Jump to content

Διαύγεια Νερου...πως;


Recommended Posts

Γεια και πάλι. Το ενυδρειο μου τρέχει κοντά δυο μήνες τώρα και το νερό δεν έχει εκείνη τη διαύγεια που βλέπω σε αλλα ενυδρεια τα οποία ζηλεύω (με την καλή έννοια πάντα). Δεν είναι βρώμικο το νερό ούτε χρωματίζεται από ξύλα κτλ αλλα δεν είναι και αυτό που λέμε 'κρυσταλλο'. Αυτό πως θα το πετύχω; Κάνω αλλαγές νερου το 1/3 κάθε εβδομάδα, έχω εξωτερικό φιλτρο eheim 2213 με σφουγγαρια, κεραμικο υλικό και υαλοβάμβακα. Δε θέλω να βάλω άνθρακα γιατί ρίχνω λιπάσματα για τα φυτά. Θα βοηθούσε παραπάνω siporax και υαλοβαμβακας στο φιλτρο; Από ψαράκια έχω μόνο 5 αρλεκίνους προς το παρόν. Οι μετρήσεις μου είναι σε φυσιολογικά επίπεδα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε αλλαγή νερού που κανεις να αλλάζεις τον υαλοβαμβακα η ενυδριακο βαμβάκι!

Ίσως χρειάζεται να βάζεις και περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορά υαλοβάμβακα με ενυδρειακό βαμβάκι; Εγω νόμισα ήταν το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο εννοεί ο φίλος μας... Δεν υπάρχει υαλοβάμβακας... Ενυδρειακό βαμβάκι είναι !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό το θέμα το έχω λύσει με φίλτρο UV. Μπορεί να είναι τυχαίο ή να συντρέχουν άλλοι λόγοι αλλά από τότε που το έβαλα το νερό είναι κρυστάλλινο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό το θέμα το έχω λύσει με φίλτρο UV. Μπορεί να είναι τυχαίο ή να συντρέχουν άλλοι λόγοι αλλά από τότε που το έβαλα το νερό είναι κρυστάλλινο.

Παιδιά συγνώμη αλλα είμαι αδαής εντελώς. Φίλε μου τι φίλτρο είναι αυτό και τι κάνει παραπάνω; Βάλε σε παρακαλώ κάποιο link να διαβάσω γι αυτό σχετικά. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ένας σύνδεσμος είναι εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5920 αλλά περίμενε να σου απαντήσουν οι περισσότερο ειδικοί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κακος αλλα θα πω τη γνωμη μου εχω 3 ενυδρεια δεν εχω κανει ποτε μετρησεις τρεχουνε πολλα χρονια και δεν κανω αλλαγες νερου ποτε και οι δισκοι μου γεννανε καθε μηνα ολο το χρονο δεν τα προλαβαινω μηπως θα πρεπει να ψαξετε λιγο διαφορετικα τα πραγματα. Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κακος αλλα θα πω τη γνωμη μου εχω 3 ενυδρεια δεν εχω κανει ποτε μετρησεις τρεχουνε πολλα χρονια και δεν κανω αλλαγες νερου ποτε και οι δισκοι μου γεννανε καθε μηνα ολο το χρονο δεν τα προλαβαινω μηπως θα πρεπει να ψαξετε λιγο διαφορετικα τα πραγματα. Ευχαριστω!!!

Μου αρέσεις. Αυτή θα ήταν και η δική μου προσέγγιση αλλά .........
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κακος αλλα θα πω τη γνωμη μου εχω 3 ενυδρεια δεν εχω κανει ποτε μετρησεις τρεχουνε πολλα χρονια και δεν κανω αλλαγες νερου ποτε και οι δισκοι μου γεννανε καθε μηνα ολο το χρονο δεν τα προλαβαινω μηπως θα πρεπει να ψαξετε λιγο διαφορετικα τα πραγματα. Ευχαριστω!!!

Αυτο που λες ειναι πολυ ενδιαφερον.Πες μας τι ακριβως κανεις και ποιες ειναι οι ρουτινες σου;Πως αναζωογονεις το νερο σου;

Πολυ καλο θεμα για ομορφη συζητηση :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κακος αλλα θα πω τη γνωμη μου εχω 3 ενυδρεια δεν εχω κανει ποτε μετρησεις τρεχουνε πολλα χρονια και δεν κανω αλλαγες νερου ποτε και οι δισκοι μου γεννανε καθε μηνα ολο το χρονο δεν τα προλαβαινω μηπως θα πρεπει να ψαξετε λιγο διαφορετικα τα πραγματα. Ευχαριστω!!!

Είμαι απο τους ανθρώπους που μου αρέσει να δίνω απλές λύσεις στα μέλη μας χωρίς να τους φορτώνω με επιπλέον έξοδα .Και εγω δεν κάνω τακτικές αλλαγές νερού .... αλλα δεν μπορώ να συστήνω να μην κάνουν οι χομπίστες τακτικές αλλαγές νερού , διότι , κάθε φορά που θα κάνω αλλαγή νερού , την επόμενη ημέρα έχω γέννες απο ψάρια και σαλιγκάρια .

Μην με παρεξηγήσεις , δεν αμφιβάλω γι αυτο που λές ....... η διατύπωσή του όμως , δίνει το αίσθημα οτι δεν πρέπει να κάνουμε αλλαγές νερού ( κάτι που είναι λάθος ) .

Πιστεύω οτι ήθελες να πείς να αφήσει λίγο παραπάνω στην ησυχία του το ενυδρείο και να μη κάνει κάθε εβδομάδα αλλαγές νερού ............. συμφωνώ σε αυτό ........ για να ξεκινήσουμε απο κάπου μέχρι να καταλήξουμε σε συμπέρασμα για το τι συμβαίνει .

Φίλε Safarpn σταμάτα να κάνεις αλλαγές νερού ( κόψε και το τάισμα για 4 ημέρες ) τόσο συχνά και βάλε μας φωτογραφίες του ενυδρείου και τι ψάρια έχεις μέσα .

Υγ. Το να γεννάνε οι δίσκοι είναι το ένα κομμάτι , το άλλο είναι πόσα μικρά ζούνε απο κάθε γέννα και με ποια ανάπτυξη .

Link to comment
Share on other sites

Πολοι μπερδεύεται να νέα ενυδρεία με τα παλιά.

Το ένα με το άλλο δεν έχει σχέση και η φροντίδα τους είναι τελείως διαφορετική.

Αυτά που κάνουμε στα παλιά ενυδρεία είναι αδύνατον να τα κάνουμε στα νέα ενυδρεία.

Ο φίλος μας ο Τόλης μας λέει τη κάνει στο δικό του ενυδρείο που τρέχει χρόνια και λίγο πολύ άθελα του ίσος αφήνει λανθασμένη υπονοούμενη συμβουλή να πράξει και ο φίλος μας ο Safarpn τα ίδια.

Στα νέα ενυδρεία πολλές φορές σημβένουν πολλά περίεργα πράγματα όχι όμως ανεξήγητα, απλά είναι πάνω από της γνώσεις μας. Ας αφήσουμε την φύση να κάνει την δουλειά της και όλα θα στρώσουν από μόνα τους εφόσον έχουμε φυσιολογικές τιμές και σωστά διαμορφωμένο ενυδρείο με σωστές ισορροπίες.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κακος αλλα θα πω τη γνωμη μου εχω 3 ενυδρεια δεν εχω κανει ποτε μετρησεις τρεχουνε πολλα χρονια και δεν κανω αλλαγες νερου ποτε και οι δισκοι μου γεννανε καθε μηνα ολο το χρονο δεν τα προλαβαινω μηπως θα πρεπει να ψαξετε λιγο διαφορετικα τα πραγματα. Ευχαριστω!!!

Φιλε Τολη οτι και να πουμε το φρεσκο νερακι εχει πολλα υπερ οπως και η καθαρη ατμοσφαιρα για τους ανθρωπους. Και εμεις ζουμε θεωριτικα μια χαρα στη πολη και αναπαραγωμαστε αλλα αυτο δεν θελει να πει οτι δεν υπαρχει ποιο υγειηνος τροπος ζωης. Απο τημ αλλη προς Ασια μερια υπαρχουν και γεννηστρες δισκων που δεν εχουν καν φιλτρα και αναπαραγωνται με καθημερινες αλλαγες νερου.

Το μονο καλο στην περιπτωση σου ειναι οι σταθερες συνθηκες και τα 850 λιτρα του ενυδρειου σου συν του οτι παιζουν πολλοι παραμετροι ακομα πραγμα το οποιο δεν μπορουμε να συμβουλεψουμε σε καποιον με 100 λιτρα ενυδρειο να πραξει αναλογα.

Τωρα απο εκει και περα ο καθε ενας πρατει οπως νομιζει καλυτερα για το ενυδρειο του εννοειτε και δεν ειμαι εδω για να σε κραξω, απλα εκφραζω την αποψη μου.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Γεια και πάλι. Το ενυδρειο μου τρέχει κοντά δυο μήνες τώρα και το νερό δεν έχει εκείνη τη διαύγεια που βλέπω σε αλλα ενυδρεια τα οποία ζηλεύω (με την καλή έννοια πάντα). Δεν είναι βρώμικο το νερό ούτε χρωματίζεται από ξύλα κτλ αλλα δεν είναι και αυτό που λέμε 'κρυσταλλο'. Αυτό πως θα το πετύχω; Κάνω αλλαγές νερου το 1/3 κάθε εβδομάδα, έχω εξωτερικό φιλτρο eheim 2213 με σφουγγαρια, κεραμικο υλικό και υαλοβάμβακα. Δε θέλω να βάλω άνθρακα γιατί ρίχνω λιπάσματα για τα φυτά. Θα βοηθούσε παραπάνω siporax και υαλοβαμβακας στο φιλτρο; Από ψαράκια έχω μόνο 5 αρλεκίνους προς το παρόν. Οι μετρήσεις μου είναι σε φυσιολογικά επίπεδα. Ευχαριστώ.

Ο ανθρακας ειναι μια μεθοδος οντως αλλα αφου εχεις φυτα αστο.

Πριν κανεις την αλλαγη νερου τριψε καλα τα τζαμια εσωτερικα του ενυδρειου σου με ενα μαλακο σφουγγαρι και την επομενη μερα θα δεις διαφορα. Η UV επισης βοηθα μια που σκοτωνει την αιωρουμενη αλγη και οτι βακτηριο περνα απο αυτη και τελος ενα ακομα φιλτρακι μονο με σφουγγαρια και μαλλι θα βοηθαγε εαν βλεπεις αρκετα αιωρουμενα μικροσωματιδια.

Link to comment
Share on other sites

Αν και ξαφνικά αλλάζει η κουβέντα από το ζητούμενο του θέματος που άνοιξε ο φίλος safarpn εγώ θα σταθώ μόνο στο αρχικό του ερώτημα, για τα άλλα πολύ ενδιαφέροντα που ακούστηκαν καλό θα ήταν να ανοιχτεί ένα καινούργιο θέμα!

Ο άνθρακας και η uv είναι τα δυο πιο ισχυρά όπλα για να πετηχουμε διαύγεια στο νερό μας πράγμα που όλοι επιθυμούμε!

Εγώ προσωπικά σε όλα μου τα ενυδρεία είτε είναι γλυκά είτε θαλασσινά χρησιμοποιώ σε όλα αυτό τον συνδυασμό!

Μπορείς με ασφάλεια να χρησιμοποιήσεις και τα δυο κανονικά ακόμα και σε ένα φυτεμένο ενυδρείο αρκεί να τα λειτουργήσεις μεθοδικά και να βρεις το σημείο και τους χρόνους που δεν θα σου δημιουργούν προβλήματα!

Link to comment
Share on other sites

.......................

Ο άνθρακας και η uv είναι τα δυο πιο ισχυρά όπλα για να πετηχουμε διαύγεια στο νερό μας πράγμα που όλοι επιθυμούμε!

...............................

Δεν συμφωνώ ........!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα διαβασα ολων τις αποψεις τους. Επαναλαμβανω παλι δεν συμβουλευω κανενα να κανει οτι κανω εγω στα ενυδρεια μου το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο οπως και τα λιτρα στο οτι ποσα μικρα ζουνε απο τις γεννες περιπου ενα 70 τις εκατο τα μεγαλωνω εως 3cm και μετα τα δινω. Για τη διαυγεια του νερου που λεμε κρυσταλο εννοουμε κατα τη γνωμη μου οτι το ενυδρειο ειναι στρωμενο τελεια το νερο του. Στο μεγαλο ενυδρειο μου εχω 2 eheim 2217 και εχω ανοιξει τρυπα στον τοιχο και εχω κανει στο μπαλκονη 150 λιτρα φιλτρο με βαρελα diy overflow και για επιστροφη eheim pump 1260. Eαν ξεπαγωσω και ριξω μεσα στο δικο μου μια γαριδα για παραδειγμα σε μια μερα εξαυλωνεται τελειος χωρις να τι φανε τα ψαρια οσο για το νερο μονο συμπληρώνω γιατι εξατμιζεται . Tελος εχω δει αρκετα ενυδρεια που εχουν παρουσιασει αυτο που εχω δει ειναι οτι τα ψαρια αναπνεουν παρα πολλη γρηγορα στην ουσια πνίγονται. Επαναλαμβανω παλι δεν συμβουλευω κανενα να κανει οτι κανω και καλο θα ειναι να περιμενουνε να στρωνουμε το ενυδρειο μας καλα και μετα να βαζουμε τα ψαρακια μας μεσα Συγνωμη εαν σας κουρασα Ευχαριστω καλο σαββατοκυριακο!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα διαβασα ολων τις αποψεις τους. Επαναλαμβανω παλι δεν συμβουλευω κανενα να κανει οτι κανω εγω στα ενυδρεια μου το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο οπως και τα λιτρα στο οτι ποσα μικρα ζουνε απο τις γεννες περιπου ενα 70 τις εκατο τα μεγαλωνω εως 3cm και μετα τα δινω. Για τη διαυγεια του νερου που λεμε κρυσταλο εννοουμε κατα τη γνωμη μου οτι το ενυδρειο ειναι στρωμενο τελεια το νερο του. Στο μεγαλο ενυδρειο μου εχω 2 eheim 2217 και εχω ανοιξει τρυπα στον τοιχο και εχω κανει στο μπαλκονη 150 λιτρα φιλτρο με βαρελα diy overflow και για επιστροφη eheim pump 1260. Eαν ξεπαγωσω και ριξω μεσα στο δικο μου μια γαριδα για παραδειγμα σε μια μερα εξαυλωνεται τελειος χωρις να τι φανε τα ψαρια οσο για το νερο μονο συμπληρώνω γιατι εξατμιζεται . Tελος εχω δει αρκετα ενυδρεια που εχουν παρουσιασει αυτο που εχω δει ειναι οτι τα ψαρια αναπνεουν παρα πολλη γρηγορα στην ουσια πνίγονται. Επαναλαμβανω παλι δεν συμβουλευω κανενα να κανει οτι κανω και καλο θα ειναι να περιμενουνε να στρωνουμε το ενυδρειο μας καλα και μετα να βαζουμε τα ψαρακια μας μεσα Συγνωμη εαν σας κουρασα Ευχαριστω καλο σαββατοκυριακο!!!!!!!!

Για το νερο κρυσταλο εννοουμε νερο χωρις αιωρουμενα σωματιδια και πολυ καθαρο απο θεμα διαυγιας,οχι αν ειναι στρωμενο καλα .

Εγω για να πετυχω το νερο κρυσταλο παντα εβαζα ενυδρειακο βαμβακι και οτι σωματιδια υπηρχαν τα κρατουσε.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου βαλε ενα εξτρα εσωτερικο φιλτρακι με φουλ βαμβακι και μονο βαμβακι και δες αν εχει διαφορα το ενυδρειο σου σε δυο μερες

και αναλογος οποτε θες το βγάζεις

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές. Έχω υπόψη μου να κάνω κάτι και βλέπουμε. Ισως φταίει που το ενυδρειο μου τρέχει μόνο δυο μήνες, ίσως είμαι βιαστικός και περιμένω να το δώ κρύσταλλο σε σύντομο χρόνο αλλα ως νέος δε ξέρω αν έπρεπε να το δώ ή είναι νωρίς ακόμα. Θα δοκιμάσω λοιπόν και με υπομονή θα δείξει τι πέτυχα να κάνω. Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ ........!!!

Πες μου την γνώμη σου Σταμάτη!

Link to comment
Share on other sites

Να πω και την δική μου εμπειρία πάνω στην διαύγεια του νερού, προσωπικά την έχω πετύχει στο ενυδρείο μου ( θαλασσινό ) σε πολύ καλό βαθμό με τον συνδυασμό άνθρακα και οζονιστήρα, τώρα βέβαια αμφισβητούμενα τα + και τα - του όζον αλλά σε αυτό το θέμα με καλύπτει απόλυτα.

Έγινε επεξεργασία - grigoros
Link to comment
Share on other sites

Στο νερό μου αιωρούνται πολλά σωματίδια. Μόλις έκανα μετρήσεις και είδα μαζί με αμωνία και νιτρώδη, να είναι και τα Νιτρικά να είναι 0. Παίζει ρόλο όλο αυτό; Στο φίλτρο χθες βράδυ έβαλα περισσότερο υαλοβάμβακα. Γιατί Νιτρικά μηδέν; Κερατόφυλλο δεν έχω. Τι να κάνω για να τα αυξήσω και πάλι;

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου βαλε ενα εξτρα εσωτερικο φιλτρακι με φουλ βαμβακι και μονο βαμβακι και δες αν εχει διαφορα το ενυδρειο σου σε δυο μερες

και αναλογος οποτε θες το βγάζεις

Και για μενα αυτη ειναι η λυση,στην ερωτηση που εκανε ,ο φιλος.

Στο νερό μου αιωρούνται πολλά σωματίδια. Μόλις έκανα μετρήσεις και είδα μαζί με αμωνία και νιτρώδη, να είναι και τα Νιτρικά να είναι 0. Παίζει ρόλο όλο αυτό; Στο φίλτρο χθες βράδυ έβαλα περισσότερο υαλοβάμβακα. Γιατί Νιτρικά μηδέν; Κερατόφυλλο δεν έχω. Τι να κάνω για να τα αυξήσω και πάλι;

Φιλε μου το ενυδρειο σου δειχνει να ειναι αστρωτο ακομα.Σταματα τις αλλαγες,και ενισχυσε με βακτηρια το συστημα σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...