Jump to content

Recommended Posts

Δεν έχω led έχω 3 Τ5 φθορισμού από 13 watt. Τα kelvin δυστυχώς δεν τα ξέρω. Είχα δει κάπου που λεει 0,25wat ανά λίτρο αλλά εγώ είχα 0,39w/lit αλλά τα αυτο είναι πλασματικό αν δεν λέει τα kelvin...

Πιστευω οτι εχει γινει κατι με την χλωρινη. Το φως ειναι daylight φθορισμου, το πολύ 6500Κ. Νιτρικα δεν ειχε πολλα αλλα οχι και σε σημειο να σαπισουν εντελως τα φυτα μεσα σε 4 μερες. Βαλε καμια φωτο κοντινη αν μπορεις Billy

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι εχει γινει κατι με την χλωρινη. Το φως ειναι daylight φθορισμου, το πολύ 6500Κ. Νιτρικα δεν ειχε πολλα αλλα οχι και σε σημειο να σαπισουν εντελως τα φυτα μεσα σε 4 μερες. Βαλε καμια φωτο κοντινη αν μπορεις Billy

Δεν έχω τα έβγαλα τελείως άσε που λίγα είχαν μείνει τα είχε ρουφήξει το φίλτρο!! Έκανα μια αλλαγή και θα ξαναδοκιμάσω, η διαδικασία με τη χλωρίνη είναι σωστή σε αναλογίες αλλά ίσως φταίει το γεγονός ότι βούτηξα και τις ρίζες αλλά τα άλλα φυτά που δεν έχουν ριζικό σύστημα?? Δεν ξέρω θα ξαναδοκιμάσω και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

Το φως σου ειναι λιγο λιγοτερο απο 0,5w/lt ,εγω θα εβαζα μια λαμπα ακομα.

Σιγουρα τα νιτρικα δεν ειναι πολλα αλλα ουτε και λιγα.

Αυτο με την χλωρινη για πιο λογο το κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Το φως σου ειναι λιγο λιγοτερο απο 0,5w/lt ,εγω θα εβαζα μια λαμπα ακομα.

Σιγουρα τα νιτρικα δεν ειναι πολλα αλλα ουτε και λιγα.

Αυτο με την χλωρινη για πιο λογο το κανεις?

Δε χωράει ρε γαμώτο έχω βάλει 3 Τ5 και το καπάκι μου είναι λιγότερο από 80cm πλάτος.

Με τη χλωρίνη τα απολυμαίνω για να φύγουν τα σαλιγκάρια

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε εδω ενα αρθρακι για την απολυμανση

Αυτό είχα διαβάσει απλά αντί για 5% εγώ το έκανα 10% για 1-2 λεπτά. Δε νομίζω ότι είναι τραγικό λάθος το διάβασα κι αλλού 5-15% ανάλογα τα φυτά. Θα δοκιμάσω σταδιακά πλεόν με 5% και ένα ένα για να μη μου δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα με τα σαπισμένα φύλλα

Από τα 3 φυτά τα οποία θέλω να βάλω με ποια κατά τη γνώμη σου σειρά να τα βάλω???

  1. Egeria densa
  2. Ceratophyllum demersum 'Foxtail"
  3. Vallisneria spiralis 'Tiger'

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως με οτι σειρα και να τα βαλεις δεν θα υπαρχει προβλημα,αλλα εγω θα εβαζα η κερατοφυλλο η egeria,οχι και τα 2,γιατι και τα 2 ειναι ρουφιχτρες

νιτρικων και μπορει να εχεις παλι θεμα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...