Jump to content

Διαύγεια Νερου...πως;


Recommended Posts

Πες μου την γνώμη σου Σταμάτη!

Θα έρθει η ώρα που θα σου πω .

Safarpn για κατέγραψε μας το ιστορικό του ενυδρείου με όλες τις κινήσεις σου που έχεις κάνει στο ενυδρείο απ την αρχή .

Το τάισμα το σταμάτησες που σου έγραψα ποιό πάνω ;

Link to comment
Share on other sites

Θα έρθει η ώρα που θα σου πω .

Safarpn για κατέγραψε μας το ιστορικό του ενυδρείου με όλες τις κινήσεις σου που έχεις κάνει στο ενυδρείο απ την αρχή .

Το τάισμα το σταμάτησες που σου έγραψα ποιό πάνω ;

1. Το ενυδρείο στήθηκε 31/3/2013.

2. 5/4/2013 έβαλα μέσα 2 χρυσόψαρα γιατί μου είπαν οτι θα στρώσει πιο γρήγορα αλλά σε τεσσερις μέρες (αφού τα έβαλα) τα επέστρεψα στο κατάστημα μιας και μου είχε ανέβει πολύ η αμμωνία.

3. Ακριβή ημερομηνία που δε θυμάμαι σίγουρα, είχα πάρει νερό από στίψιμο σφουγγαριών φίλτρου ενός φίλου νομίζοντας οτι έπαιρνα μπόλι. Ενυδρείο καθαρό, έτρεχε 5 χρόνια χωρίς ασθένειες κτλ απολύτου εμπιστοσύνης.

4. 20/4/2013 αντικαθιστώ ολο το αρχικό χαλίκι και τοποθετώ τη ρίζα μου

5. 29/4/2013 μηδένισα την αμμωνία (με τριμμένη τροφή), μηδένισα τα νιτρώδη και μέτραγα Νιτρικά 5.

6. Αφού οι μετρήσεις ήταν σε αυτά τα νούμερα για 5 μέρες, την 4/5/2013 έβαλα μέσα 5 αρλεκίνους.

7. Κάθε εβδομάδα έκανα αλλαγές νερού 30% και μια φορά είχα καθαρίσει το φίλτρο με τον προβλεπόμενο τρόπο (με νερό από το ενυδρείο κτλ). Κάθε εβδομάδα λιπάσματα στις προβλεπόμενες ποσότητες (seachem flourish iron, flourish γενικό λίπασμα, Sera Florena και ταμπλέτες βυθού). Υπόστρωμα δεν έχω. Φυτά, κάτι εύκολα, για αρχάριους (ανούμπιες κτλ).

8. Την 16/5/2013 άρχισα να χρησιμοποιώ νερό όσμωσης για να ρίξω ph και σκληρότητες μιας και τα ψάρια που θέλω να βάλω θέλουν μαλακό νερό.

9. 24/5/2013 έκανα αλλαγή νερού, αντικατέστησα τον υαλοβάμβακα στο φίλτρο και το έθεσα και πάλι σε λειτουργία.

10. Απο 25/5/2013 αιωρούνται σωματίδια σα σκόνες μέσα στο νερό και προέρχονται μέσα από το φίλτρο γιατί τα βλέπω να βγαίνουν από το σωλήνα εξόδου. Έβαλα περισσότερο υαλοβάμβακα μετά από συμβουλές αλλά τίποτα.

11. 26/5/2013 μετρήσεις : NH3-NH4:0, NO2:0, NO3:0 ph:7, GH: >7, KH: 8 με 10 (ολα υγρά τεστ

πλήν gk, kh)

Θερμοκρασία: 25 βαθμοί

........κρατάω αρχείο με όλες τις ενέργειές μου (freak;..... μπορεί!).

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια πότε τα έβαλες μέσα .

Και τί ψάρια .

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλα κανεις,και εγω κρατω ημερολογιο,και με βοηθαει πολυ.

Το οτι μετρησες νιτρικα,σημαινει οτι ολοκλρωθηκε ο κυκλος του αζωτου.Το οτι τωρα δεν μετρας,ειναι περιεργο(και με υγρα τεστ).Βεβαια,τα καινουργια ενυδρεια,εχουν τα σκαμπανεβασματα τους.Αλλα το να μηδενισουν τα νιτρικα,ειναι ενα θεμα

Link to comment
Share on other sites

.....4/5/2013 έβαλα 5 αρλεκίνους, το γράφω και παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Ή θα βρείς μπόλι μπόλι και όχι τα απόβλητα των των ψαριών και βακτηρίων που έβαλες απ το σφουγγάρι ή πήγαινε πάρε ζωντανά βακτήρια και βάλε στο ενυδρείο σου .

Σταμάτα τα λιπάσματα για λίγο καιρό , για τρεις ημέρες μη ταΐζεις και σήμερα μια αλλαγή νερού μεγάλη με νερό της βρύσης .

Μη ξεχάσεις να καθαρίσεις και τα τζάμια .

Σε 4 μέρες περιμένω να βάλεις μια νέα φωτογραφία .

Ολα αυτά ισχύουν εφ όσον έχεις επαρκές βιολογικό υλικό στο φίλτρο .

Για ενυδρειακό βαμβάκι δεν μίλησα ακόμα , άρα δεν το βάζεις αν πρόκειται να λειτουργήσει σε βάρος του βιολογικού .

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να διαφωνήσω με κανέναν !

Στο δικό μου ενυδρείο μόλις έβαλα 2ο φίλτρο και περισσότερο βαμβάκι έγινε κρυσταλο το νερό ! (το ενυδρείο είναι αφρικανικό)

Και αλλαγή βαμβάκι κάνω ανά 7 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Και τι άλλο έβαλες μέσα στο νέο φίλτρο εκτός απο ακρυλικό βαμβάκι ;

Link to comment
Share on other sites

Και τι άλλο έβαλες μέσα στο νέο φίλτρο εκτός απο ακρυλικό βαμβάκι ;

Φαντάζομαι εμένα ρωτας?

Στο εξωτερικό έχω μόνο σφουγγάρια και βιολογικό υλικό!

Στο 2ο έβαλα λίγα σφουγγάρια λίγο βιολογικό υλικό και μπόλικο βαμβάκι!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το " λίγο βιολογικό υλικό " έκανε τη διαφορά και όχι τόσο το βαμβάκι .

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το " λίγο βιολογικό υλικό " έκανε τη διαφορά και όχι τόσο το βαμβάκι .

τι να πω δεν ξερω!

το ενα κιλο βιολογικο το εκανα ενα διακοσια και επεξε τοσο ρολο?

και το βαμβακι γιατι το βαζουμε?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, με την Egeria dens a τις αλλαγες νερου και τους 5 αρλεκινους αμφιβαλω εαν μετρησης ποτε νιτρικα.

Βαλε και μια γενικη του ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

τι να πω δεν ξερω!

το ενα κιλο βιολογικο το εκανα ενα διακοσια και επεξε τοσο ρολο?

και το βαμβακι γιατι το βαζουμε?

Ισως να ήταν αυτή η ποσότητα που του έλειπε για να είναι πλήρες η βιολογία .

Το βαμβάκι το βάζουμε για να κρατήσουμε μεγάλα σε μέγεθος αιωρούμενα σωματίδια .

Link to comment
Share on other sites

Τα ενυδρεία που είναι βιολογικά επαρκη και ωριμα έχουν παντα πιο καθαρό νερό ειδικα μια μερα μετα απο την αλλαγή νερου είναι το νερό διαμάντι (τουλαχιστον αυτό βλέπω στα δικά μου )

Link to comment
Share on other sites

Ισως να ήταν αυτή η ποσότητα που του έλειπε για να είναι πλήρες η βιολογία .

Το βαμβάκι το βάζουμε για να κρατήσουμε μεγάλα σε μέγεθος αιωρούμενα σωματίδια .

Μάλιστα! Ευχαριστώ ;-) για την ανάλυση ;-)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...