Jump to content

Χαμογελο Του Παιδιου


Recommended Posts

όπως έχω πει και παλαιότερα όταν έχω ρουχάκια που δεν τα χρειαζόμαστε τα πηγαίνω στο χαμόγελο του παιδιου-ετσι έγινε και σήμερα συμπληρώνοντας τα έντυπα παράδοσης ρώτησα για τι έχουν ανάγκη και με μια φυσικότητα η γυναίκα στην υποδοχή μου απαντισε-τυρι! αλήθεια νόμιζα ότι αστιευεται,αλλα μου εξήγησε ότι το τυρί (φετα,κασερη) είναι αυτά που έχουν καθημερινή κατανάλωση στα παιδιά και την ώρα του σχολίου τους και το απόγευμα στο σπίτι/στέγη που εχουν..και μου είπε ότι αν θέλει κάποιος μπορεί να πάρει τηλ. και να βοηθήσει ακόμη και στα φαγώσιμα μιας και αυτα δεν τα σκέφτεται ποτέ κανείς και πολύς κόσμος φέρνει ρούχα η παιχνιδια-και σπανίως πρακτικά πράγματα περί καθαριότητας η φαγώσιμα.αντιλαμβανομαι της δυσκολίες που περνάει ο καθένας μας στο σπίτι του-αυτα τα μικρά παιδάκια πιστέψτε με έχουν μεγαλύτερες ανάγκες από εμάς!πήρα λοιπόν την πρωτοβουλία να ρωτήσω τι αλό χρειάζονται μου έστειλε η υπεύθυνη μια λίστα για να την δημοσιεύσω στο φορουμ- το έκανα σε αλο,το κάνω και εδώ ελπίζω να μην παραξιγηθω-δεν έχω κανένα προσωπικό κέρδος η σκοπό πρως Θεου! το γραφω απλα γιατη με αγγιξε το θεμα -απλα παραθέτω την λίστα για όσους θα ήθελαν να προσφέρουν. η λίστα είναι αυτή.


ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΑ-ΧΑΡΤΙΚΑ
Απορρυπαντικό για κεραμικές εστίες
Λαμπρυντικό πλυντηρίου πιάτων
Απορρυπαντικό για κεραμικές εστίες
Απορρυπαντικό για άλατα
Απιονισμένα νερά
Αzax για τα τζάμια
Μαλακτικά ρούχων
Σαμπουάν για ξηροδερμία και πιτυρίδα
Οδοντόκρεμες παιδικές
Χτένες και ζελέ μαλλιών
Οδοντόβουρτσες

ΕΙΔΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ
Γκούντα, κασέρι, κεφαλοτύρι
Γαλοπούλα
Φέτα
Κρουασάν
Κοτόπουλα
Μοσχάρι και χοιρινό σε μερίδες
Βρεφικό γάλα σε σκόνη
Όσπρια
Μερέντα
Μαρμελάδες
Μέλι
Μπισκότα
Κρουασάν

κακά τα ψέματα τα απορρυπαντικά σίγουρα χριαζονται-σκεφτιτε ότι μια οικογένεια με ένα παιδάκι έχει τουλάχιστον 2-3 πλυντήρια την ευδομαδα-που πρέπει να βάλεις αποριπαντικο,να τα σιδερώσεις(εδώ χρειάζεται το ιονισμένο νερό που σχεδόν ολοι μπορούμε να δωσουμε,εχουμε σχεδόν ολοι Α/Ο)- ολα αυτα για 3 άτομα σκεφτείτε πόσα πλυντήρια/σίδερα χρειάζεται για 30 παιδάκια την ευδομαδα?ποσες οδοντοκρεμες,σαπουαν η οτι αλο? σαν παράδειγμα έφερα αυτο.-οτι έχουν τα δικά μας τα παιδια-τα ίδια καλό θα ήταν να έχουν όλα τα παιδιά καλα ειναι τα ρούχα που πηγαίνουμε όλοι μας,αλλα ενα παιδί δεν μεγαλώνει μόνο με ρουχα-θελει πολλά περισσότερα! όποιος θέλει λοιπόν να προσφέρει μπορεί να πάει σε όποιο σπίτι φιλοξενίας τον βολεύει είτε Αθηνά είτε θεσ/νικη,ειτε όπου αλλού. ενημερωθείτε στη σελίδα τους εδώ http://www.hamogelo.gr/41.1/Poy-eimaste

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

εξαιρετικη θεμα!Απ'οσο γνωριζω το χαμογελο αντιμετωπιζει οικονομικα προβληματα,μακαρι να βοηθησουμε εστω και λιγο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Ίνα....όταν βρεθούμε από κοντά θα φέρω κάποια πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έγινε pin!

Thanks mod

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Ινα! Η πρωτοβουλία σου ειναι φανταστική!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία σου! Μακάρι να μπορέσουμε να βοηθήσουμε όλοι σε αυτή την κίνηση ακόμα και μέσα από εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Το καθηκον εγω το εκανα.. και οσο μπορω θα συνεχισω να το κανω.

Ευχαριστω Ινα που φιλοτιμηθηκες να τα πας εσυ στο Χαμογελο για εμενα.

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έγινε pin!

τελεια! σας ευχαριστω παρα πολυ!

Gio εσυ να εισαι καλα-κοπος δεν ειναι για μενα αφου ειμαι δυπλα. ευχαριστω που ανταποκρηθηκες και μαζι με σενα πολα παιδια ακομη!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παλιότερο αλλά πάντα επίκαιρο: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=73920&hl=%F0%E1%E9%E4%E9%EF%FD

και κάτι που αξίζει τον κόπο να διαβάσουμε... http://www.hamogelo.gr/24-1/1499/Eimaste-perhfanoi-gia-ta-poidia-mas-

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό θέμα, συγχαρητήρια !

πλέον αγοράζω κάθε χρόνο από το χαμόγελο διαφορα είδη (πχ δωράκια για τις γιορτές, λαμπάδες, τετράδια κλπ), όπως και η φίλη μου, στέλνω sms για βοήθεια κλπ.

Δεν το αναφέρω για να "περιαυτολογήσω", αλλά πίστευα ότι θα το βοηθούν πάρα πολλοί κάπως έτσι, και ότι δε θα είχε οικονομικό πρόβλημα. 1 ευρώ ο κάθε Έλληνας να δώσει (μέσο όρο), είναι 10 εκατ. ευρώ.. μου κάνει μεγάλη εντύπωση το ότι αναφέρεται οικονομικό πρόβλημα. Γνωρίζει κανεις εαν δημοσιεύονται κάπου τα οικονομικά στοιχεία του Χαμόγελου;

Link to comment
Share on other sites

Τι θα λέγατε με την χορηγία κάποιου καταστήματος να στήναμε ένα ενυδρείο ως ΑΖ σε κάποιο χώρο τους για να χαρούν τα παιδάκια ?

Link to comment
Share on other sites

καλη ιδεα φενεται,αλλα θα πρεπει πρωτα να μηλησει καποιος με τα γραφεια εδω η αθηνα και φισικα να αναλαβουμε(οποιος μπορει) την ευδομαδιεα συντηρηση του.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...