Jump to content

My Nano Reef


gmarbel

Recommended Posts

Το turboflotor 500 το έχω και μπορώ να στο δώσω αν θέλεις! ;)

μπραβο
Link to comment
Share on other sites

μπραβο

Νικόλα να'σαι καλά φιλαράκι...δεν υπάρχει λόγος κάτι που δεν μου χρειάζεται και είναι σε αχρηστία,να μην το πάρει κάποιος που το έχει ανάγκη!Το φόρουμ και η παρέα,σε συνάρτηση με τους καιρούς που περνάμε μου έμαθε να μοιράζομαι ότι έχω για το καλό του χόμπι! ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο στέλνω με τον ΣΤΑΜΑΤΗ.Καλοδούλευτο! ;)

image-193.jpg

Edit:Θέλει λίγο καθάρισμα γιατί κάθετε αρκετό καιρό ε....μην το βάλεις έτσι επάνω!Κάντου ένα μπανάκι με ζεστό νερό!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

ναι ναι..ωραία.. το θέλω...στείλτο...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...τώρα για φραγκάκι..έχω μερικά ζοανθους για το swap...θα τσεκάρω το ενυδρείο σου και αν δω..οτι δεν εχεις τετοιο σου στελνω..με το ΣΤΑΜΑΤΗ...

ευχαριστώω

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι..ωραία.. το θέλω...στείλτο...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...τώρα για φραγκάκι..έχω μερικά ζοανθους για το swap...θα τσεκάρω το ενυδρείο σου και αν δω..οτι δεν εχεις τετοιο σου στελνω..με το ΣΤΑΜΑΤΗ...

ευχαριστώω

Τίποτε φίλε μου δεν χρειάζετ αι να με ευχαριστείς!Καλόβρεχτο και καλοδούλευτο και πάλι! :)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο απο χθές λειτουργεί με νέο skimmer (ευγενική χορηγία του kostakappa, τον όποιο ευχαριστώ) και τα σπάει, αφού σπάσανε τα νευρα μου μέχρι να το βολέψω στο στενάχωρο χώρισμα...ήδη όμως το νερό μου μοιαζει πιο καθαρό...

Τα νιτρικά είναι 0 αλλα πάντα ήταν...από οτι φαίνεται το ATS κάνει όλη τη δουλεια μαζί με τη haeto μιας και μέσα σε μια εβδομάδα έχουν γίνει τούμπανο..

Δεν τα κλάδεψα ακόμη για να δω τη λειτουργία του σκιμερ. Θα πέσει κλάδεμα την επόμενη εβδομάδα και στη συνέχεια θα βγάλω καλύτερα συμπεράσματα για την αποτελεσματικότητα του σκιμερ καθώς περιμένω να μειωθεί η αναπτυξη των αλγών του ATS..Για να δούμε..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εν αναμονή της αξιολόγησης του skimmer vs ats...αφου έπεσε κούρεμα....καποια στιγμή πρέπει να βγάλω καμια φωτό με τα κοραλια απο το swap...

Ισως το βράδυ...

Θέλω να βάλω ενα guttata για να καθαρίζει αραγωνίτη αλλα σκέφτομαι μήπως του την πέσει o bicolor dottyback..Εχω σκεφτεί να τον βάλω βραδυ φυσικά, μαζί με ζωντανα κωπήποδα αλλα και πάλι τον φοβάμαι...Καποια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ bicolor και δεν μπορώ να σε βοηθήσω ρε φιλαράκι....ελπίζω πάντως να μπορέσεις να το βάλεις!Νιτρικά πως κρατάς 0;μετράς με salifert και σου δίνει μηδενικά...;Νομίζω το 0 δεν είναι και ότι καλύτερο!:P

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω πως γίνεται...από την αρχή που το έστησα δεν έχω (αν εξαιρέσεις τον πρώτο μήνα μέχρι να στρώσει...)

Πάντως το ATS και η chaeto φουντώνουν μια χαρά.Το να έχω φωσφορικά 0 το καταλαβαίνω αλλα και τα νιτρικά μου φαίνεται και μένα πολύ περίεργο...Ταϊζω μόνο μία φορά την ημέρα..πελετ τα ψάρια, μια φορά την εβδομάδα artemia ή mysis και ta lps και μία φορά την εβδομάδα zooton+phyton.. ή reef snow. Με salifert μετράω και δεν είναι ληγμένο...Και όσο και να το κοιτάξω στο φως (ακόμα και με δεύτερο σετ ματιών)δεν ''ροζίζει'' πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

αναπτύσσεται...Πριν 10 ημέρες το καθάρισα...Παρασκευή, Σαββατο με την αλλαγή νερού θα το τσεκάρω να δώ τη διαφορά μετά την αλλαγή του skimmer..Η chaeto πάντως εξακολουθεί να φουντώνει...και το skimmer βγάζει πράμα...

Link to comment
Share on other sites

Αρα εχεις ατς σκιμερ και χαετο ευχαριστημενος, ?δεν νομιζω να δεις διαφορα, τι διαφορα περιμενεις,?

Link to comment
Share on other sites

και αντιφώσφορο!!!υπερβολικός...;;;

Μιας και έβαλα καλύτερο skimmer θέλω να δώ αν θα έχω αναστολή της ανάπτυξης της άλγης στο ΑΤS...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζωοτι επιρρεαζει το σκιμμερ εξαλου δεν αφαιρει νιτρικα μονο πρωτεινη

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζωοτι επιρρεαζει το σκιμμερ εξαλου δεν αφαιρει νιτρικα μονο πρωτεινη

Οι πρωτεΐνες αποτελούνται απο αμινοξέα και τα αμινοξέα περιέχουν άζωτο και φώσφορο. Οι πρωτεϊνες διασπόνται απο τα βακτήρια σε νιτρικά και φωσφορικά..Το σκιμμερ αφαιρεί την πρωτεΪνη αρα έμμεσα και τα νιτρικά...Για αυτο και ενα δυνατό skimmer θα στεγνώσει το ενυδρείο. Οπως έχουμε διαβάσει και για ενυδρεία που λειτουργούν μόνο με ΑΤS...;ή προσπαθούν να απαλλαγούν απο το skimmer...

Οψώμεθα..

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω εχω δει ενυδρειο σε λειτουργια φιλε Γιωργο χωρις σκιμμερ,mix reef ,ερωτηση τοτε γιατι δεν βαζουμε ολοι ενα δυνατο σκιμμερ να υσηχασουμε?και θα ευχαριστηθουμε να ταιζουμε 6+φορες την μερα?εισαι υπερ των πελλετ η ατς?

Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι οτι και δυνατό skimmer να βαλουμε πάλι θα έχουμε νιτρικά-φωσφορικά...αφού το skimmer αφαιρεί οτι περιέχει το νερό, αυτά που πάνε στον πυθμένα; Αυτά νομίζω οτι προλαβαίνουν να μετατραπούν και να δημιουργήσουν προβλημα! Για τα πελλετ νομίζω οτι εννοεις τα βιοπελετ...δεν τα ξέρω ...με πιάνεις αδιαβαστο...δεν ασχολήθηκα μαζί τους σοβαρά...γενικά αν θυμάμαι καλά βασίζονται σε προβιοτικές μεθόδους με βακτήρια...Απλά μου άρεσε η ιδέα του ΑΤS και το έφτιαξα..σχεδόν απο την αρχή του στησίματος..επομένως δεν μπορώ να πώ αν έχει βοηθήσει το σύστημα αφου δεν έχω μέτρο σύγκρισης...απλά βλέπω οτι η άλγη, υπέροχη καταπράσινη τριχοειδής αλγη, μεγαλώνει..αρά κάτι γίνεται...και απο μετρήσεις νιτρικά μηδεν.Αν και δεν μου φαίνεται λογικό καθώς αλλοι με τεράστια εμπειρία και δεν μπορούν να μηδενίσουν τα νιτρικά...θα το κάνω εγώ;;;

Αλλά επειδή έχω κατι άκρες σε χημικό εργαστήριο που αναλύει νερά (ποσιμο, θαλασσινό, εμφιαλομένο κτλ)...θέλω να κάνω μια αναλυση ώστε να τσεκάρω τις μετρήσεις των τεστ (salifert τουλάχιστον) Αργότερα όμως προς το Σεπτέμβρη...

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω εχω δει ενυδρειο σε λειτουργια φιλε Γιωργο χωρις σκιμμερ,mix reef ,ερωτηση τοτε γιατι δεν βαζουμε ολοι ενα δυνατο σκιμμερ να υσηχασουμε?και θα ευχαριστηθουμε να ταιζουμε 6+φορες την μερα?εισαι υπερ των πελλετ η ατς?

Εγώ ξέρω ενυδρείο χωρίς skimmer και χωρίς αλλαγές νερού.

Τα κοράλλια είναι τούμπανο!

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη και τι ακριβως κανει?

νηστεία ...και προσευχή;..χαχα

Αλήθεια τι κάνει?

Έγινε επεξεργασία - gmaravelisvet
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα υποψιαζεσαι φιλε gmaravelist! :thumbup:

Ακομα και μεγαλο-ακριβο skimmer να εχεις μπορει να εχεις υψηλες τιμες σε νιτρικα και φωσφορικα αφου αυτα μπορει να προελθουν και απο αλλες πηγες τις οποιες το skimmer δεν μπορει να αφαιρεσει.

Π.χ μερικα flakes τα οποια δεν καταναλωθηκαν απο καποιο οργανισμο μπορει να βγαλουν στο νερο μας καποια ποσοτητα φωσφορικων κτλ κτλ.

Το skimmer δεν αφαιρει αμεσα νιτρικα αλλα ουτε και φωσφορικα(ισως μια ελααααχιστη ποσοτητα).

Αφαιρει πρωτεινες,οργανικα και φυτοπλανκτον(εστω και αυτο το λιγο που εχουμε στα ενυδρεια μας.

Θα συμφωνησω και με το μακη!

Οντως και εγω για σχετικα μεγαλο διαστημα(6 μηνες) κρατησα ενυδρειο χωρις skimmer και χωρις καμια απολυτως(εμφανης τουλαχιστον) αρνητικη συνεπεια.

Ακομα και αυτο που εχω τωρα,στα χαρτια ειναι ανεπαρκες.

Φιλε gmaravelist και εγω θα περιμενω τα αποτελεσματα!θα εχουν πραγματικα πολυ ενδιαφερον και σε ευχαριστουμε που θα το μοιραστεις μαζι μας. :thumbup:

α και να μην υποτιμας τον εαυτο σου φιλε μου,μια χαρα "μελετημενο" σε βλεπω,γιατι να μην μπορεις να μειωσεις τα νιτρικα βρε? ;)

Link to comment
Share on other sites

Καμία φώτο από sump γιατί να δω πως έχεις στημενο το ατς σου είναι εύκολο?

Πολύ όμορφο το nano σου

Link to comment
Share on other sites

Καμία φώτο από sump γιατί να δω πως έχεις στημενο το ατς σου είναι εύκολο?

Πολύ όμορφο το nano σου

Ευχαριστώ...

Φωτογραφίες θα ανεβάσω το ΣΚ που θα καθαρίσω την πλάτη..αν και εκει που είναι το ΑΤS...δεν θα καταλάβεις πολλά.είναι όλα στριμωγμένα..Σε ένα διαμέρισμα της πλάτης το έχω και απο πάνω του chaeto με μία λάμπα κοινή ψυχρού (σύντομα θα αντικατασταθεί απο led) ..To ats το έχω χύμα κοντά στο πίσω τζάμι..και απο την έξω πλευρά μία λάμπα αρχικά μια απλή θερμού φωτός κια τώρα τελευταία έβαλα μία λάμπα led για οικονομία και να περιορίσω τη θερμοκρασία...Γύρω απο τη λάμπα έχω μια απλή κατασκευή με αλουμινόχαρτο σαν ανακλαστήρας αν και τώρα με τη led δεν πολυ χρειάζεται μιας και βλέπει μόνο το τζάμι..θα σου βγάλω και το ats με την άλγη...λίγο υπομονή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...