Jump to content

Διακοσμηση Αφρικανικου Ενυδρειου 300 Λιτρων!


Recommended Posts

ευχαριστω για τις συμβουλες σας και εννοω κανονικα κοραλια που πουλανε στα πετ !

κιχλιδατε αχαχχα μακαρι ομως να καθονται ετσι οπως επιθυμω αλλα αν δεν γινει δεν πειραζει αυτο ειναι το ωραιο στο χομπι μας το στησιμο και αυτες οι μικροδυσκολιες!

Link to comment
Share on other sites

:) Εισαι στην ποιο ωραια φαση του χομπι,κοιτα να το απολαυσεις με κεφι και υπομονη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα κοραλια μου αρεσουν και να πω την αληθεια τα εχω παρει ειδη δημιουργουν καλες φωλιες και για γεννες αλλα και για τα ιδια καθως ανεβαζουν το πχ που απο οτι ξερω θελουν γυρω στο 8 !

ευχαριστω και ναι οντως ειναι η καλυτερη φαση !

Link to comment
Share on other sites

το ph μπορεις να το ανεβασεις με την αμμο αλλα και τις πετρες!

θα συμφωνησω οτι τα κοχυλια δεν ειναι βιοτοπικα στα μαλαουι! για αυτο και δεν θα τα εβαζα!

Link to comment
Share on other sites

τα κοραλια μου αρεσουν και να πω την αληθεια τα εχω παρει ειδη δημιουργουν καλες φωλιες και για γεννες αλλα και για τα ιδια καθως ανεβαζουν το πχ που απο οτι ξερω θελουν γυρω στο 8 !

ευχαριστω και ναι οντως ειναι η καλυτερη φαση !

Μην τα βαλεις,εκτος του οτι ειναι μη βιοτοπικα,εχουν ολο αιχμες,και στην αφρικη πεφτει πολυ κυνηγι.Ξεχασα να σου απαντησω στην αρχη,η αμμος αν ειναι απο ποταμι,δεν κανει,βαλε θαλασσης,για να σου ανεβασει το ΡΗ.Μην σε αποσχολει το ΡΗ και πολυ,αν εισαι πανω απο 7,6 εισαι καλα,γιατι τα ψαρακια μας ειναι απο αναπαραγωγες,και δεν εχουν ζησει στην φυση.

Link to comment
Share on other sites

γουστα να μου πεις ειναι αυτα τα βαζω στην αρχη και βλεπουμε πως θα ειναι ποιο ωραιο με η χωρις !

τωρα το μονο που με προβληματιζει ειναι πως θα καταφερω να στησω δυο στιβες ? :poster_oops::nerd: ?

Link to comment
Share on other sites

η αμμος ειναι απο το πετ και απο οτι μου ειπε ανεβαζει το πχ αλλα ειναι ψαρια εκτροφης οπως ειπαμε και ετσι λιγο μας απασχολει!

Link to comment
Share on other sites

το ph μπορεις να το ανεβασεις με την αμμο αλλα και τις πετρες!

θα συμφωνησω οτι τα κοχυλια δεν ειναι βιοτοπικα στα μαλαουι! για αυτο και δεν θα τα εβαζα!

Αν καταλαβα καλα,ο φιλος δεν μιλαει για κοχυλια,αλλα αυτα που πουλανε στα Ρετ,που ειναι σαν κοραλια.ποτ εχουν ολο αιχμες.εκτος αν καταλαβα λαθος

Link to comment
Share on other sites

οχι καλα καταλαβες αλλα αυτα που εχω παρει δεν εχουν τοσο κοφτερες ακρες !

για την τοποθετηση καμια ιδεα ? :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

οχι καλα καταλαβες αλλα αυτα που εχω παρει δεν εχουν τοσο κοφτερες ακρες !

για την τοποθετηση καμια ιδεα ? :bigemo_harabe_net-82:

Εδω ειμαστε δογματικοι, :D αν θελεις να λεγεσαι ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ,δεν θα βαλεις τιποτα ψευτικο και μη βιοτοπικο.

Μεταξυμας,μην μας ακουσει κανεις,και εγω στην αρχη τα πηρα για να τα βαλω μεσα.Και σε μενα αρεσουν :P

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα σαν και εμενα εισαι εσυ :bigemo_harabe_net-64:

θα δουμε τι θα κανουμε η αφρικη πανω απο ολα !

το στησιμο με τις πετρες πως θα γινει ?

Link to comment
Share on other sites

ααααα σορυ τωρα το επιασα νομιζα κοχυλια!

μην τα βαλεις τα κοραλια οπως σου ειπαν θα τραυματισουν τα ψαρια και δεν ειναι βιοτοπικο και ουτε κρυψωνες δημιουργει!

αμμο αραγωνιτη πηρες? αυτος ανεβαζει το ph

Link to comment
Share on other sites

ναι αρραγωνιτη και να ειναι κανονικα κοραλια με το στησιμο πως μπορουμε να τα στησουμε χωρις προβλημα για να εχουν φολιες και να μην κινδυνεουν να πεσουν?

Link to comment
Share on other sites

πετρες θα στησεις οχι κοραλια!

θα βαλεις μεγαλυτερες κατω κατω και μικροτερες πανω σιγα σιγα και προσεχτικα!

καποιοι βαζαν και αφρολεξ γυρω γυρω οταν στηναν για να μην κανουν καμια ζημια! εγω δεν ειχα βαλει

Link to comment
Share on other sites

ναι αρραγωνιτη και να ειναι κανονικα κοραλια με το στησιμο πως μπορουμε να τα στησουμε χωρις προβλημα για να εχουν φολιες και να μην κινδυνεουν να πεσουν?

Αραγωνιτη πηρες?αν ναι,αυτη η αμμο,ειναι τρυμενο κοραλι.

Link to comment
Share on other sites

η συσκευασια της αμμου λεει πως ανεβαζει το πχ δεν ξερω αν ειναι αρραγωνιτης μαλλον πρεπει να ειναι για να ανεβαζει !

ωραια αρα σιγα σιγα απο την μεγαλυτερη στην μικροτερη πετρα με ηρεμες και απαλες κινησεις φροντιζοντας να υπαρχουν πολλα κενα για τα ψαρακια ?

τωρα που βλεπω τις πετρες καταλαβαιω πως δεν φταουν για δυο λοφους οποτε τι καω το χωριο μου ειναι στην θεσπρωτια πανω και ειναι μακρια για α παω τι μπορω να κανω????? :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

145.jpg

147.jpg

Καπως ετσι,με προσοχη παντα

Link to comment
Share on other sites

ωπα ωπα ωραιο ενυδρειο! αυτο δικο σου ειναι το εχεις καπου ολοκληρωμενο?

Link to comment
Share on other sites

ωραιο και αυτο το ενυδρειο αλλα προτιμω δυο στηλες !

θα φαινεται ωραια η ααμειξη 2 διαφορετικων ειδων πετρας πχ ενας λοφος με ποταμισιες και ενας λοφος με αλλες ακυρες ?

το λεω γιατι μαλλον δεν μου φτανουν οι πετρες !

????

Link to comment
Share on other sites

απο φωτο που εχω δει δεν δειχνει καθολου ομορφο με 2 διαφορετικες πετρες!

κανε υπομονη ποτε θα ξαναπας χωριο να παρεις η μηπως βρεις σε καποιο μαγαζι παρομοιες

Link to comment
Share on other sites

samilia και εγω αυτο πιστευω αλλα μεχρι α παω στο χωριο μου αργει γυρω στους 2-3 μηνες τωρα σε ποιο μαγαζι να βρω τετοιες πετρες ?

κιχλιδατε τρομερο το ενυδρειο σου να το χαιρεσαι !

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα φιλε μου,Αντε με το καλο να το στησεις και εσυ,οπως το θελεις.

Link to comment
Share on other sites

για δες αν μοιαζουν οι πετρες σου

http://www.praktiker.gr/c/petres-votsala-143

νομιζω και λεροι εχουν και σιγουρα υπαρχουν και αλλες μαντρες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...