Jump to content

Οι Φυτοφάγοι Ζουν Περισσότερα Χρόνια Από Τους Κρεατοφάγους


Recommended Posts

Η φυτοφαγική διατροφή μπορεί να χαρίσει σε κάποιον μερικά ακόμα χρόνια ζωής, σύμφωνα με μια νέα έρευνα, που υποστηρίζει ότι οι φυτοφάγοι έχουν κατά μέσο όρο 12% μικρότερο κίνδυνο πρόωρου θανάτου.

Στη διάρκεια μιας εξαετίας, πέθαναν 2.570 άτομα από τα 73.308 που συμμετείχαν στην έρευνα και τα περισσότερα ήσαν κρεατοφάγοι. «Πρωταθλητές» της μακροζωίας αναδείχτηκαν οι φυτοφάγοι που τρώνε και ψάρι (μείωση κινδύνου πρόωρου θανάτου κατά 19%), ακολουθούμενοι κατά σειρά από τους αυστηρούς φυτοφάγους (μείωση κινδύνου 15%), όσους τρώνε και γαλακτοκομικά και, τέλος, όσους τρώνε σπάνια και κρέας. Οι άνδρες φυτοφάγοι είχαν μεγαλύτερο όφελος από τις γυναίκες φυτοφάγους.

Εξάλλου, μία δεύτερη μελέτη, από ερευνητές του πανεπιστημίου Τζον Χόπκινς των ΗΠΑ, που δημοσιεύτηκε στο αμερικανικό περιοδικό επιδημιολογίας "American Journal of Epidemiology", συμπέρανε ότι ο συνδυασμός τακτικής σωματικής άσκησης, μεσογειακής διατροφής, αποφυγής καπνίσματος και ελέγχου του βάρους μειώνουν τον κίνδυνο για στεφανιαία νόσο. Όσοι υιοθέτησαν όλα τα παραπάνω, είχαν σε διάστημα 7,5 ετών κατά 80% μικρότερη θνησιμότητα σε σχέση με όσους δεν τήρησαν κανέναν από αυτούς τους παράγοντες υγιεινής συμπεριφοράς.

http://news247.gr/eidiseis/epistimi/oi_fytofagoi_zoyn_perissotera_xronia_apo_toys_kreatofagoys.2281069.html

Link to comment
Share on other sites

χωρις κανενα παϊδακι ...... τι σοι ζωη θα ειναι αυτη??? :bigemo_harabe_net-74:

Γιατί ανυσηχείς?.......... τα παϊδάκια θεωρούνται κρέας? :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ανυσηχείς?.......... τα παϊδάκια θεωρούνται κρέας? :bigemo_harabe_net-82:

δεν ενυσηχω ... θα κοψω τα κρεατικα ... απο αυριο μαρουλια οσπρια και λοιπα κομμενα .... μονο παϊδακια ! :bigemo_harabe_net-74: !

Link to comment
Share on other sites

Εκ φυσεως ακυρα ολα αυτα στο αρθρο (ετσι οπως γραφονται).

Ο ανθρωπος ειναι παμφαγο ζωο.

Χρειαζεται και ζωικη και φυτικη τροφη.

Προβληματα δημιουργουνται οταν στρεφομαστε αποκλειστικα στη μια απο αυτες αλλα και δεν κραταμε την ισορροπια αναμεσα σε αυτες, δινωντας βαρυτητα περισσοτερο στη φυτικη τροφη.

Η ισορροπια αυτη μπορει να παιζει και ελαχιστα αναλογα την ηλικια και τον οργανισμο του καθενος.

Ας μας πει και κανενας γιατρος, αν εχουμε εδω καποιον ;)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εκ φυσεως ακυρα ολα αυτα στο αρθρο (ετσι οπως γραφονται).

Ο ανθρωπος ειναι παμφαγο ζωο.

Χρειαζεται και ζωικη και φυτικη τροφη.

Προβληματα δημιουργουνται οταν στρεφομαστε αποκλειστικα στη μια απο αυτες αλλα και δεν κραταμε την ισορροπια αναμεσα σε αυτες, δινωντας βαρυτητα περισσοτερο στη φυτικη τροφη.

Η ισορροπια αυτη μπορει να παιζει και ελαχιστα αναλογα την ηλικια και τον οργανισμο του καθενος.

Ας μας πει και κανενας γιατρος, αν εχουμε εδω καποιον ;)

σωστο και αυτο αλλα σπανια τα κρεατα εχουν μονο καλα , συνηθως εχουν και πολλα κακα , ενω στα φυτα συμβαινει το αντιθετο .... κατι ακομα ειναι οτι μια σωστη χορτοφαγικη διατροφη καμια φορα μπορει να σου προσφερει και περισσοτερα απο οτι το κρεας !! φυσικα βεβαια το κρεας ειναι αλλη φαση ! :bigemo_harabe_net-112:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το άρθρο μου θύμισε μια έκφραση " δεν έπινε δεν κάπνιζε, πέθανε υγιέστατος " αν τηρούμε το παν μέτρον άριστον μπορούμε να τρώμε ότι μας αρέσει, ούτε πρόβατα είμαστε να τρώμε μόνο χορτάρι ούτε λύκοι να τρώμε μόνο κρέας, είμαστε παμφάγοι απο την φύση μας.

Link to comment
Share on other sites

Εκ φυσεως ακυρα ολα αυτα στο αρθρο (ετσι οπως γραφονται).

Ο ανθρωπος ειναι παμφαγο ζωο.

Χρειαζεται και ζωικη και φυτικη τροφη.

Προβληματα δημιουργουνται οταν στρεφομαστε αποκλειστικα στη μια απο αυτες αλλα και δεν κραταμε την ισορροπια αναμεσα σε αυτες, δινωντας βαρυτητα περισσοτερο στη φυτικη τροφη.

Η ισορροπια αυτη μπορει να παιζει και ελαχιστα αναλογα την ηλικια και τον οργανισμο του καθενος.

Ας μας πει και κανενας γιατρος, αν εχουμε εδω καποιον ;)

Delta σου βγάζω το καπέλο, πές τα για να μην είμαι ο μόνος που το λέει.... Είμαστε παμφάγο ον, η διατροφή μας τα χρειάζεται όλα και τα ζωικά και τα φυτικά.....

σωστο και αυτο αλλα σπανια τα κρεατα εχουν μονο καλα , συνηθως εχουν και πολλα κακα , ενω στα φυτα συμβαινει το αντιθετο .... κατι ακομα ειναι οτι μια σωστη χορτοφαγικη διατροφη καμια φορα μπορει να σου προσφερει και περισσοτερα απο οτι το κρεας !! φυσικα βεβαια το κρεας ειναι αλλη φαση ! :bigemo_harabe_net-112:

Κάνεις λάθος Γιάννη, να σου πώ ένα μεγάλο μείον που έχουν τα φυτικά!!!! Είναι δύσπεπτα για μονογαστρικούς οργανισμούς (όπως ο άνθρωπος) που δεν έχουν τους απαραίτητους μικροοργανισμούς των προστομάχων των μηρυκαστικών.... Επίσης μόνο το ζωικό κρέας βοηθάει στην σύνθεση του συμπλέγματος της βιταμίνης Β (Β12 ).....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ανυσηχείς?.......... τα παϊδάκια θεωρούνται κρέας? :bigemo_harabe_net-82:

αυτό μου θύμισε την περίοδο της νυστίας που μου έλεγαν όλοι οι φίλοι μου "Νυστεύεις και από κρέας???? Ε, φάε κοτόπουλο....!!!"

Επίσης αν το δεις από μιά διαφορετική οπτική γωνία, ο άνθρωπος που τρέφετε με παιδάκια και μπριζόλες, κατά βάθος είναι φυτοφάγος.... Το αρνάκι και το μοσχαράκι από το οποίο προήλθε το παιδάκι και η μπριζόλα, με χόρτα δεν έχουν διατραφεί???? άρα εμείς τρώμε τα χόρτα που έφαγαν αυτά και τα έκαναν κρέας....καλό ε!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν το δεις από μιά διαφορετική οπτική γωνία, ο άνθρωπος που τρέφετε με παιδάκια και μπριζόλες, κατά βάθος είναι φυτοφάγος.... Το αρνάκι και το μοσχαράκι από το οποίο προήλθε το παιδάκι και η μπριζόλα, με χόρτα δεν έχουν διατραφεί???? άρα εμείς τρώμε τα χόρτα που έφαγαν αυτά και τα έκαναν κρέας....καλό ε!!!!!!!!

Εχεις κανει Αργεντινη? (πολυ μπριζολιδι εκει με τεραστια t steaks)

Αν του ρωτησεις γιατι δεν τρωνε τη σαλατα τους μαζι με τη μπριζολα, απαντουν "εχει φαει ηδη το μοσχαρι".

Καλα τα λεω αλλα δεν τα τηρω ομως :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Delta σου βγάζω το καπέλο, πές τα για να μην είμαι ο μόνος που το λέει.... Είμαστε παμφάγο ον, η διατροφή μας τα χρειάζεται όλα και τα ζωικά και τα φυτικά.....

Κάνεις λάθος Γιάννη, να σου πώ ένα μεγάλο μείον που έχουν τα φυτικά!!!! Είναι δύσπεπτα για μονογαστρικούς οργανισμούς (όπως ο άνθρωπος) που δεν έχουν τους απαραίτητους μικροοργανισμούς των προστομάχων των μηρυκαστικών.... Επίσης μόνο το ζωικό κρέας βοηθάει στην σύνθεση του συμπλέγματος της βιταμίνης Β (Β12 ).....

Πέστα ρε Mr_zoo!

Γι’αυτο αγόρι μου διατηρεισαι σε τετοια φόρμα, έχεις πιάσει το νόημα!

Άντε κατέβα να ανάψω τα κάρβουνα, αφού ξέρεις οτι ούτε και εγώ τρώω πρασινάδες…παχαίνουν….

:bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Οι γνωστές "αμερικανιές" :thumbdown:

Θυμάστε την σύσταση πριν αρκετά χρόνια, να αντικαταστήσουμε το ελαιόλαδο με καλαμποκέλαιο?

(ποιοι άραγε είναι από τους μεγαλύτερους παραγωγούς καλαμποκιού?)

Τώρα θέλουν να μας βάλουν να βόσκουμε :bigemo_harabe_net-170:

αλλά τους πρόλαβαν οι υπεύθυνοι για την κρίση.

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω πως ζω περισσοτερα χρονια και απο τα προβατα και απο τα μοσχαρια...!

αρα κρεας και για αλλαγη λιγο ψαρακι ...

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω πως ζω περισσοτερα χρονια και απο τα προβατα και απο τα μοσχαρια...!

αρα κρεας και για αλλαγη λιγο ψαρακι ...

ψαρακι .... προ κρισης για τους περισσοτερους ! :D

Link to comment
Share on other sites

Εκ φυσεως ακυρα ολα αυτα στο αρθρο (ετσι οπως γραφονται).

Ο ανθρωπος ειναι παμφαγο ζωο.

Χρειαζεται και ζωικη και φυτικη τροφη.

Προβληματα δημιουργουνται οταν στρεφομαστε αποκλειστικα στη μια απο αυτες αλλα και δεν κραταμε την ισορροπια αναμεσα σε αυτες, δινωντας βαρυτητα περισσοτερο στη φυτικη τροφη.

Η ισορροπια αυτη μπορει να παιζει και ελαχιστα αναλογα την ηλικια και τον οργανισμο του καθενος.

Ας μας πει και κανενας γιατρος, αν εχουμε εδω καποιον ;)

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πέστα ρε Mr_zoo!

Γι’αυτο αγόρι μου διατηρεισαι σε τετοια φόρμα, έχεις πιάσει το νόημα!

Άντε κατέβα να ανάψω τα κάρβουνα, αφού ξέρεις οτι ούτε και εγώ τρώω πρασινάδες…παχαίνουν….

:bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

εμ έτσι είναι.... τρανή απόδειξη οι αγελάδες.... μόνο πρασινάδα τρώνε, και είναι τετράπαχες..... Για παράδειγμα ένας ταύρος Charolaise ζυγίζει εως 1400 κιλά....

Αύγουστο θα σου έρθω και το ξέρεις.....

Link to comment
Share on other sites

ψαρακι .... προ κρισης για τους περισσοτερους ! :D

υπαρχει και σαρδελα με 5€/κιλο και 2€/2κιλα καρβουνα =7 € και 5νοστιμη... :sarcasm::sarcasm::sarcasm::sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

εμ έτσι είναι.... τρανή απόδειξη οι αγελάδες.... μόνο πρασινάδα τρώνε, και είναι τετράπαχες..... Για παράδειγμα ένας ταύρος Charolaise ζυγίζει εως 1400 κιλά....

Αύγουστο θα σου έρθω και το ξέρεις.....

Έχω ξεκινήσει δίαιτα από τώρα για εκείνη την μέρα!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και σαρδελα με 5€/κιλο και 2€/2κιλα καρβουνα =7 € και 5νοστιμη... :sarcasm::sarcasm::sarcasm::sarcasm:

Δικός μου είσαι εσύ!

Η γεύση της δεν μετριέται με χρήματα! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...