Jump to content

Το Πρώτο Φυτεμένο


Recommended Posts

Συμφορίτες καλησπέρα!

Έχω ένα ενυδρείο 120lt με διαστάσεις 80χ45χ34 .

Η εμπειρία μου μέχρι τώρα ήταν τρία παρόμοιων διαστάσεων ενυδρεία στρωμένα με τη μέθοδο των 40 ημερών και χωρίς προβλήματα για χρόνια.(ήμουν τυχερός και όλα πήγαν τέλεια). Εδώ και κάποιον καιρό όμως τα είχα παρατήσει και είχα δώσει τα ψαράκια.

Τώρα ήρθε η ώρα να ξαναστηθεί και σκέφτηκα για πρώτη φορά να γίνει φυτεμένο.Το ενυδρείο έχει μπει είδη σε λειτουργία εδώ και έξι μέρες και για πρώτη φορά χρησιμοποιώ και kaufmann dm2 alive μαζί με τροφή.

Ερώτηση πρώτη, τι λάμπες να βάλω (παίρνει 2) μιας και θα μπουν από την αρχή

Ερώτηση δεύτερη τ, τι φυτά ως αρχάριος; (ψάρια θέλω μικρά και πολύχρωμα!μάλλον γκαπις εκτός αν έχετε άλλη πρόταση)

ευχαριστώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταρχην θα ηθελα να μου πεις τι λαμπες παιρνει το φωτηστικο σου,ποσα βατ.

Για φυτα ευκολα κοιτα εδω

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν έχω καπάκι που παίρνει δύο 60cm λάμπες. Αυτές που έχει επάνω {καμένες} είναι 20W 1000kelvin (μάλλον γιατί δεν φαίνονται καλά τα νούμερα)

μετρήσεις σε λίγο ....

νερό βρύσης Θεσσαλονίκης με αντιχλ.ωριο kaufmann dm1 conditioner

Link to comment
Share on other sites

Οπωτε εχεις 40 βατ σε 120 λιτρα ενυδρειο,με αυτα τα βατ θα πρεπει να πας σε ευκολα φυτα,αυτα που σου εδωσα πιο πανω.

Τωρα,θα πρεπει να βαλεις 1 λαμπα 6500 κελβιν και 1 4500 κελβιν.

Link to comment
Share on other sites

μετρήσεις με stick tetra 6 in 1

NO3 10

NO2 1

GH 16

KH 15

PH 8.4

CL2 0

θα δω αν έχω και από παλιά (προ κρήσης :bigemo_harabe_net-66:) κανένα test υγρό που να μην έχει λήξει για καλύτερες μετρήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Α!! ξέχασα να πω ότι το ενυδρείο είναι ορατό και από τις δύο πλευρές του (είναι πάνω σε πάσο)

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις υγρα τεστ προ κρισης μαλλον θα ειναι λειγμενα,οπωτε μη τα κανεις καν..

Παρε ενα υγρο τεστ για αμμωνια που ειναι σημαντικο.Ακομα δεν εχει στρωσει το ενυδρειο σου,υπομονη.:)

Link to comment
Share on other sites

τι νερο εβαλες ??

απο μετρησεις ??

απο στρώσιμο δες αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=85570

φωτιστικο η καπακι εχεις ?

το άρθρο για το στρώσιμο το είδα άλλα είδη έχω ξεκινήσει οπότε θα πάω παραδοσιακά. Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις υγρα τεστ προ κρισης μαλλον θα ειναι λειγμενα,οπωτε μη τα κανεις καν..

Παρε ενα υγρο τεστ για αμμωνια που ειναι σημαντικο.Ακομα δεν εχει στρωσει το ενυδρειο σου,υπομονη. :)

έτσι πιστεύω και εγώ....το αμμωνίας είναι είδη στο πρόγραμμα....υπομονή και επιμονή....

ερώτηση: πόσα φυτά να βάλω και πότε;;; (αύριο θα έχω λάμπες)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις οπωτε θες,δες ποια σου αρεσουν απο αυτα που σου εδωσα και παρε λιγα για αρχη,σιγα σιγα αγορασε και αλλα και φτιαξε αυτο που εχεις στο μυαλο σου.Για αρχη προτειμησε φυτα γρηγορης αναπτυξης τα οποια θα σε βοηθησουν και στο στρωσιμο ρουφωντας νιτρικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνεπής στην δήλωσή μου ότι θα σας κρατώ ενήμερους παραθέτω τα παρακάτω,


Σήμερα μπήκαν λάμπες 2Χ18 watt .Η μπροστά 6500 κέλβιν και μια 4000 κέλβιν.


μετρήσεις σημερινές με stick tetra 6 in 1


NO3 10


NO2 1


GH 16


KH 6


PH 7,2


CL2 0


ακούω παρατηρήσεις


ευχαριστώ


Link to comment
Share on other sites

Στα ίδια λίτρα είχα και εγώ τον ίδιο φωτισμό και γαι κάποιο διάστημα τα πήγιανα αρκετά καλά με τα φυτά μου. Επειδή εκτός από τα λίτρα είναι πολύ σημαντικό για την επάρκεια του φωτισμού και το ύψος του ενυδρείου, ποιά διάσταση είναι το ύψος του;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ! Τελικά δεν βρήκες λάμπες των 20w ; Όποτε μπορέσεις προμηθευσου υγρά τεστ για να είσαι σίγουρος για τις μετρήσεις. Με φυτά τι έκανες τελικά; Αν θα πας για guppies, βάλε μπόλικο κερατόφυλλο, τα μικρά θα το εκτιμήσουν. :)

Link to comment
Share on other sites

πήρα κάτι philips από ηλεκτρομάγαζο και τις δύο μαζί 5€ με ακριβώς ίδια νούμερα με αυτές που μου έδιναν στα pet 30€,.

για υγρά αναμονή όλα θα γίνουν ....τώρα περιμένω από φίλο που έχει φυτεμένο να μου πει τι έχει για να δω μήπως βολευτώ....

Δυστυχώς αν είσαι περιορισμένος προσπαθείς να βρεις λύσεις χωρίς κόστος...

Έπρεπε να δείτε εχτές τα πιτσιρίκια (4) πως κάναν και μόνο που άναψε!!! που να μπουν και φυτά και ψάρια....ειδικά η μικρή μου έλεγε συνέχεια "σ' αγαπώ μπαμπουλη"!!

Link to comment
Share on other sites

Στα ίδια λίτρα είχα και εγώ τον ίδιο φωτισμό και γαι κάποιο διάστημα τα πήγιανα αρκετά καλά με τα φυτά μου. Επειδή εκτός από τα λίτρα είναι πολύ σημαντικό για την επάρκεια του φωτισμού και το ύψος του ενυδρείου, ποιά διάσταση είναι το ύψος του;

34cm

Link to comment
Share on other sites

πήρα κάτι philips από ηλεκτρομάγαζο και τις δύο μαζί 5€ με ακριβώς ίδια νούμερα με αυτές που μου έδιναν στα pet 30€,.

για υγρά αναμονή όλα θα γίνουν ....τώρα περιμένω από φίλο που έχει φυτεμένο να μου πει τι έχει για να δω μήπως βολευτώ....

Δυστυχώς αν είσαι περιορισμένος προσπαθείς να βρεις λύσεις χωρίς κόστος...

Έπρεπε να δείτε εχτές τα πιτσιρίκια (4) πως κάναν και μόνο που άναψε!!! που να μπουν και φυτά και ψάρια....ειδικά η μικρή μου έλεγε συνέχεια "σ' αγαπώ μπαμπουλη"!!

χχεχεχεχεχ αυτα ειναι τα ωραια του χομπι μας!Ομως απ οτι βλεπω οι μετρησεις σου δειχνουν οτι το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο ακομα,οπωτε μη βιαστεις με τα ψαρια.Φυτα μπορεις να βαλεις απο τωρα,δεν υπαρχει προβλημα και καλο ειναι να αρχισεις με ευκολα.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χχεχεχεχεχ αυτα ειναι τα ωραια του χομπι μας!Ομως απ οτι βλεπω οι μετρησεις σου δειχνουν οτι το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο ακομα,οπωτε μη βιαστεις με τα ψαρια.Φυτα μπορεις να βαλεις απο τωρα,δεν υπαρχει προβλημα και καλο ειναι να αρχισεις με ευκολα. :)

άλλες 30 ημέρες ακόμα για ψαράκια.....υπομονή οι μετρήσεις θα δείξουν....

Link to comment
Share on other sites

άλλες 30 ημέρες ακόμα για ψαράκια.....υπομονή οι μετρήσεις θα δείξουν....

Το 30 μερες ειναι σχετικο,παντα οι μετρησεις μας δειχνουν το ποτε ειμαστε ετοιμοι για ψαρια.Βλεπω οτι δεν εχεις μετρηση αμμωνιας ακομα,βασικη για να ξερουμε που βρισκομαστε.

Παντως να ξερεις οτι η υπομονη ειναι βασικος παραγωντας επιτυχιας στο χομπι μας.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

είμαστε στις 22 μέρες.....

δύστυχος "χάσαμε" το κυρίως φίλτρο! "αποδήμησε εις Κύριον"

ευτυχώς υπήρχε τοποθετημένο ένα βυθού για τέτοιο συμβάν και ανέλαβε αμέσως δράση....

πάμε τώρα στις μετρήσεις και ακούω γνώμες

NO3 10

NO2 0

GH 16

KH 3

PH 8

CL2 0

Link to comment
Share on other sites

γιατι τι πεχα ηθελες να εχεις εδω πανω..?

σορρυ κιολας φιλε μου,αλλα πιθανοτατα μετρας μπαρμπουτσαλα με στικς.

Link to comment
Share on other sites

μη ζητάς συγγνώμη έχεις δίκιο και το ξέρω...αλλά είναι η μόνη λύση που έχω.....το μόνο που κάνω για περισσότερη αξιοπιστία είναι ότι μετράω τρεις φορές για σιγουριά!!!! Μέχρι στιγμής πάντως δείχνουν πάντα το ίδιο.Τέλος πάντων πιστεύω ότι τον άλλο μήνα θα μπορέσω να πάρω κανονικά τεστ.

ευχαριστώ πάντος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...