Jump to content

Tunze Doc 9004


submarine1981

Recommended Posts

.....Ποιος το εχει? και αυτος που το εχει θα ηθελα να μου πει τα παρακατω

- Ποσο ειναι το υψος του δοχειου συλλογης απο την σταθμη προς τα πανω?

- Κατα ποσο το κρινει αθορυβο.

Προκειτε να μπει σε ενα ενυδρειο boyu tl550 αλλα το υψος του δοχειου συλλογης πρεπει να ειναι 3,5-4 cm απο την σταθμη και πανω για να κλεινει το καπακι.

Link to comment
Share on other sites

Το έχει ο andreas kika και το δοκίμασε εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=84628&page=1

Ρίξε μια ματιά μήπως βγάλεις άκρη!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Ebenos δεν παιζεσαι!! Που το ανακαλυψες?!!

Στελνω ΠΜ στον Ανδρεα να μου πει..!! Αν και καλο θα ηταν να απαντησει εδω ετσι για να ολοκληρωθει το θεμα....

Link to comment
Share on other sites

Είμαι tunzakias έχουμε πει! :)

Έχω την αίσθηση ότι θα σου κάνει στο χώρο σου αλλά περίμενε να σου απαντήσει ο Αντρέας και να στο μετρήσει να είσαι σίγουρος πριν το πάρεις!

Link to comment
Share on other sites

Ναι. και γω πιστευω οτι θα μπαινει. Θα δω τι θα μου πει και αναλογως θα πραξω. ελπιζω να το βρω σε καλη τιμη...

Link to comment
Share on other sites

Έχει καλή τιμή και είναι και πολύ καλό skimmer!

Link to comment
Share on other sites

Ωπα ναι!! Και μαλιστα καλη τιμη! Γιατι εδω http://www.ebay.de/itm/Tunze-Comline-DOC-Skimmer-9004-Eiweissabschaeumer-fuer-Meerwasseraquarium-/151016369168?ssPageName=ADME:X:RTQ:DE:1123

μαζι με εξοδα μεταφορας απο Γερμανια θα μου παει ποιο ακριβα αλλα και θα καθηστερισει σε μερες. Και φυσικα θα βοηθησω και ενα Ελληνικο καταστημα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως ναι. Ειναι λιγο οριακα, αλλα κατι θα κανω. (ισως το χρησιμοποιησω χωρις μαγνητες να πιασει στην μια διασταση γυρο στους 8,5 ποντους). Το κυριος προβλημα μου ειναι το υψος πανω απο το νερο, του κυπελου συλλογης.

Εχω διαβασει εδω καλα σχολια για τον συγκεκριμενο, αλλα δεν εχει τυχει να παρω κατι απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως ναι. Ειναι λιγο οριακα, αλλα κατι θα κανω. (ισως το χρησιμοποιησω χωρις μαγνητες να πιασει στην μια διασταση γυρο στους 8,5 ποντους). Το κυριος προβλημα μου ειναι το υψος πανω απο το νερο, του κυπελου συλλογης.

Εχω διαβασει εδω καλα σχολια για τον συγκεκριμενο, αλλα δεν εχει τυχει να παρω κατι απο εκει.

Δεν εχεις λοιπον παρα να παραγγειλεις,και να επιβεβαιωσεις τα καλα σχολια :)

Link to comment
Share on other sites

Στρατο αρκει να μου ταιριαζει στο υψος....και λογικα θα ταιριαζει :) Απλα θελω επιβεβαιωση απο τον Ανδρεα που το εχει.

Link to comment
Share on other sites

Στρατο αρκει να μου ταιριαζει στο υψος....και λογικα θα ταιριαζει :) Απλα θελω επιβεβαιωση απο τον Ανδρεα που το εχει.

:)

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως ναι. Ειναι λιγο οριακα, αλλα κατι θα κανω. (ισως το χρησιμοποιησω χωρις μαγνητες να πιασει στην μια διασταση γυρο στους 8,5 ποντους). Το κυριος προβλημα μου ειναι το υψος πανω απο το νερο, του κυπελου συλλογης.

Εχω διαβασει εδω καλα σχολια για τον συγκεκριμενο, αλλα δεν εχει τυχει να παρω κατι απο εκει.

Έτσι όπως είναι κατασκευασμένο το συγκεκριμένο skimmer έχει το πιο κοντό σε ύψος κύπελλο συλλογής απολα!

Αν δεν σου χωραει και αυτό τότε δύσκολα θα βρεις κάποιο να ταιριάξεις!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε submarine θα μεταφερω το θεμα σου στη σωστη κατηγορια ωστε οσοι μπορουν να σε βοηθησουν να το δουν πιο ευκολα :bigemo_harabe_net-64:

Το σκιμμερ αυτο το δουλευει φιλος μου και ειναι πολυ αξιοπιστο!

Το μονο που ισως να σε προβληματισει ειναι το μικρο καπακι που εαν εχει "βρωμα" να βγαλει το σκιμμερ ισως σε κουρασει

γιατι θα χρειαζεται αδειασμα συχνα.

Εαν μπορεις βαλε και μια φωτο απο το σημειο που σκεφτεσαι να το βαλεις μηπως και σου προτεινει καποιος φιλος

καμια ιδεα-πατεντα.

Αρκετοι οι οποιοι δεν μπορουν να βγαζουν συχνα το καπακι λογω χωρου η' απουσιας απο το σπιτι,τρυπανε το δοχειο συλλογης χαμηλα ωστε να

χωραει εαν μικρο σωληνακι(με διαφορους τροπους το στεγανοποιουν) και οτι βγαζει το σκιμμερ να βγαινει απο εκει σε καποιο αλλο δοχειο.

Μερικες εταιριες τετοια επιλογη στην δινουν απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πειραζει καθολου που ειναι μικρο το δοχειο συλλογης. Ισα ισα που με βολευει κιολας για να χωρεσει στο τμημα πισω στο φιλτρο. καλο ειναι να βγαινει οχι περισσοτερο απο 4 εκ απο το νερο.

Μερικες φωτος απο το φιλτρο του ενυδρειου που θελω να το βαλω ειναι εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=78235

Link to comment
Share on other sites

Mad Αν μπορει ο φιλος σου (αν μπαινει εδω στο φορουμ) ας μου πει αν γινετε ποσα εκατοστα βγαινει το κυπελο εκτος νερου. Και σε περιπτωση που ειναι 6 εκ π.χ αν γινετε να το βυθισω για να το κανω 4 εκ και ας μην ρουφαει απο την επιφανεια. Αρκει μονο να κανει skimming

Link to comment
Share on other sites

Το σκιμεράκι αυτο είναι απο τα πιο αθόρυβα που έχω δοκιμάσει.Τώρα η διάσταση που θέλεις είναι 6-7 cm.Είναι πολυ καλό σκιμερ όπως όλα τα tunze άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα γινετε το σκιμερ να το βυθισω λιγο περισσοτερο ετσι ωστε η διασταση να γινει 4 cm ? ( και ας μην ρουφαει απο πανω την επιφανεια. αρκει να κανει μονο skimming)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...