Jump to content

Διακοσμηση Αφρικανικου Ενυδρειου 300 Λιτρων!


Recommended Posts

Μην κατεβεις αδικα στον Ερμη την εχει ψιλιαστει ο τυπος την δουλεια και χρεώνει ακριβα τις πετρες.Μαντρες εχει απειρες σε ολη την Αθηνα. Ποικιλία σε πετρες εχω δει σε μαντρες στην Αγιου Δημητρίου στο Μπραχαμι στο υψος που ειναι τα σχολεία αν ξερεις, στα δυτικά λιγο μετα την εξοδο προς παλια εθνικη οδο στο δρομο για Θηβα στην Κηφισια ψηλα πανω στην Κηφισιας στα Βριλήσσια στην Αναπαύσεως εχει πολλές μαντρες....ΑΛΛΑ τετοια εποχη να πληρωνεις πετρες ειναι κριμα....αν θες κανε μια βολτα νοτια στην παραλιακή και στην καθοδο προς Βουλιαγμένη μετα το Νοτος Καφε εχει δεξια ας που κατι σαν parking.Στο 3ο ή στο 4ο parking μετα το notos θα δεις μια ραμπα.Παρκαρεις εκει κατεβαινεις και στα δεξια σου ο "Παραδεισος της Πέτρας".

Να ξερεις πως οτι ζει εκτος νερού δεν ζει εντος νερού, οποτε το να βράσεις τις πετρες ειναι περιττό!!!Ενα καλό ξέβγαλμα και μέσα!

ε οχι και να μας πιασει τον κ...... αν την εχει 4ιλιαστει την δουλεια δεν παω να αγορασω να πεταξω λεφτα θα παω να ψαξω στο παραδεισο της πετρας :bigemo_harabe_net-74: και να βρω και να κουβαλησω πετρες ολων των μεγεθων μικρες μεγαλες στρογγυλες πλακε κλπ!

απο εκει τα ξερω τα μερη τα νοτια !

Link to comment
Share on other sites

Ασε την ψαροσυνθεση για αργοτερα,το τελευταιο παντος δεν ειναι μαλαβ αλλα βικτωρια,και ειναι φυτοφαγο αν ξερω καλα.Για τα ψαρια θα τα πουμε αργοτερα.Αυτες ειναι καλυτερες,αλλα ντε και καλα θελεις να πεταξεις τα λεφτα σου?Μην βιαζεσαι,και θα βρεις αυτες που θελεις.Παντος η δευτερες ειναι καλυτερες απο τις πρωτες

ναι εχεις δικιο και δεν θα πεταξω και λεφτα παω να ψαξω εκει που λεει ο prince διαφορες πετρες !

Link to comment
Share on other sites

ε οχι και να μας πιασει τον κ...... αν την εχει 4ιλιαστει την δουλεια δεν παω να αγορασω να πεταξω λεφτα θα παω να ψαξω στο παραδεισο της πετρας :bigemo_harabe_net-74: και να βρω και να κουβαλησω πετρες ολων των μεγεθων μικρες μεγαλες στρογγυλες πλακε κλπ!

απο εκει τα ξερω τα μερη τα νοτια !

price εκει οι πετρες ειναι απρες ή υπαρχουν και αλλα χρωματα γκρι μαυρες κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις καλα βλεπω τα κρυφα λημερια εεεεεε :rasp:

Σαν παιδί και εγω....... :bigemo_harabe_net-82:

price εκει οι πετρες ειναι απρες ή υπαρχουν και αλλα χρωματα γκρι μαυρες κλπ?

Εχει σιγουρα γκρι και καφε αν θυμαμαι καλα......εχει πολλες γενικα......

Για να σου βγει πιο ομορφο το αποτελεσμα μαζεψε ολες τις πετρες απο εκει και τις δικες σου απο το χωριο αστες στην ακρη για να κανα ενυδρειο γεννηστρα που θα φτιαξεις αργοτερα και θα βαζεις τις γεννες :bigemo_harabe_net-65:

Υ.Γ.καπου διαβαζα παραπάνω για ψευτικα κοράλια στο ενυδρειο για διακοσμηση κτλ......περα απο το οτι δεν ταιριάζουν, οι χρωστικες που εχουν αυτα τα διακοσμιτικά δεν ειναι οτι καλύτερο για την ποιοτητα του νερου και τα ψαρια σου.....οπότε μην τα βαλεις!

Link to comment
Share on other sites

ναι θα κατσω να μαζε4ω τις πετρες και θα τις στησω στα πλακακια κατω να δω πως ειναι πιο ωραιο μετα παρα πολυ καλο πλυσιμο κλπ και μετα στο ενυδρειο ! οτι μεινει για τις μελλοτικες γεννες ;)

αυτο για τα κοραλλια δεν θα βαλω 4ευτικα ειναι αληθηνα αλλα ξεραμενα πως να το πω απο το πετ ειναι τα κλασσικα τα ασπρα !

εγω εχω ακουσει πως κανουν καλο στο νερο ανεβαζουν το ph

Link to comment
Share on other sites

πως προτεινεται ειναι καλυτερα να ειναι το στησιμο με 2 μεγαλα νταμαρια???? ή με ενα στην μια μερια ???????

ολες οιι γνωμες δεχτες !

Link to comment
Share on other sites

τα 2 νταμαρια ειναι ενα συστημα δουλεμενο και πετυχημενο απο πολλους!!!

οτι σου αρεσει εσενα δοκιμασε διαφορα οσο θα στηνεις!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι στον αγιο δημητριο που εχει μαντρες;;

Link to comment
Share on other sites

τα 2 νταμαρια ειναι ενα συστημα δουλεμενο και πετυχημενο απο πολλους!!!

οτι σου αρεσει εσενα δοκιμασε διαφορα οσο θα στηνεις!

και εγω τα δυο νταμαρια πιστευω πως ειναι καλυτερα αλλα βλεπουμε θα το στησω με το καλο και βλεπουμε εκειη την ωρα !

Link to comment
Share on other sites

αλλα εχω αδυαμια στις πετρες του βαγγελη που εχει στο ενυδρειο του αλλα δεν ξερω που να τις βρω :bigemo_harabe_net-82::poster_oops:

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα στο ερμη και μου ειπε τηλεφωνικα πως ο μεσος ορος στις πετρες για ενυδρεια ειναι 20 λεπτα το κιλο !

εγω ποσα κιλα χρειαζομαι για το ενυδρειο μου και τα ψαρακια μου :bigemo_harabe_net-145::bigemo_harabe_net-146: ????????????? εχω πορωθει αγρια με την υπεροχη αφρικη ! κολλησαα :bigemo_harabe_net-82::bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-81::bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-66::nerd:

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα στο ερμη και μου ειπε τηλεφωνικα πως ο μεσος ορος στις πετρες για ενυδρεια ειναι 20 λεπτα το κιλο !

εγω ποσα κιλα χρειαζομαι για το ενυδρειο μου και τα ψαρακια μου :bigemo_harabe_net-145::bigemo_harabe_net-146: ????????????? εχω πορωθει αγρια με την υπεροχη αφρικη ! κολλησαα :bigemo_harabe_net-82::bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-81::bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-66::nerd:

και που εισαι ακομη!!!!!!!!!!!

εισαι στην αρχη!!!!η αφρικη ΕΙΝΑΙ κολημα!!!!!!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-77: :bigemo_harabe_net-77: :bigemo_harabe_net-77: :bigemo_harabe_net-77: :bigemo_harabe_net-77:

Link to comment
Share on other sites

και που εισαι ακομη!!!!!!!!!!!

εισαι στην αρχη!!!!η αφρικη ΕΙΝΑΙ κολημα!!!!!!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-77: :bigemo_harabe_net-77: :bigemo_harabe_net-77: :bigemo_harabe_net-77: :bigemo_harabe_net-77:

οντως :D

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα μας τωρα ποσα κιλα πετρες χρειαζονται?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα χρειαστείς ... Πάνω από 40 κιλά !

Δεν είμαι σίγουρος όμως περίμενε και κανέναν άλλον να σου πει!

Γμτ δεν ζυγησα τις δικές μου!

Σκέψου ότι θα κανεις 2 ψηλά και μεγάλα νταμάρια

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα χρειαστείς ... Πάνω από 40 κιλά !

Δεν είμαι σίγουρος όμως περίμενε και κανέναν άλλον να σου πει!

Γμτ δεν ζυγησα τις δικές μου!

Σκέψου ότι θα κανεις 2 ψηλά και μεγάλα νταμάρια

ναι πολυ σωστα αυτο ακριβως θελω να κανω εγω υπολογιζα γυρω στα 60 κιλα περιπου !

οι υπολοιποι αν μπορειτε βοηθεια !

περιπου ποσο ψηλο να ειναι το νταμαρι μου το υψος του ενυδρειου μου ειναι 65 εκ τι λετε????????

Link to comment
Share on other sites

πω πω δεν αντεχα αλλο και πηγα σε ενα πετ στην γειτονια και ειδα τα ψαρια που θα φιλοξενησω ειναι υπεροχα ανυπομονο στα πετ οι πετρες ειναι ακριβες και δεν μου αρεσανε θα παω σημερα στον αλιμο να ψαξω για πετρες εκει που μου ειπε ο prince μπας και μου αρεσει τιποτα αλλιως παω στην μαντρα ! :bigemo_harabe_net-126::bigemo_harabe_net-113::bigemo_harabe_net-145::bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

πω πω δεν αντεχα αλλο και πηγα σε ενα πετ στην γειτονια και ειδα τα ψαρια που θα φιλοξενησω ειναι υπεροχα ανυπομονο στα πετ οι πετρες ειναι ακριβες και δεν μου αρεσανε θα παω σημερα στον αλιμο να ψαξω για πετρες εκει που μου ειπε ο prince μπας και μου αρεσει τιποτα αλλιως παω στην μαντρα ! :bigemo_harabe_net-126::bigemo_harabe_net-113::bigemo_harabe_net-145::bigemo_harabe_net-146::bigemo_harabe_net-64:

Το μονο πραγμα που θελει αυτο το χομπι,ειναι υπομονη.Γιαυτο κρατησου ,και μην κανεις βιαστικες κινησεις

Link to comment
Share on other sites

ναι η υπομονη ειναι το παν αυτα τα ξερω αλλα ειναι υπεροχα !

να κανω μια ερωτηση τωρα !

ποιιο να ειναι το μεγεθος περιπου των πετρων και η ποσοτητα τους καθως και το χρωματους ?

Link to comment
Share on other sites

Επελεξε διαφορα μεγεθη και σχηματος,τα ψαρακια που θελεις,φθανουν περιπου στους 10 με 15 ποντους,οποτε υπολογισε και να χορανε,αλλα και να μπορουν να την κοπανανε απο την αλλη πλευρα.Επελεξε σκουρα χρωματα,αναδεικνυουν καλυτερα τα χρωματα τους.

Ας ειναι διαφορετικα χρωματα ,με την αλγη ολα θα γινουν σχεδον τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

οχι μικροτερες απο 15 εκ που θα ειναι το τελικο τους μεγεθος !

αλλα οπως σου ειπαν διαφορα μεγεθη και σχηματα!

θες πολυ μεγαλες για να βαλεις κατω και οσο ανεβαινεις τις μικροτερες!

το χρωμα μην σε απασχολει τοσο πολυ διοτι και ασπρες να βαλεις πρασινο σκουρο θα γινουν!

και μην ξεχνας υπομονη και αργα και σταθερα βηματα!

πετρες μην πληρωσεις ειναι κριμα! αν δεν βρεις εκει τραβα υμμητο

Link to comment
Share on other sites

ναι ισχυει γιατι να δωσω λεφτα στον ερμη αδικα θα παω να ψαξω σημερα κιολας εκει που μου ειπε ο prince στον αλιμο θα παρω παρα πολλες ας περισσεψουν δεν με νοιαζει και διαλεγω τις πιο ομορφες στο τελος! χρωμα καλυτερα σκουρες για να αναδυκνειει τα χρωματα των ψαριων αν και με το περασμα του χρονου απο την αλγη θα γινουν ολα πρασινα ! αν τα λεω καπου λαθος διωρθωστε με ! :bigemo_harabe_net-134:

επισης samilia21 που ακριβως να παω στον υμμητο για πετρες ξερεις καπου μερος προσανατολισε με στο περιπου αν μπορεις !??? :bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-130::bigemo_harabe_net-66: ?

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι πως θα υπαρχουν πολλα μερη !

εγω θα πηγαινα απο την καισαριανη ευθεια πανω , περνας κατω απο κατεχακη και ξεκινας να ανεβαινεις το βουνο,

θα δεις πολλους χωματοδρομους δεξια και αριστερα σου , νομιζω θα βρεις καπου εκει!

να πας μονο πρωι μην πετυχεις τον κακο το λυκο :sarcasm::sarcasm::sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι πως θα υπαρχουν πολλα μερη !

εγω θα πηγαινα απο την καισαριανη ευθεια πανω , περνας κατω απο κατεχακη και ξεκινας να ανεβαινεις το βουνο,

θα δεις πολλους χωματοδρομους δεξια και αριστερα σου , νομιζω θα βρεις καπου εκει!

να πας μονο πρωι μην πετυχεις τον κακο το λυκο :sarcasm::sarcasm::sarcasm:

ωραια ευχαριστω !

οι πετρες εκει ομως ειναι καθαρες ? γιατι θα εχουν πολυ χωμα λεω τωρα εγω ??

χαχαχχαχα τον κακο το λυκο λεει αχχαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...