Jump to content

Προβλημα Και Αποριεσ Για Πρωτο Ενυδρειο


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΑΘΛΗΜΑ!!ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ!!ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ!!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΟΝΟ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΣΧΕΔΟΝ!!ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΑ ΜΑΘΩ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΕΛΠΙΖΩ!!ΕΧΩ ΕΝΑ 30ΛΙΤΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ HAILEA KAI MAZI EIXE KAI ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΔΩΡΟ (HAILEA HL-BT200)..ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΤΡΙΤΗ ΕΒΑΛΑ EGERIA DENSA ΜΕΣΑ..ΕΡΙΞΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ ΚΑΙ ΒΑΚΤΗΡΙΑ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ...ΤΗΝ ΛΑΜΠΑ ΤΗΝ ΑΦΗΝΩ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 8 ΜΕ 9 ΩΡΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΕΡΕΣ...ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 3 ΜΕΡΕΣ ΑΦΟΥ ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΤΑ ΦΥΤΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΑΔΥΝΑΜΑ...ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΣΤΑ ΦΥΛΛΑ ΧΑΘΗΚΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΤΣΑΡΩΣΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΚΛΩΣΤΕΣ!!!ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΩ!!!

  1. ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΟ ΛΙΠΑΣΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΤΑ???
  2. ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΧΕΙ ΕΞΑΤΜΙΣΤΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 3 ΕΚΑΤΟΣΤΑ!!ΝΑ ΒΑΛΩ ΒΡΥΣΗΣ ΑΦΟΥ ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ??
  3. ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΠΟΥ ΦΕΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΣΤΙΣ ΤΡΥΠΟΥΛΕΣ ΤΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ..ΝΑ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΩ???

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΑΜΕΣΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!

Καταρχην θα σε παρακαλεσω να γραφεις με πεζα Ελληνικα γιατι ειναι κανονισμος του φορουμ.

Διαβασε αυτα τα αρθρα για τους αρχαριους και δωσε προσοχη στο κυκλο του αζωτου.

Οτι αποριες εχεις θα τις συζητησουμε μετα.

Link to comment
Share on other sites

γράφε με μικρά γράμματα και οχι με κεφαλαία είναι κανόνας του φόρουμ

το φυτό που πήρες θέλει ενυδρείο με πολλά συστατικά όποτε κάλο είναι να πάρεις ένα γενικό λίπασμα

νερό θα συμπληρώσεις με νερό βρύσης με αντιχλώριο

εάν μπορείς καθάρισε λίγο τα φύλλα από τις τρύπες για να μην πέφτει η απόδοση του

Link to comment
Share on other sites

γράφε με μικρά γράμματα και οχι με κεφαλαία είναι κανόνας του φόρουμ

το φυτό που πήρες θέλει ενυδρείο με πολλά συστατικά όποτε κάλο είναι να πάρεις ένα γενικό λίπασμα

νερό θα συμπληρώσεις με νερό βρύσης με αντιχλώριο

εάν μπορείς καθάρισε λίγο τα φύλλα από τις τρύπες για να μην πέφτει η απόδοση του

Για εξηγησε το μου λιγο αυτο ρε Χρηστο..

Link to comment
Share on other sites

από ότι έψαξα είναι ένα φυτό που θέλει στρωμένο ενυδρείο με την έννοια να υπάρχουν πολλά θρεπτικά στοιχεία γιατί τα απορροφά ποιο γρήγορα και από το κερατοφυλλο και βοηθάει έτσι ώστε να μην υπάρχουν καθόλου άλγεσ όπως η BGA

υ.γ και το φυτό αυτό είναι πολύ καλό και για λίμνες λόγο της παραπάνω ιδιότητας αλλά και ότι μπορεί να επιβιώνει σε θερμοκρασίες από 1 μέχρι 28

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος 96
Link to comment
Share on other sites

Εδω στο προφιλ του φυτου που εχουμε φτιαξει εμεις και εσυ μαζι μας,δεν βλεπω να γραφει για στρωμενο ενυδρειο,αντιθετα γραφει οτι ειναι καλο φυτο για το ξεκινημα ενος ενυδρειου..

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρειτε για τα γραμματα παιδια δεν το ηξερα και σας ευχαριστω για τις απαντησεις!!Πραγματικα ευχαριστω!!!αυριο θα παω απο το μαγαζι να παρω και λιπασμα!!!Προχθες ειπα να ρισκαρω και να καθαρισω καποια απο τα φυλλα που ηταν σχεδον διαλυμενα!!Μολις εβαλα το χερι μου και πηγα να βγαλω μερικα ελιωσαν κυριολεκτικα πανω στο χερι μου!!!εγιναν σαν καφε γλιτσα!!εχω αγχωθει παρα πολυ γιατι τα φυτα ηθελα να μην χαλασουν και δεν το καταφερα απο οτι φενεται!!!....

Link to comment
Share on other sites

δεν εννοώ στρωμένο με την έννοια του να βάλει ψάρια μέσα απλά γενικά θέλει θρεπτικά συστατικά για να αναπτύσσετε σωστά αλλά μέσα στο ενυδρείο λογικά θα μπουν και άλλα φυτά οπότε κάλο θα έκανε ένα γενικό λίπασμα που και που

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος 96
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρειτε για τα γραμματα παιδια δεν το ηξερα και σας ευχαριστω για τις απαντησεις!!Πραγματικα ευχαριστω!!!αυριο θα παω απο το μαγαζι να παρω και λιπασμα!!!Προχθες ειπα να ρισκαρω και να καθαρισω καποια απο τα φυλλα που ηταν σχεδον διαλυμενα!!Μολις εβαλα το χερι μου και πηγα να βγαλω μερικα ελιωσαν κυριολεκτικα πανω στο χερι μου!!!εγιναν σαν καφε γλιτσα!!εχω αγχωθει παρα πολυ γιατι τα φυτα ηθελα να μην χαλασουν και δεν το καταφερα απο οτι φενεται!!!....

Να μη παρεις κανενα λιπασμα ακομα!

Το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο?Μετρησεις εχεις?

Link to comment
Share on other sites

δεν εννοώ στρωμένο με την έννοια του να βάλει ψάρια μέσα απλά γενικά θέλει θρεπτικά συστατικά για να αναπτύσσετε σωστά

Χρηστο το φυτο αυτο θελει νιτρικα,αν δεν εχουμε νιτρικα αρχιζει να χαλαει.Το να παρει λιπασμα η φιλη μας ειναι λαθος!

Αν εχει αστρωτο ενυδρειο και βρισκετε στη διαδηκασια στρωσιματος απαγορευεται να ριξει λιπασμα μεσα!

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι φενεται πρεπει να παρω αυριο οπωσδηποτε υγρα τεστ για να δω τις τιμες να δω που βρισκομαι!!!και αυτος στο μαγαζι δεν μου ειπε τιποτα!!ουτε για κυκλο αζωτου ουτε για τιποτα σχεδον...Μηπως θα μπορουσατε να μου πειτε αν ειναι ευκολο που θα βρω τεστ???

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις σε πετ σοπ και αυτα που χρειαζεσαι για αρχη ειναι τεστ για αμμωνια,νο2 και νο3.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο το φυτο αυτο θελει νιτρικα,αν δεν εχουμε νιτρικα αρχιζει να χαλαει.Το να παρει λιπασμα η φιλη μας ειναι λαθος!

Αν εχει αστρωτο ενυδρειο και βρισκετε στη διαδηκασια στρωσιματος απαγορευεται να ριξει λιπασμα μεσα!

ναι είναι και αυτό ένα θέμα με το στρώσιμο

αλλά ένα σκεύασμα νιτρικών δεν θεωρείτε λίπασμα ή θεωρείτε σαν συμπλήρωμα

Link to comment
Share on other sites

Να μη παρεις κανενα λιπασμα ακομα!

Το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο?Μετρησεις εχεις?

Μια εβδομαδα το εχω...μετρησεις δεν εχω!!αυριο θα ξεκινησω μετρησεις ομως γιατι απο οτι φενεται εχω ξεκινησει λαθος παρολο που ειχα διαβασει διαφορα....

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις σε πετ σοπ και αυτα που χρειαζεσαι για αρχη ειναι τεστ για αμμωνια,νο2 και νο3.

Σε ευχαριστω παρα πολυ αδερφε!!!να εισαι καλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι και αυτό ένα θέμα με το στρώσιμο

αλλά ένα σκεύασμα νιτρικών δεν θεωρείτε λίπασμα ή θεωρείτε σαν συμπλήρωμα

Οταν στρωνουμε το ενυδρειο μας δεν ριχνουμε τιποτα μεσα,ειδικα σκευασμα νιτρικων Χρηστο..

Link to comment
Share on other sites

Οταν στρωνουμε το ενυδρειο μας δεν ριχνουμε τιποτα μεσα,ειδικα σκευασμα νιτρικων Χρηστο..

ναι το ξέρω αυτό μιλάω για αφού στρωθεί το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Οταν στρωθει το ενυδρειο τοτε βλεπουμε τι κανουμε και τι μας λειπει.Αυτη τη στιγμη η φιλη εχει αστρωτο ενυδρειο και δεν χρειαζεται κανενα λιπασμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρα περιμενω να δω τις μετρησεις και πραττω αναλογα σε σχεση με το λιπασμα!!!τωρα σχετικα με τα φυτα ελπιζω να μην χαλασουν !!αυριο λετε να παρω και τροφη για να ριχνω ενα φυλλαρακι την ημερα για να επιταγχυνω την διαδικασια???

Link to comment
Share on other sites

καλως μας ηρθες και καλη διαμονη!

εκτος απο τα φυτα εχεις τιποτα αλλο μεσα?

θα επρεπε να ριχνεις λιγο τροφη για να δημιουργεις ριπους για να ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου!

Link to comment
Share on other sites

καλως μας ηρθες και καλη διαμονη!

εκτος απο τα φυτα εχεις τιποτα αλλο μεσα?

θα επρεπε να ριχνεις λιγο τροφη για να δημιουργεις ριπους για να ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου!

Καλησπερα φιλε!!!!!εκτος απο τα φυτα εχω ενα μεγαλο κοχυλι και διασκορπισμενα και κατι μικρα (ολα καθαρισμενα πολυ καλα και βρασμενα) ..δεν ξερω γιατι αλλα ηθελα κατι σε στυλ θαλασσας μεσα..μπορει να το αλλαξω καποια στιγμη ομως!!!αυριο θα παρω τροφη!!δεν θελει καποια συγκεκριμενη ετσι???

Link to comment
Share on other sites

για το στρωσιμο οχι δεν εχει σημασια τι τροφη θα παρεις!

εχεις αποφασισει τι ψαρακια θα βαλεις μεσα? συνηθως πρωτα αποφασιζουμε τι ψαρακια θελουμε μεσα για να ξερουμε και πως θα το διακοσμησουμε το ενυδρειο και για να παρεις και καταλληλη τροφη!

μην παρεις τωρα οτι να ναι και σε λιγο καιρο αγοραζεις αλλη!

εννοεις οτι θελεις να το κανεις θαλασινο?

Link to comment
Share on other sites

μονομαχο θα βαλω μεσα!!!θα κανω προς τοπαρον θαλλασινη διακοσμηση γιατι δεν ηθελα να το αφησω αδειο!!και σιγα σιγα θα το αλλαζω αν δεν ειναι ωραιο!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!!

Εαν τα κοχυλια ειναι φυσικα καλο θα ηταν να τα βγαλεις διοτη ειναι ασβεστολιθηκα και θα σου ανεβαζουν το Ph...

Για βυθο(πατο-πατωμα-πυθμενα κτλπ) τη εχεις βαλει;

Διαβασε το προφιλ του μονομαχου στην κατηγορια "λαβυρινθοψαρα" για να ξερεις απο πριν τη πρεπει να κανεις για την σωστη φροντιδα του...

Φυτα βαζουμε συνηθος μετα το περας 15-20 ημερεων που τρεχει το ενυδρειο μας και αναλογα παντα το ειδος, διοτι ετσι τα συστατηκα που χρειαζονται αρχιζουν και ειναι διαθεσιμα προς καταναλωση απο αυτα, πριν ομως παντα διαβαζουμε, βλεπουμε και κατανοουμε τη χρειαζοντε αυτα τα φυτα, εαν ταιριαζουν με την ψαροσυνθεση μας(θερμοκρασια, εαν ειναι ανθεκτικα απεναντη στα ειδη που εχουμε) και φυσικα εαν πληρουμε της αναγκες τους σε εξόλισμο(Co2, watt/l) και εαν εχουμε υποστρωμα(που καποια χρειαζονται...αρα και εκει διαβασμα(κατηγορια "φυτεμενο ενυδρειο", εκει υπαρχουν τα "παντα" γυρω απ τα ενυδρειακα φυτα, προφιλ, αποριες και φυσικα φορμα διαγνωσης(αχρειαστη να 'ναι) προβληματος)....

Αυτα τα λιγα απο μενα...καλη συνεχεια...:-)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!!

Εαν τα κοχυλια ειναι φυσικα καλο θα ηταν να τα βγαλεις διοτη ειναι ασβεστολιθηκα και θα σου ανεβαζουν το Ph...

Για βυθο(πατο-πατωμα-πυθμενα κτλπ) τη εχεις βαλει;

Διαβασε το προφιλ του μονομαχου στην κατηγορια "λαβυρινθοψαρα" για να ξερεις απο πριν τη πρεπει να κανεις για την σωστη φροντιδα του...

Φυτα βαζουμε συνηθος μετα το περας 15-20 ημερεων που τρεχει το ενυδρειο μας και αναλογα παντα το ειδος, διοτι ετσι τα συστατηκα που χρειαζονται αρχιζουν και ειναι διαθεσιμα προς καταναλωση απο αυτα, πριν ομως παντα διαβαζουμε, βλεπουμε και κατανοουμε τη χρειαζοντε αυτα τα φυτα, εαν ταιριαζουν με την ψαροσυνθεση μας(θερμοκρασια, εαν ειναι ανθεκτικα απεναντη στα ειδη που εχουμε) και φυσικα εαν πληρουμε της αναγκες τους σε εξόλισμο(Co2, watt/l) και εαν εχουμε υποστρωμα(που καποια χρειαζονται...αρα και εκει διαβασμα(κατηγορια "φυτεμενο ενυδρειο", εκει υπαρχουν τα "παντα" γυρω απ τα ενυδρειακα φυτα, προφιλ, αποριες και φυσικα φορμα διαγνωσης(αχρειαστη να 'ναι) προβληματος)....

Αυτα τα λιγα απο μενα...καλη συνεχεια...:-)

Αυτο θα ελεγα οτι δεν ισχυει,φυτα μπορει να βαλει απο την πρωτη μερα.Εγω παντα τα φυτευω και μετα γεμιζω νερο το ενυδρειο μου,ποτε δεν ειχα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...