Jump to content

Sos! Άσπρισε Ο Λαιμός Του Μονομάχου Μου!


daniela

Recommended Posts

Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για το φόρουμ! Ήθελα εδώ και πολύ καιρό να πάρω ένα ψαράκι και έτσι πριν 3 μέρες τελείως αυθόρμητα και χωρίς πολύ σκέψη μου πρότεινε ο φίλος μου να μου κάνει δώρο ένα :sarcasm: και έτσι  πήγαμε σ'ένα pet shop αποφασισμένη να πάρω ένα χρυσόψαρο,αλλά μπαίνοντας στο μαγαζί κόλλησα αυτόματα με 2 ψαράκια-έναν μονομάχο και την Dory (sorry αλλά δεν ξέρω το είδος του),αλλά αφού μου είπανε ότι το δεύτερο ζει σε αλμυρό νερό,αποφάσισα να πάρω τον μονομάχο μιας και δεν γνωρίζω από ψάρια. Τον πήρα τέλος πάντων και επειδή δεν έχω τίποτα από εξοπλισμό και τέτοια τον έβαλα σε μια γυάλα 2 λίτρων με κάτι κοχύλια και γυάλινες πετρούλες που είχα σπίτι,όλα καλά μέχρι σήμερα που πρόσεξα ότι ο λαιμός του έχει ασπρίσει,είναι δηλαδή άσπρο προς γαλάζιο το χρώμα του και φτάνει μέχρι τα μάτια,δεν ξέρω τι να κάνω...από τι μπορεί να είναι? Του έχω αλλάξει το νερό 1 φορά μέχρι τώρα,του δίνω και 2-3 φορές την ημέρα από το φαγητό του που είναι το nano betta staple food  που μου έδωσαν από το μαγαζί. Σας παρακαλώ να με βοηθήσετε αν μπορείτε! Εχθές το βράδυ ανακάλυψα τη σελίδα σας και έχω διαβάσει ήδη αρκετά και σκοπεύω να του πάρω και ενυδρειάκι και φίλτρο μέσα στον επόμενο μήνα,μόλις συγκεντρώσω αρκετά χρήματα. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων,πραγματικά θέλω τα καλύτερα για το ψαράκι μου,δεν θέλω να τον χάσω,είναι πολύ χαριτωμένο το παιδί μου! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα.

Δυστυχώς όπως είδες και εσύ από την έρευνά σου, τα ψαράκι δεν μπορεί να μείνει στη γυάλα. Ελπίζω το ενυδρείο να το πάρεις πιο γρήγορα από τον ένα μήνα που είπες. :)

Για φαινόμενο που αναφέρεις, δεν μπορούμε να πούμε τίποτα, αν δεν δούμε κάποια φωτογραφία.

Υ.Γ. και 10 λίτρα να ήταν, καταλαβαίνεις ότι χωρίς εξοπλισμό δεν μπορείς να το κρατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω καταλάβει αυτό και έχω μετανιώσει που δεν έψαξα πρώτα....νόμιζα ότι είναι απλό να βάλεις ένα ψαράκι σε μια γυάλα και το μόνο που χρειάζεται είναι να του αλλάζεις το νερό κάθε μέρα και να το ταΐζεις...λοιπόν ανεβάζω την φωτογραφία όπως είπες και ελπίζω να μη είναι τίποτα σοβαρό. Σ'ευχαριστώ πολύ :)

dsc0558le.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται να έχει κάτι το ψαράκι. Είναι πανέμορφος , να του πάρεις ενυδρείο άμεσα.

Ρίξε μια ματιά στο προφίλ του εδώ.

Στη γυάλα, όσο και να τον προσέχεις, δεν θα αντέξει πολύ.

Αφού λες ότι έχεις αρχίσει και διαβάζεις, δεν αναλύω τίποτα παραπάνω. :)

Link to comment
Share on other sites

ααχ τέλεια σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!! :sarcasm: ναι,θα φροντίσω να του πάρω τα πάντα όσο πιο γρήγορα γίνεται και θα συνεχίσω να διαβάζω,είναι πολύ ενδιαφέρον τελικά όλο το θέμα γύρω από τη ζωή των ψαριών και ελπίζω σύντομα να σας παρουσιάσω φωτογραφίες από το καινούριο του σπίτι. Ευχαριστώ πολύ και πάλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην γυάλα μην τον ταΐζεις πολύ...

Δεν μπορώ να αρχίσω να σου δίνω συμβουλές, γιατί όλες προϋποθέτουν ενυδρείο με ολοκληρωμένο εξοπλισμό. :)

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα,οπότε θα του δίνω 1 φορά την ημέρα από τα flakes γιατί ρίχνω αρκετά να μην πεινάει-όσα και να του δίνω τα τρώει γι'αυτό όλο φοβάμαι ότι δεν έφαγε καλά :P αλλά θα προσέξω από δω και πέρα! το έχω διαβάσει το άρθρο που μου έστειλες :):)

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα,οπότε θα του δίνω 1 φορά την ημέρα από τα flakes γιατί ρίχνω αρκετά να μην πεινάει-όσα και να του δίνω τα τρώει γι'αυτό όλο φοβάμαι ότι δεν έφαγε καλά :P αλλά θα προσέξω από δω και πέρα! το έχω διαβάσει το άρθρο που μου έστειλες :):)

Μην το συνεχίσεις αυτό , θα του δημιουργήσεις πρόβλημα με σιγουριά.

Δεν ξέρω πόσες φορές είπα ότι δεν κρατάμε τα ψάρια σε γυάλα , δεν απευθύνομαι σε εσένα προσωπικά. :)

Ενυδρείο άμεσα ,αν όχι , το δίνεις σε κάποιον που μπορεί να το φιλοξενήσει.

Link to comment
Share on other sites

:( εντάξει τότε,θα πάω σε λίγο να του πάρω και bloodworms....παράγγειλα θερμόμετρο και φίλτρο και από δευτέρα θα αρχίσω να ψάχνω για ενυδρείο,αλλά θα πάρω πρώτα όλα τα ''παιχνίδια'' του και μετά θα γίνει η μεταφορά του...έχω μάθει πολλά εδώ μέσα όπως είπα και πιο πάνω :)

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε νέα ! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Κλαλως ηρθες στο φορουμ μας.

Οτι σου ειπε πιο πανω ο Δημητρης ισχυει 100%,το ψαρακι σου χρειαζεται ενα ενυδρειακι.

Μπορεις να κοιταξεις στις αγγελιες του φορουμ μας και πιστευω οτι θα βρεις καποιο φθηνο απο καποιον συνχομπιστα.

Μολις παρεις τον εξοπλησμο και το ενυδρειο,καλο ειναι να μας το πεις για να σε βοηθησουμε και με την διαδηκασια του στρωσιματος που ειναι πολυ σημαντικη σε ενα ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Ναι ισχύει αυτό με το ενυδρείο και μάλιστα επειδή διάβασα σε διάφορα post ότι μπορούμε να φτιάξουμε και μόνοι μας,πήγα εχθές και παρήγγειλα γυαλί,με βόλεψε πολύ και οικονομικά και επειδή πήρα δικά μου μέτρα και θα είναι όπως το θέλω αλλά και άνετο για τον Pika μου...μου βγήκε 38lt που είναι αρκετά καλά απ'ότι έχω καταλάβει,τη δευτέρα θα του το έχω έτοιμο,αλλά τα υπόλοιπα θα αργήσουν λίγο,θα ζητήσω τη γνώμη σας όταν τα έχω όλα γιατί διάβασα σήμερα τα άρθρα για το στρώσιμο που έχετε και μου φάνηκε κάπως δύσκολο. Α! Και μια ερώτηση,όταν φτιάξουμε το ενυδρείο να βάλω το ψαράκι μέσα χωρίς να κάνω τίποτα,απλά για να είναι πιο άνετο μέχρι να έρθουν και τα υπόλοιπα? Και σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια και το ενδιαφέρον που δείχνετε σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ποιος θα σου το κολλησει?

Εχεις προμηθευτει σιληκονη που ειναι καταλληλη για ενυδρεια?

Οταν κολλησεις το ενυδρειο,πρεπει να το αφησεις 1-2 μερες μεχρι να στεγνωσει η σιληκονη και μετα να το γεμησεις με νερο για να δεις αν εχει καπου διαροη.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο θα το φτιάξουμε μ'έναν φίλο μου που γενικά πιάνουν τα χέρια του. ναι επειδή είπαμε στο μαγαζί ότι είναι για ενυδρείο μας έδειξαν μια σιλικόνη που έγραφε ότι είναι για ενυδρεία,θα την πάρω τη δευτέρα μαζί με τα γυαλιά,6mm μου είπανε είναι αυτό που παίρνουν οι περισσότεροι για ενυδρείο. ααα ωραία,ευχαριστώ για τις πληροφορίες γιατί θα έψαχνα και εγώ πόσο θέλει για να στεγνώσει

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα παρει μια απο τα praktiker που απ εξω ειχε ενα ενυδρειο,τωρα αν αυτη που σας εδειξαν ειχε απ εξω ενυδρειο τοτε ειναι μια χαρα!

Οσο γι αυτο που ειπες να το γεμισεις και να βαλεις το ψαρακι μεσα χωρις εξοπλησμο για αρχη,καλυτερα οχι,γιατι στην αρχη θα πρεπε να βαλεις ανθρακα στο φιλτρο για με ρικες μερες για να τραβιξει οτι βλαβερη ουσια εχει μεινει μεσα στο νερο.

Οταν το κολλησετε,μετα απο 1-2 μερες γεμισε το νερο να δεις αν χανει απο καπου,αστο μια μερα με νερο,μετα αδειασε το και πλυντο με ξυδι καλα και μετα με μπολικο νερο ξεπλυνε το,μη ριξεις καθαριστικα μεσα που κανουν σαπουναδες.

Για φως θα μπορουσες να βαλεις ενα φωτηστικο γραφειου με μια λαμπα οικονομιας 6500 κελβιν,αυτα βεβαια θα τα πουμε μολις εισαι ετοιμη με το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι,εγώ είχα πάει στο leroy merlin για πιο κοντά και έχει ενυδρείο απ'έξω στην εικόνα το γράφει κόλας. Ωραία οπότε δεν αγχώνομαι με το ενυδρείο αφού δεν θα τον βάλω πριν να είναι τελείως έτοιμο...το μόνο πρόβλημα είναι ότι έχω παραγγείλει φίλτρο και θερμαντήρα από το ebay και θα αργήσουν να έρθουν οπότε ούτε καθαρισμό νερού δεν μπορώ να κάνω :umm: Πάντως το ψαράκι μου είναι αρκετά ζωηρό,δεν έχει προβλήματα κατάθλιψης ακόμα και αυτό με καθησυχάζει κάπως :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν πηγαινες σε ενα πετ σοπ εδω να παρεις ενα φιλτρο και εναν θερμοστατη,τα ιδια λεφτα θα εδινες..

Προσεχε το φιλτρο να εχει χαμηλη ροη γιατι ο μονομαχος δεν μπορει την μεγαλη ροη και θα εχεις προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ήξερα ότι είναι το ίδιο,δεν πειράζει έτσι κ αλλιώς μόνο αυτά και led θα πάρω από κει γιατί θέλω πολλά χρώματα

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε ομως με τα λεντ γιατι μπορει να εχεις προβλημα με αλγες..

Link to comment
Share on other sites

καλώς ηρθες κι απο μενα..

το μονο που εχω να προεσθεσω εγω ειναι να προσεξεις να κανεις συχνες αλλαγες νερου (με την προσθηκη παντα ειδικου αντιχλωριου για ενυδρεια) μερα παρα μερα το 50%

καλη διαμονη!

Link to comment
Share on other sites

καλώς ηρθες κι απο μενα..

το μονο που εχω να προεσθεσω εγω ειναι να προσεξεις να κανεις συχνες αλλαγες νερου (με την προσθηκη παντα ειδικου αντιχλωριου για ενυδρεια) μερα παρα μερα το 50%

καλη διαμονη!

Εννοεις μεχρι να ειναι ετοιμο το ενυδρειο να δεχτει το ψαρακι?

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις μεχρι να ειναι ετοιμο το ενυδρειο να δεχτει το ψαρακι?

ναι man εννοιτε.. μαλλον δεν το διευκρινησα καλα κανεις και το τονιζεις.

συχνες αλλαγες νερου λοιπον μεχρι να να ειναι ετοιμο-στρωμενο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου και σένα Γιάννη :) Λοιπόν παιδιά είμαι πολύ χαρούμενη,μόλις τελείωσα με το ενυδρείο μου,το ψιλοκαθάρισα,άφησα μόνο τις γωνίες για όταν στεγνώσει καλά,έγραφε όμως για πάχος πάνω από 5mm ότι θέλει 7-8 μέρες και μετά ένα 24ωρο με νερό. Τώρα το νερό της γυάλας το αλλάζω όλο κάθε μέρα και αντιχλώριο βάζω 3 σταγόνες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...