Jump to content

Νέος Στα Αλάτια


bill1997crack

Recommended Posts

Μπορείς ναι....απλά να έχει σπάσει καλά το αλάτι και να έχεις κυκλοφορία....όσο πιο γρήγορα μπορείς βάλε το σκίμερ!

Link to comment
Share on other sites

απο την αλη εβδομαδα περνω και βρέχω και θα εχεται και φοτω !

Άντε με το καλό!!

Περιμένουμε και φώτο.

Link to comment
Share on other sites

και οι πρωτη foto απο τη r/o !! http://imageshack.us/photo/my-images/89/imag0163b.jpg/

και μερικές ερώτησης 1) ποση αλατοτητα θελω ?

2) με τους κυκλοφορικες και το φιλτρο (ανθρακα , antifosmo...) μπορώ να βάλω των βράχο (μου ειπαται ναι άλλα θέλω να είμαι σίγουρος)

​ 3) το επόμενό που θα πάρω να είναι το φως η το σκιμμερ ?

** το ξερω οτι σας κουρασα αλλα στο πρωτο ενυδρειο μου εκανα παραπολα λαθη και εχασα αρκετα ψαρακια :bigemo_harabe_net-99:​ και δεν θελω να συμβεί το ιδιο )

Link to comment
Share on other sites

Η όσμωση είναι οκ!

Αλατότητα αν το πας για reef θές 1025 - 1027.

Ναι μπορεις να βάλλεις τον βράχο. Μην τον ταλαιπωρήσεις πολύ εκτός νερού γιατί μπορεί να αρχίζει να νεκρώνει.

Πάρε πρώτα φωτιστικό και μετά σκίμμερ.

Δεν μας κουράζεις! Τιμή μας να σου απαντάμε! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη

Ναι μπορείς,αλατότητα 1.024 εως 1026

Εγώ θα έπαιρνα το σκίμμερ

Edit

Τώρα είδα ότι είσαι 60 λίτρα μπορείς και χωρίς σκίμμερ στην αρχή

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε ότι είναι και 60 λίτρα. Φωτισμό χρειάζεται άμεσα. Σκίμμερ όμως μπορεί να το αναβάλλει για λίγο καιρό(όχι πολύ) αν κάνει τακτικές αλλαγες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την ποιότητα,πόσο πορώδεις είναι,πιστεύω να σου φτάσουν

Link to comment
Share on other sites

ok !!! πρώτα ο θεός το Σαββάτο πάμε για βράχο 6-7 κύλα ειναι οκ?

Αν βρεις απο συνχομπίστα καθαρό βράχο πάρε. Απο μαγαζί δεν θα στο πρότεινα.

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθισω να βρω από χομπηστα αλλα δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω

* από μαγαζί τη έχει ?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τις αγγελίες. Φουλ στον βράχο ειναι.

Απο μαγαζιά δεν θα στο πρότεινα γιατί δεν ξέρεις τι κουβαλάει, και επίσης η τιμή τσούζει!

Link to comment
Share on other sites

Το ότι μπορεί να κουβαλάει κάτι είναι σίγουρο....και η τιμή είναι πολύ τσουχτερή!Πάρε από αγγελία να έχεις το κεφάλι σου κομπλέ!Να μην σου πω να παίξεις με νεκρό και να περιμένεις να ωριμάσει! ;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα να μαι και πάλι με μια ακόμα απορία !! :bigemo_harabe_net-82: κηκλοφοριτες να πάρω κινεζικούς η βγάζουν προβλήματα? είναι αθόρυβη ( είναι διπλά σε κρεβάτι και είναι σημαντικο ) σκευτομαι μιαs και θελω μαλάκα κοράλλια 3 ης 1000l/h

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

οι κινεζικοι κυκλοφορητες ειναι λιγο λαχειο.σε αλλους δεν <<φτουρισαν>>,αλλοι παλι τους εχουν χρονια.μιας και η τιμη τους ειναι χαμηλη και σε περιπτωση αστοχιας δεν χανεις πολλα λεφτα οποτε ψιλοακινδυνο το ρισκο.

εναν sun-sun 5000l που ειχα εγω σχεδον ενα χρονο μου βγηκε καλος.θορυβο δεν εκανε πολυ αλλα παλι το θεμα του θορυβου ειναι υποκειμενικο μιας και κατι που αλλος δεν το <<ακουει>>,αλλον τον ενοχλει.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Αθίρυβοι κινέζοι είναι οι resun.

Αλλά δεν είναι τόσο δυνατοί όσο οι sun sun.

Πάντως αν θες μικρούς να σου κάνουν δουλειά είναι καλοί:

http://www.petsupermarket.gr/2901/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/resun-1000lh-%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82-%CE%B8%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%8D-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D.html

Link to comment
Share on other sites

Αθίρυβοι κινέζοι είναι οι resun.

Αλλά δεν είναι τόσο δυνατοί όσο οι sun sun.

Πάντως αν θες μικρούς να σου κάνουν δουλειά είναι καλοί:

http://www.petsupermarket.gr/2901/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/resun-1000lh-%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82-%CE%B8%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%8D-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D.html

αυτούς ήθελα !

Link to comment
Share on other sites

πήρα 2 coralia nano 1600 !` :bigemo_harabe_net-64: λοιπόν πόσο αραγανιτη θέλω 61x31 πλάτος χ 38 ύψος (σε κιλα ) ?? αλλατοτητα 1025 είναι οκ? κυκλοφορία 1600+1600+320 (το φιλτο ειναι ) οκ? φωτισμό ποσά watt τ5 θέλω ? 2 h μια ?

κοραλια μετα απο ποσο καιρο μπορω να βάλω δεν βιάζομαι *** παιδιά τι ζουμιά πρέπει να ρίχνω για εύκολα κοράλλια

Έγινε επεξεργασία - bill1997crack
Link to comment
Share on other sites

πήρα 2 coralia nano 1600 !` :bigemo_harabe_net-64: λοιπόν πόσο αραγανιτη θέλω 61x31 πλάτος χ 38 ύψος (σε κιλα ) ?? αλλατοτητα 1025 είναι οκ? κυκλοφορία 1600+1600+320 (το φιλτο ειναι ) οκ? φωτισμό ποσά watt τ5 θέλω ? 2 h μια ?

κοραλια μετα απο ποσο καιρο μπορω να βάλω δεν βιάζομαι *** παιδιά τι ζουμιά πρέπει να ρίχνω για εύκολα κοράλλια

απο κυκλοφορια οκ αραγωνιτη περιπου 8 με 1ο κιλα αλατοτητα οκ φως με ενα celio εισαι οκ,κοραλια μολις μηδενισει η αμωνια και τα nitrite μπορεις να βαλεις και υπομονη η βιασυνη ειναι κακος οιωνος,

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

το οποιο κανει και σε μεγαλυτερο ενυδρειο που σου ευχομε να πας γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...