Jump to content

Μπήκε Ο Μονομαχος!!!!!!!!!!!!


michaela01

Recommended Posts

:bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122:

Συγχαρητηρια!Να δω τι αλλο θα ακουσω...οι μονομαχοι εχουν σηνυθισει στα ποτηρια...δηλαδη ενας εμπειρος μπορει να κρατησει μονομαχο σε ποτηρι...Μαλλον εμεις που προτεινουμε ενυδρεια ειμαστε ασχετοι..

συγνωμη αλλα δεν μπορω να τα εξηγω 1000 φορες επειδη εσυ απλα δεν καταλαβαινεις τι λεει ο αλλος. κατσε λοιπον στην αγνοια σου και σε παρακαλω μεχρι να αποφασισεις να μιλησεις σαν ενηλικας, δε χρειαζεται να μου απευθυνεις τον λογο.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα δεν μπορω να τα εξηγω 1000 φορες επειδη εσυ απλα δεν καταλαβαινεις τι λεει ο αλλος. κατσε λοιπον στην αγνοια σου και σε παρακαλω μεχρι να αποφασισεις να μιλησεις σαν ενηλικας, δε χρειαζεται να μου απευθυνεις τον λογο.

Ενταξει φωτινε παντογνωστη,απλα μη τα λες αυτα εδω γιατι θα σε παρουν με τις πετρες...αυτα στο Καναδα και οπου αλλου θες,εδω ομως οχι!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αγορινα μου, εχει μαθει. Μη σκεφτεσαι τους αγριους μονομαχους. Αυτοι που ξερεις ζουν ολη τους τη ζωη σε ποτηρακι μεχρι να τους παρει καποιος. Αυτα τα ποτηρακια (που Ξ Α Ν Α λεω οτι ναι ειναι ασχημα) ομως εχουν σωστη συντηρηση απο τους πετσοπαδες σε αντιθεση με πολλους νεους χομπυστες και λαθος ενυδρεια. τι δεν καταλαβαινεις απο αυτο που λεω? Ας μη χαλαμε το ποστ αλλο, μπορεις να μου στειλεις οσα μηνυματα προσωπικα θες

Οι βλακώδεις απόψεις σου και η αγένεια σου απο εδω και στο εξής θα μενουν για εσενα και τα άτυχα ζώα που βασανιζεις....

ΒΑΝνακι........................

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, επεστρεψε ο βαγγελης??

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Οι βλακώδεις απόψεις σου και η αγένεια σου απο εδω και στο εξής θα μενουν για εσενα και τα άτυχα ζώα που βασανιζεις....

ΒΑΝνακι........................

πρωτη φορα βλεπω ατομο να ασχολειται καιρο με ενυδρεια και να ειναι υπερ των μονομαχοποτηριων.

αν ειναι δυνατον :veryangry:

Link to comment
Share on other sites

Αμα εχει συνηθίσει ο μονομάχος στο ποτήρι εμεις χαζoi είμαστε και δiνουμε τοσα λεφτα για ενυδρεια και εξοπλησμο ?? :P


Link to comment
Share on other sites

Ενταξει φωτινε παντογνωστη,απλα μη τα λες αυτα εδω γιατι θα σε παρουν με τις πετρες...αυτα στο Καναδα και οπου αλλου θες,εδω ομως οχι!

και στον Καναδά με τις πέτρες θα τον πάρουν όχι μόνο εδώ !!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια φίλη μου.έχει .Μονομάχο επί 7.χρόνια σε ποτηράκι ο Μονομάχος συνεχίζει να ζει ατρωτος και δίχως πρόβλημα με.έντονο ροζέ χρώμα !!! Αν το νερό αλλάζετε συχνά στο ποτηράκι δε νομίζω έχει κάποιο πρόβλημα . Για κάποιο λόγο μόνο οι μονομαχοι απλά δε νιώθουν. Και δε τους πειράζει ο.μικρός χώρος :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια φίλη μου.έχει .Μονομάχο επί 7.χρόνια σε ποτηράκι ο Μονομάχος συνεχίζει να ζει ατρωτος και δίχως πρόβλημα με.έντονο ροζέ χρώμα !!! Αν το νερό αλλάζετε συχνά στο ποτηράκι δε νομίζω έχει κάποιο πρόβλημα . Για κάποιο λόγο μόνο οι μονομαχοι απλά δε νιώθουν. Και δε τους πειράζει ο.μικρός χώρος :)

7 χρόνια :o ο μονομαχος ζει μεχρι τα 3 αντε το πολυ 5 μηπως σε δουλευει? και παλυ ζωντανo ειναι ειναι κριμα να μην εχει χωρο να κολυμπησει : /

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια φίλη μου.έχει .Μονομάχο επί 7.χρόνια σε ποτηράκι ο Μονομάχος συνεχίζει να ζει ατρωτος και δίχως πρόβλημα με.έντονο ροζέ χρώμα !!! Αν το νερό αλλάζετε συχνά στο ποτηράκι δε νομίζω έχει κάποιο πρόβλημα . Για κάποιο λόγο μόνο οι μονομαχοι απλά δε νιώθουν. Και δε τους πειράζει ο.μικρός χώρος :)

Δυσκολεύομαι πάρα πολύ να το πιστέψω αυτό που λες. Εκτός και αν κάνεις πλάκα ... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το Μονομάχο τον βλέπω εδώ και 4 χρόνια τώρα τι να πω δε βλέπω το λόγο μα.μου λέει ψέματα :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.buzzle.com/articles/betta-fish-life-span.html να ένα λινκ που μόλις βρήκα τώρα δε νομίζω να.λενε και εκεί ψέματα :Ρ , εγώ παντός νομίζω όλα είναι πάνω στο ψάρι αν.το ψάρι το.χει μέσα.του να.ζήσει θα ζήσει τέλος :) πάνω σε νορμάλ συνθήκες μιλάμε πάντα :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια φίλη μου.έχει .Μονομάχο επί 7.χρόνια σε ποτηράκι ο Μονομάχος συνεχίζει να ζει ατρωτος και δίχως πρόβλημα με.έντονο ροζέ χρώμα !!! Αν το νερό αλλάζετε συχνά στο ποτηράκι δε νομίζω έχει κάποιο πρόβλημα . Για κάποιο λόγο μόνο οι μονομαχοι απλά δε νιώθουν. Και δε τους πειράζει ο.μικρός χώρος :)

Φιλε μου αλλο ζω και αλλο επιβιωνω!Κανει πολυ κακο στο ψαρι να το εχουν σε μια κουταλια νερο και θα ηθελα να προσεχουμε τι λεμε μεσα στο φορουμ.Οι μονομαχοι νοιωθουν και παρανιωθουν,αν δεν εχουν καλες και σταθερες συνθικες το πρωτο που παθαινουν ειναι φιλ ροτ και μη μου πεις οτι στο ποτηρακι εχουν καλες και σταθερες συνθικες!

Link to comment
Share on other sites

Το fin.rot Το παθαίνουν αν δεν τους αλλάζεις νερό από την αμμονια που συσσωρεύεται άμα.είναι σε ένα ποτηράκι και δεν αλλάζεις νερό τουλάχιστο μέρα παρά μέρα και το.αλλάζεις μια φορά τη βδομάδα φυσικό είναι να το πάθει !!! Και έχω παρατηρήσει ότι για κάποιο λόγο θες να περνάς μόνο το δικό σου λόγο να.μάθεις σε παρακαλώ να σέβεσαι και να δέχεσαι το.τι.λενε οι άλλοι δεν είσαι μόνος σου. Το ότι έχεις αντίρρηση με κάτι δεν σημαίνει ότι ο άλλος είναι αυτόματος λάθος !!! Όταν κάποιος λέει κάτι δε.το λέει γιατί έτσι του καπνισε το λέει από εμπειρία του. ο Βαγγέλης πχ δεν υποστήριξε ότι είναι σωστό τα ποτηράκια αλλά έχει.δίκαιο στο ότι όταν ένα ψάρι το συντηρείς σωστά δεν έχει πρόβλημα!!! Έτυχε αυτό τοείδος ψαριού να.μην έχει.πρόβλημα με.το χώρο γιατί αν.όντως είχε δε θα.ζούσε χρόνια σε ένα ποτήρι και θα ζούσε.μόνο.μέρες!!! ότι άλλη διαφωνία έχεις πάνω στο θέμα στειλε μου.σε.ΠΜ.παρακαλώ για να.μη.χαλάσει αλλο ένα.τοπικ με.άκυρα ποστ!!! Ευχαριστώ και καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που λες, δεν ταιριάζουν με την υπογραφή σου συνονόματε. ;)

Δεν μπορούμε να ξέρουμε αν έχει πρόβλημα το ψαράκι, αλλά με τη λογική και μόνο, δεν μπορούμε να υποστηρίζουμε ότι μπορούμε να συντηρήσουμε σωστά ένα ζωντανό σε 3 κουταλιές νερό.

Link to comment
Share on other sites

Το fin.rot Το παθαίνουν αν δεν τους αλλάζεις νερό από την αμμονια που συσσωρεύεται άμα.είναι σε ένα ποτηράκι και δεν αλλάζεις νερό τουλάχιστο μέρα παρά μέρα και το.αλλάζεις μια φορά τη βδομάδα φυσικό είναι να το πάθει !!! Και έχω παρατηρήσει ότι για κάποιο λόγο θες να περνάς μόνο το δικό σου λόγο να.μάθεις σε παρακαλώ να σέβεσαι και να δέχεσαι το.τι.λενε οι άλλοι δεν είσαι μόνος σου. Το ότι έχεις αντίρρηση με κάτι δεν σημαίνει ότι ο άλλος είναι αυτόματος λάθος !!! Όταν κάποιος λέει κάτι δε.το λέει γιατί έτσι του καπνισε το λέει από εμπειρία του. ο Βαγγέλης πχ δεν υποστήριξε ότι είναι σωστό τα ποτηράκια αλλά έχει.δίκαιο στο ότι όταν ένα ψάρι το συντηρείς σωστά δεν έχει πρόβλημα!!! Έτυχε αυτό τοείδος ψαριού να.μην έχει.πρόβλημα με.το χώρο γιατί αν.όντως είχε δε θα.ζούσε χρόνια σε ένα ποτήρι και θα ζούσε.μόνο.μέρες!!! ότι άλλη διαφωνία έχεις πάνω στο θέμα στειλε μου.σε.ΠΜ.παρακαλώ για να.μη.χαλάσει αλλο ένα.τοπικ με.άκυρα ποστ!!! Ευχαριστώ και καλή συνέχεια

Καλα ρε φιλε μου μιλας σοβαρα τωρα?Δηλαδη θελετε να μου πειτε οτι το ψαρι μπορει να ζησει μια χαρα σε μια κουταλια νερο?Πρεπει να ειμαστε πολυ παραλογοι δηλαδη ολοι εμεις που κραζουμε τα μαγαζια που τα εχουν σε ποτηρια!Εγω σεβομαι οταν ο αλλος μιλα σωστα σε αντιθετη περιπτωση επεμβαινω γιατι δεν γινετε να γραφονται τετοια πραγματα εδω μεσα!Θα σε ξαναπαρακαλεσω λοιπον να προσεχεις λιγο τι γραφεις!

Link to comment
Share on other sites

Το fin.rot Το παθαίνουν αν δεν τους αλλάζεις νερό από την αμμονια που συσσωρεύεται άμα.είναι σε ένα ποτηράκι και δεν αλλάζεις νερό τουλάχιστο μέρα παρά μέρα και το.αλλάζεις μια φορά τη βδομάδα φυσικό είναι να το πάθει !!! Και έχω παρατηρήσει ότι για κάποιο λόγο θες να περνάς μόνο το δικό σου λόγο να.μάθεις σε παρακαλώ να σέβεσαι και να δέχεσαι το.τι.λενε οι άλλοι δεν είσαι μόνος σου. Το ότι έχεις αντίρρηση με κάτι δεν σημαίνει ότι ο άλλος είναι αυτόματος λάθος !!! Όταν κάποιος λέει κάτι δε.το λέει γιατί έτσι του καπνισε το λέει από εμπειρία του. ο Βαγγέλης πχ δεν υποστήριξε ότι είναι σωστό τα ποτηράκια αλλά έχει.δίκαιο στο ότι όταν ένα ψάρι το συντηρείς σωστά δεν έχει πρόβλημα!!! Έτυχε αυτό τοείδος ψαριού να.μην έχει.πρόβλημα με.το χώρο γιατί αν.όντως είχε δε θα.ζούσε χρόνια σε ένα ποτήρι και θα ζούσε.μόνο.μέρες!!! ότι άλλη διαφωνία έχεις πάνω στο θέμα στειλε μου.σε.ΠΜ.παρακαλώ για να.μη.χαλάσει αλλο ένα.τοπικ με.άκυρα ποστ!!! Ευχαριστώ και καλή συνέχεια

Aμα ηταν ετσι οπως λες τοτε κανενας μας δεν θα αγοραζε ενυδρειο μπορει καποιοι μεν να επιβιωνουν αλλα αυτο δεν εναι ζωη αμα δεν εχει τα φυτα του την φωλια του το χωρο να εξερευνησει το μονο που θα κανει ειναι να κανει σβουρες γυρο γυρο και να βαριεται που ζει αλλα και να υποφερει συμφωνω οτι μπορει να ζει αμα του κρατας καθαρο το νερο αλλα οι ¨συνθηκες" που λες μεσα στο ποτηρι δεν υπαρχουν ουτε καθολου βιολογια ...!

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι εγώ είμαι κατά στο να χεις ένα ψάρι έτσι φυσικά και θέλει κάτι μεγαλύτερο αλλά κοίτα εφόσον αυτό δε.γίνεται εδώ και ένα δύο χρόνια και γίνεται δεκαετίες και άμα δεις μόνο.με.το συγκεκριμένο είδος . Δε ξέρω άλλο ψάρι που.να.ζει σε ένα.ποτηράκι πάνω από10 μέρες. Απλά το κάνουν αυτό τα πετ σοπ όπως ειπΕ και ο Βαγγέλης για εξοικονομησεΙ χώρου !!! δε λέω οτι είναι σωστό και εννοείται ότι δε αρέσει και στο ψαράκι. Αλλά.δυστυχώς είναι ένα όμορφο είδος ψαριού που δεν είναι ευαίσθητο και δυστυχώς επειδή ξέρουν ότι αντέχει αυτό το είδος έχει την.λάθος μεταχείριση για οικονομικούς λόγους :( .

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι εγώ είμαι κατά στο να χεις ένα ψάρι έτσι φυσικά και θέλει κάτι μεγαλύτερο αλλά κοίτα εφόσον αυτό δε.γίνεται εδώ και ένα δύο χρόνια και γίνεται δεκαετίες και άμα δεις μόνο.με.το συγκεκριμένο είδος . Δε ξέρω άλλο ψάρι που.να.ζει σε ένα.ποτηράκι πάνω από10 μέρες. Απλά το κάνουν αυτό τα πετ σοπ όπως ειπΕ και ο Βαγγέλης για εξοικονομησεΙ χώρου !!! δε λέω οτι είναι σωστό και εννοείται ότι δε αρέσει και στο ψαράκι. Αλλά.δυστυχώς είναι ένα όμορφο είδος ψαριού που δεν είναι ευαίσθητο και δυστυχώς επειδή ξέρουν ότι αντέχει αυτό το είδος έχει την.λάθος μεταχείριση για οικονομικούς λόγους :( .

Κατσε διαβασε λιγο ποσο ευαισθητο ψαρι ειναι ο μονομαχος και θα αλλαξεις γνωμη!Αν δεν γινετε για ενυδρειο τοτε να μην εχεις ψαρι,οχι να βασανιζεις το ζωντανο μεσα σε ποτηρι για να κανεις το γουστο σου!Οταν εχεις δυνατοτητα για ενυδρειο τοτε παιρνεις και ψαρι,ειναι απλα τα πραγματα!

Link to comment
Share on other sites

Το.τελευταίο ποστ νομίζω έγινε άδικα γιατί καλυπτο.αυτά που λες ήδη με.αυτά που είχα.γράψει και ποιο πριν!!! Το λάθος και σωστό το ξέρουμε όλοι εγώ άλλο μήνυμα περνάω άλλο καταλαβαίνεις και δε ξέρω το γιατί!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ολοι καταλαβαινουμε αυτο που λες..δες και τι σου γραφουν οι αλλοι..

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τότε δε.καταλαβαίνετε γιατί βιάζεστε να διαβάζετε δίχως να καταλάβετε τι προσπαθεί να πει ο άλλος !!! ΔΕΝ ΕΙΠΑ ότι είναι σωστό αυτό που κάνουν τα πετ σοπς και ούτε το υποστηρίζω !!! Εγώ κάτι άλλο ήθελα να.περάσω αλά τέλος παντον το αφήνω εδώ γιατί αλλιώς δε βγάζουμε άκρη!!! Ευχαριστώ και καλή συνέχει σε.όλους

Link to comment
Share on other sites

Αν φιλε δεν εχουμε λεφτα, πολυ απλα δεν αγοραζουμε ψαρακι, ειναι απλο το πραγμα. Ξερω πολλες παρομοιες ιστοριες, με πολλαααααα χρονια σε γυαλεςς και ποτηρια, τι αποδειχθηκε;;; το αλλαζουν συνεχως για να μην στεναχωρησουν τα μικρα!!!

Δηλαδη εσυ το παιρνεις ετσι το πραγμα:

Οι μονομαχοι δεν εχουνε νιο νιο, βαλτους μεσα στο κουταλακι και βλεπε τους να σπαρταρανε, κατι σαν αρχαια ρωμη! Οι μονομαχοι δεν κουνιουνται γιατι δεν εχουν χωρο αν ενννοεις αυτο, και ακου, μπαινει η αλλη η γιαγια στο σαλονι η γειτονισσα και λεει:

α τι ωραιο στολιδι που εχεις, ένα ποτήρι.

Όλη η κατάσταση με αηδιάζει.

Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμενο θεμα εχω κι εγω καποιες αποριες εδω κι αρκετο καιρο . Δεν συζηταμε σε καμια περιπτωση την μακροχρονια παραμονη ενος ψαριου μεσα σε χωρο οπως ποτηρι χωρις φιλτρο κτλ ΑΛΛΑ στην περιπτωση που εχουμε ενα καινουριο ενυδρειο που δεν εχει στρωσει ακομα αρα θα υπαρχει εμφανης παρουσια αμμωνιας και νιτρωδων στην συνεχεια , δεν θα ηταν καλυτερο μεχρι να ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου το ψαρι να φιλοξενειται σε καποιο μικροτερο περιβαλλον ( π.χ. 2-3 λιτρων ) με συνεχομενη ανανεωση νερου ?

Κοινως τι θα βλαψει περισσοτερο το ψαρι , η βραχυπροθεσμη παραμονη σε ενα περιβαλλον με καθαρο νερο και μικρη χωρητικοτητα ή η παραμονη σε μεγαλυτερο ενυδρειο αλλα με υπαρξη αμμωνιας ?

Σωστα θα πειτε οτι εαν δεν εχεις ετοιμο ενυδρειο μην παιρνεις τιποτα , αλλα αυτη αποτελει μια εξιδανικευμενη κατασταση που δυστυχως δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα . Θεωρω οτι πολλοι , οπως κι εγω , ξεκινησαν με λαθος τροπο την εισοδο τους στον χωρο ειτε εξαιτιας δικου τους λαθους ειτε οχι . Το θεμα ειναι να ακολουθηθουν τα σωστα βηματα μετα τα πρωτα λαθη .

Ας πουμε η απαντηση γυρνα πισω το χρυσοψαρο που σου φεραν στο παζαρι/πετ σοπ που το αγορασαν ενω θεωρητικα ισως ειναι σωστη δεν ειναι παντα ρεαλιστικη ( θα βοηθησεις πραγματικα τον μονομαχο αν τον πας πισω στο πετ σοπ να καθεται στο ποτηρακι του ? ή το χρυσοψαρο να ειναι σε δεκα λιτρα μαζι με αλλα εικοσι ψαρια ?)

Έγινε επεξεργασία - Psarwmenos
Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμενο θεμα εχω κι εγω καποιες αποριες εδω κι αρκετο καιρο . Δεν συζηταμε σε καμια περιπτωση την μακροχρονια παραμονη ενος ψαριου μεσα σε χωρο οπως ποτηρι χωρις φιλτρο κτλ ΑΛΛΑ στην περιπτωση που εχουμε ενα καινουριο ενυδρειο που δεν εχει στρωσει ακομα αρα θα υπαρχει εμφανης παρουσια αμμωνιας και νιτρωδων στην συνεχεια , δεν θα ηταν καλυτερο μεχρι να ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου το ψαρι να φιλοξενειται σε καποιο μικροτερο περιβαλλον ( π.χ. 2-3 λιτρων ) με συνεχομενη ανανεωση νερου ?

Κοινως τι θα βλαψει περισσοτερο το ψαρι , η βραχυπροθεσμη παραμονη σε ενα περιβαλλον με καθαρο νερο και μικρη χωρητικοτητα ή η παραμονη σε μεγαλυτερο ενυδρειο αλλα με υπαρξη αμμωνιας ?

Σωστα θα πειτε οτι εαν δεν εχεις ετοιμο ενυδρειο μην παιρνεις τιποτα , αλλα αυτη αποτελει μια εξιδανικευμενη κατασταση που δυστυχως δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα . Θεωρω οτι πολλοι , οπως κι εγω , ξεκινησαν με λαθος τροπο την εισοδο τους στον χωρο ειτε εξαιτιας δικου τους λαθους ειτε οχι . Το θεμα ειναι να ακολουθηθουν τα σωστα βηματα μετα τα πρωτα λαθη .

Ας πουμε η απαντηση γυρνα πισω το χρυσοψαρο που σου φεραν στο παζαρι/πετ σοπ που το αγορασαν ενω θεωρητικα ισως ειναι σωστη δεν ειναι παντα ρεαλιστικη ( θα βοηθησεις πραγματικα τον μονομαχο αν τον πας πισω στο πετ σοπ να καθεται στο ποτηρακι του ? ή το χρυσοψαρο να ειναι σε δεκα λιτρα μαζι με αλλα εικοσι ψαρια ?)

Σε εκτακτη περιπτωση μπορεις να τον βαλεις για μερικες μερες σε ενα μικρο περιβαλλον 2-3 λιτρων μεχρι να σωσεις την κατασταση στο κυριος ενυδρειο,αλλα αν διαβασες οι αλλοι γραφουν οτι μπορει να ζησει σε ενα ποτηρι ενας μονομαχος,οτι δεν εχει θεμα με τον χωρο και οτι δεν ειναι ευαισθητο ψαρι..Ειναι 2 τελειως διαφορετικες καταστασεις..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...