Jump to content

Σπαστικες Κινησεις


Recommended Posts

εδω και δυο χρονια εχω ενα χρυσοψαρο σε ενυδρειο 25 λιτρων με φιλτρο κααθαρισου και αναταραξη επιφανειας....λογω σπουδων το κρατουσε η μητερα μου ομως δεν το πολυ προσεχε με αποτελεσμα να παθει mouth fungus...το πηρα λοιπον μαζι μου και του ξεκινησα θεραπεια με sera baktipur...τη θεραπεια την ακολουθησα 2 φορες...εγινε καλα μετα ομως απο μια εβδομαδα ξανα εγινε ασπρο το στομα του...επομενως του ξανα εκανα...χθες τελειωσε η θεραπεια του αδιασα το 50% του νερου εβαλα και τον ανθρακα να καθαρισει ομως το ψαρακι αρχισε να κανει σπασμωδικες κινησεις,αποτομες να ανεβαινει με φορα στιν επιφανεια σα να θελει να βγει εξω...τον εβγαλα λοιπον κ τον εβαλα στο δικο μου ενυδρειο κ αρχισε να καθεται στο πατω αλλα που κ που κολυμπουσε...σημερα το ταισα αρακα κ ενω ηθελε να φαει δεν μπορουσε....πηγαινε πανω απο τη τροφη αλλα δν την "επιανε" με το στομα του...και παρατηρησα παλι να κανει αποτομες κινησεις...σε τι μπορει να οφειλεται αυτη του η συμπεριφορα?διαβασα οτι ισως ειναι δηλητηριαση ή κατι που αφορα τον εγκεφαλο του...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς όρισες στο aquazone!

Συμπλήρωσε σε παρακαλώ την φορμα διαγνωσης ασθενειας για περισσότερες πληροφορίες και βαλε μας και μερικές φωτογραφίες από το άρρωστο ψάρι!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 25
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):ναι
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): λειτουργει εδω και 2 χρονια
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 1 common
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):2 φυλλαρακια μουλιασμενα σε νερο ενυδρειου,αλλαγη νερου καθε 2 μερες με αντιχλωριο

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):
- ΝΟ2 (νιτρώδη):
- ΝΟ3 (νιτρικά):
- Θερμοκρασία:
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:common
- Ιστορικό Ψαριού: ζςηροτατο μεχρι χθες
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):καθεται στον πατο που και που κολυμπαει,ενω θελει να φαει δεν μπορει να φαει
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: -

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:sera baktopur για το mouth fungus
-Δοσολογία:22 σταγονες ανα 20 λιτρα
-Χρόνος Χρήσης:2 εβδομαδες,μια εβδομαδα χωρις χρηση φαρμακου και επαναληψη την επομενη καθως το προβλημα επανηλθε
-Αναλυτική περιγραφή:συμφωνα με τις οδηγιες του φαρμακου τη 1η μερα 22 σταγονες τη 2η παυση και τη 3η παλι 22 σταγονες

τωρα το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι καθεται στο πατο νωθρο που και που κολυμπαει και κανει αποτομες-σπαστικες κινησεις...σαν να τον ενοχλει κατι

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας το χρυσοψαρο δεν ειναι για 25 λιτρα.

Προφανως στρεσαριστηκε εκει.

Ιδανικες συνθηκες θεωρουνται 35-40 λιτρα για καθε ενα χρυσοψαρο λογω του μεγεθους που φτανουν καθως αναπτυσσονται.

Δεν μας εχεις βαλει μετρησεις να δουμε τι γινεται στο ενυδρειο που μπηκε.

Δες λιγο μηπως μπορεις να κανεις τα τεστ.

Επισης φιλε ελπιζω το δικο σου ενυδρειο να μην εχει αλλα ψαρακια μηπως εχει κατι κολλητικο και για τα υπολοιπα.

Το ψαρι κολυμπαει οσο κολυμπαει καλα οσον αφορα στην ισορροπια του;

Παρατηρησε το μηπως εχει βγαλει καποια αλλοιωση στο δερμα του, πτερυγια ουρα, και επισης μηπως εχει καποιο πρηξιμο φουσκωμα σε καποιο σημειο

επισης δες αν εχει την ταση να ξυνεται

Αν μπορεις ενεργοποιησε αεραντλια να οξυγονωθει το νερο λιγο περισσοτερο.

Ευχομαι να πανε φιλε ολα καλα με το ψαρακι

Έγινε επεξεργασία - moufas1973
Link to comment
Share on other sites

γνωριζω οτι το ενυδρειο μου ειναι μικρο απλα ως φοιτητρια δν εχω τα οικονομικα για να του παρω ενα μεγαλυτερο...τωρα που τον ξανα ειδα οι κινησεις του ειναι καπως περιεργες...οι οποιες με βαζουν σε σκεψη πως ειναι νικτικη κυστη...δεν εχω αλλο ψαρακι....το φιλτρο κανει αναταραραξεις στην επιφανεια επομενως δεν υπαρχει θεμα οξυγονωσης...τι μπορω να κανω ωστε να επιστρεψει στο "παλιο του εαυτο?"

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μας μια φωτογραφία σε παρακαλώ?

Τεστ νερού κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

αν βαλω σε 2 λιτρα νερου μια κουταλια της σουπασ ενυδρειακο αλατι και τον βαλω μεσα μηπως μπορεσω να τον επαναφερω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...