Jump to content

Αλλαγη Νερου Σε Γεννηστρα!!!!


boner

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους τους φιλους!!!!Εχω μια γεννηστρα με 33 μικρα haplocromis aeneocolor(yellow belly)2 γεννες (11 μικρα 4 εβδομαδων και (22μικρα 1,5 εβδομαδαςΗ γεννηστρα τρεχει εδω και 4 εβδομαδες.Ειχα παρει μπολι απο το "μεγαλο" το ενυδρειο,ειχα βαλει και λιγο φρεσκο και φυσικα βακτηρια και λιιιιιγο αντιχλωριο!!!!Η ερωτηση μου ειναι η εξης...................Θα εχω προβλημα αν θα κανω αλλαγη νερου????Η πρεπει στην γεννηστρα να αλλαζω το νερο σε πιο μεγαλα χρονικα διαστηματα???Ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!παλι η ιδια διαδικασια ετσι?Η θελει παραπανω βακτηρια ?Κατι που πρεπει να προσεχω?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις καλή βιολογία δεν χρειάζεσαι βακτήρια.

Η ίδια διαδικασία. Αν έκανες στα άλλα 30% σε αυτά κάνε καλύτερα 50%.

ΥΓ: Βάλε και καμια φωτό να τα δούμε ντε... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές νερού φίλε μου πάνε ανάλογα τις μετρήσεις. Στις γεννήστρες λόγο του οτι ταΐζουμε πιο πολύ και συχνά, τα ΝΟ3 ανεβαίνουν πιο εύκολα. Οπότε οι αλλαγές μας πρέπει να είναι συχνές και καλύτερα μικρές για να κρατιέται μια ισορροπία χωρίς σκαμπανευάσματα. Όλα αυτά φυσικά μετά από μετρήσεις.

Η γεννήστρα έχει φίλτρανση?

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές νερού φίλε μου πάνε ανάλογα τις μετρήσεις. Στις γεννήστρες λόγο του οτι ταΐζουμε πιο πολύ και συχνά, τα ΝΟ3 ανεβαίνουν πιο εύκολα. Οπότε οι αλλαγές μας πρέπει να είναι συχνές και καλύτερα μικρές για να κρατιέται μια ισορροπία χωρίς σκαμπανευάσματα. Όλα αυτά φυσικά μετά από μετρήσεις.

Η γεννήστρα έχει φίλτρανση?

Στάθη, για τους λόγους που αναφέρεις θα έλεγα ότι λίγο μεγαλύτερες αλλαγές ίσως να ήταν καλύτερες. Η τροφή που μένει δημιουργεί πολλά νιτρικά και φωσφορικά τα οποία με μια μικρήα λλαγή της τάξεως του 15 - 20% δεν θα φύγουν.

Μην ξεχνάμε ότι αν έχουμε καλή βιολογία μπορούμε να κάνουμε και μεγαλύτερες αλλαγές. Δεν διαταρράσεται κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Στάθη, για τους λόγους που αναφέρεις θα έλεγα ότι λίγο μεγαλύτερες αλλαγές ίσως να ήταν καλύτερες. Η τροφή που μένει δημιουργεί πολλά νιτρικά και φωσφορικά τα οποία με μια μικρήα λλαγή της τάξεως του 15 - 20% δεν θα φύγουν.

Μην ξεχνάμε ότι αν έχουμε καλή βιολογία μπορούμε να κάνουμε και μεγαλύτερες αλλαγές. Δεν διαταρράσεται κάτι.

Συμφωνώ Παναγιώτη, για αυτό τόνισα τις μετρήσεις, Αν μας δείχνουν μεγαλύτερες αλλαγές, κάνουμε μεγαλύτερες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικα εχω φιλτρακι στη γεννηστρα και μαλιστα πηρα πολυ πιο μεγαλο για τα λιτρα που εχω(40λιτ)Δεν εχω ακομα θερμοστατη!!!Επισης δεν εχω βαλει υποστρωματα και τετοια για να καθαριζω πιο ευκολα!!!Φωτο αμα βρω να αγγαρεψω κανεναν θα ανεβασω,μαζι με βιντεο του ενυδρειου μου που εχω και απο ζευγαρωμα κ.τ.λ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!Προς το παρων δεν εχω θεμα,οταν με το καλο χειμωνιαση θα βαλω!!!Χθες εκανα μια μικρη αλλαγη,γυρω στο 15-20%!!Δεν εκανα παραπανω γιατι φοβηθηκα για την θερμοκρασια του νερου να μην πεσει πολυ!!!Εδω Σαλονικη παραπροχθες ειχε 35 βαθμους και χθες ειχε 15(που λεει ο λογος)Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...