Jump to content

Είναι Καλός Αυτός Ο Σαλίγκαρος?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Είναι καλός αυτός ο σαλίγκαρος ή να αρχίσω να βγάζω?

Είναι απο αυτούς που τρώνε φυτά η όχι?

post-54933-0-81324000-1370506417_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λαθρεπιβάτης είναι γενος physa. Δεν κανει κακό. Μονο αισθητικό για καποιους, εαν αυξηθεί ο πληθυσμός.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τρωει φυτα

Σου τρώει τα φυτά ? :)

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω παρατηρήσει να τρώει φυτά.γιαυτό ρωτάω να το προλάβω τώρα που είναι νωρίς.

Αν δεν τρώει να τα βγάλω αλλιώς δεν με ενοχλεί.

Αν είναι physa έχω διαβάσει καλά λόγια , ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι εμενα τρωει φυτα δεν θα επρεπε?

Εισαι σιγουρος γι αυτο? Τον εχεις δει να στα τρωει?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα μου τρωει το κερατοφυλλο και τις βαλσινεριες,την ανουμπια δεν τρωει απλα περπαταει πανω της λες να κανω τοσο λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Έχω άπειρα στο μικρο το ενυδρείο με μπόλικο κερατοφυλλο και δεν το πειράζουν καθόλου. Τα εχεις παρατηρήσει να τρώνε υγιές φυτο δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο να στα τρωει και ειδικα την Βαλσινερια που ειναι σκληρο φυτο..μαλλον κατι αλλο συμβαινει στο ενυδρειο σου φιλε μου..

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω παρατηρήσει να τρώει φυτά.γιαυτό ρωτάω να το προλάβω τώρα που είναι νωρίς.

Αν δεν τρώει να τα βγάλω αλλιώς δεν με ενοχλεί.

Αν είναι physa έχω διαβάσει καλά λόγια , ισχύει?

Όλοι οι οργανισμοί παιζουν τον ρολο τους μέσα στα συστήματα μας. Τα φυτά σου δεν θα τα ενοχλήσει. Εγώ θα τα σφήνα μέσα προσεχωντας τον πληθυσμο. :)

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο να στα τρωει και ειδικα την Βαλσινερια που ειναι σκληρο φυτο..μαλλον κατι αλλο συμβαινει στο ενυδρειο σου φιλε μου..

Σαν τι ραστα?

Ερωτηση το μπντελο αυτο του βγαινει και σε μαυρο οπως τα παρακατω η ειναι αλλο ειδος.Το λεω γιατι εχω και απο τα δυο στο ενυδρειο μου αλλα νομιζα οτι ειναι το ιδιο πραγμα

post-53000-0-67769700-1370508957_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - TASOSNAXOS
Link to comment
Share on other sites

Απο αυτά ακριβως έχω άπειρα ! :)

Link to comment
Share on other sites

Σαν τι ραστα?

Ερωτηση το μπντελο αυτο του βγαινει και σε μαυρο οπως τα παρακατω η ειναι αλλο ειδος.Το λεω γιατι εχω και απο τα δυο στο ενυδρειο μου αλλα νομιζα οτι ειναι το ιδιο πραγμα

Αυτο δεν το καταλαβα...

Μαλλον ειναι το ιδιο η καποιο παρομοιο γενος.Το τι μπορει να συμβαινει στο ενυδρειο σου δεν μπορω να το ξερω φιλε μου χωρις να ξερω και πληροφοριες για το νευδρειο σου.Παντα ειχα τετοια σαλιγκαρια στα ενυδρεια μου και ποτε δεν μου ετρωγαν φυτα..

Link to comment
Share on other sites

Μοντελο εννοεί Κώστα. :)

Link to comment
Share on other sites

Μοντελο εννοεί Κώστα. :)

αααααα...με μπερδευουν αυτες οι συντομογραφιες..:P

Link to comment
Share on other sites

Αν και το θεμα ξεφυγε απο προβλημα του φιλου εγινε δικο μου.

Εχουμε και λεμε.

Ενυδρειο 60χ30χ35 60λιτρα με ζωοτοκα ψαρια(γκαπυ 1 χαρεμι και 2 πλατυ αρσενικο και θυλικο),εχουν αρχησει οι γεννες και τα μικρα μωλις ψωμοσουν πανε σε πετσοπ προς πωληση,αυτη την στιγμη εχω μεσα 3μωρα πλατυ και 4 γκαπυ.Το ενυδρειο τρεχει απο τις 06/03.

Το ενυδρειο το ειχα με πλαστικα φυτα εκτος απο μια ανουμπια νανα και 3-4 κλαδεματα κερατοφυλλο το οποιο ειχα στην επιφανεια για τα μικρα.Πριν 2 εβδομαδες εβγαλα τα ψευτικα και εβαλα κανονικα egeria densa,java moss,java fern,valsineria ξερω οτι τα φυτα δεν κανουν για το ενυδρειο μου λογο μεγεθους αλλα τα προτημισα γιατι ειναι ευκολα φυτακια για την πρωτη μου επαφη σε ενυδρειο χωρις υποστρωμα αλλα με χαλικι ψιλοκοκκο, ετσι ειπα καλητερα να κλαδευω.

Τους λαθρεπιβατες τους απεκτησα μαζι με τα πρωτα μου φυτα(μαλλον ηρθαν μαζι τους,δεν ειχα διαβασει για την προετοιμασια που επρεπε να κανω πριν).Το κερατοφυλλο μου το ζμπαραλιασαν στην κυριολεξια αφηναν μονο τον κορμο,αυτο επεπλεε και αυτα ολα στο τζαμι και καβαλα στο κερατοφυλλο,τωρα που εβαλα και τα αλλα το εχουν αφισει(οσο απεμεινε) και εχει αρχισει να πεταει ξανα φυλλα αλλα και να μεγαλωνει.Επισης εβαλα και 3 χαλενα μεσα μηπως περιοριστει ο αριθμος σιγα σιγα.

Οσο για τις μετρησεις και τις αλλαγες μια φορα την εβδομαδα 30% αλλα μετρουσα NO3 40 μαλλον λογο του οτι φυτα δεν ειχα γιατι μωλις εβαλα μετραω 15-20.Αμμωνια 0 και ΝΟ2 0.Μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπησει προβλημα με ψαρακι.Αυτα.....

Link to comment
Share on other sites

αααααα...με μπερδευουν αυτες οι συντομογραφιες.. :P

Μπα παραπατησα στο πληκτρολογιο... :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Αν και το θεμα ξεφυγε απο προβλημα του φιλου εγινε δικο μου.

Εχουμε και λεμε.

Ενυδρειο 60χ30χ35 60λιτρα με ζωοτοκα ψαρια(γκαπυ 1 χαρεμι και 2 πλατυ αρσενικο και θυλικο),εχουν αρχησει οι γεννες και τα μικρα μωλις ψωμοσουν πανε σε πετσοπ προς πωληση,αυτη την στιγμη εχω μεσα 3μωρα πλατυ και 4 γκαπυ.Το ενυδρειο τρεχει απο τις 06/03.

Το ενυδρειο το ειχα με πλαστικα φυτα εκτος απο μια ανουμπια νανα και 3-4 κλαδεματα κερατοφυλλο το οποιο ειχα στην επιφανεια για τα μικρα.Πριν 2 εβδομαδες εβγαλα τα ψευτικα και εβαλα κανονικα egeria densa,java moss,java fern,valsineria ξερω οτι τα φυτα δεν κανουν για το ενυδρειο μου λογο μεγεθους αλλα τα προτημισα γιατι ειναι ευκολα φυτακια για την πρωτη μου επαφη σε ενυδρειο χωρις υποστρωμα αλλα με χαλικι ψιλοκοκκο, ετσι ειπα καλητερα να κλαδευω.

Τους λαθρεπιβατες τους απεκτησα μαζι με τα πρωτα μου φυτα(μαλλον ηρθαν μαζι τους,δεν ειχα διαβασει για την προετοιμασια που επρεπε να κανω πριν).Το κερατοφυλλο μου το ζμπαραλιασαν στην κυριολεξια αφηναν μονο τον κορμο,αυτο επεπλεε και αυτα ολα στο τζαμι και καβαλα στο κερατοφυλλο,τωρα που εβαλα και τα αλλα το εχουν αφισει(οσο απεμεινε) και εχει αρχισει να πεταει ξανα φυλλα αλλα και να μεγαλωνει.Επισης εβαλα και 3 χαλενα μεσα μηπως περιοριστει ο αριθμος σιγα σιγα.

Οσο για τις μετρησεις και τις αλλαγες μια φορα την εβδομαδα 30% αλλα μετρουσα NO3 40 μαλλον λογο του οτι φυτα δεν ειχα γιατι μωλις εβαλα μετραω 15-20.Αμμωνια 0 και ΝΟ2 0.Μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπησει προβλημα με ψαρακι.Αυτα.....

Επιδη οπως ειπες και εσυ το θεμα ειναι του φιλου,ανοιξε ενα νεο θεμα εδω και συμπληρωσε την φορμα με τις πληροφοριες και βαλε και φωτογραφιες με τα φυτα που εχουν προβλημα και να το συζητησουμε εκει το προβλημα σου.:)

Link to comment
Share on other sites

Το λινκ Κατάλογος διάγνωσης ασθενειών ΦΥΤΩΝ δεν λειτουργει...

Ναι το ξερω και γινονται ενεργειες να το ξαναφτιαξουμε απο την αρχη,χαθικε απο την αναβαθμιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τέτοια σαλιγκαράκια του γένους Physa είχα και εγώ πολλά κατά καιρούς και από ότι βλέπω μάλιστα τα δικα σου δεν είναι αυτά που γίνονται πολύ μεγάλα. Μην ανησυχείς δεν πειράζουν τα φυτά. Το οτι σουλατσάρουν πάνω στα φύλλα δεν σημαίνει οτι τα τρώνε. Μάλλον τρώνε την άλγη ή άλλους μικροοργανισμούς που ζούν πάνω τους. Επίσης μπορεί να τρώνε τα άρρωστα ή τα μισοσάπια φύλλα όπως κάνουν και πολλά άλλα σαλιγκάρια που ανήκουν στην κατηγορία "ασφαλών για φυτεμένα" σαλιγκαριών όπως τα apple snail.

Αν γίνουν πολλά και σε ενοχλούν αισθητικά μπορείς να αφαιρείς μηχανικά που και που τα μεγάλα όταν τα βλέπεις, να ταίζεις λιγότερο ή να βάλεις άλλα σαλιγκάρια που θα τα ανταγωνίζονται (apple snail) ή θα τα τρώνε (Anentome helena).

Link to comment
Share on other sites

Καλα και αγια αυτα τα σαλιγκαρακια. Δινουν μια νοτα απ τον μικροκοσμο στον βιοτοπο μας. Αλλα περαν του αισθητικου, το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι τρυπωνουν παντου οπως φιλτρα, σωληνωσεις κτλ κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...