Jump to content

Απομάκρυνση Detritus Από Τον Βράχο!


Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος φίλος πως μπορούμε να απαλλαγούμε από την συσσώρευση των detritus…. αυτή την γκριζόμαυρη χοντρή σκόνη που μαζεύετε πάνω στον βράχο πέρα από την καλή κυκλοφορία?

Μήπως υπάρχει κάποιο ψάρι η κάποιο ασπόνδυλο που να βοηθαει στην καταπολέμηση τους?

Δεν μιλαω για αυτά που μαζεύονται πάνω στον αραγωνιτη και υπάρχει τρόπος να τα αντιμετωπίσεις με ένα ψάρι σαν το valenciennea sexguttata και άλλα, αλλά για αυτά που συγκεντρώνονται πάνω στον βράχο!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Εγω είχα θέμα με αυτό. Ο βράχος μπουκωμενος με ενα καφέ μείγμα... Ο bababrilios μου είπε να βάλω εναν κύκλο φορητή μέσα στο νερό και με ενα μικρό κομμάτι λάστιχο να φτάσω μέσα στις τρύπες. Τα υπόλοιπα τα μάζεψε το σκίμερ.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις και ενα κυκλοφορητη να τα διωξει αλλα δεν γινετε δουλεια το μονο που θεωρω κατα την γνωμη μου ειναι εαν γινετε καθε 2,3 χρονια να αφαιρεις 3 κιλα βραχο και να προστετεις καινουργιο ετσι βοηθειετε το συστημααπο πολλες πλευρες.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις και ενα κυκλοφορητη να τα διωξει αλλα δεν γινετε δουλεια το μονο που θεωρω κατα την γνωμη μου ειναι εαν γινετε καθε 2,3 χρονια να αφαιρεις 3 κιλα βραχο και να προστετεις καινουργιο ετσι βοηθειετε το συστημααπο πολλες πλευρες.

Πολλές απορίες μου άφησε αυτη η αντικατάσταση του βράχου. Μπορείς να το αναλύσεις λίγο.

Τον βράχο που βγάζεις τι τον κανεις;

Τον βράχο που βάζεις τι είναι. Ν ή Ζ

Και κάποιος που έχει πχ 60-80 κιλα βράχο σε πόσες δεκαετίες θα τον έχει αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές απορίες μου άφησε αυτη η αντικατάσταση του βράχου. Μπορείς να το αναλύσεις λίγο.

Τον βράχο που βγάζεις τι τον κανεις;

Τον βράχο που βάζεις τι είναι. Ν ή Ζ

Και κάποιος που έχει πχ 60-80 κιλα βράχο σε πόσες δεκαετίες θα τον έχει αλλάξει.

τον βραχο που βγαζω αφαιρειτε για μενα αυτος που θα μπει να ειναι ζωντανος .εαν εχεις 60 κιλα βραχο αφαιρεις 5,6 κιλα σε 4 μηνες [χοντρικη μετρηση]βλεποντας το συστημα σου βγαζεις ξανα ,δεν χρειαζετε δεκαετιες .εξαλου ολος να αλλαξει δεν γινετε.ο βραχος εκτος απο την σκονη την αλλιωσει που παθαινει οι αποικιες μικροοργανισμων λιγοστευουν και ισως καποια ειδη τα οποια ειχε ο βραχος στην αρχη του να μην υπαρχουν για αυτο τον αντικαθιστουμε,εαν μπορουμε.

Link to comment
Share on other sites

Η ποιο απλα τα αναπληρωνουμε με προσθήκη βακτιριων. Για να φέρουμε τις αποικίες ξανα σε ισορροπία.

Τον ζωντανό βράχο με ολοκληρομενω βακτιριακο πληθυσμό που θα τον βρεις;;

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν βραχοι και πετρες πολλοι στην ελλαδα,με τις γνωσεις που εχει ο καθενας βρισκει,θελει ψαξιμο και οχι μονο bababrilio.

Link to comment
Share on other sites

Εγω είχα θέμα με αυτό. Ο βράχος μπουκωμενος με ενα καφέ μείγμα... Ο bababrilios μου είπε να βάλω εναν κύκλο φορητή μέσα στο νερό και με ενα μικρό κομμάτι λάστιχο να φτάσω μέσα στις τρύπες. Τα υπόλοιπα τα μάζεψε το σκίμερ.

μπορεις να βαλεις και ενα κυκλοφορητη να τα διωξει αλλα δεν γινετε δουλεια το μονο που θεωρω κατα την γνωμη μου ειναι εαν γινετε καθε 2,3 χρονια να αφαιρεις 3 κιλα βραχο και να προστετεις καινουργιο ετσι βοηθειετε το συστημααπο πολλες πλευρες.

Το θέμα ρε παιδιά είναι ότι δεν ξεκολανε πάνω από τον βράχο ούτε με το λάστιχο αλλά ούτε με κυκλοφορητή! Ίσως αυτό που λέει ο Βαλεντίνος να έκανε καλύτερη δουλεία!

Κανένα ζωντανό δεν υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Οταν τα βραχια πιασουν κοραλλινη τοτε δεν θα πιανουν και μουργα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν τα βραχια πιασουν κοραλλινη τοτε δεν θα πιανουν και μουργα.

Και άλλη κοραλλινη ρε Γιάννη! Σε λίγο θα πιάσουν και τα clown!

Πάντως αυτό που λες έχει μια βάση! Σε σημεία με πολύ κοραλλινη δεν συσσωρεύονται! Μάλλον θα μιλάς για καμία 10αρια χρωνια ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Όχι Στάθη detritus είναι! Αυτή η κλασική γκρίζα σκόνη που μαζεύετε και στο αραγωνιτη αλλά εκεί έχω την μπουλντόζα το goby και το κάνει γυαλί!

Link to comment
Share on other sites

Εαν οι τιμες σου ειναι σωστες και σταθερες μεσα σε 2 μηνες πρεπει ολα να ειναι γεματα κοραλλινη.

Εβαλα νεκρο βραχο μεσα ( οι δυο πιατελες που εχω ) και σε 2 μηνες γιναν ολες γεμάτες κοραλλινη.

Σιγουρα το καθε σύστημα ειναι διαφορετικό και αυτο που πετυχαινει σε μενα ισως να μην πετυχαίνει στον αλλον κ το αναποδο.

Παντως ποτε δεν είχα τέτοιο προβλημα.

Υγ: φτου γμτ ειπα οτι δε σου μιλάω αλλο για αυτη την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα ούτε είναι αντιαισθητικό για κάποιον που το κοιτάζει, εγώ θέλω να το απομακρύνω!

Link to comment
Share on other sites

Εαν οι τιμες σου ειναι σωστες και σταθερες μεσα σε 2 μηνες πρεπει ολα να ειναι γεματα κοραλλινη.

Εβαλα νεκρο βραχο μεσα ( οι δυο πιατελες που εχω ) και σε 2 μηνες γιναν ολες γεμάτες κοραλλινη.

Σιγουρα το καθε σύστημα ειναι διαφορετικό και αυτο που πετυχαινει σε μενα ισως να μην πετυχαίνει στον αλλον κ το αναποδο.

Παντως ποτε δεν είχα τέτοιο προβλημα.

Υγ: φτου γμτ ειπα οτι δε σου μιλάω αλλο για αυτη την εβδομάδα.

Και εγώ σε αυτό έλπιζα αλλά δεν κρατάς τον λόγο σου! :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό να μαυρίζει ο βράχος σου και σίγουρα εκεί που φωτίζεται περισσότερο.

Είναι τα βακτήρια που το κάνουν.Στην καλύτερη θα γεμίσει με κοράλλια και θα καλυφθεί με κοραλλίνες αλλά αν δεν βρεις λύση και βιάζεσαι οδοντόβουρτσα και τρίψιμο.Πάλι αν βιάζεσαι τρίψε μια φορά την εβδομάδα λίγο κοραλλίνη με κλειστή κυκλοφορία και άστη να γεμίσει...

Όσο ωριμάζει το ενυδρείο θα αποκτήσει ένα ωραίο χρώμα απλά θέλει υπομονή..6μήνες στην καλύτερη,1-1,5 χρόνο στην χειρότερη.

Από τα ζωντανά που οργώνουν τον βράχο είναι οι γνωστοί ερημίτες και τα σαλιγκάρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα doc!

Έχω και από τα δυο, και ερημίτη και σαλιγκάρια αλλά δεν κάνουν δουλεία!

Θα προσπαθήσω με αυτό που πρότεινε ο Βαλεντίνος με τον κυκλοφορητή και το λάστιχο να τον ξεμπουκώσω λίγο!

Ξαναλέω δεν μου δημιουργεί πρόβλημα αλλά εγώ είμαι ψείρας!

Θα δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Ερημίτες και σαλιγκάρια θα πω και γω! Τρομερή δουλειά!

Εμένα ο βράχος είναι πεντακάθαρος, και μόλις έβαλα τον γοβιό τα detritus απο την άμμο πήγαν στον βράχο καθώς αιορούνταν και δεν πρόλαβε το σκίμμερ να τα τραβήξει όλα.

Ειδικά οι στοματέλες(σαλιγκάρια) κάνουν τρομερή δουλειά, και είναι και πανεύκολα στην διατήρηση τους(πιο εύκολα απο τα κοινά σαλιγκάρια).

Link to comment
Share on other sites

Ο γοβιος τα τρώει Παναγιώτη τα detritus οπότε και εξαφανίζονται!

Σαλιγκάρια έχω πολλά και turbo, και astra, και ερημίτη έχω αλλά τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Ο γοβιος τα τρώει Παναγιώτη τα detritus οπότε και εξαφανίζονται!

Σαλιγκάρια έχω πολλά και turbo, και astra, και ερημίτη έχω αλλά τίποτα!

Δεν τα τρώει όλα. Μερικά του φεύγουν απο τα βράγχια.

Επίσης όσον αφορά τα ζωντανά, είναι όπως σου κάτσουν!

Link to comment
Share on other sites

[quote name="ebenos" post="812755" timestamp=

Θα προσπαθήσω με αυτό που πρότεινε ο Βαλεντίνος με τον κυκλοφορητή και το λάστιχο να τον ξεμπουκώσω λίγο!

Αρα στον bababrilio καταλήξαμε και παλι... ;)

Σε μένα έπιασε... Δυνατουτσικη αντλία και στενό λάστιχο... Βορτεκ στα γκαζια, σκιμαρισμα κ κάλτσα στις υπερχειλισεις.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα πιασει και γω στα βραχια αυτη την σκονη που λετε. Αυτο που εκανα ειναι οταν εβαζα φρεσκο νερο (μετα απο αλαγη) το εριχνα με το λαστιχο πανω στα βραχια και μαλλων απο οτι υποψιαζομαι πρεπει να εχει κατακαθησει στα τμηματα του σαμπ στον πατο (κατι σαν δεξαμενη καθιζησης). Λογικα αν σηκωσω βραχια, καποια τα οποια ειναι πλακομενα με αλλα βραχια ισως να εχουν αλλα δε με πειραζει γιατι δεν φαινονται.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα πιασει και γω στα βραχια αυτη την σκονη που λετε. Αυτο που εκανα ειναι οταν εβαζα φρεσκο νερο (μετα απο αλαγη) το εριχνα με το λαστιχο πανω στα βραχια και μαλλων απο οτι υποψιαζομαι πρεπει να εχει κατακαθησει στα τμηματα του σαμπ στον πατο (κατι σαν δεξαμενη καθιζησης). Λογικα αν σηκωσω βραχια, καποια τα οποια ειναι πλακομενα με αλλα βραχια ισως να εχουν αλλα δε με πειραζει γιατι δεν φαινονται.

Εσένα μπορεί να μην σε πειράζουν,το ενυδρείο σου όμως σίγουρα το πειράζουν!Το detritus δεν πρέπει να μένει μέσα στο ενυδρείο,γιατί μεταμορφώνεται σε φωσφορικά νιτρικά κλπ.Σιφωνάρισμα λοιπόν με κάθε αλλαγή και αν έχεις στο sub,ένας μικρός κυκλοφορητής να βαράει τα βράχια που έχεις κάτω θα σου κάνει πολύ δουλειά! Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Μόνο με τη λέξη σιφωναρισμα τωρα το θέμα θα παει σε άλλο επίπεδο! Ειδικά με το "σε κάθε αλλαγή".... Περίμενε κι έρχεται ο πρώτος στο debate....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...