Jump to content

Λεύκη Θολούρα


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Νέος χομπίστας κι εγώ ,

έχω διαβάσει αρκετά πράγματα έκανα διαδικασία στρωσίματος και όλα δείχνανε καλά.Μετά απο 20 μέρες βάζοντας κάποια Guppy άρχισε αυτη η λευκή θολούρα (βλέπε φώτο).Προφανώς δεν έχει στρώσει ακόμα.

Το αντιμετωπίζω με τον κάτωθι τρόπο????

<<Σε ένα "στρωμένο" ενυδρείο ή σε ένα "άστρωτο" με ψάρια, για να μηδενίσουμε την Αμμωνία, καταρχήν θα διακόψουμε το τάισμα για τουλάχιστον για μια δυο μέρες, θα αυξήσουμε την οξυγόνωση με ισχυρή αεραντλία και ανατάραξη της επιφάνειας του νερού, και θα κάνουμε μερικές απανωτές αλλαγές νερού πχ 30-80% (ανάλογα και την ποσότητα αμμωνίας) ακόμα και κάθε μέρα, με νερό ίδιων ή κοντινών παραμέτρων σε θερμοκρασία, σκληρότητα (gH) και οξύτητα (pH) και που δεν περιέχει* φυσικά αμμωνία κλπ τοξικά,
Αν είναι δυνατόν προτείνω να προσθέτουμε αντί-χλώριο Seachem Prime έως και πενταπλή δόση (ή κάποιο παρόμοιο που να δεσμεύει κι αυτό Αμμωνία και Νιτρώδη εκτός των άλλων).
Αυτά τα κάνουμε μέχρι να μετράμε σταθερά συνεχώς μηδέν αμμωνία.
Καλό είναι να προσθέτουμε και βακτήρια εμπορίου μήπως και επιταχύνουν τη διαδικασία ή μπολιάζουμε και πάλι.>>

Αλλοι λένε να μην κάνω αλλαγες νερού!!!

Τί κάνω τελικά???

post-54933-0-20424400-1369985916_thumb.jpg

post-54933-0-37297600-1369985923_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μετρήσεις μπορείς να μας παραθέσεις ; Μονο έτσι θα μπορέσουμε να δουμε αν έχει στρώσει ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις!Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνω είναι η μετρήσεις αλλά επειδή αυτή την στιγμή μου είναι λίγο δύσκολο απο εδώ που είμαι να κάνω και με έχει φάει η αγωνία αν θα γυρίσω σπίτι και θα βρώ κανα ψάρι τέζα ,πές ότι δεν είναι στρωμένο το ενυδρείο μου τελικά που μάλλον αυτό είναι απο ότι κατάλαβα, κάνω ότι ανάφερα παραπάνω???

Link to comment
Share on other sites

Ποια διαδικασία ακολούθησε για να στρώσεις το ενυδρείο ; Αν εχεις αμμωνία σε μεγάλη συγκέντρωση , αλλαγή νερου και prime. Κάνε τις μετρήσεις πρωτα και μην σε πιάνει πανικός.:)

Link to comment
Share on other sites

Στρωσιμο ενυδρειου μόνο με βακτήρια για 20 μέρες.

Χτές έβαλα ένα έξτρα μικρό φίλτρο με καινούργιο άνθρακα και στο μεγάλο φίλτρο πέταξα τον παλίο άνθρακα και έχω βάλει κάτω τα σφουγγάρια και πάνω δύο στρώσεις υαλοβάμβακα.

Έχω ταίσει μόνο δύο φορές τα ψάρια γιατι τα έχω μέσα μόνο τρεις μέρες και έχω κάνει τις 3 τελευταίες μέρες 2 αλλαγές νερού το 20-30% με συπλήρωμα

αντιχλωρίου και βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εβαλες προσφατα βακτιρια,και σου πεσαν πολλα?

Καλως ηρθες στην παρεα μας

Link to comment
Share on other sites

Τα φιλτρα σιποραξ (βιολογικο υλικο) δεν εχουν?

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά έβαλα όσα βακτήρια έλεγε πάνω στην συσκευασία για 90 λίτρα και στην αλλαγή νερού έβαλα μόνο μισό καπάκι ενώ έλεγε 1 καπάκι βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μαλλον αστρωτο ειναι το ενυδρειο σου.Ποτε αλλαγη νερου δεν κανουμε κατα την διαρκεια του στρωσιματος.Μεσα στο φιλτρο εχεις βιολογικο υλικο?

Διαβασε τα παρακατω,θα σε βοηθησουν πολυ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1318

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569&hl=

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=54765&st=0&p=497906entry497906

Και πιστευω αυτο θελεις τωρα,αλλα ας περιμενουμε και τις μετρησεις σου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36712&hl=μπολιασμα

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ.Πολύ καλά τα link που έστειλες.το απόγευμα κάνω μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχω προβληματιστεί με το φίλτρο μου.

Μεγάλο κατάστημα ενυδρείων μου είπε να βγάλω τα πάντα απο το φίλτρο μου (στην κάτω φώτο) και να αφήσω κάτω το λευκό βαμβάκι απο πάνω το μπλε σφουγγάρι και πάνω πανω δυο στρώσεις υαλοβαμβακα.επίσης μου είπε να βάλω ένα δέυτερο φίλτρο μικρό με τον άνθρακα και το έκανα.

Στέκει να μου πεί να βγάλω το βιολογικό υλικό???

post-54933-0-28476300-1369996799_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν στέκει καθόλου να σου πει να βγάλεις το βιολογικό υλικό. :) Είναι η καρδιά του ενυδρείου. Χωρίς αυτό δεν θα αναπτυχθούν επαρκείς αποικίες βακτηρίων.

Link to comment
Share on other sites

στο φιλτρο μπορεις να βαλεις σφουγγαρι στην μεση βιολογικο υλικο και πανω το ενυδριακο βαμβακι!

οπως σου ειπε και ο Δημητρης χρειαζεσαι σιγουρα βιολογικο υλικο!

και ανθρακα δεν ειναι αναγκη να βαζεις συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Στο μικρο φιλτρακι που εχεις τον ανθρακα βγαλτων και αποθηκευσε τον για καμια αλλη περιπτωση και γεμισε το φιλτρακι με ζεολιθο μια που θα σε βοηθηση με την αμμωνια. Ταιζεις ελαχιστα!

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν έχεις βιολογικό υλικό , μη περιμένεις να στρώση το ενυδρείο σου σύντομα και κάνε μια καλή αλλαγή νερού προσέχοντας τη θερμοκρασία .

Και η τοποθέτηση του βιολογικού γίνετε πάντα στο τελευταίο στάδιο του φίλτρου .

Το κάρβουνο έξω .

Σταματάς το τάισμα για 4 ημέρες και δεν προσθέτεις ψάρια .

Ζωντανά βακτήρια ή μπόλι απαραίτητα .

Δες και εδώ τα τελευταία νεα για το στρώσιμο .

Link to comment
Share on other sites

Και μόλις το στρώσεις φτιάξε λίγο το στήσιμο,με κάποιο αληθινό φυτό,καμιά πετρουλα ή ρίζα....τα ψαράκια σου θα το εκτιμήσουν....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον,καινουργιος στο Site και μου αρέσει η επικοινωνία που έχετε.

Έβαλα βιολογικό υλικό ,αλλαξα το υγρο για τα βακτηρια με ένα διάφανο,μου δώσανε και μπόλι και παρακολουθούμε.

Πάντως μετρήσεις που έκανα δεν εχει αμμωνία.

Τα ψάρια μεχρι στιγμής καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο μενα.

Στις μετρησεις δεν μας ενδιαφερει μονο η αμμωνια αλλα και τα Νο2 και Νο3,αν μπορεις γραψε τις μετρησεις σου εδω και πες μας και με τι μετρας.

Το μπολι το πηρες απο συνχμπιστα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...