Jump to content

Τυπος Σιλικονης


linglong

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

sotiris εχω διαβασει για αναλογες diy κατασκευες και την σειρα που πρεπει να μπουν τα υλικα.....ομως το ενυδρειο μου ηδη τρεχει :waaa: :waaa: :waaa: οποτε πρεπει να συνεχισω ετσι.......

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος ,δεν τα βλεπω να μπαινουν μεσα,ειναι επικινδυνα στημενα.Να προσεχεις φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο είναι το μεγαλύτερο ύψος της κατασκευής?

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειναι ηδη φτιαγμενο και πολλη σταθερο.....γιατι να μην μπουνε μεσα kixlidate? ειναι μικρες τρυπες? giannis απο πισω εχει πολλη-πολλη σιλικονη και γενικα ειναι πολλη σταθερη κατασκευη.....δεν ξερω αν ξεκολιση με τον καιρο παντως τωρα ειναι ΒΡΑΧΟΣ :bigemo_harabe_net-64: .αν δειτε απο μπροστα δεν πολυφενεται η σιλικονη αλλα αν ειχα φοτο απο πισω θα βλεπατε οτι υπαρχει παρα πολλη,τοση σιλικονη ωστε να στιριζεται στο τζαμι χωρις αγχος

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι πως δεν θα έχεις πρόβλημα με 24 cm υψος, που με τον καιρό μέρος της κατασκευής θα θαφτεί στην άμμο.

Πέρα από τη σιλικόνη που έχεις βάλει στα σημεία επαφής με τα τζάμια μπορείς να τοποθετήσεις κανένα βεντουζάκι, ίσως για να μειώσεις οποιονδήποτε κίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Τις πετρες εννοουσα,η σιλικονη ειμαι μαλακια κολλα,οταν τις βαζεις θα λυγισει,οποτε κοιτα να υπαρχει κει δευτερο ατομο ,για να κρατα.Θελει πολυ προσοχη,Σκεφτικες καθολου,αν χρειαστεις να βγαλεις αυτο το πραγμα,τι εχεις να τραβηξεις?

Και μια συμβουλη,τα ψαρακια σκαβουνε,οποτε πριν βαλεις το βουναλακι μεσα,κοιτα να αφερεσεις οσο αμμο μπορεις,στο σημειο που θα μπει

Link to comment
Share on other sites

καλα αν χρειαστει να το βγαλω την βαψαμε.......μια που το λες εχω κατι βεντουζακια απο παλιο θερμοστατη......ευχαριστω για συμβουλες παιδια ......οταν μπει θα φερω και φοτο.....(τωρα που εμαθα και να τισ postaρω) :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

καθαρισε οσο μπορεις την αμμο απο κατω οταν θα το βαλεις ( για να μην πω να την βγαλεις)

περιμενω φωτο οταν θα ειναι μεσα στο ενυδρειο τοτε θα πω την γνωμη μου!

πιστευω βεβαια οτι θα δυσκολευτεις λιγακι ! με μεγαλη προσοχη οτι κανεις!

Link to comment
Share on other sites

οι πετρες ειναι μεσα(ευκολα μπηκαν)και ειναι πολλη ομορφες.....στις πλαινες κρυψονες μπαινουν τα ψαρια και ανω αυτα κρυβονται εσυ τα βλεπεις!!!!!!!!!επισης εβαλα ανθρακα.....τα pistia stratiotes ειναι πλεον πολυ λιγα(μαλλον αποτελουν τροφη για convict)αλλα εχω και μια valisneria και σκοπευω να βαλω και αλλα φυτα.ποσες μερες να αφησω τον ανθρακα για να μην διμιουργησω προβληματα.ρωταω και για τωρα αλλα κια για το μελλον που ισως ξαναχρειαστει να βαλω ανθρακα. φοτο μετα το σαββατοκυριακο......

Link to comment
Share on other sites

Αν σου τρώνε τις πίστιες δε νομίζω να αφήσουν άλλο φυτό σε ησυχία... Κάνε τις δοκιμές σου.

Ο άνθρακας δεν κάνει κακό στα φυτά άμεσα, απλά δεσμεύει τα λιπάσματα και αν ρίχνεις είναι τσάμπα κόπος.

Κράτα τον 5-10 μέρες και αντικατέστησε τον με βιολογικό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

βιολογικο υλικο ηδη υπαρχει....γιατι να αντικαταστησω?δεν αλαξα τιποτα στο φιλτρο(επρεπε?) απλα εβαλα και ανθρακα?

Link to comment
Share on other sites

Τι φίλτρο έχεις, τι υλικά έχει μέσα και με ποια σειρά, από την είσοδο προς την έξοδο του νερού;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...