Jump to content

Γιατι Δεν Ανεβαίνουν Στην Επιφανια Της Λίμνης Μου Τα Ψάρια?


Recommended Posts

Εχω μια αρκετά μεγάλη λιμνουλα με χρυσόψαρα και 4 Κοι.

Εδω και δυο μερες δεν ανεβαίνουν καθόλου στην επιφανια ουτε για να φάνε και εχω αρχίσει να ανυσηχω. Δεν δείχνουν άρρωστα αλλα μάλλον φοβισμένα.

Τη Παρασκευή παρέλαβα μια σκούπα βυθού η οποία λειτουργεί με πίεση νερού.Το απόγευμα της Παρασκευής τη δοκίμασα και αφού τελείωσα έριξα μεσα και δυο δυχτακια με organic barley straw flakes για την αλγη.

Τη λίμνη μου την εχω χρόνια και τακτικά μπαίνω μεσα και με ενα δυχτακι μαζεύω απο το πάτο τη λάσπη-φύλλα. Αυτη η δραστηριοτητα προκαλει μεγαλη αναταραχη μεσα στο νερο αλλα παντα τα ψάρια μου με ακολουθούσαν και ακομα μου τσιμπουσα τα πόδια. Οταν πλησίαζα τη λίμνη ολα έρχονταν αμέσως και με άφηναν και να τα άγγιζω.

Δεν μπορω να καταλάβω τι μπορεί να τα αναστάτωσε τόσο πολυ ώστε να κρίβονται τωρα.

Νάταν η σκούπα;

Τα φλεικς; αυτο που παρατήρησα ηταν οτι τα Κοι τσιμπουσαν τα δυχτακια επίμονα

Νάταν καποια γάτα; Λίγο δύσκολο μιας και περιτριγυριζουν κάποιες αλλα δεν μπορούν να τα φτάσουν και ως γνωστό η γάτα δε μπαίνει στο νερό

Καποιο πουλί; Δεν ξέρω αν εχω και απώλειες μια και δεν τα βλέπω ολα αφου κρυβονται στα φυτα μεσα και αναμεσα στις γλαστρες,μονο τα Κοι βλεπω και δυο απο τα χρυσόψαρα που ειναι και μεγάλα.Εχω 4 Κοι και 34 διαφορα μεγέθη χρυσόψαρα.

Έκανα ενα τσεκ στο νερό και όλες οι ενδείξεις ειναι πολυ καλές.

Μήπως ξέρει να μου πει κάποιος τι μπορεί να εχει αλλάξει,δεν μου εχει ξανασυμβεί κάτι τέτοιο και εχω λιμνουλα σε διάφορες μορφές εδω και 20 χρόνια.

Αν και μονο μιαμιση μερα μου λείπει η παρέα τους και ή γαλήνη τους

Θα ξανα ξεθαρεψουν η θα ειναι μόνιμη αυτη η κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεθαρέψουν! κάτι θα τα τρόμαξε! μπορεί και η καινούργια σκούπα! διαφορετικός θόρυβος κάτι καινούργιο για αυτά! εγώ πιστεύω πως αν δεν τα επιτέθηκε τίποτα όπως κάνας γλάρος ή τίποτα παιδάκια που βάλαν τα χέρια προσπαθώντας να τα πιάσουν θα ξεθαρέψουν γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

Τα σενάρια που περιγράφεις είναι πιθανά .

Όπως και αυτά που μας περιγράφει και ο sammy .

Θα σου έλεγα να έχεις λίγο παραπάνω το νού σου και εαν μπορείς να δείς αν το βράδυ αργά ανεβαίνουν στον αφρό .

Link to comment
Share on other sites

Η γάτα μπορεί να μην μπαίνει στο νερό αλλά εμένα μου είχε αρπάξει δύο.... Το νου σου.

Link to comment
Share on other sites

Δυστιχος και σημερα τίποτα..... :(

Μου ήρθε όμως στο μυαλό αλλη μια σκέψη στο τη μπορεί να εχει συμβεί μια και δυστυχώς βλεπω μονο τα μεγάλα ψάρια μου τα μικρά 2-3 εκ αφαντα και είχα περίπου 12 κόκκινα και 10 μπρονζε.

Φίδι!

Αν ειναι αυτο,ξέρει κανεις πως και ποτε θα μπορούσα να το εντοπισω και καθε ποτε τρώει;

Η μονη λογικη εξηγηση για το παραξενο φερσιμο των ψαριων ειναι αυτη. Αν δε το βρω σύντομα δε θα μείνει κανένα...

Link to comment
Share on other sites

Για νερόφιδα μιλάς .

Εχει νερά η περιοχή σου ;

Γιατί θεωρείς απίθανο τα πουλιά ;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πριν 3 μέρες ανέβαιναν στην επιφάνεια και έτρωγαν άφοβα? Μόνο τα ΚΟΙ ή όλα τα ψαράκια σου?

Ελπίζω απλώς να τα τρόμαξε η σκούδα βυθού και να επανέλθουν γρήγορα στις συνήθειές τους.

Υ.Γ. θα πρέπει να έχει αλλάξει αρκετά η λιμνούλα σου μέσα σε αυτά τα 2 χρόνια που έχεις να γράψεις !

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Το φιδι ειναι το πιο πιθανο και οχι απαραιτητα νεροφιδο.....αυτο που τα τρομαζει δεν ηταν κατι περαστικο αλλα τα επισκεπτεται συχνα...λογικα θα εχεις και απολειες,λυπαμαι αλλα ψαξε να το βρεις η βαλε στην αυλη σου αποθητικα φιδιων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ολα τα ψάρια έτρεχαν σα τρέλα μόλις με έβλεπαν και εχω μια συνήθεια που αν δε με δουν τα κάνει και έρχονται....να χτυπάω το κουτί που εχει τη τροφή,όσα δεν με είδαν έρχονται ολοταχώς μετα το χτύπημα.

Ναι εχει εξέλθει αρκετά και εχει επεκταθεί παρά πολυ :)

Δηλαδή πριν 3 μέρες ανέβαιναν στην επιφάνεια και έτρωγαν άφοβα? Μόνο τα ΚΟΙ ή όλα τα ψαράκια σου?

Ελπίζω απλώς να τα τρόμαξε η σκούδα βυθού και να επανέλθουν γρήγορα στις συνήθειές τους.

Υ.Γ. θα πρέπει να έχει αλλάξει αρκετά η λιμνούλα σου μέσα σε αυτά τα 2 χρόνια που έχεις να γράψεις !

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν έχουμε νερά αλλα λέω μήπως καποιο φίδι τα εχει τρομάξει.

Οχι δεν απέκλεισα τα πουλιά ποσο μάλλον που τωρα τελευταία τριγυρίζουν μαύρο κορακες αλλα δεν τα εχω δει στην αυλή.

Για νερόφιδα μιλάς .

Εχει νερά η περιοχή σου ;

Γιατί θεωρείς απίθανο τα πουλιά ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πιστεύω και γω,αλλα ποτε τα επισκέφτεται ειναι το ζήτημα,παντός παραμένουν καλα κρυμμένα τα μεγάλα και δεν κουνανε καθόλου,εχω εντοπίσει και κανά δυο μικρά κόκκινα αλλα τίποτε αλλο.

Σκέφτομαι να τα βγάλω απο τη λίμνη για μερικές μερες μεχρι να δω τη συμβαίνει.

Ουτε οταν είχα πάθει τη καταστροφή στη λίμνη που τα κυνηγούσαν γύρο γύρο να τα βγάλω δεν ηταν τόσο τρομαγμενα :(

Το φιδι ειναι το πιο πιθανο και οχι απαραιτητα νεροφιδο.....αυτο που τα τρομαζει δεν ηταν κατι περαστικο αλλα τα επισκεπτεται συχνα...λογικα θα εχεις και απολειες,λυπαμαι αλλα ψαξε να το βρεις η βαλε στην αυλη σου αποθητικα φιδιων.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και για γάτες (έτσι όπως βλέπω τη λίμνη σου ) βούτυρο στο ψωμί τους είναι τα ψαράκια .

Δεν έχουν καμία προστασία απο γάτες .

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι γατα...ενας φιλος μου εχει χασει 3-4 κοι απο γατες αλλα τα χανει γιατι δεν φοβουντε καθολου και οταν νιαουριζει η γατα αυτα βγενουν να την "φανε" και τα πεταει εξω απο το νερο με τα ποδι της...αλλιως η γατα δεν μπενει στο νερο ουτε αν πεθανει απο την πεινα...αλλα τα ψαρια δεν εχουν κανενα σημαδι φοβου.

εγω ειμαι σιγουρος οτι αυτο που φοβουντε ειναι μεσα στο νερο....εκτος αν ειναι το ιδιο το νερο..μηπως επεσε κανα "δηλητηριο".φυτο φαρμακο η κατι τετειο και τα ψαρια δεν νιωθουν καλα και μενουν στον βυθο?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ψεκάσαν για κουνούπια τελευταία στην περιοχή; και τα ψάρια την "άκουσαν" και κάθονται χαλαρά :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...