Jump to content

Διακοσμηση Αφρικανικου Ενυδρειου 300 Λιτρων!


Recommended Posts

Κιχλιδατε να σαι καλα και εσυ και μακάρι τα πράγματα να πανε όπως τα θέλω !

Samilia οι πέτρες μοιάζουν σαν αυτές απο το πρακτικερ που ειναι 8-12 εκ απλώς οι δικές μου ειναι σε γκρι χρωμα(αρκετά σκούρο θα έλεγα )

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω πανε μια βολτα και ριξε μια ματια παρε και κανα 2 μαζι σου και βαλτες διπλα να δεις πως θα φαινοντε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες γύρισα όλα τα πετ της γειτονιάς καθώς και το πρακτικερ και κάποιες μαντρες αλλα δεν βρήκα κάτι αυτά που βρήκα ήταν πολυ στημένα και ψεύτικα αλλα απο ότι έμαθα απο έναν φίλο μου που του εδειξα τις πέτρες μου είπε πως υπάρχουν σε μια μάντρα στην νέα μακρη ! Ελπίζω όλα να πανε καλα γιατί χω λίγο άγχος !-.- περίπου ποσα κιλά πέτρες πιστεύεται είναι καλα αν οι πέτρες είναι 8-12 εκ;;; :)

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια βολτα και σε καμια παραλία στα νοτια.Θα βρεις σιγουρα.

Επίσης μην παρεις πετρες 8-12εκ δεν θα σε βολεψουν στο στησιμο και ουτε θα παρεχουν μεγαλες σπηλιες στα ψαρια σου.Καλο θα ηταν να βρεις μεγαλύτερες.....

Link to comment
Share on other sites

Η μικρότερες θα πρέπει να ειναι περίπου το τελικό μέγεθος του ψαριού δλδ 10-15 εκ και μεγαλύτερες και πολύ μεγαλύτερες γιατί αυτές θα μπούνε από κάτω ;-)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην Αφρική φίλε μου! :)
Βλέπω σε έχει αναλάβει όλος ο καλός κόσμος της ηπείρου!
Καλή συνέχεια εύχομαι και ότι απορία έχεις έχεις μην διστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οι δικές μου οι πέτρες που έχω απο το ποτάμι ειναι μεγάλες γύρω στα 20 εκατοστά αλλα έχω και στρογγυλές μικρότερες 10-12 εκ για τις φωλιές τους το θέμα ειναι πως αυτές οι πέτρες ειναι γκρι σκούρο και οι περισσότερες στην παραλία ειναι άσπρες και μικρές !

Γίνεται να κάνω σαν κατάδυση και να μάζεψω μέσα απο την θάλασσα πέτρες η θα εδώ πρόβλημα ;

Adlib ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και ναι όντως με έχουν αναλάβει κορυφαίοι χομπιστες! :)

Η παραλίες στα νότια δεν ειναι καθαρές έχει πολυ κόσμο απο οτι ξέρω ! Μπορείς να μου πεις συγκεκριμένα καμία παραλία στα νότια η ανατολικά όπου ειναι θα πάω για την τρέλα μου το ενυδρειου μου ;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να βρεις όσο το δυνατόν πιο παρθένα παραλία! Βέβαια αυτό είναι κομματάκι δύσκολο για μας τους Αθηναίους!

Μπορείς να πάρεις πέτρες και μέσα από την θάλασσα αφού θα τις πλύνεις αρκετά καλά και μπόλικες φορές!

Τώρα για παραλία δεν μου έρχεται κάτι! Και τις δικές μου από ποτάμι τις πήρα!

Εμείς οι αθηναίοι συνήθως παίρνουμε πέτρες από τον Υμηττό διότι ούτε ποτάμια έχουμε αλλά ούτε και καθαρές παραλίες!

Αλλιώς σε μαγαζί με πέτρες !!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις πληροφοριες !

οντως εμεις οι αθηναιοι οι περισσοτεροι δεν προσεχουμε τις παραλιες!

οσο για τον υμμητο νομιζω πως δεν θα εχει ετσι στρογγυλες πετρες αλλα πιο χοντροκομενες !

οι ποταμισσιες πιστευω ειναι οι καλυτερες !

σας αρεσουν αυτες απο τον ερμη οι πετρες?

post-54891-0-01712800-1369827105_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βρε σαν πασχαλιατικα αυγα ειναι αυτα :P

Η γνωμη μου ειναι να μην βαλεις τοσο στρογγυλες ,αλλα και μικρες.

1) ειναι επιρεπεις στον σεισμο,για κατολισθηση

2)Οταν μεγαλωσουν τα ψαρια και θα θελουν να κρυφτουν,δεν θα χωρανε.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχααχαχ σαν πασχαλιατικα αυγα λεει ναι δεν ειναι τελεις εμενα επισης μου αρεσουυν και οι πλακε αλλα και κατα καποιο τροπο στρογυλλες οχι σαν αυτες διαφορετικες αλλα δεν βρισκω πουθενα :bigemo_harabe_net-127::ranting2::waaa:

τι να κανω ? που να βρω ?

Link to comment
Share on other sites

Κανε αυτο που σου ειπε ο Σαμι,παρε την κοπελια σου,ανεβα σε ενα βουναλακι (φρονιμα ομως),και μαζεψε απο την φυση ανομοιες πετρες,Μην ειναι ετοιματζιδικο,με ομοιες πετρες.Τον χρωματισμο μην τον φοβασαι αν ειναι διαφορετικες.Στο τελος με την αλγη,ολα θα καλυφθουν φυσικα και ομορφα :)

Link to comment
Share on other sites

αχχαχα θα την βαλω να κουβαλησει :bigemo_harabe_net-74:

επισης αλλο ενα ενυδρειο που μου αρεσει πολυ και σκεφτομαι για κατι παρομοιο ειναι αυτο του φιλου VAG που αυτες τις πετρες τις βρισκω ευκολοτερα απο οτι τις στρογγυλες και σε βουνο και παντου!

ποιο απο τα δυο σας αρεσει περισσοτερο ??????? βοηθεια

post-54891-0-92437600-1369828877_thumb.jpg

post-54891-0-51777400-1369828891_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια ,τι αρεσει σε εμας,αλλα τι αρεσει σε εσενα.Πραγματι ειναι πολυ ομορφο ενυδρειο του Βαγγελη,στειλε ενα πμ να σου πει απο που τις πηρε. Αυτο που σου ειπα στην αρχη,ειναι η ωραιοτερη φαση τωρα,αλλα θελει υπομονη,ψαξε τι πραγματικα σου αρεσει εσενα ,και βαλτες μεσα.Γιατι μετα αν δεν σου παει καλα,με ψαρια μεσα,ειναι πολυ δυσκολο να αλλαξεις στησιμο.Οποτε εχεις χρονο.

Link to comment
Share on other sites

ναι ιχυει οτι αρεσει σε εμενα αλλα και τα δυο ειναι υπεροχα θα προσπαθησω να στειλω πμ στο βαγγελη να τον ρωτησω απο που τις πηρε !

οσο για την ψαροσυνθεση σκεφτομαι 3 λαμπιντο , 3 scianochromis fryeri ,3 red zempra , 3 lifallili καλα δε ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

εκανα ενα μικρο λαθος στο τελευταιο ειδος και αυτο που ηθελα να γραψω ειναι το xystichromis phytophagous!

Link to comment
Share on other sites

Ναι οι δικές μου οι πέτρες που έχω απο το ποτάμι ειναι μεγάλες γύρω στα 20 εκατοστά αλλα έχω και στρογγυλές μικρότερες 10-12 εκ για τις φωλιές τους το θέμα ειναι πως αυτές οι πέτρες ειναι γκρι σκούρο και οι περισσότερες στην παραλία ειναι άσπρες και μικρές !

Γίνεται να κάνω σαν κατάδυση και να μάζεψω μέσα απο την θάλασσα πέτρες η θα εδώ πρόβλημα ;

Adlib ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και ναι όντως με έχουν αναλάβει κορυφαίοι χομπιστες! :)

Η παραλίες στα νότια δεν ειναι καθαρές έχει πολυ κόσμο απο οτι ξέρω ! Μπορείς να μου πεις συγκεκριμένα καμία παραλία στα νότια η ανατολικά όπου ειναι θα πάω για την τρέλα μου το ενυδρειου μου ;;;

δεν ερχεσε απο ναυπλιο μερια?και παραλιες εχει,και παρθενες...και καφε κερναμε!!!!!!!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-66: καλωσ ηρθες στην αφρικη!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν ερχεσε απο ναυπλιο μερια?και παραλιες εχει,και παρθενες...και καφε κερναμε!!!!!!!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-66: καλωσ ηρθες στην αφρικη!!!!!!!!!

αχχαχαχα ειναι μακρια αλλα μπορει να το σκεφτω και αυτο ! ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ !

Link to comment
Share on other sites

αυτες οι πετρες πως σας φαινονται απο τον ερμη ?

post-54891-0-09428400-1369831659_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτες οι πετρες πως σας φαινονται απο τον ερμη ?

καλυτερες απ τις προηγουμενες παντος!!!!!!!!!!!!!!!!!το θεμα ειναι να αρεσουν εσενα!!!εγω παραδειγμα επελεξα υφαιστιογενεις πετρες για tanganyika ,στους περισοτερους δεν αρεσουν,αλλα εγω τρελενομαι!!!!!!ειναι βασικο να σου αρεσουν εσενα πιστευω,εσυ θα το ωλεπεις καθε μερα το νταμαρακι σου!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην κατεβεις αδικα στον Ερμη την εχει ψιλιαστει ο τυπος την δουλεια και χρεώνει ακριβα τις πετρες.Μαντρες εχει απειρες σε ολη την Αθηνα. Ποικιλία σε πετρες εχω δει σε μαντρες στην Αγιου Δημητρίου στο Μπραχαμι στο υψος που ειναι τα σχολεία αν ξερεις, στα δυτικά λιγο μετα την εξοδο προς παλια εθνικη οδο στο δρομο για Θηβα στην Κηφισια ψηλα πανω στην Κηφισιας στα Βριλήσσια στην Αναπαύσεως εχει πολλές μαντρες....ΑΛΛΑ τετοια εποχη να πληρωνεις πετρες ειναι κριμα....αν θες κανε μια βολτα νοτια στην παραλιακή και στην καθοδο προς Βουλιαγμένη μετα το Νοτος Καφε εχει δεξια ας που κατι σαν parking.Στο 3ο ή στο 4ο parking μετα το notos θα δεις μια ραμπα.Παρκαρεις εκει κατεβαινεις και στα δεξια σου ο "Παραδεισος της Πέτρας".

Να ξερεις πως οτι ζει εκτος νερού δεν ζει εντος νερού, οποτε το να βράσεις τις πετρες ειναι περιττό!!!Ενα καλό ξέβγαλμα και μέσα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ασε την ψαροσυνθεση για αργοτερα,το τελευταιο παντος δεν ειναι μαλαβ αλλα βικτωρια,και ειναι φυτοφαγο αν ξερω καλα.Για τα ψαρια θα τα πουμε αργοτερα.Αυτες ειναι καλυτερες,αλλα ντε και καλα θελεις να πεταξεις τα λεφτα σου?Μην βιαζεσαι,και θα βρεις αυτες που θελεις.Παντος η δευτερες ειναι καλυτερες απο τις πρωτες

Link to comment
Share on other sites

καλυτερες απ τις προηγουμενες παντος!!!!!!!!!!!!!!!!!το θεμα ειναι να αρεσουν εσενα!!!εγω παραδειγμα επελεξα υφαιστιογενεις πετρες για tanganyika ,στους περισοτερους δεν αρεσουν,αλλα εγω τρελενομαι!!!!!!ειναι βασικο να σου αρεσουν εσενα πιστευω,εσυ θα το ωλεπεις καθε μερα το νταμαρακι σου!!!!!!!!!!!!

ναι εχεις δικιο εγω θα το βλεπω αλλα με ενδιαφερει η γνωμη εμπειρων συμφορουμητων ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Μην κατεβεις αδικα στον Ερμη την εχει ψιλιαστει ο τυπος την δουλεια και χρεώνει ακριβα τις πετρες.Μαντρες εχει απειρες σε ολη την Αθηνα. Ποικιλία σε πετρες εχω δει σε μαντρες στην Αγιου Δημητρίου στο Μπραχαμι στο υψος που ειναι τα σχολεία αν ξερεις, στα δυτικά λιγο μετα την εξοδο προς παλια εθνικη οδο στο δρομο για Θηβα στην Κηφισια ψηλα πανω στην Κηφισιας στα Βριλήσσια στην Αναπαύσεως εχει πολλές μαντρες....ΑΛΛΑ τετοια εποχη να πληρωνεις πετρες ειναι κριμα....αν θες κανε μια βολτα νοτια στην παραλιακή και στην καθοδο προς Βουλιαγμένη μετα το Νοτος Καφε εχει δεξια ας που κατι σαν parking.Στο 3ο ή στο 4ο parking μετα το notos θα δεις μια ραμπα.Παρκαρεις εκει κατεβαινεις και στα δεξια σου ο "Παραδεισος της Πέτρας".

Να ξερεις πως οτι ζει εκτος νερού δεν ζει εντος νερού, οποτε το να βράσεις τις πετρες ειναι περιττό!!!Ενα καλό ξέβγαλμα και μέσα!

Ξερεις καλα βλεπω τα κρυφα λημερια εεεεεε :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...