Jump to content

Καθαρισμος Ενυδρειου Στο Στρωσιμο;


Recommended Posts

Καλησπερα και παλι παιδια!!!ειχα πει στο προηγουμενο θεμα μου για το προβλημα που ειχα με την egeria densa..προς το παρον περιμενω να δω τι θα γινει και ριχνω και λιγη τροφη..

Θα ξεκινησω λοιπον με καποιες ερωτησεις γιατι η αληθεια ειναι πως θελω να μαζευω γνωμες για να εχω ενα σωστο και καθαρο ενυδρειο!!!!και ελπιζω να μην σας κουρασω!!!!!!! :umm:

  1. το ενυδρειο ειναι στο στρωσιμο εδω και 8 μερες..να καθαρισω το φιλτρο και το νερο η θα δημιουργηθει προβλημα??επισης το φιλτρο μου εχει ανθρακα...
  2. στην επιφανεια του νερου εχει σκονη εδω και καποιες μερες και ελαχιστα υπολειματα τροφης που ριχνω απο χθες..με ποιον τροπο θα μπορουσα να καθαρισω την επιφανεια??

Σας ευχαριστω πολυ και για την βοηθεια στο προηγουμενο μου θεμα!!!! :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Ποιόν τρόπο έχεις ακολουθήσει ώστε να στρώσεις το νερό του ενυδρείου;

Με βακτήρια? Με μπόλι? Με φυσικό τρόπο όπως παλιά?

Εάν έχεις χρησιμοποιήσει βακτήρια, έχεις βάλει μερικά ψαράκια μέσα μετά το πρώτο 24ώρο ώστε να ξεκινήσει ο κύκλος του Αζώτου και να έχουν τροφή τα βακτήρια?

Στην περίπτωση αυτή δεν ταϊζεις πολύ. Αλλά μέρα παρά μέρα λίγο, μετά τις δύο πρώτες μέρες, κατά την διαδικασία του στρωσίματος.

Το μόνο που αλλάζω εγώ κατά την παραπάνω διαδικασία είναι μόνο τον υαλοβάμβακα κάθε 3 έως και 7 ημέρες, ανάλογα με την ρύπανση που έχει βγάλει το ενυδρείο.

Νερό δεν έχω αλλάξει ποτέ μέχρι να στρωθεί το ενυδρείο μου αλλά αυτό συνεπάγεται να έχει καλό φίλτρο με καλή φίλτρανση.

Καλό θα ήταν μετά τις 15 μέρες αν όλα έχουν πάει καλά, να κάνεις μετρήσεις και αν οι τιμές έχουν ανέβει στο θεό πράγμα που σημαίνει ότι κάτι έχεις κάνει λάθος τότε ίσως αλλάξεις το 1/3 του νερού ή και παραπάνω εώς και το μισό για να σταθεροποιήσεις λίγο τα πράγματα, παράλληλα με την ρίψη μέσα π.χ. Toxivec και βακτήριων.

Οι τιμές κατά την διαδικασία στρωσίματος είναι λογικό να παίζουν και αυτό έχει να κάνει με τις αποικίες που έχουν δημιουργήσει τα βακτήρια, πόσο ταϊζεις, αν έχεις υπερβολικά πολλά ψαράκια μέσα και γενικά θα σου ανεβάσει τιμές όταν οι αποικίες δεν είναι αρκετές ώστε να καταναλώσουν την αμμωνία που δημιουργούν τα ψαράκια ή η υπερβολική τροφή.

Γενικά το ενυδρείο δεν το πολύ πειράζουμε διότι και το νερό που έχει μετά το στρώσιμο είναι πολύτιμο με τα βακτήρια που θέλουμε και όχι μόνο το φίλτρο μας.

Περίμενε όμως και την γνώμη κάποιων πιο έμπειρων από εμένα, διότι αυτός είναι ο τρόπος που ακολουθώ εγώ, μέχρι και τώρα, χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι παιδια!!!ειχα πει στο προηγουμενο θεμα μου για το προβλημα που ειχα με την egeria densa..προς το παρον περιμενω να δω τι θα γινει και ριχνω και λιγη τροφη..

Θα ξεκινησω λοιπον με καποιες ερωτησεις γιατι η αληθεια ειναι πως θελω να μαζευω γνωμες για να εχω ενα σωστο και καθαρο ενυδρειο!!!!και ελπιζω να μην σας κουρασω!!!!!!! :umm:

  1. το ενυδρειο ειναι στο στρωσιμο εδω και 8 μερες..να καθαρισω το φιλτρο και το νερο η θα δημιουργηθει προβλημα??επισης το φιλτρο μου εχει ανθρακα...
  2. στην επιφανεια του νερου εχει σκονη εδω και καποιες μερες και ελαχιστα υπολειματα τροφης που ριχνω απο χθες..με ποιον τροπο θα μπορουσα να καθαρισω την επιφανεια??

Σας ευχαριστω πολυ και για την βοηθεια στο προηγουμενο μου θεμα!!!! :bigemo_harabe_net-66:

Στο φιλτρο εχεις μονο ανθρακα?Αν ναι ,θελει και βιολογικο υλικο.Τον ανθρακα τον βαζουμε στην αρχη του στρωσηματος, σε 5 με 6 μερες βγαινει και συμπληρονουμε βιολογικο υλικο.

Στην επιφανεια αν ειναι σαν λαδιλα,θελει να ανταραξεις με τηνεξοδο του φιλτρου.

Εχεις ψαρακια τωρα μεσα?

Link to comment
Share on other sites

φιλτρο και νερο να μην πειραξεις ακομη!

ολα αυτα θα γινονται μετα εφοσον ολοκληρωθει η διαδικασια του στρωσιματος

Link to comment
Share on other sites

Πως έχεις μπερδευτεί έτσι . !!!!

Πέτα τον άνθρακα και εφ όσον έχεις επαρκές βιολογικό υλικό , κάνε μια μεγάλη αλλαγή νερού και κάνε αυτά τα βήματα .

Link to comment
Share on other sites

Στο φιλτρο εχεις μονο ανθρακα?Αν ναι ,θελει και βιολογικο υλικο.Τον ανθρακα τον βαζουμε στην αρχη του στρωσηματος, σε 5 με 6 μερες βγαινει και συμπληρονουμε βιολογικο υλικο.

Στην επιφανεια αν ειναι σαν λαδιλα,θελει να ανταραξεις με τηνεξοδο του φιλτρου.

Εχεις ψαρακια τωρα μεσα?

ακομα δεν εχω βαλει ψαρακια γιατι φοβαμαι μην παθουν κανενα κακο...και η αληθεια ειναι πως δεν αντεχω να το βλεπω αδειο!!παρασκευη υπαρχει περιπτωση να τα βαλω!!λογικα θα συμπληρωσω και βιολογικο υλικο γιατι ο ανθρακας με αγχωνει λιγακι!!!σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Πως έχεις μπερδευτεί έτσι . !!!!

Πέτα τον άνθρακα και εφ όσον έχεις επαρκές βιολογικό υλικό , κάνε μια μεγάλη αλλαγή νερού και κάνε αυτά τα βήματα .

καλησπερα!!!!!εχω μπερδευτει παρα πολυ!!!γιατι ολοι μα ολοι λενε διαφορετικα πραγματα και δεν ξερω τι να κανω!!!!σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Ποιόν τρόπο έχεις ακολουθήσει ώστε να στρώσεις το νερό του ενυδρείου;

Με βακτήρια? Με μπόλι? Με φυσικό τρόπο όπως παλιά?

Εάν έχεις χρησιμοποιήσει βακτήρια, έχεις βάλει μερικά ψαράκια μέσα μετά το πρώτο 24ώρο ώστε να ξεκινήσει ο κύκλος του Αζώτου και να έχουν τροφή τα βακτήρια?

Στην περίπτωση αυτή δεν ταϊζεις πολύ. Αλλά μέρα παρά μέρα λίγο, μετά τις δύο πρώτες μέρες, κατά την διαδικασία του στρωσίματος.

Το μόνο που αλλάζω εγώ κατά την παραπάνω διαδικασία είναι μόνο τον υαλοβάμβακα κάθε 3 έως και 7 ημέρες, ανάλογα με την ρύπανση που έχει βγάλει το ενυδρείο.

Νερό δεν έχω αλλάξει ποτέ μέχρι να στρωθεί το ενυδρείο μου αλλά αυτό συνεπάγεται να έχει καλό φίλτρο με καλή φίλτρανση.

Καλό θα ήταν μετά τις 15 μέρες αν όλα έχουν πάει καλά, να κάνεις μετρήσεις και αν οι τιμές έχουν ανέβει στο θεό πράγμα που σημαίνει ότι κάτι έχεις κάνει λάθος τότε ίσως αλλάξεις το 1/3 του νερού ή και παραπάνω εώς και το μισό για να σταθεροποιήσεις λίγο τα πράγματα, παράλληλα με την ρίψη μέσα π.χ. Toxivec και βακτήριων.

Οι τιμές κατά την διαδικασία στρωσίματος είναι λογικό να παίζουν και αυτό έχει να κάνει με τις αποικίες που έχουν δημιουργήσει τα βακτήρια, πόσο ταϊζεις, αν έχεις υπερβολικά πολλά ψαράκια μέσα και γενικά θα σου ανεβάσει τιμές όταν οι αποικίες δεν είναι αρκετές ώστε να καταναλώσουν την αμμωνία που δημιουργούν τα ψαράκια ή η υπερβολική τροφή.

Γενικά το ενυδρείο δεν το πολύ πειράζουμε διότι και το νερό που έχει μετά το στρώσιμο είναι πολύτιμο με τα βακτήρια που θέλουμε και όχι μόνο το φίλτρο μας.

Περίμενε όμως και την γνώμη κάποιων πιο έμπειρων από εμένα, διότι αυτός είναι ο τρόπος που ακολουθώ εγώ, μέχρι και τώρα, χωρίς προβλήματα.

καλησπερα!!!με βακτηρια ξεκινησα!χτες ξεκινησα να βαζω και τροφη!το ρισκαρα γιατι ο καθενας μου ελεγε και κατι αλλο!!!απλα σκεφτηκα μηπως δεν παει κατι καλα με υατον τον τροπο γιατι και η egeria densa σχεδον καταστραφηκε!

Link to comment
Share on other sites

φιλτρο και νερο να μην πειραξεις ακομη!

ολα αυτα θα γινονται μετα εφοσον ολοκληρωθει η διαδικασια του στρωσιματος

καλησπερα!!!δηλαδη πρωτα να βαλω τα ψαρακια και μετα απο 2 με 3 μερουλες να κανω την πρωτη αλλαγη και να βγαλω και τον ανθρακα!!??

Link to comment
Share on other sites

τον ανθρακα ναι να τον βγαλεις καλα εκανες και τον εβαλες αλλα 7 μερες φτανουν οτι ηταν να μαζεψει θα το εχει μαζεψει!

στην θεση του συμπληρωσε βιολογικο υλικο!

αν βαλεις την παρασκευη ψαρια καταρχην δεν θα τα βαλεις ολα οσα εχεις σκοπο να βαλεις, θα βαλεις λιγα θα ριχνεις βακτηρια και θα ταιζεις ελαχιστα! και ασφαλως θα κανεις μετρησεις (αμμωνια,νιτρωδη,νιτρικα, και καλυτερα να παρεις υγρα τεστ και οχι στικς)

αν εχεις ψηλα αμμωνια ή νιτρωδη θα κανεις αλλαγες νερου !

για στρωμενο ενυδρειο θα πρεπει να μετρας 0 αμμωνια και νιτρωδη και να εχεις μετρησεις σε νιτρικα!

και τοτε συμπληρωνεις τα υπολοιπα ψαρακια σου!

υγ αυτα θα εκανα εγω και ελπιζω να μην σε μπερδεψα!

μην αγχωνεσε ολα θα γινουν οπως πρεπει!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!!!εχω μπερδευτει παρα πολυ!!!γιατι ολοι μα ολοι λενε διαφορετικα πραγματα και δεν ξερω τι να κανω!!!!σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!

Αποφάσισε ποια μέθοδο θα ακολουθήσεις .

Αν μπλέκεις τη μια μέθοδο με την άλλη δεν θα καταφέρεις να έχεις σύντομα το επιθυμητό αποτέλεσμα και θα σε μπερδεύουμε και εμείς περισσότερο .

Αποφάσισε , πές μας και εδω είμαστε για να σε βοηθήσουμε .

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο που σε μπερδεψαμε λιγο.Υπαρχουν αρκετοι,και διφορετικοι τροποι στρωσηματος.Αλλα η ουσια ειναι μια,και αυτο ειναι.Ο κυκλος του αζωτου.Ολοι οι τροποι,εχουν τον ιδιο σκοπο,να ολοκληρωθει αυτος ο κυκλος.Και εμεις οταν απανταμε σε νεους-ες χομπιστες,κακως καποια πραγματα τα θεωρουμε δεδομενα.

Λοιπον καλο διαβασμα :bigemo_harabe_net-55::)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1318

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=54765&st=0&p=497906entry497906

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=54770&st=0&p=497929entry497929

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=54765&st=0&p=497906entry497906

Παντος ο ανθρακας δεν πεζει κανενα ρολο στο στρωσημο,το μονο που κανει,ειναι να μαζευει τις τυχον τοξικες ουσιες που υπαρχουν στο ενυδρειο.

Και συμβουλη,οσο δυνατο φιλτρο και πολυ βιλογικο υλικο εχεις μεσα σε αυτο,τοσο λιγοτερα προβληματα θα εχεις.

Αν δεν ολοκληρωσεις τον κυκλο,ψαρακια μεσα μην βαλεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...