Jump to content

Που Θα Βρω Φυλλόδεντρο;


Recommended Posts

Βλέπω πολλά ενυδρεία δίσκων που έχουν βάλει φυλλόδεντρο και έχει αναπτυχθεί και έξω από το ενυδρείο. Σε ένα φυτώριο που πήγα μου είπε ότι υπάρχουν πολλά είδη και ήθελε την λατινική επίσημη ονομασία για να το βρει αν μου το φέρει. Και σε ένα άλλο μου είπε δεν έχουν και δεν θα φέρουν. Πως να το ζητήσω και ακόμα καλύτερα ξέρετε κανένα φυτώριο που να έχει σίγουρα και να ξέρουν τι ζητάω; Μένω Ηλιούπολη.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να μπορώ να σου πω την επίσημη επιστημονική ονομασία, αν ανέβεις Θεσσαλονίκη στο swap, θα σου φέρω μια ρίζα απο την μητέρα μου που τα έχει στο βάζο για να βγάλουν ρίζες.

Άσε που λέω να βάλω και γω. :bigemo_harabe_net-74:

Απλά ενημέρωσε με αν είναι για να το φέρω μαζί.

Κ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

thnx παίδες. ελπίζω Σάββατο να προλάβω να πάω. ο πόθος είναι το ίδιο με το φυλλοδεντρο;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Σπυρακο!

Ζητα αναρριχωμενο φυλλοδεντρο. Αυτο ειχα και εγω....

Ο ποθος ειναι παρομοιο φυτο αλλα διαφορετικο!

Link to comment
Share on other sites

thnx παίδες. ελπίζω Σάββατο να προλάβω να πάω. ο πόθος είναι το ίδιο με το φυλλοδεντρο;

πολυ ευκολο φυτο και γρηγορο σε αναπτυξη..την απαντηση για το αν ειναι ιδιο στην εδωσε ο Νidal.

Έγινε επεξεργασία - kostaszoidos
Link to comment
Share on other sites

Ελα απο τη ταράτσα μου να σου δώσω .

Link to comment
Share on other sites

που πέφτει η ταράτσα σου; :-P

Link to comment
Share on other sites

Αμα πίξεις μια ματιά στο θέμα εδω θα βρείς κι άλλες πληροφορίες για τη ταράτσα !!!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε άλλο ένα στο Παγκράτι που είναι και ένας που έχει ενυδρείο μήπως βγάζαμε άκρη μιας και πέρναγα από εκεί. Μου είπε ότι βάζουν πόθο συνήθως αλλά είχε και ένα φυλλόδεντρο αναρριχόμενο που μάλλον είναι αυτό. Κανονική ονομασία μου είπε είναι ζόντιουμ. Κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι ακριβώς. Για πείτε μου. Και τι πρέπει να προσέξω.

imag02891.th.jpg

imag02901.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε απο την γλάστρα 2-3 κλαδιά, με την ρίζα τους, και αφού τα ξεπλύνεις άσε τα μερικές ημέρες σε ένα δοχείο με νεεό ώστε να αποβάλει ότι ανεπιθύμητα χημικά λιπάσματα μπορεί να υπάρχουν.

Κάνε μερικές αλλαγές νερού και μετά βάλε τα στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου φαινεται οτι ειναι ποθος

Κανε αυτο που σου ειπε ο Κοκκινος και μετα βαλε τις ριζες μεσα με τα φυλλα εξω

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να το βυθίσει τελείως?

Έχω δει αντίστοιχες φωτο με το φυλλόδεντρο/πόθο τελείως βυθισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Μου έδειξε και τον πόθο. Έμοιαζε αλλά δεν είναι σαν αυτό που πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να βαλεις μονο τις ριζες ολοκληρες στο νερο και τους κορμους με τα φυλλα μισους μεσα και ισους εξω!

στην πορεια θα βγαλουν και οι κορμοι ριζες.

στην αρχη καποια φυλλα θα σαπισουν αλλα οσο προσαρμοζεται σε "υδροβια" διαβιωση το φυτο, θα βγαζει νεα και πιο ανθεκτικα!

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να βαλεις μονο τις ριζες ολοκληρες στο νερο και τους κορμους με τα φυλλα μισους μεσα και ισους εξω!

στην πορεια θα βγαλουν και οι κορμοι ριζες.

στην αρχη καποια φυλλα θα σαπισουν αλλα οσο προσαρμοζεται σε "υδροβια" διαβιωση το φυτο, θα βγαζει νεα και πιο ανθεκτικα!

ΕΊναι το ίδιο καλό ο Πόθος και το Φυλλόδεντρο?

Link to comment
Share on other sites

Thnx nidal. Θυμάμαι και από το δικό σου πως το είχες.

Πάντως παίδες εμένα με ενδιαφέρει να τραβάει NO3. Γιατί από ομορφιά μια χαρά μου φαίνεται. Εχθές το μούλιαζα αρκετή ώρα με τρεχούμενο νερό και το εβαλα στο ενυδρείο μετά. Σήμερα έκανα και 30% αλλαγή νερού. Πειράζει που το έχω μπρωστά από την εξαγωγή του sump και έχω αυξημένη ροή νερού;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...