Jump to content

Μπήκε Ο Μονομαχος!!!!!!!!!!!!


michaela01

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια!!!!μπηκε ο Απολλωνας!!!!! :bigemo_harabe_net-66:

Απο το φιλτρο βγηκε ο ανθρακας και φυτεψα αλλη μια egeria densa και ανουμπια!ο μονομαχος προσαρμοστηκε κατευθειαν!!ειναι πανεξυπνος εξερευνει ολο το ενυδρειο και με εχει συνηθησει ηδη!πιστευω πως με το σιποραξ φενεται πιο ανετος αλλα και το νερο ειναι απιστευτο!!προς το παρον εδω και 2 μερες τρωει ενα σκουλικι την ημερα,αυριο δεν θα τον ταισω καθολου και απο μεθαυριο ξεκιναω με 2 σκουλικακια την ημερα!θα ανεβασω φωτογραφια καποια στιγμη να δειτε το καμαρι μου!!!

 

το μονο προβλημα ειναι πως τα τζαμια μεσα ειναι σαν καθρευτες..οταν το πηρα εκτος το οτι δεν μου ειπαν για πιθανο καθρευτη καθρεφτη δεν το προσεξα :bigemo_harabe_net-58: ..μολις εβαλα νερο ομως εκανε μπαμ..ελπιζω να συνηθησει ο απολλωνας γιατι στην αρχη εκανε επιδειξεις στον εαυτο του!!

σας ευχαριστω για την βοηθεια σας!!!! :bigemo_harabe_net-92:

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις απο το ενυδρειο εχεις?Ειναι στρωμενο?

Αν την ανουμπια την εχεις φυτεψει,τοτε να βγαλεις και να την δεσεις πανω σε πετρα η ξυλο γιατι αλλιως θα σαπισει.

Link to comment
Share on other sites

υγρα τεστ ακομα να μου φερουν!!!!τα εχω παραγγειλει απο την προηγουμενη βδομαδα!!!!τον μονομαχο μου ειπαν να τον βαλω στην 12η μερα...ισως ηταν ανευθυνο να τον βαλω απο την 12η αλλα δεν αντεχα να τον βλεπω να τον εχουν μεσα σε μια τρυπα!φενοταν τοσο στεναχωρημενος και αδυναμος εκει!! :waaa: το ενυδρειο ειναι στην 14η μερα...τωρα εχω παρει και ενα ξυλο αλλα μου ειπαν να το βραζω καθε μερα για 4 μερες και δεν το εχω βαλει ακομα...η egeria densa που ειχε προβλημα εχει αρχισει να γινεται καλα εδω και 3 μερες και στην ανουμπια εχω φυτεψει ισα ισα τις ριζες (οι οποιες ειναι πολλες!!) μεχρι να βαλω το ξυλο..αυτο που με εχει βαλει σε σκεψεις ειναι πως δεν ξερω τι τον ταιζανε τον μικρο εκει περα...του δινω sera bloodworms..τα μικρα τα καταπινει αλλα τα μεγαλα τα βαζει στο στομα τα μασαει και μετα τα βγαζει ''αδεια'' λες και ρουφαει μονο το εσωτερικο τους...

Link to comment
Share on other sites

Το ξυλο εγω προσωπικα δεν το βραζω ποτε,το πλενω καλα και μετα το ριχνω στο ενυδρειο.Αν το βρασεις θα χασεις τις ευεγερτικες ουσιες απο τις ταννινες και τα χουμικα που βγαζουν αλλα θα σου γινει το νερο κιτρινο.Αυτο ομως θα το εκτιμισει το ψαρακι σου μιας και εκει που ζει ετσι ειναι το νερο.Οπωτε εγω λεω να το πλυνεις καλα,να ξεθαψεις την ανουμπια,να την δεσεις πανω και να το ριξεις μεσα.Αν επιπλεει το ξυλο βαλε μια μετρα πανω για μερικες μερες,μετα θα βουλιαξει μονο του.

Τωρα για τις 14 μερες αυτος που στο ειπε ηταν ανευθηνος!Πως ξερει με σιγουρια δηλαδη οτι σε 14 μερες το ενυδρειο θα ηταν ετοιμο για να δεχθει το ψαρι?Χωρις μετρησεις δεν μπορουμε να πουμε τιποτα με σιγουρια...

Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικιο!!βεβαια το μισο φταιξιμο ειναι δικο μου...ειμαι ευαισθητη με τα ζωακια και δεν μπορουσα να το βλεπω να το εχουν εκει....αν μπορουσα θα επαιρνα και τον αλλον που ηταν διπλα στον απολλωνα..ουτε κουνιοταν ο αλλος ουτε τιποτα..ισως ηταν στα τελευταια του...ο απολλωνας παντως ειναι πραγματικα περιεργος...καθεται και ''μυριζει'' το χαλικι ,καποιες φορες τσαμπουκαλευεται μονος του και το πιο τραγικο ηταν οταν πηγαινει διπλα στο φιλτρο και αραζει...χθες πηγε πανω στο φιλτρο..αραξε λιγο και μετα αρχισε τις βολτες...οσοι τον εχουν δει μου λενε ''αυτος δεν ειναι ψαρι''!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

1. οι μονομαχοι στα πετ σοπ δεν πολυ κουνιουνται γιατι απλα δεν εχουν χωρο, δε σημαινει οτι ειναι αρρωστοι

2. ολοι οι μονομαχοι ειναι περιεργοι μεσα σε ενυδρειο και το αραλικι στα φιλτρα η φυτα κτλ ειναι καθημερινο φαινομενο σε ολους

3. κακως εβαλες ψαρι σε μαλλον αστρωτο ενυδρειο. στο ποτηρακι οσο ασχημο και να σου φαινοταν δεν κινδυνευε αμεσα τουλαχιστον

Link to comment
Share on other sites

1. οι μονομαχοι στα πετ σοπ δεν πολυ κουνιουνται γιατι απλα δεν εχουν χωρο, δε σημαινει οτι ειναι αρρωστοι

2. ολοι οι μονομαχοι ειναι περιεργοι μεσα σε ενυδρειο και το αραλικι στα φιλτρα η φυτα κτλ ειναι καθημερινο φαινομενο σε ολους

3. κακως εβαλες ψαρι σε μαλλον αστρωτο ενυδρειο. στο ποτηρακι οσο ασχημο και να σου φαινοταν δεν κινδυνευε αμεσα τουλαχιστον

Γιατι ειναι καθημερινο φαινομενο να αραζουν οι μονομαχοι στα φιλτρα?Και γιατι δεν κινδυνευε στο ποτηρακι ο μονομαχος?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειναι καθημερινο φαινομενο να αραζουν οι μονομαχοι στα φιλτρα?Και γιατι δεν κινδυνευε στο ποτηρακι ο μονομαχος?

Γιατι οι μονομαχοι απλα αραζουν συνεχεια. οπου βρουν ηρεμια, πλατυ φυλλο, χαμηλο ρευμα κτλ. Ειδικα στην εισοδο του φιλτρου ειναι πολυ λογικο.

Τα ποτηρακια φυσικα και ειναι λαθος. Αν ομως επρεπε να τα συγκρινουμε με ακαταλληλα ενυδρεια, καλως η κακως ειναι καλυτερα. Οι θανατοι μονομαχων μεσα στα ποτηρακια ειναι ελαχιστοι, ενω ειναι πολλοι οι θανατοι μονομαχων την πρωτη εβδομαδα μεταφορας τουςσε ακαταλληλο ενυδρειο. ολα αυτα απο προσωπικη πειρα.

Link to comment
Share on other sites

Οι θάνατοι στα ποτηράκι είναι σύνηθες φαινόμενο απλά εμείς δεν το βλέπουμε γιατι τους αντικαθιστάνε με καινούριους.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οι μονομαχοι απλα αραζουν συνεχεια. οπου βρουν ηρεμια, πλατυ φυλλο, χαμηλο ρευμα κτλ. Ειδικα στην εισοδο του φιλτρου ειναι πολυ λογικο.

Τα ποτηρακια φυσικα και ειναι λαθος. Αν ομως επρεπε να τα συγκρινουμε με ακαταλληλα ενυδρεια, καλως η κακως ειναι καλυτερα. Οι θανατοι μονομαχων μεσα στα ποτηρακια ειναι ελαχιστοι, ενω ειναι πολλοι οι θανατοι μονομαχων την πρωτη εβδομαδα μεταφορας τουςσε ακαταλληλο ενυδρειο. ολα αυτα απο προσωπικη πειρα.

Δυστοιχος θα διαφωνησω..τα ποτηρακια ειναι οτι χειροτερο για ενα ψαρια,δεν εχουν καν φιλτρο και μιλαμε για μια κουταλια νερο,οπωτε μην λες οτι ειναι καλυτερα εκει.

Οσο για το αλλο που λες,ναι ειναι ψαρια που δεν ειναι υπερκινητα αλλα το να καθετε σε ενα σημειο μπορει να σημαινει και προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχος θα διαφωνησω..τα ποτηρακια ειναι οτι χειροτερο για ενα ψαρια,δεν εχουν καν φιλτρο και μιλαμε για μια κουταλια νερο,οπωτε μην λες οτι ειναι καλυτερα εκει.

Οσο για το αλλο που λες,ναι ειναι ψαρια που δεν ειναι υπερκινητα αλλα το να καθετε σε ενα σημειο μπορει να σημαινει και προβλημα.

οταν καθονται σε ενα σημειο απο το πρωι μεχρι το βραδυ και καθε μερα φυσικα και μπορει να ειναι προβλημα. Το να αραζουν διαφορες ωρες τις ημερας για καποια λεπτα ειναι οτι πιο φυσιολογικο για εναν μονομαχο.

Το ξαναλεω γιατι μαλλον δεν με διαβαζεις. ΝΑΙ τα ποτηρακια ειναι κακο πραγμα, ΟΜΩΣ ειναι 1000 φορες καλυτερο απο ενα λαθος ενυδρειο.- Απο τα χερια μου περνουν εκατονταδες μονομαχοι καθε μερα και ξερω οτι τα ποτηρακια δεν ειναι αυτα που τους σκοτωνουν αλλα οι ανιδεοι που τα βαζουν οπου και οπως να ναι (δεν εννοω φυσικα την φιλη εδω)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια λοιπον!Τελικα ειναι παγκοσμιο φαινομενο αυτο με τα ποτηρακια και οχι μονο Ελληνικο!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια λοιπον!Τελικα ειναι παγκοσμιο φαινομενο αυτο με τα ποτηρακια και οχι μονο Ελληνικο!

φυσικα και δεν ειναι ελληνικο. Υπαρχουν συγκεκριμενοι λογοι για το γιατι γινεται αυτο και δε θα μπορουσε να μεινει σε μια χωρα

Link to comment
Share on other sites

Για εξηγισε μας και τους λογους.

Ο κυριοτερος λογος ειναι ο χωρος και το χρημα. Οταν σε 30 λιτρα ενυδρειο ο πετσοπας μπορει να εχει 30 ψαρια (τροπικα η κιχλιδες η χρυσοψαρα κτλ) αυτο σημαινει οτι σε 1000 λιτρα μπορει να εχει 1000 ψαρια. Αυτα τα 1000 λιτρα του πιανουν εναν τοιχο στο καταστημα του και θα του φερουν περιπου $5000.

Αν θελησει να βγαλει $5000 απο μονομαχους μπορει να το κανει ειτε

Α) με 100 ποτηρακια σε μια βιτρινουλα και αλλα 900 στην αποθηκη

ειτε

Β) με 1000 ενυδρεια των 10-20 λιτρων που προτεινουμε το οποιο και θα του παρει καμια 10αρια μαγαζια μονο με μονομαχους.

Απο τη στιγμη που οι μονομαχοι δεν μπορουν να μπουν με αλλα ψαρια (υπο συνθηκες πετ σοπ τουλαχιστον) θα πρεπει να μπαινουν σε ποτηρακια. Κανεις δε λεει οτι ειναι σωστο αλλα ειναι ο μονος τροπος

Link to comment
Share on other sites

Ετσι σου ειπαν?Μονο αυτος ο τροπος υπαρχει?Δηλαδη εδω μερικα δικα μας πετ σοπ γιατι εχουν φτιαξει ειδικα ενυδρειακια με μονομαχους?Αυτοι εχουν αλλα εξοδα?

Οπως και να εχει το ποτηρακι δεν κανει ουτε καν και δεν θελω να ακουω οτι ειναι καλυτερα εκει παρα σε αστρωτο ενυδρειο,το αστρωτο ενυδρειο το φερνεις μεσα σε 1 μερα,τα ποτηρακια δεν αλλαζουν ομως..

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτος ειναι ο ΜΟΝΟΣ τροπος για να βγαλουν λεφτα τα μαγαζια. Οποιος το κανει σωστα χανει απο τους μονομαχους γιατι πιανουν χωρο. Τι δεν καταλαβαινεις δηλαδη?

Και για τριτη φορα... ενα ποτηρακι ΔΕΝ σκοτωνει καποιον μονομαχο, ενα λαθος ενυδρειο τον ΣΚΟΤΩΝΕΙ. Τωρα απο που την πηρες την εμπειρια με τους μονομαχους και ξερεις καλυτερα δεν ξερω και δε με νοιαζει. Κι επειδη κι εδω θελεις απλα να μου την πεις χωρις καμια προσπαθεια σωστης κουβεντας, καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτος ειναι ο ΜΟΝΟΣ τροπος για να βγαλουν λεφτα τα μαγαζια. Οποιος το κανει σωστα χανει απο τους μονομαχους γιατι πιανουν χωρο. Τι δεν καταλαβαινεις δηλαδη?

Και για τριτη φορα... ενα ποτηρακι ΔΕΝ σκοτωνει καποιον μονομαχο, ενα λαθος ενυδρειο τον ΣΚΟΤΩΝΕΙ. Τωρα απο που την πηρες την εμπειρια με τους μονομαχους και ξερεις καλυτερα δεν ξερω και δε με νοιαζει. Κι επειδη κι εδω θελεις απλα να μου την πεις χωρις καμια προσπαθεια σωστης κουβεντας, καλη συνεχεια.

Μπραβο εσυ εμπειρε που κρατας μονομαχους στα ποτηρακια!Εδω κανουμε αγωνα για να πουμε στα μαγαζια να τα βγαλουν απο εκει και εσυ μας μιλας για κερδος και οτι δεν σκοτωνουν τους μονομαχους!Μπραβο για τις γνωσεις σου και τις αποψεις σου!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα ποτηράκια και τους μονομάχους δεν το πολυκατάλαβα! Γιατί υποστηρίζεις πως το ποτηράκι δε σκοτώνει τον μονομάχο;

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα ποτηράκια και τους μονομάχους δεν το πολυκατάλαβα! Γιατί υποστηρίζεις πως το ποτηράκι δε σκοτώνει τον μονομάχο;

Μαλλον στην διαμαχη (ας ελπισουμε οτι ο ραστα θα σταματησει καποια στιγμη να ψαχνει το πως θα μου την πει) χαθηκε αυτο που ελεγα. Λοιπον,

ποτηρακι πετ σοπ = κακο για μονομαχους

λαθος ενυδρειο (λογω ιχθυοφορτωσης, λιτρων, αστρωτο κτλ) = κακο για το μονομαχο.

Οκ μεχρι εδω? Πολλοι λοιπον λενε "ας το σωσω το καημενο απ οτο ποτηρακι κι ας του παρεχω οτι μπορω, καλυτερα θα ειναι". ΟΧΙ ομως. Στο ποτηρακι ο μονομαχος, καλως η κακως εχει μαθει. Εχει απο πισω του και ειδικους (δε με νοιαζει τι κανει καθε ασχετος πετσοπας, μιλαω για σοβαρα μερη) που το προσεχουν, το ταιζουν, το αλλαζουν, του παρεχουν βιταμινες και φαρμακα.

Εγω Ο,ΤΙ λεω το λεω απο προσωπικη εμπειρια. Απο τα χερια μου περνουν καθε μηνα εκατονταδες μονομαχοι και εκατονταδες χομπυστες με μονομαχους. μεσα σε ποτηρακι ΔΕΝ μου ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ.- ΑΛΛΑ μου ερχονται συνεχεια και μου λενε οτι τους πεθανε το ιδιο βραδυ της μεταφορας, την αλλη μερα που το πηγαν σπιτι, σε μια βδομαδα κτλ κτλ. Ολα αυτα με κανουν λοιπον να πιστευω αυτο που ειπα, οτι δηλαδη μεχρι να μπορει καποιος να δωσει σωστο σπιστι σε μονομαχο, τα ποτηρακια δεν τον πειραζουν οσο ενα λαθος ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον στην διαμαχη (ας ελπισουμε οτι ο ραστα θα σταματησει καποια στιγμη να ψαχνει το πως θα μου την πει) χαθηκε αυτο που ελεγα. Λοιπον,

ποτηρακι πετ σοπ = κακο για μονομαχους

λαθος ενυδρειο (λογω ιχθυοφορτωσης, λιτρων, αστρωτο κτλ) = κακο για το μονομαχο.

Οκ μεχρι εδω? Πολλοι λοιπον λενε "ας το σωσω το καημενο απ οτο ποτηρακι κι ας του παρεχω οτι μπορω, καλυτερα θα ειναι". ΟΧΙ ομως. Στο ποτηρακι ο μονομαχος, καλως η κακως εχει μαθει. Εχει απο πισω του και ειδικους (δε με νοιαζει τι κανει καθε ασχετος πετσοπας, μιλαω για σοβαρα μερη) που το προσεχουν, το ταιζουν, το αλλαζουν, του παρεχουν βιταμινες και φαρμακα.

Εγω Ο,ΤΙ λεω το λεω απο προσωπικη εμπειρια. Απο τα χερια μου περνουν καθε μηνα εκατονταδες μονομαχοι και εκατονταδες χομπυστες με μονομαχους. μεσα σε ποτηρακι ΔΕΝ μου ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ.- ΑΛΛΑ μου ερχονται συνεχεια και μου λενε οτι τους πεθανε το ιδιο βραδυ της μεταφορας, την αλλη μερα που το πηγαν σπιτι, σε μια βδομαδα κτλ κτλ. Ολα αυτα με κανουν λοιπον να πιστευω αυτο που ειπα, οτι δηλαδη μεχρι να μπορει καποιος να δωσει σωστο σπιστι σε μονομαχο, τα ποτηρακια δεν τον πειραζουν οσο ενα λαθος ενυδρειο.

Να σου πω,μιλας σοβαρα τωρα?Εχει μαθει να ζει ο μονομαχος σε ποτηρακι?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω,μιλας σοβαρα τωρα?Εχει μαθει να ζει ο μονομαχος σε ποτηρακι?

Ναι αγορινα μου, εχει μαθει. Μη σκεφτεσαι τους αγριους μονομαχους. Αυτοι που ξερεις ζουν ολη τους τη ζωη σε ποτηρακι μεχρι να τους παρει καποιος. Αυτα τα ποτηρακια (που Ξ Α Ν Α λεω οτι ναι ειναι ασχημα) ομως εχουν σωστη συντηρηση απο τους πετσοπαδες σε αντιθεση με πολλους νεους χομπυστες και λαθος ενυδρεια. τι δεν καταλαβαινεις απο αυτο που λεω? Ας μη χαλαμε το ποστ αλλο, μπορεις να μου στειλεις οσα μηνυματα προσωπικα θες

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122:

Συγχαρητηρια!Να δω τι αλλο θα ακουσω...οι μονομαχοι εχουν σηνυθισει στα ποτηρια...δηλαδη ενας εμπειρος μπορει να κρατησει μονομαχο σε ποτηρι...Μαλλον εμεις που προτεινουμε ενυδρεια ειμαστε ασχετοι..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...