Jump to content

Αλγη Μπλε-Πρασινη


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους!!!!!!!!!εδω και κανα 2 εβδομαδες παρατηρησα στην αμμο σε ενα σικγεκριμενο σημειο αυτη την αλγη,το χρωμα της μπλεδιζει λιγο ,ολο το ενυδριο γενικα εχει αρκετη αλγη καφε και λιγο τριχοιδη αλλα την παλευω μεχρι τωρα,απλα αυτο το ειδος και το χρωμα πρωτη φορα το συναντω,τι μπορει να ειναι??εξαπλονετε αρκετα γρηγορα!!!!εχω ριξει μια ματια στο τοπικ με τις αλγης,δεν μου μοιαζει με καμια,μονο με το κυανοβακτιριο μοιαζει,αλλα αυτο δεν αφορα μονο θαλασινα?οποιος μπορει ασ βοηθησει!!!!!!!!!!!να ειστε ολοι καλα

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα την φωτοpost-53257-0-35719000-1369421132_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!!!!!!!!!εδω και κανα 2 εβδομαδες παρατηρησα στην αμμο σε ενα σικγεκριμενο σημειο αυτη την αλγη,το χρωμα της μπλεδιζει λιγο ,ολο το ενυδριο γενικα εχει αρκετη αλγη καφε και λιγο τριχοιδη αλλα την παλευω μεχρι τωρα,απλα αυτο το ειδος και το χρωμα πρωτη φορα το συναντω,τι μπορει να ειναι??εξαπλονετε αρκετα γρηγορα!!!!εχω ριξει μια ματια στο τοπικ με τις αλγης,δεν μου μοιαζει με καμια,μονο με το κυανοβακτιριο μοιαζει,αλλα αυτο δεν αφορα μονο θαλασινα?οποιος μπορει ασ βοηθησει!!!!!!!!!!!να ειστε ολοι καλα

Δυστυχώς όχι, δεν αφορά μόνο τα θαλασσινά. Όταν λες εξαπλώνεται γρήγορα ; Για πόσο γρήγορα μιλάμε ;

Link to comment
Share on other sites

μην μου λες τετοια!!!!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-86: μεσα σε δυο μερες απο μια κουκιδα 3-5 χιλιοστα εγινε αυτο που φενετε στην φωτο

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως θα το έχεις διαβάσει. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=70518

Ξεκίνα χωρίς να χάνεις πολύ χρόνο. :)

Link to comment
Share on other sites

αμμεση λυση ψεκασμα με οξυζενε με μια συριγγα και μετα ακολουθεις τα παραπανω!

Link to comment
Share on other sites

αμμεση λυση ψεκασμα με οξυζενε με μια συριγγα και μετα ακολουθεις τα παραπανω!

Και γιατι να μη κανει μια 4ημερη συσκοτιση απο το να ριξει χημικα στο ενυδρειο του?

Link to comment
Share on other sites

παιδια,αφου τελικα καταλαβα οτι ειναι κοιανοβακτηριο,αρχικα το αφερεσα ολο σχεδον απο το βυθο με σκουπα(μαζι με μπολικη αμμο) αλαξα 30% του νερου,θα ταιζω προς το παρον ελαχιστα και θα μειωσω σε 5-6 ωρες τον φωτισμο.......και ο θεος βοηθος,ελπιζω να αποφυγω τα χημικα,αν εχετε καμια αλλη ιδεα απο εμπειρια δεκτη

Link to comment
Share on other sites

Σου είπε ο rasta από πάνω. :)

Link to comment
Share on other sites

αν δεν καταφερω τιποτα με αυτα που εκανα,επομενο βημα ειναι αυτο που ειπε ο ραστα,απλα με την σισκοτιση εχω ενα θεματακι,εχω απο μια πρωτη γεννα 7 ψαρακια ενος μηνα,και σημερα γενησαν παλι καμια πενηνταρια αυγα....δεν θα τα επιρεαση η σισκοτιση?

για αυτο προσπαθω να την αποφυγω

Link to comment
Share on other sites

Με μια μικρή αναζήτηση :

τι προτιμάς ; :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια,αφου τελικα καταλαβα οτι ειναι κοιανοβακτηριο,αρχικα το αφερεσα ολο σχεδον απο το βυθο με σκουπα(μαζι με μπολικη αμμο) αλαξα 30% του νερου,θα ταιζω προς το παρον ελαχιστα και θα μειωσω σε 5-6 ωρες τον φωτισμο.......και ο θεος βοηθος,ελπιζω να αποφυγω τα χημικα,αν εχετε καμια αλλη ιδεα απο εμπειρια δεκτη

Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα μ αυτο που εκανες δεν θα πετυχεις κατι..τα σπορια υπαρχουν μεσα στο ενυδρειο και συντομα θα σου ξαναβγει..

Συσκοτηση ειναι η πιο ανοδηνη μεθοδος η οποια πιανει παντα.Κανεις αλλγη νερου,ταιζεις τα ψαρια καλα και καλυπτεις το ενυδρειο με κουβερτα και δεν την ανοιγεις για κανενα λογο για 4 μερες,ουτε καν για ταισμα.Μετα τις 4 μερες,βγαζεις κουβερτα,κανεις αλλαγη νερου 50-60% και σιφοναρισμα οπου εχει πεθαμενο κυανο,καθαριζεις φιλτρο και αλλαζεις και το ενυδρειακο βαμβακι.Μετα θα πρεπει να φτιαξεις αυτο που φταιει για να μη σου ξαναβγει..

Link to comment
Share on other sites

βοηθησε λιγο γιατι τον φιλο μας τον αγγλο δεν τον καταλαβενω 100%,τι σχεση εχει με την ερωτηση μου για τα μικρα μου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα μ αυτο που εκανες δεν θα πετυχεις κατι..τα σπορια υπαρχουν μεσα στο ενυδρειο και συντομα θα σου ξαναβγει..

Συσκοτηση ειναι η πιο ανοδηνη μεθοδος η οποια πιανει παντα.Κανεις αλλγη νερου,ταιζεις τα ψαρια καλα και καλυπτεις το ενυδρειο με κουβερτα και δεν την ανοιγεις για κανενα λογο για 4 μερες,ουτε καν για ταισμα.Μετα τις 4 μερες,βγαζεις κουβερτα,κανεις αλλαγη νερου 50-60% και σιφοναρισμα οπου εχει πεθαμενο κυανο,καθαριζεις φιλτρο και αλλαζεις και το ενυδρειακο βαμβακι.Μετα θα πρεπει να φτιαξεις αυτο που φταιει για να μη σου ξαναβγει..

με τα μικρα?θα αντεξουν?

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο,πες οτι κανω την σισκοτιση για 3-4 μερες,δεν θα ψηθουν απ την ζεστη τα ψαρακια?τα μικρα θα αντεξουν χορις τροφη 4 μερες?δεν θελω να τα χασω,για πειτε τιποτα ρε παιδια

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω φιλε μου να σου απαντησω με 100% σιγουρια σ αυτα που ρωτας..ειναι δικοπο μαχαιρι..

Οι αλλες μεθοδοι που μπορεις να κανεις περιεχουν χημικα..

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε καμια εξέλιξη εδώ;

Link to comment
Share on other sites

την εβγαλα μηχανικα με σκουπα,μεχρι τωρα ολα καλα δεν εχει εμφανιστει παλι,ευχαριστω για το ενδιαφερον!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...