Jump to content

Juwel 180 και χαλασμένες λάμπες


Recommended Posts

Γειά σας παιδιά

στο Juwel 180 ενυδρείο μου εδώ κάθε 2-3 ώρες σβήνουν οι λάμπες από μόνες τους και ανάβουν ξανά μετά από μερικά λεπτά.

Το ξέρω οτί είναι ηλεκτρολογικό το θέμα, απλώς σκεφτόμουν μήπως έχει συμβεί σε άλλον και μου έδειχνε από που να ξεκινήσω

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο φωτισμός τους τρεμοπαίζει κιόλας? Είναι καινούριες λάμπες? Δώσε στοιχεία

Link to comment
Share on other sites

3 μηνών ενυδρείο, με τις εργοστασιακές του λάμπες. Δε τρεμοπαίζει, αλλά μερικές φορές μου φαίνεται ότι μειώνεται η ένταση του φωτός της μίας και επανέρχεται πάλι μεά από λίγο

Link to comment
Share on other sites

Αν οι λαμπες τρεμοπαιζουν χρηζουν αντικαταστασης.Για να σιγουρευτεις δοκιμασε μια αλλη απο καποιον γνωστο σου.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ηλεκτρολογικό από την στιγμή που είναι τόσο καινούριο. Τώρα δεν ξέρω αν έχεις κάποια εγγύηση. Αν έχεις θα ήταν καλύτερα να τους το αναφέρεις (με ανταλλαγή βέβαια). Αν δεν έχεις εγγύηση που θά' πρεπε, μην προσπαθήσεις να το φτιάξεις εσύ. Είναι εξαιρετικά επικίνδυνο επειδή έχεις να κάνεις με νερό.

Φώναξε καλύτερα έναν ειδικό.

Link to comment
Share on other sites

Αν οι λαμπες τρεμοπαιζουν χρηζουν αντικαταστασης.Για να σιγουρευτεις δοκιμασε μια αλλη απο καποιον γνωστο σου.

Εγώ θα σύστηνα να ΜΗΝ Αγγίξει οτιδήποτε. Το θέμα είναι μάλλον ηλεκτρολογικό! Να απευθυνθεί στο κατάστημα αγοράς καλύτερα.

3 μήνες μόνο για τη ζωή μιας λάμπας είναι λίγοι!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ πιστεύω ότι έχει πρόβλημα το μπάλλαστ.

Βέβαια αφού είναι καινούριο το ενυδρείο επικοινωνείς με το κατάστημα πο το αγόρασες...

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι να είναι το starter. To ballast καίγεται σπάνια έως ποτέ. Θα συμφωνήσω όμως με όλους του παραπάνω στο ότι άμα δεν έχεις ιδέα πήγαινε το στο κατάστημα. Μπορεί να πάθεις ζημιά εάν είσαι ανίδεος και αρχίσεις να σκαλίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Το starter, αν δεν κάνω πολύ μεγάλο λάθος, επεμβαίνει μόνο για να ανάψει η λάμπα και από εκεί και πέρα δεν χρησιμοποιείται. Οπότε αφού η λάμπα ανάβει κανονικά, με την δική μου λογική δεν φταίει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το starter, αν δεν κάνω πολύ μεγάλο λάθος, επεμβαίνει μόνο για να ανάψει η λάμπα και από εκεί και πέρα δεν χρησιμοποιείται. Οπότε αφού η λάμπα ανάβει κανονικά, με την δική μου λογική δεν φταίει αυτό.

Ένα χαλασμένο starter μπορεί να ανάβει και να μην κρατάει την λάμπα ανοιχτή. Συμβαίνει. Το ballast μονό εάν είναι ελαττωματικό παίζει μονό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...