Jump to content

Τι Μπορώ Να Βάλω Μαζί Με Τα Αγγελόψαρα?


PanaGreco

Recommended Posts

Σκέφτομαι να διαμορφώσω την ψαροσύνθεσή μου.

Κρατώντας τα σκαλάρια σαν κυρίως θέμα τι άλλο μπορώ να βάλω? Υπάρχει κάποιο κοπαδόψαρο που μπορεί να συμβιώσει χωρίς να γίνει γεύμα?

Θα ήθελα επίσης κάποιο είδος που να φτάνει στο ίδιο μέγεθος με το αγγελόψαρο.

Υπάρχει επίσης και ένα ζευγάρι ancistrus οπότε μάλλον δε θέλω άλλα γατόψαρα ή corydoras και ένα ζευγάρι ramirezi.

(τα clown που έχω είναι να δοθούν)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ψαρια που θα μπορουσες να βαλεις σαν συγκατικους των σκαλαριων σε αναλογο μεγεθος ψαριου οπως πχ δισκους η φεστιβους κλπ αλλα το ενυδρειο σου ειδικα και λογου σχηματος και λιτρων δεν κανει ουτε και για τα ηδη υπαρχων ψαρια που εχεις δυστηχως οποτε κατεμε αστο οπως εχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για κάποιο διάστημα φιλοξένησα στο ενυδρείο με τα σκαλάρια μου και ένα ζευγάρι Apistogramma cacatuoides. Όμορφα ψαράκια και δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα αλλά και το ενυδρείο ήταν μεγαλούτσικο. θα σου πρότεινα και εγώ όμως να μην το παραφορτώσεις το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο θα ηταν να βαλεις κι αλλα αγγελοψαρα.

Ειναι πολυ πιο τελειο θεαμα το μεγαλο κοπαδι ιδιων ψαριων, παρα το τουρλου.

Κατα τα αλλα ολα μπορει να συμβουν βαζωντας μικροψαρα μαζι τους.

Απο το να τα εξολοθρεσουν σε μια νυχτα, ειτε σιγα σιγα, ειτε να μη τα πειραξουν ποτε.

Συμβατοι συγατοικοι θεωρουνται βυθοψαρα και νανικιχλιδες. Με τις νανοκιχλιδες ομως ενδεχεται να πεφτει κι εκει ξυλο, αν αποφασισουν να απαραχθουν και οι νανοκιχλιδες.

Και δεν ειναι καθολου "ασημαντες ποσοτητες". Εχω δει δυο ψαρακια να κρατανε σε 50 εκ απο τα 150, ολα τα αλλα ψαρια του ενυδρειου μαζι με τα αγελλοψαρα.

Βασικα τι διαστασεις εχει η γυαλα (καθαρες)?

Link to comment
Share on other sites

Απο την ημερομηνία που άνοιξα το post μέχρι σήμερα πολλά έχουν αλλάξει. Τα αγγελόψαρα τα έδωσα όπως και τα περισσότερα απο τα υπόλοιπα. Τώρα έχει μέσα 4 δίσκους (ξέρω τι θα μου πείτε αλλά δεν μπορούσα να αντισταθώ :)), δύο ραμιράζι και 3 clown. Τα λίτρα μου είναι 220.

Link to comment
Share on other sites

Απο την ημερομηνία που άνοιξα το post μέχρι σήμερα πολλά έχουν αλλάξει. Τα αγγελόψαρα τα έδωσα όπως και τα περισσότερα απο τα υπόλοιπα. Τώρα έχει μέσα 4 δίσκους (ξέρω τι θα μου πείτε αλλά δεν μπορούσα να αντισταθώ :)), δύο ραμιράζι και 3 clown. Τα λίτρα μου είναι 220.

Το θεμα δεν ειναι τι θα σου πουμε εμεις αλλα πως το βλεπεις εσυ. Χωρανε οι δισκοι εκει μεσα; Ζουνε καλα;

Link to comment
Share on other sites

Απο την ημερομηνία που άνοιξα το post μέχρι σήμερα πολλά έχουν αλλάξει. Τα αγγελόψαρα τα έδωσα όπως και τα περισσότερα απο τα υπόλοιπα. Τώρα έχει μέσα 4 δίσκους (ξέρω τι θα μου πείτε αλλά δεν μπορούσα να αντισταθώ :)), δύο ραμιράζι και 3 clown. Τα λίτρα μου είναι 220.

Σε 220 λιτρα ειναι πολυ δυσκολο διατηρηθουν σωστα δισκοι (μονοι τους) εκτος κι αν ειναι διαπιστωμενο ζευγος ή ανηλικα που θα μεταφερθουν σε μεγαλυτερο μολις παρουν μποι. Ποσο μαλλον να ειναι μαζι και αγγελοψαρα.

Το 220 ειναι μικρο και για αγγελοψαρα μονα τους.

Ο ορος "μικρο", εχει να κανει και ως προς τη διαβιωση μεταξυ των ψαριων, και ως προς τη συντηρηση του ενυδρειου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Φίλε τα κλόουν γίνονται θηρία δεν ξέρω αν κάνουν για το ενυδρείο σου,οι δίσκοι πρέπει να βγούνε γιατί το μήκος 60 εκατοστά είναι λίγα, τα ραμιρέζι θα μπορούσες άνετα να τα κρατήσεις, καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Οι δίσκοι είναι τώρα περίπου 7-8cm και αν παρατηρήσω το παραμικρό πρόβλημα διαβίωσης ή συμπεριφοράς θα πάνε σε μεγαλύτερο ενυδρείο αλλά απο τον Σεπτέμβριο πρώτα ο Θεός.

Τα clown θέλω και εγώ να φύγουν και να βάλω cory αλλά έλα που δεν μπορώ να τα πιάσω. Ούτε σε παγίδα με μπουκάλι δεν μπαίνουν τα άτιμα.

Link to comment
Share on other sites

Οι δίσκοι είναι τώρα περίπου 7-8cm και αν παρατηρήσω το παραμικρό πρόβλημα διαβίωσης ή συμπεριφοράς θα πάνε σε μεγαλύτερο ενυδρείο αλλά απο τον Σεπτέμβριο πρώτα ο Θεός.

Τα clown θέλω και εγώ να φύγουν και να βάλω cory αλλά έλα που δεν μπορώ να τα πιάσω. Ούτε σε παγίδα με μπουκάλι δεν μπαίνουν τα άτιμα.

Φίλε μου έχεις θέμα, στην θέση σου θα άδειαζα όσο έιναι δυνατόν φυτα ,ρίζες....από το ενυδρείο σε κουβά και θα έπιανα τους κλόουν (πάντα με προσοχή γιατί τα "ξυράφια" που διαθέτουν μπορουν ευκολα να κόψουν απόχη ή σακούλα)

Θα στρεσάρεις τους δίσκους αλλά πρέπει να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...