Jump to content

Balling Method Buffer


Recommended Posts

όχι δεν θέλει ειναι έτοιμο προς χρήση! για περισσότερες πληροφορίες θα σου απάντηση ο κύριος απο κάτω που κάνει χρήση εδώ και πολυ καιρό!

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν θέλει ειναι έτοιμο προς χρήση!

ευχαριστω και οι δοσολογια ειναι αυτη που λεει??130γρ στο 1 λιτρο?και πρεπει να το αφήσω πολλες ωρες να κατασταλάξει??

Link to comment
Share on other sites

θα δεις σε λίγο! για να αργή θα γράφει κανένα σεντόνι!

για δοσολογία δεν μπορώ να σου πω επειδή τωρα θα το ξεκινήσω αλλα περίμενε και θα απάντηση.

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη οταν ειχα ρωτησει στο καταστημα με ειχαν ενημερωσει πως περιεχει σοδα κανονικη,σοδα ψημενη και βορακα.

Θα ξαναρωτησω μηπως κανω λαθος αλλα αυτο θυμαμαι.Οποτε δεν χρειαζεται να τη ψησεις.

Ειναι φοβερο προιον και μπραβο στα παιδια που το εβγαλαν.

Για τη δοσολογια δεν μπορω να σου πω ακριβως αφου καθε ενυδρειο και ρουτινες-εξοπλισμος ειναι διαφορετικες,αλλα Βαγγελη

εχω καταναλωση 1,3-1,6 μοναδα καθημερινα και μια πολυ καλη-γεματη κουταλια του γλυκου απο αυτο το buffer μου καλυπτει την εν λογω καταναλωση

στα 600+ Λιτρα περιπου.

Ξεκινα με μικρη δοση και βλεπεις ποσο θα σου ανεβασει...αλλα σου ξαναλεω ξεκινα με μικρη δοση γιατι ειναι πολυ δυνατο!

Και εγω στην αρχη για να βρω τη δοσολογια ξεκινησα με περιπου 2 ml(δεν εχω ζυγαρια ακριβειας και το βαζω σε ενα δοχειακι απο αυτα

που μετραμε τα ml) και τωρα εχω φτασει στα 15ml.

Παλαιοτερα που το εβαζα "χερατα" καθε μερα(αστα να πανε :waaa: ) γεμιζα ενα ποτηρι μεχρι περιπου τη μεση με οσμωση,εριχνα την αναλογη ποσοτητα,το ανακατευα πολυ πολυ καλα και το εριχνα σε ενα σημειο με πολυ ροη αλλα ΟΧΙ απευθειας στο κεντρικο ενυδρειο!

Ειναι πολυ πιο δυνατο απο τα υπολοιπα και σε φοβερη τιμη :bigemo_harabe_net-64:

Προσωπικα με εχει σωσει.

Link to comment
Share on other sites

ειδα κατι και με μπέρδεψε οι σακουλα στην φωτο λεει 130γρ στα 2 λιτρα και απο κατω λεει 130γρ στο 1 λιτρο..τι να φτιαξω εγω??

Link to comment
Share on other sites

βαγγελη πως σκεφτεσαι να το χορηγεις?

Με δοσομετρικη σαν συντηρηση η' "χερατα" καθε φορα που θα χρειαστει να ανεβασεις το kh?

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη οταν ειχα ρωτησει στο καταστημα με ειχαν ενημερωσει πως περιεχει σοδα κανονικη,σοδα ψημενη και βορακα.

Θα ξαναρωτησω μηπως κανω λαθος αλλα αυτο θυμαμαι.Οποτε δεν χρειαζεται να τη ψησεις.

Ειναι φοβερο προιον και μπραβο στα παιδια που το εβγαλαν.

Για τη δοσολογια δεν μπορω να σου πω ακριβως αφου καθε ενυδρειο και ρουτινες-εξοπλισμος ειναι διαφορετικες,αλλα Βαγγελη

εχω καταναλωση 1,3-1,6 μοναδα καθημερινα και μια πολυ καλη-γεματη κουταλια του γλυκου απο αυτο το buffer μου καλυπτει την εν λογω καταναλωση

στα 600+ Λιτρα περιπου.

Ξεκινα με μικρη δοση και βλεπεις ποσο θα σου ανεβασει...αλλα σου ξαναλεω ξεκινα με μικρη δοση γιατι ειναι πολυ δυνατο!

Και εγω στην αρχη για να βρω τη δοσολογια ξεκινησα με περιπου 2 ml(δεν εχω ζυγαρια ακριβειας και το βαζω σε ενα δοχειακι απο αυτα

που μετραμε τα ml) και τωρα εχω φτασει στα 15ml.

Παλαιοτερα που το εβαζα "χερατα" καθε μερα(αστα να πανε :waaa: ) γεμιζα ενα ποτηρι μεχρι περιπου τη μεση με οσμωση,εριχνα την αναλογη ποσοτητα,το ανακατευα πολυ πολυ καλα και το εριχνα σε ενα σημειο με πολυ ροη αλλα ΟΧΙ απευθειας στο κεντρικο ενυδρειο!

Ειναι πολυ πιο δυνατο απο τα υπολοιπα και σε φοβερη τιμη :bigemo_harabe_net-64:

Προσωπικα με εχει σωσει.

και εγω θα βαζω χερατα οποτε δεν φτιαχνω σε δοχειο μεγαλο,θα δω ποσο καταναλωση εχω και θα βαζω σε ενα ποτιρι και θα ριχνω στο σαμπ??ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

βαγγελη πως σκεφτεσαι να το χορηγεις?

Με δοσομετρικη σαν συντηρηση η' "χερατα" καθε φορα που θα χρειαστει να ανεβασεις το kh?

χερατα αυτο εκανα και τωρα αλλα με αλλο υλικο της σιχεμ.αλλα ειναι ακριβω και δεν λεει γιατι ρίχνω μερα παρα μερα 1 κουταλια.

Link to comment
Share on other sites

θα σωθεις με αυτο βαγγελη!

Το builder,με την καταναλωση που εχω,με εβγαζε γυρω στις 15-20 μερες ενω αυτο με λιγοτερο απο τα μισα χρηματα

κοντα στους 2 μηνες!

Χερατα ειναι ισως καλυτερα(τουλαχιστον στην αρχη) για μπορεις να εχεις καλυτερη εικονα της ποσοτητας που

θα χρειαζεσαι και θα σου δωσει και εναν πολυ καλο "μπουσουλα" στο ποσο θα χρησιμοποιησεις στα ποσα λιτρα οταν φτιαξεις

το μεγαλο δοχειο που λες ;)

Σου ξαναλεω ομως προσεκτικα πολυ στην αρχη γιατι ειναι δυνατο!

Ξεκινα με λιγο και μετρα 2-3 ωριτσες μετα ωστε να δεις ποσο σου ανεβασε την τιμη η χ ποσοτητα.

Το σημειο που πεφτει η υπερχειληση στο σαμπ ειναι καλη επιλογη να το ριχνεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εγω το δουλευω ''αψητο'',αλλα με 100γρ το λιτρο.

ειχα ενα θεμα ,εαν μπορει να σε βοηθησει ...

γενικα ειμαι ευχαριστημενος.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=85994&hl=

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εγω το δουλευω ''αψητο'',αλλα με 100γρ το λιτρο.

ειχα ενα θεμα ,εαν μπορει να σε βοηθησει ...

γενικα ειμαι ευχαριστημενος.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=85994&hl=

ευχαριστω φιλε μου μαλλον λαθος ειναι στην φωτο οι ετικετα.αντι για 1 λιτρο εγραψαν 2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...