Jump to content

Πειτε Μου Οτι Δεν Ειναι Αυτο Που Φανταζομαι


Recommended Posts

Γεια σας φιλοι μου.

παρακαλω δειτε το κοραλλακι (acropora valida) μου της φωτογραφιας και πειτε μου τι βλεπετε....

Το εχω περιπου 2 μηνες και οταν το ειχα αγορασει ηταν πιο εντονη η χρωματικη διαφορα βασης-ακρων (λευκοπρασινη βαση-μωβ ακρες). Στο ενυδρειο μου απεκτησε ενα πιο σκουρο χρωμα η βαση του. Πριν μια βδομαδα προσθεσα 3 λεντ (στα ηδη υπαρχων 7 cree). Το ενυδρειο ειναι 30 λιτρα, τρεχει σχεδον χρονο, και εχει δυο κλοουν για κατοικους.

πειτε μου οτι απλα ξαναγινεται το χρωμα οπως οταν το πηρα και δεν ειναι...Α...ΑΕ...AEF.....AEFW :waaa: :waaa: :waaa: :waaa: :waaa: :waaa: :waaa: :waaa:

post-7825-0-19524800-1370111417_thumb.png

Έγινε επεξεργασία - akisem
Link to comment
Share on other sites

εγω aefw δεν βλεπω..

ενα ασπρισμα ομως...

Link to comment
Share on other sites

εγω aefw δεν βλεπω..

ενα ασπρισμα ομως...

Και στο χερι να την κρατουσες δυσκολα θα τα εβλεπες :D

Link to comment
Share on other sites

Και στο χερι να την κρατουσες δυσκολα θα τα εβλεπες :D

Σιγουρα αλλα το κοραλι μου φαινεται καθαρο.Ισως μια κουκιδα αριστερα στο ασπρισμα... μια πιο κοντικη κ καθαρη φωτο θα βοηθουσε σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Ακη απ'οτι βλεπω δεν ειναι aefw.

Ισως την ενοχλουν αυτα εκει δεξια(hydroids ειναι?δεν μπορω να καταλαβω απο τη φωτο) ισως κατι να την ενοχλησε(καβουρι,αραξε καποιο ψαρακι εκει η' κατι αλλο).

Καταρχην φαινεται να ειναι υγειεστατη η ακρο αφου και εχει τα "νερα" στον ιστο της(γινεται λεια η επιφανεια της) και μια χαρα χρωμα και πολυποδες εξω.

Εαν εχει aefw το κοραλι καφετιζει και μαζευει τους πολυποδες,εστω και ενα να ειναι πανω της.

Η μονη περιπτωση να μην δειξει το προβλημα,ειναι εαν ειναι πολυ μεγαλη η ακρο,που θα της παρει καιρο και αρκετα aefw.

Η valida ειναι σιιιγουρα απο τις πρωτες επιλογες τους γενικοερα(και ευτυχως γιατι φαινονται ευκολα).

Σε μια millepora πχ δεν θα φανουν ευκολα οι δαγκωματιες και θα ειναι μαζεμενοι οι πολυποδες και αχρωμο το κοραλι.

Καμια φορα κανει μεγαλο ασπρισμα σαν και αυτο αλλα στην βαση που αφηνουν τα αυγα τους,αυτο βλεπω πως ειναι πιο πανω.

Οι δαγκωνιες των aefw ειναι πολυ μικρα ασπρα σημαδακια και εχουν μια σειρα.

Συμφωνω με τα παιδια(ο θεος να τα κανει γιατι ειναι στα δευτερα ...αντα και οι δυο) :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

οριστε οτι καλυτερο μπορω σε φωτογραφια.... α αν δεν ειναι AEFW...τι μπορω να κανω?

post-7825-0-01254300-1370113665_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - akisem
Link to comment
Share on other sites

Πιο πολυ μοιαζει σαν να προσπαθει ο ιστος να ανακτησει το χρωμα του....

Link to comment
Share on other sites

Φοβερη φωτο ακη!ΤΙ μηχανη χρησιμοποιοεις(ασχετο)?

Προσωπικα ειμαι σχεδον 100% σιγουρος οτι δεν ειναι μετα απο αυτη τη φωτο!

Βασικα πρεπει να βρεις τι της το προκαλεσε για να σου πουμε τι πρεπει να κανεις.

Να σε βαλω σε κοπο και να σου ζητησω μια πιο γενικη φωτο απο το σημειο που την εχεις κολλησει

για να δουμε μηπως υπαρχει κατι εκει κοντα της που να την ενοχλει?

Link to comment
Share on other sites

Ακη απ'οτι βλεπω δεν ειναι aefw.

Ισως την ενοχλουν αυτα εκει δεξια(hydroids ειναι?δεν μπορω να καταλαβω απο τη φωτο) ισως κατι να την ενοχλησε(καβουρι,αραξε καποιο ψαρακι εκει η' κατι αλλο).

Καταρχην φαινεται να ειναι υγειεστατη η ακρο αφου και εχει τα "νερα" στον ιστο της(γινεται λεια η επιφανεια της) και μια χαρα χρωμα και πολυποδες εξω.

Εαν εχει aefw το κοραλι καφετιζει και μαζευει τους πολυποδες,εστω και ενα να ειναι πανω της.

Η μονη περιπτωση να μην δειξει το προβλημα,ειναι εαν ειναι πολυ μεγαλη η ακρο,που θα της παρει καιρο και αρκετα aefw.

Η valida ειναι σιιιγουρα απο τις πρωτες επιλογες τους γενικοερα(και ευτυχως γιατι φαινονται ευκολα).

Σε μια millepora πχ δεν θα φανουν ευκολα οι δαγκωματιες και θα ειναι μαζεμενοι οι πολυποδες και αχρωμο το κοραλι.

Καμια φορα κανει μεγαλο ασπρισμα σαν και αυτο αλλα στην βαση που αφηνουν τα αυγα τους,αυτο βλεπω πως ειναι πιο πανω.

Οι δαγκωνιες των aefw ειναι πολυ μικρα ασπρα σημαδακια και εχουν μια σειρα.

Συμφωνω με τα παιδια(ο θεος να τα κανει γιατι ειναι στα δευτερα ...αντα και οι δυο) :bigemo_harabe_net-64:

ναι hydroids ειναι αυτα που βλεπεις...και ολο λεω να κανω κατι και ολο τα αφηνω. Αν ειναι οπως το λες δε θα πρεπει να εξαπλωθει σωστα?

μαλιστα να ανησυχησω δηλαδη τωρα ή οχι?

μαρεσει πολυ αυτο το κοραλακι και δε θελω με τιποτα να το χασω....

Link to comment
Share on other sites

@ Διας : μακαριιιιι

@ mad23 : χαχαχαχα το μυστικο ειναι οτι το κοραλι ειναι πολυ κοντα στο τζαμι :bigemo_harabe_net-134:

θα τραβηξω μια πιο γενικη φωτογραφια αλλα οχι τωρα. με κανατε χαρουμενοοοοοο :bigemo_harabe_net-130: τα φοβομουν πολυ αυτα τα βλαμμενα aefw

βρε παιδια ομως αν ειναι επανακτηση χρωματος, δε θα επρεπε να ξεκινησει απο κει που το χτυπαει το φως και οχι απο την κατω/πλαι μερια που εχει πολυ λιγοτερο φως?

Έγινε επεξεργασία - akisem
Link to comment
Share on other sites

Πιο πολυ μοιαζει σαν να προσπαθει ο ιστος να ανακτησει το χρωμα του....

Ή το αντιθετο..

Link to comment
Share on other sites

Μηπως η συγκεκριμενη πλευρα του κοραλιου δεν ειναι καλα φωτιζομενη?Και σε'μενα δεν φαινεται κατι ανησυχητικο παντως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοωντας οτι ειτε προσπαθει να ανακτησει το χρωμα του ειτε χανει το χρωμα του.

Η πλευρα αυτη που φαινεται το ασπρο ηταν ετσι και μεγαλωσε ή τωρα εμφανιστηκε?

Link to comment
Share on other sites

Εννοωντας οτι ειτε προσπαθει να ανακτησει το χρωμα του ειτε χανει το χρωμα του.

Η πλευρα αυτη που φαινεται το ασπρο ηταν ετσι και μεγαλωσε ή τωρα εμφανιστηκε?

Με αλλα λογια ο Gio ,η θα πεθανει η θα ζησει.Μ'αρεσεις :bigemo_harabe_net-146:

ΥΓ Και κανω και πλακα εεεε

Link to comment
Share on other sites

οχι η πλευρα αυτη ειναι πολυ λιγο φωτισμενη επειδη ειναι στην ακρη του ενυδρειου

Τοτε λογικο το ασπρο χρωμα σε αυτη την πλευρα.

Link to comment
Share on other sites

Ακη απ'οτι βλεπω δεν ειναι aefw.

Ισως την ενοχλουν αυτα εκει δεξια(hydroids ειναι?δεν μπορω να καταλαβω απο τη φωτο) ισως κατι να την ενοχλησε(καβουρι,αραξε καποιο ψαρακι εκει η' κατι αλλο).

Καταρχην φαινεται να ειναι υγειεστατη η ακρο αφου και εχει τα "νερα" στον ιστο της(γινεται λεια η επιφανεια της) και μια χαρα χρωμα και πολυποδες εξω.

Εαν εχει aefw το κοραλι καφετιζει και μαζευει τους πολυποδες,εστω και ενα να ειναι πανω της.

Η μονη περιπτωση να μην δειξει το προβλημα,ειναι εαν ειναι πολυ μεγαλη η ακρο,που θα της παρει καιρο και αρκετα aefw.

Η valida ειναι σιιιγουρα απο τις πρωτες επιλογες τους γενικοερα(και ευτυχως γιατι φαινονται ευκολα).

Σε μια millepora πχ δεν θα φανουν ευκολα οι δαγκωματιες και θα ειναι μαζεμενοι οι πολυποδες και αχρωμο το κοραλι.

Καμια φορα κανει μεγαλο ασπρισμα σαν και αυτο αλλα στην βαση που αφηνουν τα αυγα τους,αυτο βλεπω πως ειναι πιο πανω.

Οι δαγκωνιες των aefw ειναι πολυ μικρα ασπρα σημαδακια και εχουν μια σειρα.

Συμφωνω με τα παιδια(ο θεος να τα κανει γιατι ειναι στα δευτερα ...αντα και οι δυο) :bigemo_harabe_net-64:

ναι hydroids ειναι αυτα που βλεπεις...και ολο λεω να κανω κατι και ολο τα αφηνω. Αν ειναι οπως το λες δε θα πρεπει να εξαπλωθει σωστα?

μαλιστα να ανησυχησω δηλαδη τωρα ή οχι?

μαρεσει πολυ αυτο το κοραλακι και δε θελω με τιποτα να το χασω....

Θέμα φωτισμού είναι....

Για τα υδρόζωα,αν δεν μπορείς να βγάλεις τον βράχο έξω,μπορείς να τα καλύψεις με εποξική κόλλα....και παρακουλουθησε τα μην βγει κάποιο αλλού,που δεν νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...