Jump to content

Αναγνώριση Ψαριού.


Safarpn

Recommended Posts

Καλησπέρα. Παραθέτω μια φωτογραφία ενός ψαριού που έβαλα προχθές αλλα δε κατάλαβα την ονομασία του, δεν την έπιασα κανά δυο τρεις φορές που μου την είπε ο τύπος στο κατάστημα και ντράπηκα να τον ρωτήσω τέταρτη φορά για να μη με περάσει για ηλίθιο μιας και ήδη με κοιτούσε "κάπως" κάθε φορά που τον ρωτούσα ξανά και ξανά. Λοιπόν; Ποιος ειναι ο κιτρινιάρης φίλος μου;

(Αλγοφάγο ειναι πάντως)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλος....και γρήγορος...γι' αυτό κι εγω ψήφισα για πάρτη σου οταν το ζήτησες.

Link to comment
Share on other sites

Ριξε και μια ματια στα προφιλ εδω. Νομιζω το εχουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Μολις το διάβασα αλλα ο τύπος στο κατάστημα μου είπε ότι φτάνει γύρω στα 5-6 εκατοστά....δε μου είπε για 20. Μάλλον θα το πάω πίσω γιατί σε κατοστάρι ενυδρειο δε θα τα καταφέρει ο μάγκας....ούτε οι άλλοι συγκάτοικοι οταν εκείνος πιάσει τα 10-15 εκ.

Link to comment
Share on other sites

Μολις το διάβασα αλλα ο τύπος στο κατάστημα μου είπε ότι φτάνει γύρω στα 5-6 εκατοστά....δε μου είπε για 20. Μάλλον θα το πάω πίσω γιατί σε κατοστάρι ενυδρειο δε θα τα καταφέρει ο μάγκας....ούτε οι άλλοι συγκάτοικοι οταν εκείνος πιάσει τα 10-15 εκ.

Σωστος! ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να μου πεις ένα αλγοφάγο που να κάνει για το 100άρι ενυδρειο μου;

Link to comment
Share on other sites

Ριξε και μια ματια στα προφιλ εδω. Νομιζω το εχουμε. :)

Σωστά! ;)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36832#entry323422

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να μου πεις ένα αλγοφάγο που να κάνει για το 100άρι ενυδρειο μου;

Η ερώτηση, είναι γιατί χρειάζεσαι αλγοφάγο ; :)

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να μου πεις ένα αλγοφάγο που να κάνει για το 100άρι ενυδρειο μου;

Γκάρα Ρούφα , καταπληκτικός αλγοφάγος !!!

Για μένα είναι κορυφή κανένας δεν τον φτάνει και μπορεί να ταιριάξει με όλα σχεδόν τα ψάρια .

Link to comment
Share on other sites

dpap, νόμιζα ότι ο αλγοφάγος ειναι must σε ένα ενυδρειο, ειναι κάτι σα το σπυρί, όλοι κάποια στιγμή απέκτησαν ένα!!!....αααααχαχααχχα!!!

Link to comment
Share on other sites

dpap, νόμιζα ότι ο αλγοφάγος ειναι must σε ένα ενυδρειο, ειναι κάτι σα το σπυρί, όλοι κάποια στιγμή απέκτησαν ένα!!!....αααααχαχααχχα!!!

δεν υπαρχεις :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Μολις το διάβασα αλλα ο τύπος στο κατάστημα μου είπε ότι φτάνει γύρω στα 5-6 εκατοστά....δε μου είπε για 20. Μάλλον θα το πάω πίσω γιατί σε κατοστάρι ενυδρειο δε θα τα καταφέρει ο μάγκας....ούτε οι άλλοι συγκάτοικοι οταν εκείνος πιάσει τα 10-15 εκ.

μπραβο και ξανα μπραβο!!!!

Link to comment
Share on other sites

dpap, νόμιζα ότι ο αλγοφάγος ειναι must σε ένα ενυδρειο, ειναι κάτι σα το σπυρί, όλοι κάποια στιγμή απέκτησαν ένα!!!....αααααχαχααχχα!!!

Οχι φιλε μου δεν ειναι must ενας αλγοφαγος σε ενα ενυδρειο,αυτο ειναι ενα λαθος που κυκλοφορει εδω και χρονια.

Γιατι να ειναι ενας αλγοφαγος must σε ενα ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ρωτάω κι εγω. Οσα ενυδρεια έχω δει, έχουν και ένα αλγοφάγο μέσα. Ισως υπάρχει η ελπίδα ότι με ένα τέτοιο δε θα υπάρχει άλγη στο ενυδρειο; Δε ξέρω. Το είχα απορία κι εγω πάντως.....καλα, μη βαράτε, δε θα βάλω!

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια παρανόηση που κυκλοφορεί.

Και όμως τα αλγοφάγα χρειάζονται τροφή (π.χ.ταμπλέτες)

αν πάρεις μόνο και μόνο για να καθαρίζουν την άλγη, πάρε καλύτερα ένα σφουγγαράκι ή αν θες ζωντανό οργανισμό, apple snail B)

Για 'μένα είναι must, για το ενυδρείο μου, γιατί μου αρέσουν πολύ και το έχω στήσει σκεφτόμενος πρώτα αυτά...(αλλά θεωρώ πως είμαι πλεκοκαμμένος :buttrock: )

Link to comment
Share on other sites

Δεν βαραμε κανεναν,προσπαθουμε να πουμε σε ολους επιτελους οτι αυτα τα ψαρια δεν ειναι ουτε καθαριστες,ουτε δουλοι,ουτε ειναι must να υπαρχουν στα ενυδρεια μας.

Αυτα τα ψαρια τα παιρνουμε γιατι μας αρεσει να τα διατηρουμε στο ενυδρειο μας,τα ταιζουμε με δικη τους τροφη και δεν περιμενουμε να μας καθαριζουν το ενυδρειο απο αλγες..Υπαρχουν εργαλεια γι αυτον το σκοπο αλλα και τα χερια μας.

Οσο για την αλγη,ειναι μεγα λαθος να νομιζει καποιος οτι αν παρει ενα αλγοφαγο θα ξενιασει απο τις αλγες,εξαλου δεν τρωνε ολα τα αλγοφαγα ολες τις αλγες.Στις αλγες πρεπει να βρεις την αιτια και να την διορθωσεις και οχι να πας σε καποιο ζωντανο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βαραμε κανεναν,προσπαθουμε να πουμε σε ολους επιτελους οτι αυτα τα ψαρια δεν ειναι ουτε καθαριστες,ουτε δουλοι,ουτε ειναι must να υπαρχουν στα ενυδρεια μας.

Αυτα τα ψαρια τα παιρνουμε γιατι μας αρεσει να τα διατηρουμε στο ενυδρειο μας,τα ταιζουμε με δικη τους τροφη και δεν περιμενουμε να μας καθαριζουν το ενυδρειο απο αλγες..Υπαρχουν εργαλεια γι αυτον το σκοπο αλλα και τα χερια μας.

Οσο για την αλγη,ειναι μεγα λαθος να νομιζει καποιος οτι αν παρει ενα αλγοφαγο θα ξενιασει απο τις αλγες,εξαλου δεν τρωνε ολα τα αλγοφαγα ολες τις αλγες.Στις αλγες πρεπει να βρεις την αιτια και να την διορθωσεις και οχι να πας σε καποιο ζωντανο.

:bowdown: :bowdown: :bowdown:

Κώστα, σε 3 σειρές είπες τα πάντα!

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

Μην αρπάζεσαι φίλε Rastafarian. Δεν υπάρχει λόγος. Διάβασε πάλι τα ποστ μου και θα καταλάβεις ότι αυτά που γράφω δεν ειναι τα δικά μου "πιστεύω". Ακούω, βλέπω και τα μεταφέρω εδώ για να μου πείτε εσείς τι αληθεύει και τι όχι. Δε θέλω και δε χρειάζομαι δούλους ούτε βλέπω τα ζωντανά σαν τέτοιους. Έχω οργανωθεί σχετικά με το άθλημα και έχω προμηθευτεί τα κατάλληλα εξαρτήματα για να καθαρίζω άλγες κτλ και δε περιμένω από κανένα ζωντανό να το κάνει για μενα ούτε αλυσίδες τους έχω βάλει. Έχω φτιάξει ένα όμορφο περιβάλλον γι' αυτά και θα το κάνω ακόμα πιο όμορφο. Αγαπώ τα ζώα άσχετα αν ειναι σκυλιά, γατιά, ψάρια ή έντομα και τα σέβομαι όσο σέβομαι τους ανθρώπους....γι' αυτό τα θέλω μέσα στο σπίτι μου, για να τα φιλοξενώ και όχι για να το ομορφαίνουν μόνο με την παρουσία τους. Για να τα βλέπω και να χαίρομαι που τους έχω προσφέρει αυτό που ζουν. Λάθη θα κάνω σαν αρχάριος αλλα το forum γι' αυτό ειναι εδώ, για να με βοηθάει να τα διορθώνω. Ετσι δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Μην αρπάζεσαι φίλε Rastafarian. Δεν υπάρχει λόγος. Διάβασε πάλι τα ποστ μου και θα καταλάβεις ότι αυτά που γράφω δεν ειναι τα δικά μου "πιστεύω". Ακούω, βλέπω και τα μεταφέρω εδώ για να μου πείτε εσείς τι αληθεύει και τι όχι. Δε θέλω και δε χρειάζομαι δούλους ούτε βλέπω τα ζωντανά σαν τέτοιους. Έχω οργανωθεί σχετικά με το άθλημα και έχω προμηθευτεί τα κατάλληλα εξαρτήματα για να καθαρίζω άλγες κτλ και δε περιμένω από κανένα ζωντανό να το κάνει για μενα ούτε αλυσίδες τους έχω βάλει. Έχω φτιάξει ένα όμορφο περιβάλλον γι' αυτά και θα το κάνω ακόμα πιο όμορφο. Αγαπώ τα ζώα άσχετα αν ειναι σκυλιά, γατιά, ψάρια ή έντομα και τα σέβομαι όσο σέβομαι τους ανθρώπους....γι' αυτό τα θέλω μέσα στο σπίτι μου, για να τα φιλοξενώ και όχι για να το ομορφαίνουν μόνο με την παρουσία τους. Για να τα βλέπω και να χαίρομαι που τους έχω προσφέρει αυτό που ζουν. Λάθη θα κάνω σαν αρχάριος αλλα το forum γι' αυτό ειναι εδώ, για να με βοηθάει να τα διορθώνω. Ετσι δεν ειναι;

Δεν αρπαζομαι φιλε μου,δεν υπαρχει καν λογος για να αρπαχτω.

Αυτα που εγραψα,δεν τα εγραψα προσωπικα σε σενα αλλα σε ολους οσους διαβασουν αυτο το θεμα και ειδικα στους αρχαριους που τα πετ σοπ τους γεμιζουν με must αλγοφαγα ψαρια..

Αυτο που εγραψα πιο πανω ειναι η ωμη πραγματικοτητα,την εγραψα οπως ακριβως ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ με τους παραπάνω περί του μύθου των αλγοφάγων. Ίσως είναι μια ακόμα "έμπνευση" των εμπόρων για να πουλήσουν τα ζωντανά αυτά. Δε χρειάζεται να απολογείσε για τίποτα φίλε μου. Αυτά που γράφεις τα πιστεύουν πολλοί καινούργιοι στο χόμπι μας. Το πιο σημαντικό )και το πιο έξυπνο) είναι να μαθαίνουμε από τα λάθη των άλλων και όχι από τα δικά μας. Γι' αυτό έχουμε όλοι μας τα μάτια μας και τα αυτιά μας ανοιχτά και δε διστάζουμε να ανοίξουμε στο AZ οποιοδήποτε θέμα και να θέσουμε οποιαδήποτε απορία μας. Όπως ακριβώε έκανες και εσύ δηλαδή.

Επί της ουσίας του θέματος τώρα, επειδή τα λίτρα σου είναι λίγα, θα μπορούσες να έχεις μια μικρή βοήθεια στον πόλεμο κατά των άλγεων από ασπόνδυλα. Γαρίδες και σαλιγκάρια δηλαδή. Αρκεί φυσικά να σου αρέσουν και να μπορεί να τα υποστηρίξει το ενυδρείο σου.

Από γαρίδες, οι amano καταναλώνουν άλγες, αλλά και οι πιο διαδεδομένες red cherry τις έχουν στο διαιτολόγιο τους.

Από σαλιγκάρια, Malaysian Trumpet, Ramshorn και Nerite είναι τα πιο διαδεδομένα. Να μη ξεχνάμε και τα apple τα οποία όμως γίνονται σημαντικά μεγαλύτερα.

Πριν αποφασίσεις οτιδήποτε, διάβασε για τις ανάγκες του ζωντανού που θα "φιλοξενήσεις" και δες αν μπορείς να τις ικανοποιήσεις.

Κάποια είδη άλγων καταναλώνουν και τα otocinclus, όμως είναι ευαίσθητα ψαράκια, τουλάχιστον στην αρχή, και δεν θα τα πρότεινα για καινούργιο ενυδρείο και καινούργιο χομπίστα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Ησουν απόλυτα κατατοπιστικός. Και μιας και δόθηκε η ευκαιρία θα ήθελα να πω στους αρχάριους:

ΜΗΝ ακούτε μονο τους πετσοπάδες. Πράγματι, ή απλά να πουλήσουν θέλουν ή ειναι στ' αλήθεια άσχετοι με το σπορ. Χθες πήρα 5 ψάρια, αν δεν είχα διαβάσει -ενημερωθεί όλο αυτό τον καιρό γι' αυτά και γενικά για το χόμπι του ενυδρειου, ο τύπος θα μου είχε πουλήσει και μπετονιέρα ακόμα! Ηταν απόλυτα άσχετος και το πιο επικίνδυνο ήταν ότι έβαλε και την κοπελιά του να εξυπηρετεί άλλο πελάτη και ονόμαζε όλα τα ψάρια "χρυσόψαρα". Θέλει ενημέρωση και πολυ διάβασμα και όσο μπορούμε και εχουμε το χρονο, να το κάνουμε. Αν δεν είμαστε σίγουροι για κάτι που έχουμε στο νου μας, ας κάνουμε στο ΑΖ τις ερωτήσεις μας για να ενημερωθούμε σωστά. Τα παιδιά εδώ μέσα με έχουν βοηθήσει πολλές φορές και τα ευχαριστώ όλα. Εγω κύριοι θα συνεχίσω, μέχρι να με βαρεθούν και να με διαγράψουν από το ΑΖ, να ρωτάω ακόμα και τα πιο απίστευτα και τρελά πράγματα που μου έρχονται στο μυαλό και όσοι θέλουν να μου απαντήσουν, ας το κάνουν.....απλά μην αρχίσει το δούλεμα και η ειρωνία γιατί δε με χαρακτηρίζει και πολύ η αρετή της ψυχραιμίας!

Αυτά από έναν αρχάριο προς τους άλλους αρχάριους!

Link to comment
Share on other sites

.........................

Επί της ουσίας του θέματος τώρα, επειδή τα λίτρα σου είναι λίγα, θα μπορούσες να έχεις μια μικρή βοήθεια στον πόλεμο κατά των άλγεων από ασπόνδυλα. Γαρίδες και σαλιγκάρια δηλαδή. ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

..........και Γκάρα Ρούφα ............

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη, έχεις κανένα έγκυρο link για τις ανάγκες του ψαριού; Γιατί γκουγκλάροντας, όλο σε spa και ποδοθεραπείες πέφτω...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το ίδιο έπαθα. Κάποιος έχει πόδια....βελούδο....στο forum!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...