Jump to content

Αλλαγή Υαλοβάμβακα Μετά Απο Μπόλι


Recommended Posts

Καλησπέρα

Το ενυδρείο μου τρέχει 20 μέρες.

Πριν απο 5 μέρες πρόσθεσα στην είσοδο του φίτλρου μου και μπόλι(βιολογικό υλικό) λόγο μίας μικρής θολούρας κατα την διάρκεια του στρωσίματος με βακτήρια.(μετρησεις απο υγρά τεστ όλα οκ!!)

Θέλω να αλλάξω τον υαλοβάμβακα και να προσθέσω και ένα μπλε σφουγγάρι που απο λάθος

όταν έβαλα το μπόλι το είχα βγάλει..

Θα επηρεάσει καθόλου την βιολογία μου.Δεν θα καθαρίσω-πειράξω το βιολογικό υλικό και το μπόλι.

Απλά θα αλλάξω υαλοβάμβακα και θα προσθέσω σφουγγάρι.

Επίσης θα κάνω και τα τζάμια μου με ένα μαλλακό σφουγγαράκι να φύγει μια μικρή άσπρη άλγη που έχω.

Να κάνω και μια αλλαγή νερού 20% η όχι?

Link to comment
Share on other sites

Κανενα προβλημα,αλλα αντι να βαλεις σφουγγαρι,και σε περνει βαλε και αλλο βιολογικο υλικο μεσα.Αλλαγη τωρα μην κανεις,αφου τωρα το εστρωσες.

Link to comment
Share on other sites

νερο μηναλλαξεις ακομη αστο καμια βδομαδα σιγουρα να σταθεροποιηθει το συστημα!

εχεις καθολου σφουγγαρια μεσα?

πεσμας τι εχεις μεσα στο φιλτρο γιατι ισως ειναι καλυτερο να το συμπληρωσεις με βιολογικο υλικο

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή το 20% νερό ρώτησα αν μπορώ λόγο της αλγης που θα τρίψω και θα απλωθεί στο ενυδρείο μήπως βοήθαγε να καθαρίσει που θα γίνει ανακατοσουρα.

Link to comment
Share on other sites

στην είσοδο φίλτρου έχω το μπόλι(σιποραξ),μετά υαλοβάμβακα ,μετά άνθρακα και μετά βιολογικό υλικο(σιποραχ).

Link to comment
Share on other sites

Η ασπρη αλγη που λες με μπερδευει λιγο,για βαλε καμια φωτο.Το φιλτρο σε 2με 3 ωρες,θα τα εξαφανισει ολα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ασπρη ακριβως.αμα το κοιτάξεις απο τα πλαγια το τζάμι απο μέσα πρασινίζει.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι αναγκη να κανεις αλλαγη νερου για την αλγη θα την ρουφηξει το φιλτρο!

εγω θα εβαζα ενα σφουγγαρι στην αρχη για να κραταει τα χοντρα και να μην περνανε ολα στο βιολογικο μετα θα εβαζα τα βιολογικα και τελος το βαμβακι για να βγαινει κρυσταλο το νερο στο ενυδρειο

και θα εβγαζα και τον ανθρακα!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει πιθανότητα να είναι βακτήρια και να κάνουν τον κύκλο τους και να φύγουνε απο το τζάμι ή λέω βλακείες γιατί απλα τα βακτήρια δεν φαινονται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι φιλτρο εχεις,αλλα η σωστη σειρα ειναι ,ξεκινοντας απο την εισοδο του φιλτρου.

Σφουγγαρι, βιολογικο υλικο,και βαμβακι.Ανθρακα τωρα δεν θελεις πια,βγαλτον

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι βακτιρια,ειναι η γλιτσα που πιανει το τζαμι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι φιλτρο εχεις,αλλα η σωστη σειρα ειναι ,ξεκινοντας απο την εισοδο του φιλτρου.

Σφουγγαρι, βιολογικο υλικο,και βαμβακι.Ανθρακα τωρα δεν θελεις πια,βγαλτον

+1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να μην πειράξεις τίποτα.Άσε το να παίζει ως έχει και σε κανένα μήνα που θα ωριμάσει περισσότερο βιολογικά το ξανασκέφτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...