Jump to content

Απορία Για Διατροφή Δίσκων


PanaGreco

Recommended Posts

Διαβάζω σε πολλά σημεία ότι η καλύτερη διατροφή των Δίσκων είναι μοσχαρίσια καρδιά.

Οταν τα υπέροχα αυτά ψάρια είναι στην φύση τους που την βρίσκουν την καρδιά ?

Link to comment
Share on other sites

Είναι η καλύτερη διατροφή από πλεύράς πρωτεϊνων και θρεπτικών στοιχείων για δίσκους που ζούνε στα ενυδρεία αλλά και πάλι θα πρέπει να ταϊζουμε με μέτρο γιατί δημιουργούνται άλλα προβλήματα με εντερικά κλπ. Στην φύση τις πρωτεινες τις βρίσκουν μέσω της διατροφής τους που περίλαμβάνει πολύ περισσότερα πράγματα από τις τροφούλες που ταϊζουμε στα ενυδρεία μας όπως σκουλήκια, προνύμφες εντόμων κλπ κλπ

Έγινε επεξεργασία - Frog
Link to comment
Share on other sites

Από όσα έχω διαβάσει, ακριβώς λόγω των όσων αναφέρει ο φίλος Frog παραπάνω, η μοσχαρίσια καρδιά χρησιμοποιήθηκε κατα κόρον απο τους εκτροφής δίσκων σε συνδυασμό και με τό χαμηλό κόστος της, και στην συνέχεια πέρασε και στους χομπίστες.

Αν δεις και τις περισσότερες τροφές που προορίζονται ειδικά για δίσκους, τα ποσοστά πρωτεϊνών είναι κατα πολύ αυξημένα σε σχέση με άλλες "απλούστερες" τροφές.

Όπως σε όλα τα θέματα όμως, πρέπει να υπάρχει μέτρο στην χρήση τους, και σε συνδυασμό με τροφές πλούσιες σε φυτικά συστατικά (πχ σπιρουλίνα).

Link to comment
Share on other sites

Οι φάρμες τη χρησιμοποίησαν, γιατί αυξάνει την ανάπτυξη των δίσκων, όμως μέχρι να δώσουν τα ψάρια τα περνάνε από φαρμακευτική αγωγή σε τακτά χρονικά διαστήματα και έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Άλλωστε χρησιμοποιούν και ορμόνες κάποιοι, για να φτάσουν τα ψάρια σε μεγάλα μεγέθη, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό.

Η προσωπική μου άποψη είναι, ότι καλό θα ήταν, να χρησιμοποιούμε οσο το δυνατόν λιγότερο κατεψυγμένη (καρδιά, γαλοπούλα…) για να έχουμε λιγότερα προβλήματα.

Αλλωστε στην φύση τις πρωτεΪνες τις βρίσκουν από τα σκουλήκια, τις προνύμφες εντόμων,τις πεταλούδες και διάφορα ζωϊφια, όπως πολύ σωστα είπε και ο Frog...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τους απο πανω

Την περιοδο των βροχων υπαρχει αφθονια τροφης στον Αμαζονιο πλουσια σε πρωτεινες

Στα ενυδρεια ταιζουμε καρδια για γρηγορη αναπτυξη σε ανηλικα δισκακια με συχνες και μεγαλες αλλαγες νερου

Ξεκινησε απο τους εκτροφεις

Μετα τους 12 μηνες αραιωνουμε την καρδια, και σε ενηλικους δισκους 1 η 2 φορες τη βδομαδα, ετσι για λιχουδια η και καθολου. ΙΜΟ

Σπιρουλινα απαραιτητη!

Εγω σε 2+ ετων δισκους την ειχα κοψει εντελως, τα ψαρια ηταν 18+ εκ.

Link to comment
Share on other sites

Με καλύψανε όλοι οι προλαλήσαντες .

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν πάει καμία αγελάδα να πιει νερό την αρπάζουν και γίνεται fiesta

Μην τους μπερδεύεις με τα πιράνχας... :D

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι και στους ανθρώπους. Λιγότερα λιπαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ο΄τι βρίσκεις πιο έυκολα δεν νομίζω οτι έχουν κάποια διαφορά σαν διατροφική αξία η μοσχαροκαρδιά είναι πιο μεγάλη με αρκετό λίπος αλλά καθαρίζει πιο έυκολα από ίνες και λίπος ανώ η γαλοπούλα μάλλον είναι πιο δύσκολη στην διαχείρηαη της λόγω μεγέθους (δεν έχω καθαρίσει ποτέ καρδιά γαλοπούλα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...