Jump to content

Savou Returns!


Savou

Recommended Posts

Καλησπερα!

Μετα απο αυτο το ενυδρειο... http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79764, το οποιο εκανε τον κυκλο του, τωρα ηρθε η ωρα του να κλεισει!

Ετσι αρκετο καιρο σκευτομουν πως θα το αντικαταστησω και αν θα το αντικαταστησω!

Ετσι καταλαβα πως μου εχουν λειψει τα παλια!

Ωραια η ξεραίλα αλλα που ειναι τα φυτα!??

Μια ανασκοπηση στα παλια ενυδρειακια μου full φυτεμενα με μονομαχους ηταν οτι επρεπε να με πεισει να ξαναξεκινησω και αυτη την φορα οχι με (nano aquarium)!!

Το ενυδρειο λοιπον: 70x35x43!

Θα γινει το βασιλειο ενος μονομαχου!

Ο εξοπλισμος:

(Εδω θελω την βοηθεια σας!)

Ας ξεκινησουμε απο τα βασικα που ειναι η φιλτρανση!

Υπαρχουν διαθεσημα ενα εξωτερικο JBL CrystalProfil e900 αλλα και ενα εσωτερικο JBL CrystalProfi i100!

Θα μπει ενα απο τα 2! Προβλημα χωρου για το εσωτερικο δεν εχω καθως ειναι γωνιακο και δεν κοβει πολυ χωρο!

Απο την αλλη το εξωτερικο μου φαινεται υπερβολη για εναν μονομαχο μονο!(αντε και καμια γαριδα)

Θελω να ακουσω και τις αποψης σας!

Θερμανση Hydor theo HEATER 150 Watt οπου θα τρεχει με ενα controller stc-1000.

Ψυξη 3-4 ανεμιστηρακια οπου και αυτα θα τρεχουν με τον controller!

Φωτισμος εδω θελω την γνωμη σας!

Το φωτιστικο παιρνει 2 λαμπες 18watt!

Αυτη την στιγμη εχει 2 λαμπες Philips TL-D 18w/840!

Θα ηθελα να ακουσω συνδιασμουν λαμπων!

Να τονισω εδω περα οτι το ενυδρειο θα γινει full φυτεμενο με ευκολα φυτακια (low tech).

Απο φυτα προς το παρον δεν εχω σχεδον τιποτα οποτε αν καποιος εχει καποιο κλαδεμα και δει το θεμα μου ας μου στειλει ενα pm!

Λιπανση: Seachem Plant Pack Fundamentals-Enhancer:NPK

Aυτα προς το παρον!

Έγινε επεξεργασία - Savou
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα!

Μετα απο αυτο το ενυδρειο... http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79764, το οποιο εκανε τον κυκλο του, τωρα ηρθε η ωρα του να κλεισει!

Ετσι αρκετο καιρο σκευτομουν πως θα το αντικαταστησω και αν θα το αντικαταστησω!

Ετσι καταλαβα πως μου εχουν λειψει τα παλια!

Ωραια η ξεραίλα αλλα που ειναι τα φυτα!??

Μια ανασκοπηση στα παλια ενυδρειακια μου full φυτεμενα με μονομαχους ηταν οτι επρεπε να με πεισει να ξαναξεκινησω και αυτη την φορα οχι με (nano aquarium)!!

Ετσι μπράβο ξαναμπαίνεις στο σωστό δρόμο. :D

Η γνώμη μου είναι πως η φίλτρανση δεν θεωρείται ποτέ υπερβολή. Εαν ήμουν στη θέση σου θα χρησιμοποιούσα το εξωτερικό φίλτρο (μιας και υπάρχει) που σημαίνει λιγότερο ανακάτεμα μέσα στο ενυδρείο στις αλλαγές, δεν θα φαίνετε, λιγότερος πιθανόν θόρυβος μέσα στο ενυδρείο (έχουν ένα θέμα τα περισσότερα εσωτερικά φίλτρα), και καλύτερη φίλτρανση, μιας και είμαι σίγουρος πως μετά από λίγο καιρό όλο και κάποιο ψάρι θα προσθοαφαιρέσεις.

Μπορείς σίγουρα να βάλεις μερικές γαρίδες amano λόγω μεγαλύτερου μεγέθους από τις cherry, και ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του ψαριού σου βλέπεις και κάνεις. Για το φωτισμό δεν έχω κάτι ιδιαίτερο να πω μιας και γράφεις ότι θα έχεις χαμηλών απαιτήσεων φυτά. Από ψύξη θέρμανση σε βλέπω καλυμμένο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι μπράβο ξαναμπαίνεις στο σωστό δρόμο. :D

Η γνώμη μου είναι πως η φίλτρανση δεν θεωρείται ποτέ υπερβολή. Εαν ήμουν στη θέση σου θα χρησιμοποιούσα το εξωτερικό φίλτρο (μιας και υπάρχει) που σημαίνει λιγότερο ανακάτεμα μέσα στο ενυδρείο στις αλλαγές, δεν θα φαίνετε, λιγότερος πιθανόν θόρυβος μέσα στο ενυδρείο (έχουν ένα θέμα τα περισσότερα εσωτερικά φίλτρα), και καλύτερη φίλτρανση, μιας και είμαι σίγουρος πως μετά από λίγο καιρό όλο και κάποιο ψάρι θα προσθοαφαιρέσεις.

Μπορείς σίγουρα να βάλεις μερικές γαρίδες amano λόγω μεγαλύτερου μεγέθους από τις cherry, και ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του ψαριού σου βλέπεις και κάνεις. Για το φωτισμό δεν έχω κάτι ιδιαίτερο να πω μιας και γράφεις ότι θα έχεις χαμηλών απαιτήσεων φυτά. Από ψύξη θέρμανση σε βλέπω καλυμμένο. :thumbup:

Εχεις δικιο και εγω το εξωτερικο φιλτρο ελεγα να βαλω καθως δεν θα πιανει και χωρο μεσα στο ενυδρειο!

Οσο για τα φυτα θα μπουν και καμια μετριας δυσκολιας γιαυτο θελω και την βοηθεια για το τ λαμπες να βαλω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φίλε Δημήτρη εγώ θα σου προτείνω για λάμπες να κρατήσεις τη μια από τις Philips (αν είναι daylight από 4000 - 6500K) και για δεύτερη να βάλεις Sylvania Grolux :thumbup:

αν θυμάμαι καλά, ο nicpapa μου είχε ποστάρει παλιότερα ένα εξωτερικό link με συνδυασμούς φωτισμών και υπήρχε μέσα και η παραπάνω πρότασή μου..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...