Jump to content

Ξεκιναω Ενα Update Σιγα-Σιγα Για Το Nano


inpense

Recommended Posts

Eιναι απο τιςδυσκολες αγες η ατιμη αλλα με κοπο και πριν φτασει σε σημειο εξαρσης μπορει να την καταπολεμησεις.

Οι επιλογες σου στα κοραλια ειναι πολυ καλες :bigemo_harabe_net-64:

Ειδικα τα zoanthus εχουν μεγαλη ποικιλια σε χρωματα και μπορουν να ομορφυνουν πολυ ενα ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το φωτιστικο δειχνει πραγματικα σουπερ.Ακομα και με σκετο βραχο,τα χρωματα ειναι πολυ ομορφα.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπραβο φιλε inpense! :thumbup:

Οσο παει και ομρφαινει!

Τωρα που δεν εχεις κοραλακια μεσα για να σε δυσκολεψουν στη διαδικασια,προσπαθησε να κανεις

κατι με την αλγη που εχεις ωστε να μην σε απσχολησει στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει συνεργειο καθαρισμου και αντιφοσφωρο και ο θεος βοηθος.αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι δεν εχω φωσφορικα και παρολο αυτα εχω αλγη εχει ξεκινησει και η διατομικη κιολας και ειναι τωρα γ....α

Link to comment
Share on other sites

Το τεστακι σου διαβαζει μηδεν γιατι η αλγη προλαβαινει να τ'απορροφησει με το που βγουν στην στηλη του νερου. :thumbup:

Ποιο αντιφως εβαλες φιλε inpense και το εβαλες σε καλτσα?

Τη διατομικη μην τη πολυφοβασαι θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει.

Link to comment
Share on other sites

Το τεστακι σου διαβαζει μηδεν γιατι η αλγη προλαβαινει να τ'απορροφησει με το που βγουν στην στηλη του νερου. :thumbup:

Ποιο αντιφως εβαλες φιλε inpense και το εβαλες σε καλτσα?

Τη διατομικη μην τη πολυφοβασαι θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει.

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

αααααααααααχχχχχ να που πανε τα λεφτα που μας περνεις!!

bravo φιλαρακι..........εισαι στο σωστο δρομο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

θα ηθελα την βοηθεια σας σε μερικα πραγματα,αν μπορειτε να μου πειτε με τι σας μοιαζουν στις αντιστοιχες φωτο,

στην 3η φωτο τα ειχα απο την αρχη στον βραχο αλλα φαινοταν νεκρα σε σχημα κερυθρας(3 συνολικα) και τωρα ζωντανεψαν και μοιαζουν σαν ανεμωνες με πρασινες ακρες.οταν τα ακουμπαω μαζευονται.στην 1η και την 2η μου φαινετε οτι ειναι tube anemones,δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια βεβαια

post-9297-0-36852300-1380120517_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτες τις φωτο,χωρις να ειμαι 100% σιγουρος,μου μοιαζουν στις δυο πρωτες μικρα feather duster και στην τελευταια

poccilopora(ειδος sps).

Μπορεις να βγαλεις καποιες πιο κοντινες?

Δεν ειναι κατι κακο απο αυτα,αν οντως δεν κανω λαθος φιλε inpense :thumbup:

Ισα ισα το αντιθετο :D

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτες τις φωτο,χωρις να ειμαι 100% σιγουρος,μου μοιαζουν στις δυο πρωτες μικρα feather duster και στην τελευταια

poccilopora(ειδος sps).

Μπορεις να βγαλεις καποιες πιο κοντινες?

Δεν ειναι κατι κακο απο αυτα,αν οντως δεν κανω λαθος φιλε inpense :thumbup:

Ισα ισα το αντιθετο :D

+1.

Tώρα τελευταία πολύ Pocillpora φυτρώνει ρε παιδιά! :D

Link to comment
Share on other sites

εχω μια εξαρση αλγης τις τελευταιες 10-12 μερες κα εχω φρικαρει,εκει που ολα ηταν κομπλε ξαφνικα στο μισο βραχο και στην αμμο εχω αλγη.αυτη στην αμμο την μαζευω με την λαβιδα στο βραχο ομως παρολο που εχω τρια σαλιγκαρια(2 trophus & 1 turbo) και τρια nassarius δεν βλεπω φως.το συστημα τρεχει με αντιφοσφωρο καμια 20αρια μερες,φωτοπεριοδο με βαση το προγραμμα του φωτιστικου 8 πρωϊ με 10 βραδυ (μετα ξεκιναει moon light) και η μονη αλλαγη στην ρουτινα ειναι καινουργιο αλατι(απο red sea σε tropic marin).μεχρι και πανω στους κυκλοφορητες εχω.αρχιζω και :bigemo_harabe_net-86: τρελλλλλλλλλλλλλένομαι

βοηθατε γιατι χανόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

εχω μια εξαρση αλγης τις τελευταιες 10-12 μερες κα εχω φρικαρει,εκει που ολα ηταν κομπλε ξαφνικα στο μισο βραχο και στην αμμο εχω αλγη.αυτη στην αμμο την μαζευω με την λαβιδα στο βραχο ομως παρολο που εχω τρια σαλιγκαρια(2 trophus & 1 turbo) και τρια nassarius δεν βλεπω φως.το συστημα τρεχει με αντιφοσφωρο καμια 20αρια μερες,φωτοπεριοδο με βαση το προγραμμα του φωτιστικου 8 πρωϊ με 10 βραδυ (μετα ξεκιναει moon light) και η μονη αλλαγη στην ρουτινα ειναι καινουργιο αλατι(απο red sea σε tropic marin).μεχρι και πανω στους κυκλοφορητες εχω.αρχιζω και :bigemo_harabe_net-86: τρελλλλλλλλλλλλλένομαι

βοηθατε γιατι χανόμαστε.

Έχεις πολλές ώρες φωτισμό. 14 ώρες στο σύνολο. Μείωσε τες σταδιακά μέχρι να φτάσουν τις 10-11 περίπου. Ένας λόγος είναι αυτός.

Ένας άλλος λόγος είναι η αλλαγή του αλατιού.

Ένας άλλος λόγος είναι το αντιφώς. Τι αντιφώς βάζεις?

Ένας άλλος λόγος είναι το τάισμα και τα συμπληρώματα. Τι ταίζεις και πόσο? Και τι συμπληρώματα ρίχνεις?

Ένας άλλος λόγος είναι το νερό. Τι νερό βάζεις? Α/Ο ή βρύσης?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πολλές ώρες φωτισμό. 14 ώρες στο σύνολο. Μείωσε τες σταδιακά μέχρι να φτάσουν τις 10-11 περίπου. Ένας λόγος είναι αυτός.(οκ θα το κανω )

Ένας άλλος λόγος είναι η αλλαγή του αλατιού.

Ένας άλλος λόγος είναι το αντιφώς. Τι αντιφώς βάζεις?(water waves σε καλτσα περιπου 15-20 gr)

Ένας άλλος λόγος είναι το τάισμα και τα συμπληρώματα. Τι ταίζεις και πόσο? Και τι συμπληρώματα ρίχνεις?(λογω αλγης εχω ελαφρυ χερι μια φορα την ημερα(μπορει και καθε 2) και απο συμπληρωνατα τιποτα το ενυδρειο τρεχει μονο του χωρις χημικα)

Ένας άλλος λόγος είναι το νερό. Τι νερό βάζεις? Α/Ο ή βρύσης?το πρωτο πραγμα που πηρα Α/Ο με μοναδα ρητινης και μετρημενο νερο με tds meter 001 τωρα γιατι εχω σκοπο να αλλαξω ρητινη

Έγινε επεξεργασία - inpense
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα περιγράφεις είναι όλα οκ.

Βεβαια μην φτάσεις και στο άλλο άκρο που σημαίνει να μην ταίζεις. Μην τους στερείς την τροφή τους. Τάιζε τα τουλάχιστον 1 φορά την ημέρα.

Ίσως να φταίει ο φωτισμός. Τι φωτισμό έχεις?

Θα βοηθούσε πολύ να βάλλεις φωτό απο το ενυδρείο σου με την γενική κατάσταση του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...