?/ η οχι τη μετρησης θελουμαι στο νερο απο PH KH GH ??(kai τη νερο βγαζει η ωσμοση)

3) αντει για τη λαμπα που μου προτινη ο φιλοσ μου απο πανω αν παμε σε led exetai kapia na protinetai ? και γενικα ποσα watt θελω

4)το moon light einai απαραιτιτο????

5)τη θερμοκρασια θελουμαι να εχει το νερο ?

6) τι κυκλοφοριτεσ θελω ποσουσ και ποσα l/h

σκευτομαι να βαλω μ****α κορλια γιατι μου αρεσουν περισσοτερο και 1-2 σκληρα μαζι με 2 clown και καμια γαριδουλα (λεω πολλα για τα λιτρα ??)

** θποσχομαι να δοσω στολαο πολυ φοτο και μια πληρησ παρουσιαση :bigemo_harabe_net-81:

7)αααα και κατι ακομα πως μετραμαι την αλλατοτιτα????????

τα ψωνια ξεκινανε απο το σαββατο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :ph34r: :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Σε τι μπάτζετ θα κινηθείς πάνω-κάτω;σκίμμερ θα βάλεις;

Η όσμωση είναι απαραίτητη,καθώς και η αυτόματη αναπλήρωση.κυκλοφορία με δυο κυκλοφορητές 2000λίτρα αν ώρα είσαι εντάξει.

Αλατότητα μετράμε με ρεφρακτόμετρο,το φίλτρο σου κάνει για άνθρακα και αντιφωσφορο

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

1 ) υπολογιζω 500-600 και κατι ++ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΠΡΟΤΙΜΑΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΠΑΡΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΤΣΑΠΑΤΣΟΥΛΗΚΑ \

2) ναι ενα μικρο σκιμμερακι θα το βαλω για να εχουν μια καλητερη ζωη τα ζωντανα και για να μην αλλαζω νερο καθε βδομαδα ( κανει πολη θορηβο το skimmer?/?)

3) μια οσμοση απο το waterwaves sta 50 ευρο καλα ειναι???http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30174

4) ρε παιδια την αναπληρωση την τη θελω ?????/ χερακια εχω !! ποση να ειναι η εξατμιση με χαλαει πολη εσθιτικα να εχω ενα μπετονη διπλα απο το ενυδρειο αν γινετε να το αποφιγουμαι???????

Link to comment
Share on other sites

Η όσμωση μια χάρα είναι,η αναπλήρωση χρησιμεύει για να μην αλλάζει η αλατότητα συνέχεια,ειδικά σε μικρά συστήματα μεταβάλεται εύκολα.Αν λείψεις μερικές μέρες τι θα γίνει;

Link to comment
Share on other sites

σωστος !! δεν το ειχα σκευτη αυτο που μπορω να βρω την συσκευη??????? ααα και επεσης οποιοσ μπορει να απαντηση και στα παραπανω ερωτημα

gregog7 eyxaristo πολυ για τον χρονο που αφιεροσες για να μου απαντησης !!

Link to comment
Share on other sites

Test θα χρειαστείς PH, KH, NH4, NO2, NO3, CA, MG, PO4. Πάρε της salifert καλύτερα.

Την αναπλήρωση μπορείς να την βρεις και στην waterwaves. Και κάποια παιδιά εδώ μέσα φτιάχνουν. Αλλά αν πιάνει το χέρι σου μπορείς να κατασκευάσεις και συ!

Το σκίμμερ κάνει ανάλογο θόρυβο με το τι θα πάρεις. Δεν είναι όλα ίδια.

Σε λεντ, πάει πολύ το κοστούμι και δεν ξέρω αν θα σε φτάσει ο προυπολογισμός. Θα σου μιλήσουν άλλοι για τα λεντ.

Το moon light όχι δεν είναι απαραίτητο! Θέμα αισθητικής είναι.

Θερμοκρασία θές απο 25,5 έως 26,5. Εκεί μέσα.

Τα άλλα στα είπε ο greg.

Ρίξε μια ματιά και στις αγγελίες. Παίζουν καλά πράγματα σε καλές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολλή όλους σηντομα θα ενημερωσο για την εξελιξη με foto οπως ειπα και πριν προτιμώ να περνω ενα κομματι το μηνα που λεει ο λογος και να το φτιάξω σωστά πάρα να το φτιαξω προχειρα με ψευτηκα υλικα!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κυυκλοφοριτες επιδη δεν καταλαβα 2000 λιτρα την ωρα χ2 η 2 χ 1000 λιτρα την ωρα! μηλαμε για μ****α κοραλια

σκευτομαι για αυτον ** το link αν απαγορευετραι να το σβησω http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2525 θελλω εναν η δυο??

Έγινε επεξεργασία - bill1997crack
Link to comment
Share on other sites

skimmer http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2938 παιδιά να κάνω μια ερωτησουλα το συγκεκριμένο κάνει θορυβώ ????

ηυπαρχει καπιο αλλο εξωτερικο στη ιδια τιμουλα η φτηνοτερο???

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κυυκλοφοριτες επιδη δεν καταλαβα 2000 λιτρα την ωρα χ2 η 2 χ 1000 λιτρα την ωρα! μηλαμε για μ****α κοραλια

σκευτομαι για αυτον ** το link αν απαγορευετραι να το σβησω http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2525 θελλω εναν η δυο??

2 χ 2000 Καλύτερα.

Αυτός που επέλεξες είναι καλός, απλά θα χρειαστείς 3 σίγουρα.

Εγώ θα σου πρότεινα κάτι τέτοιο:

http://www.petsupermarket.gr/2901/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/resun-1000lh-%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82-%CE%B8%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%8D-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D.html

Με 3 τέτοιους είσαι κομπλέ! Δοκιμασμένοι!

skimmer http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2938 παιδιά να κάνω μια ερωτησουλα το συγκεκριμένο κάνει θορυβώ ????

ηυπαρχει καπιο αλλο εξωτερικο στη ιδια τιμουλα η φτηνοτερο???

Το σκιμεράκι αυτό μπαίνει μέσα και θα σου πιάσει χώρο.

ναμε παλη σας σκοτησα το ξερω :bigemo_harabe_net-82::bigemo_harabe_net-82:

λοιπόν αυτό το φωτιστικό με καταληπτή? http://www.houseofled.gr/aqualum-par.html

Δεν θα στο πρότεινα για κυρίως φωτισμό. Μαζί με το σταντ θα σου βγει κανα 150ρι. Με τόσα παίρνεις 2 φωτιστικά σαν και αυτά που σου έδειξα και βάζεις και αστέρια μέσα στο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

ωραία μέσα στην εβδομάδα αυτί η την επόμενη θα επισκευτω το καταστημα να δω τι θα παρω!! :bigemo_harabe_net-146: ** βλεπετε μεχρι τισ 10 του μηνα ειναι και η εξετασης αλλα μετα free :bigemo_harabe_net-101: kai poli kairo για να ασχοληθω !!! να σοθ πο και κατι αλλο αμα εβαζα εναν στα 4000 λιτρα δεν θα γινοτατα σωστα η δουλεια το λεω γιατι πιανουν λιγότερο χωρο και μπορεισ να μου πεις και ενα skimmeraki na αγορασο οσω πιο οικονομικό και αθορηβο γίνεται??? ααα και κατι ακομα αν το εκλεινα το βραδη πιραζει?// :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα!

Η παρ η λάμπα είναι καλή γιατί έχει πολύ μικρές θερμοκρασίες,αλλά δεν θα καλύψει τους 60 πόντους με τίποτε.....βάλε Τ5 να είσαι σίγουρος!

Σκίμερ κοίτα το μικρό achilles από aqualobby.Κρεμαστό και καλό.

Βράχο βάλε 4 με 5 κιλά να έχεις και χώρο για κολύμπι!

Θα χρειαστείς οποσδήποτε αυτόματη αναπλήρωση και κοντρόλερ θερμοκρασίας για σταθερότητα.

Τεστάκια στα είπε και ο Παναγιώτης.

Από κυκλοφορία παιδιά εμένα θα με βρείτε αντίθετο σε ότι έχω διαβάσει εδώ!Πιστεύω πως επειδή θέλει μαλακά το παιδί,δύο χιλιάρηδες θα τον καλύψουν,χωρίς να τρώνε σφαλιάρες τα κοράλλια του....άντε τρεις το πολύ!

Αραγωνίτη βάλε νεκρό.Τσάμπα λεφτά ο ζωντανός!

Θα χρειαστείς για αρχή 4 κιλά αλάτι (περίπου) για να βγάλεις 1025 αλατότητα στα 60 λίτρα,και ένα ρεφρακτόμετρο για να μετράς αλατότητα.Για αλάτι σου προτείνω redsea.Πολύ καλό και σπάει για πλάκα.

Επίσης θα χρειαστείς ένα δοχείο και έναν μικρό αλλά δυνατό κυκλοφορητή για να σπάς το αλάτι για τις αλλαγές νερού!

Α/Ο είναι must,αν θες η άλγη και ότι έχει το δίκτυο νερού μας να κρατείτε μακριά από το ενυδρείο σου!

Τέλος,δύο κλόουν και μια γαριδούλα είναι ότι πρέπει!

Edit:

Αν το σκίμερ σου είναι καλό και καλύπτει με το παραπάνω τα λιτρα σου,μπορείς να το κλείνεις το βράδυ.Ίσα ίσα που τα μαλακά κοράλλια θα το χαρούν πολύ αυτό! ;)

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

καλη επιτυχια στις εξετασεις σου :bigemo_harabe_net-64:

Με το σκιμμερακι μπορεις να το κλεινεις το βραδυ αρκει να το δουλεψεις πρωτα σταθερα κανενα μηνα ωστε να στρωσει.

Ειναι αρκετοι αυτοι που το κανουν ωστε το βραδυ που τρεφονται τα κοραλια να υπαρχει περισσοτερη τροφη.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι όσοι δουλεύουν κρεμαστά σκίμμερ ότι όταν ξαναπαίρνει μπρος το σκίμμερ πρέπει να είμαστε εκεί να το κάνουμε εξαέρωση, γιατί στην αρχή δεν τραβάει καλά το νερό.

Link to comment
Share on other sites

παιδεία ευχαριστώ πωλεί για όλες της απάντησης και των κόπο σας :bigemo_harabe_net-145:

το νερο της αναπληροσης πρεπει να ειναι σκετο νερο σωστα ?? χωρίς αλλατι σωστα ?? γιατι απο το ενυδρειο εξατμιζετε μονο το νεςρο ενω το αλλατι μενει αποσο ξερω !! 2 ) το νερο θα ειναι 100 % οσμωση ? αν ναι η οσμοση τη μετρησησ δεινη ph,gh.kh giati aposo ξερω για θαλασσινο θελουμε ~8 ph αρα με καπιο τροπο πρεπει να το ανεβασουμαι??

3)το νερο ωσμοσης δεν αφερει τα παντα απο μεσα αρα δεν θα χρειαστο συμπληροματα σε καλιο νατριο και ....

***** ειδη μολισ γιρισα απο τα μαγαζια ! :bigemo_harabe_net-126: και προμιθευτικα τα τεστακια !!!!! μεσα στην επομενη θα παμε μαλον βολτα απο water wave :bigemo_harabe_net-81:

Link to comment
Share on other sites

Τι τεστάκια πήρες?

Το νερό της όσμωσης θα βγάλει ανάλογα με την περιοχή σου.

Πχ εδώ στην άρτα, η βρύση δίνει 260 με tds, και η όσμωση μου το πάει στο 3. Σχεδόν απιονισμένο.

Στην αναπλήρωση δεν θα εχεις αλατόνερο. Νερό όσμωσης θα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Gh δεν μετράμε στο θαλασσινό,σκίμμερ αυτό που σου είπαν τα παιδιά,φτηνό και αξιόπιστο.

Κυκλοφορία 2 corallia nano 1600 όμως,τουλάχιστον ο ένας.

Link to comment
Share on other sites

που μπορω να βρω το σκιμερακι? link an ginete giati me ena fast den to βρηκα πηρα της salifest an to lev kala!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...