Jump to content

Νέος Στα Αλάτια


bill1997crack

Recommended Posts

Τοτε φιλε μου παρε τις aquael με τις 2λαμπες μια μπλε και μια λευκη

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λεφτά θα ήθελες να "επενδύσεις" στον φωτισμό του ενυδρείου σου;Σε ρωτάω για να μπορέσω να καταλάβω πάνω κάτω το budget σου,και να προτείνω κάτι πάνω σε αυτό!Πάντως να ξέρεις πως ο φωτισμός σε ένα καλό reef ενυδρείο,είναι πολύ βασικό "συστατικό"!

Από πρόσθετα τώρα,αν παίξεις μόνο με μαλακά κοραλλάκια και ζωανθούς,δεν θα χρειαστεί να προσθέτεις τίποτε.....πάρε μόνο να υπάρχει το reef builder από την seachem ή το ph buffer της Kent για να κοντρολάρεις το Kh στην αρχή λόγω κοραλλίνης! ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον κωστα(kostakappa) σε ολα

Εαν καταλαβα σωστα την ερωτηση για τον φωτισμο φιλε bill,αν θελησεις να βαλεις μονο μ****α και lps με 2 τ5 24w θα εισαι μια χαρα...εαν

θες να το κανεις mixed reef θα εισαι υπερκαλυμμενος με 3 τ5 των 24w.

Ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι θα πηγαινα εξαρχης στις 3 ωστε να μπορεις να "κρατησεις" οτι θες ανα πασα στιγμη.(εαν δεν υπαρχει θεμα κοστους φυσικα)

Θα κανεις κατι μονος σου η προτιμας ετοιμο?

Πολυ καλο το οτι δεν βιαζεσαι,οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω η υπομονη ειναι βασικο πραγμα στο θαλασσινο ενυδρειο.

Τι κοραλακια θες να βαλεις γενικοτερα?

Οταν λες ζουμια εννοεις τροφη για κοραλια?

Μεγεια τις coralia :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

thk δεν βιάζομαι γιατί και με το γλυκό έκανα λάθη με την βιασύνη και έφαγα το κεφάλι μου !! άλλα έμαθα.

φωτιστικό σκευτομαι αυτό http://aquario.gr/fotismos/t5/t5-lighting/hagen-a3911-glo-t5-ho-39-watt-91-cm.html#.UbakD_l7IhF (μπορω να διαθεσω μεχρι 100 αντε και κατι παραπανω ) θέλω γενικά μαλάκα κοράλλια αλλα και κανένα σκληρό δεν θα με χάλαγε ναι όταν λέω ζουμιά αυτο ενοω τροφη για τα κοραλλια η διάφορα άλλα συμπληρώματα.

και κατι αοκμα ποσο αραγωνιτη θελω ? 61x31x38 (31 ειναι το πλατος)

Αραγωνίτες Έγινε επεξεργασία - bill1997crack
Link to comment
Share on other sites

Εειδή το πλάτος του ενυδρείου σου είναι 60 πόντοι,δεν μπαίνει το συγκεκριμένο φωτιστικό που έκανες link.Θες το ίδιο αλλά στο πιο μικρό του,με 24 watt λάμπες!Είναι μια αξιόπιστη και πάνω απ'όλα δοκιμασμένη λύση το συγκεκριμένο φωτιστικό και στο προτείνω!Εννοείτε ότι οι λάμπες που θα βάλεις θα είναι ΑΤΙ και μόνο ΑΤΙ ε......Καλή συνέχεια φίλε μου.

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

παιδιά Καλησπερα το ενυδρείο γεμησε (foto από αύριο είμαι από κινητό) μπήκαν 6κιλα βράχο από ποτέ να βάλω Κοραλία (ευκολα) αα και κάτι εκομα μπορώ να βάλω 2 clown;

Link to comment
Share on other sites

μολις μηδενισει η αμονια και τα νιτριτ τοτε μπορεις

Link to comment
Share on other sites

ακούω σχόλια το ενυδρείο λειτουργεί 2 μέρες αμμωνία στο 1 no2 0 αλάτι 1025 ( φωτιστικό θα μπει σε 1 εβδομάδα ελπίζω να μην εχω πρόβλημα μονό ο βράχος είναι)

αααα και κατι ακόμα ανθρακα στο φίλτρο καθε ποτέ να αλαζω? και ποτε να κάνω την πρώτη μου αλλαγή νεύρου οταν δω αμμωνία 0?

Link to comment
Share on other sites

Παίξε με το στήσιμο του βράχου σου,σίγουρα μπορείς πολύ καλύτερα!Προσπάθησε να δημιουργήσεις πλατφόρμες για τα κοράλλια!

Τον άνθρακα παραδοσιακά τον αλλάζουμε μια φορά τον μήνα,τον αντιφώσφορο αναλόγως την βάση (αλουμινίου ή σιδήρου).Ο αλουμινίου ανά 15 μέρες περίπου,ενώ ο σιδήρου μπορεί να πάει και δίμηνο! :)

Για την κυκλοφορία τώρα,προσπάθησε ο ένας κυκλοφορητής να "αποκρούει" το ρεύμα του άλλου,ώστε να δημιουργούνται διαφορετικά και τυχαία ρεύματα στο ενυδρείο!;)

ΥΓ.Καλή συνέχεια φιλαράκι και ότι χρειαστείς ρώτα!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

ok ευχαρηστω !! παντος ο βραχος δεν εχει βγει καλα στη φοτο ειναι πολι πιο ωρεοσ απο κοντα και εχει παραπολες θεσεισ για κοραλια

τα κοραλια μπενουν και στην αμμο η μονο στον βραχω?? ( σκευτομαι για zoanthus kai kanena μανιταρη )

αλλαγη ποτε να κανω οταν δω αμμωνια 0?

Έγινε επεξεργασία - bill1997crack
Link to comment
Share on other sites

Άστο να φτιάξει το νεράκι...κάνε την πρώτη σου αλλαγή σε κανά μήνα.....τα ζωανθάκια κόλλα τα στον βράχο,να βρουν χώρο να αναπτυχθούν!Τα μανιτάρια μόνα τους και μακριά από τον βράχο στην άμμο,αν αρχίσουν να αναπτύσονται,καλύπτουν τα πάντα σε χρόνο μηδέν.....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους ! εχω μια απορια μπορω να γεμισω ενα 20 λιτρο με νερο οσμοσης και να το κρατησο για τησ αλλαγες ?? (κλεισμενο αεροστεγος ) η χαλαει ? * γιατι εξατμιζετε κιολας λιγο και δεν μπορω ολη μερα συνδεσε-ξεσυνδεσε την οσμοση :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους το ρεεφακι τρέχει ακριβώς μια εβδομάδα αμμωνια εχω 0.25 αλλα νο2 0 δεν επρεπε να έχουν ανεβεί? έστω και λίγο ? (φωτιστικό δεν έχω πάρει ακομα υπαρχή πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Θέλει κι άλλο για να κάνει τον κύκλο του...υπομονή φίλε μου και τίποτε άλλο...!

Για το φωτιστικό αφού δεν έχεις ζωντανά ακόμα δεν τρέχει.

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά το ενυδρείο τρέχει εδώ και 10 μέρες και δηχνει να έχει στρώσει θα το αφήσω λίγες μέρες ακόμα πριν την 1 αλλαγή νερού και πάμε στο 8εμα σήμερα παρατήρησα μια

aiptasia ειναι παρα πολη μικρη βεβαια τι να κανω ?? πια γαριδα της τρωη?
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...