Jump to content

2 Ερωτησεις


Recommended Posts

καλημερα θελω να ρωτησω το εξης το pico μου που τρεχει κοντα 2 χρονια με nsw εχει αρχισει και η κοραλινη ασπριζει ολα τα αλλα φαινονται φισιολογικα που μπωρει να οφιλεται κατι τετιο εχει ακουσει η δει καπιος κατι τετοιο? θερμοκρασια 27

μετρισεις δεν κανω οπωτε δεν ξερω τι εχει αλαξει απο παραμετρους το μονο που εχω αλαξει απο ρουτινες ειναι οτι εδω και 2 μηνες δεν κανω εβδομαδιεες αλαγες που εκανα λογο ελιψης χρωνου ειναι πιο σπανιες κοντα στις 10 με 15 μερες μαλον οφιλεται σ αφτο αλλα γιατι ασπριζει? δεν βρισκει τροφη?

κατικοι εναs cloun kαι ενας ερημητης και μερικα fragς απο μανηταρια και σταρ πολιπς

το clounaki θα φηγει σε λιγο καιρο τις απτεζιες τις αφινω επιτηδες με την bubble εχω δοκιμασει σιφοναρισμα κοπσιμο κλπ δεν μπωρω να απαλαγω με τπτ

και αλλη μια ερωτηση ο ερημητης αλαζει σηνεχος καβουκια γιατι? το ενα ειναι αρκετα μεγαλο για να πω οτι δεν χωραει αλα μενει λιγες μερες εκει και μετα βγενει παει σε αλλο και μετα παλι πισο

Υ.Γ.οπιος ειναι να κραξει παρακαλω να μην ποσταρει καν

Έγινε επεξεργασία - odis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το πιθανό είναι να σου έχει πέσει το μαγνήσιο στα πατωματα.

Αλλα και το ca & kh δεν θα είναι στα καλύτερα του.

Μόνο με τις αλλαγές απο θάλασσα δεν μπορείς να κρατήσεις τιμές. Μόνο αν οι αλλαγές είναι 70-80% κάθε φορα.

Με κωστος 30-35€ περνεις τρία τεστ mg ca kh και βλέπεις που έχεις τραγικά μειωμένες τιμές. Και αναλόγως να πράξεις.

Απτεζιες....... Κρά κρααα

Μπαμπλ ...... Κρα κραααα

Μην στεναχωριεσαι για αυτα, ολα τα συστηματα και κάτι έχουν.

Στην θέση σου θα εβγαζα τον βράχο έξω, τριψιμο με βρουρτσα και ξέπλυμα με μπόλικη θάλασσα (μιας και πας και παίρνεις )

Το να πήρες κάποιο παθογονο οργανισμό ! Ούτε που θέλω να το σκευτωμαι.

Αλλα υπάρχει πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου.

Link to comment
Share on other sites

και εγω πηνα πιστεθω οτι επεσε αλλα δεν ειχα ξανα δει στην πραξη να ασπριζει ευχαρηστω για την αμεση απαντηση να φανταστω οτι επιδη κανω πιο αργα αλαγη πλεω εγηνε γιτι 2 χρωνια τωρα εκανα εβδομαδιεα πανω απο 40 % και η κοραλινη ολο και φουντωνε

Έγινε επεξεργασία - odis
Link to comment
Share on other sites

Το πιθανό είναι να σου έχει πέσει το μαγνήσιο στα πατωματα.

Αλλα και το ca & kh δεν θα είναι στα καλύτερα του.

Μόνο με τις αλλαγές απο θάλασσα δεν μπορείς να κρατήσεις τιμές. Μόνο αν οι αλλαγές είναι 70-80% κάθε φορα.

Με κωστος 30-35€ περνεις τρία τεστ mg ca kh και βλέπεις που έχεις τραγικά μειωμένες τιμές. Και αναλόγως να πράξεις.

Απτεζιες....... Κρά κρααα

Μπαμπλ ...... Κρα κραααα

Μην στεναχωριεσαι για αυτα, ολα τα συστηματα και κάτι έχουν.

Στην θέση σου θα εβγαζα τον βράχο έξω, τριψιμο με βρουρτσα και ξέπλυμα με μπόλικη θάλασσα (μιας και πας και παίρνεις )

Το να πήρες κάποιο παθογονο οργανισμό ! Ούτε που θέλω να το σκευτωμαι.

Αλλα υπάρχει πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου.

Μια uv θα σας βοηθούσε εσάς που κάνατε αλλαγή νερού από την θάλασσα!

Link to comment
Share on other sites

σωστος ο ebenos αλλα σκωτωνει και χρησημους οργανησμους οποτε αν ειναι να βαλω υν κανω αλαγες και με οσμοση σωστα?

Έγινε επεξεργασία - odis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την δικια μου την τρέχω 24/7 χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα!

Την έχετε παρεξηγήσει νομίζω την uv!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω μπωρει...

ο καβουρης γιατι μπωρει αλαζει σπιτακι ολη την ωρα ξερεται?

να του πεφτει το ενα μεγαλο και το αλλο μικρο?

Έγινε επεξεργασία - odis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την δικια μου την τρέχω 24/7 χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα!

Την έχετε παρεξηγήσει νομίζω την uv!

H uv Nick The Greek σε βαθος χρονου θα σου δειξει πως δεν συμβαδιζει σωστα με το reef ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

H uv Nick The Greek σε βαθος χρονου θα σου δειξει πως δεν συμβαδιζει σωστα με το reef ενυδρειο.

Πες μου φίλε Στάθη την εμπειρία σου πάνω σε αυτό αν δεν χαλάμε το θέμα του φίλου μας!

Link to comment
Share on other sites

Πες μου φίλε Στάθη την εμπειρία σου πάνω σε αυτό αν δεν χαλάμε το θέμα του φίλου μας!

Την γνωμη μου θα σου πω...Πιστευω πως ενας υφαλος πρεπει να στηριζεται στην απλοτητα-φυσικοτητα.Οσο ποιο απλα τον πας τοσο ποιο καλα θα σου παει.Ενα reef ενυδρειο στηριζει ολη του την βιολογια πανω στον ζωντανο βραχο.Βαζοντας την uv σκοτωνεις καταρχην βακτηρια και μπορει στο ξεκινημα να μην φαινεται πως κανει κατι κακο στην λειτουργια του υφαλου σου, σε βαθος χρονου ομως η χρηση της θα κανει τον βραχο σου να χασει την δυναμικη του...Σκοτωνει θρεπτικα που προοριζονται για την θρεψη του υφαλου...Θα σου ελεγα να μην χρησιμοποιεις οχι γιατι ειναι περιττο,αλλα γιατι κανει περισσοτερο κακο.Αν εχεις κατι παθογονο στο νερο σου και πρεπει να απαλλαγεις απο αυτο ,θα σου ελεγα να κανεις χρηση μεχρι να τελιωσει το προβλημα. :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι πως θα σε κράξει κάποιος!Εδώ είμαστε για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον και ολχι για να κραζόμαστε!Τέσπα,θαπεράσω στο παρασύνθημα!Κάνοντας αλλαγ΄ές κάθε ε δομάδα,η κοραλλίνη σου έβρισκε Kh στο νερό σου και μεγάλωνε....με το που άνοιξες την περίοδο αλλαγής νερού,οι περιεκτικότητα σε βασικά συστατικά άρχισε να κατεβαίνει και με την αλλαγή να ξανά ανεβαίνει!Αυτό έχει ως φυσικό επακόλουθο την νέκρωσή της!Σε ένα reef ενυδρείο η σταθερότητα στις τιμές είναι το Α και το Ω.Πάρε τεστάκια και μέτρα.....επίσης η συμβουλή μου θα ήταν να βγάλεις τον βράχο και να τον βουρτίσεις καλά....πολύ καλά,και μετά να τον πλύνεις με θάλασσα!Απλά η θάλασσα που θα τον πλύνεις να έχει νορμάλ αλάτητα και όχι στα τάρταρα που έχει το ελλαδιστάν....αυτά τα ολίγα και περιμένω μέα σου με το πως πάει το ριφάκι σου!Α!Βάλε και μια FTS να δούμε και το στήσιμο σου....!

Link to comment
Share on other sites

Την γνωμη μου θα σου πω...Πιστευω πως ενας υφαλος πρεπει να στηριζεται στην απλοτητα-φυσικοτητα.Οσο ποιο απλα τον πας τοσο ποιο καλα θα σου παει.Ενα reef ενυδρειο στηριζει ολη του την βιολογια πανω στον ζωντανο βραχο.Βαζοντας την uv σκοτωνεις καταρχην βακτηρια και μπορει στο ξεκινημα να μην φαινεται πως κανει κατι κακο στην λειτουργια του υφαλου σου, σε βαθος χρονου ομως η χρηση της θα κανει τον βραχο σου να χασει την δυναμικη του...Σκοτωνει θρεπτικα που προοριζονται για την θρεψη του υφαλου...Θα σου ελεγα να μην χρησιμοποιεις οχι γιατι ειναι περιττο,αλλα γιατι κανει περισσοτερο κακο.Αν εχεις κατι παθογονο στο νερο σου και πρεπει να απαλλαγεις απο αυτο ,θα σου ελεγα να κανεις χρηση μεχρι να τελιωσει το προβλημα. :bigemo_harabe_net-146:

Εκεί ακριβώς είναι που έχετε ορισμένοι παρεξηγήσει την uv λάμπα!

Η λάμπα αποστείρωσες όπως είναι κατασκευασμένη να λειτουργεί καταστρέφει μόνο τους παθογόνους μικροοργανισμούς χωρίς να προκαλεί κάποιο πρόβλημα στα ωφέλεια βακτήρια, πόσο μάλλον στα θρεπτικά που δεν έχουν καμία σχέση μαζί της!

Μην ξεχνάμε πως για αυτό το σκοπό κατασκευάστηκε και συγκεκριμένα ξεκίνησε για να καλύψει τις ανάγκες των θαλασσινών ενυδρείων, στην πορεία ακολουθησε και η χρήση της σε ενυδρεία γλυκού νερού! Επίσης αξίζει να σου αναφέρω αν και φαντάζομαι ότι το γνωρίζεις ότι σε παγκόσμιο επίπεδο είναι από τους standard εξοπλισμούς για ένα θαλασσινό ενυδρείο!

Φυσικά θα πρέπει εμείς σαν κάτοχοι που ήμαστε να διατηρούμε κάποιες ισορροπίες στα ενυδρεία μας παρεμβαίνοντας και οι ίδιοι ανεξαρτήτως εξοπλισμού!

Τι εννοώ! Εννοώ πως αν κάποιος εξοπλισμός του ενυδρείου μας μπορεί να μας το τουμπάρει αυτός δεν είναι άλλος από το skimmer! Έχεις δει θαλασσινό ενυδρείο χωρίς skimmer η μήπως δεν είναι ικανό να μας στεγνώσει το ενυδρείο μας από θρεπτικά από την μια στιγμή στην άλλη?

Εν ολίγης, εμείς ήμαστε αυτοί ακλουθώντας κάποιες συγκεκριμένες μεθόδους και τακτικές ρουτίνες που καλούμαστε να ισορροπήσουμε όλον αυτό τον ``επίφοβο`` εξοπλισμό ώστε να μην μας δημιουργήσει προβλήματα!

Εδώ μερικές πληροφορίες για την αποτελεσματικότητα της!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=20849&hl=tuberculosis&fromsearch=1

Κλείνοντας θα ήθελα να σου πω πως προσωπικά τα τελευταία 3 χρόνια κάνω συνεχείς χρήση τέτοιας λάμπας σε όλα μου τα ενυδρεία (γλυκά και θαλασσινό) χωρίς κανένα πρόβλημα!

Προσωπικά δεν έχω ακούσει η διαβάσει κάτι που να παραπέμπει ότι η συγκεκριμένη συσκευή προκαλεί προβλήματα!

Όλα αυτά εντελώς φιλικά Στάθη!

Link to comment
Share on other sites

Εκεί ακριβώς είναι που έχετε ορισμένοι παρεξηγήσει την uv λάμπα!

Η λάμπα αποστείρωσες όπως είναι κατασκευασμένη να λειτουργεί καταστρέφει μόνο τους παθογόνους μικροοργανισμούς χωρίς να προκαλεί κάποιο πρόβλημα στα ωφέλεια βακτήρια, πόσο μάλλον στα θρεπτικά που δεν έχουν καμία σχέση μαζί της!

Μην ξεχνάμε πως για αυτό το σκοπό κατασκευάστηκε και συγκεκριμένα ξεκίνησε για να καλύψει τις ανάγκες των θαλασσινών ενυδρείων, στην πορεία ακολουθησε και η χρήση της σε ενυδρεία γλυκού νερού! Επίσης αξίζει να σου αναφέρω αν και φαντάζομαι ότι το γνωρίζεις ότι σε παγκόσμιο επίπεδο είναι από τους standard εξοπλισμούς για ένα θαλασσινό ενυδρείο!

Φυσικά θα πρέπει εμείς σαν κάτοχοι που ήμαστε να διατηρούμε κάποιες ισορροπίες στα ενυδρεία μας παρεμβαίνοντας και οι ίδιοι ανεξαρτήτως εξοπλισμού!

Τι εννοώ! Εννοώ πως αν κάποιος εξοπλισμός του ενυδρείου μας μπορεί να μας το τουμπάρει αυτός δεν είναι άλλος από το skimmer! Έχεις δει θαλασσινό ενυδρείο χωρίς skimmer η μήπως δεν είναι ικανό να μας στεγνώσει το ενυδρείο μας από θρεπτικά από την μια στιγμή στην άλλη?

Εν ολίγης, εμείς ήμαστε αυτοί ακλουθώντας κάποιες συγκεκριμένες μεθόδους και τακτικές ρουτίνες που καλούμαστε να ισορροπήσουμε όλον αυτό τον ``επίφοβο`` εξοπλισμό ώστε να μην μας δημιουργήσει προβλήματα!

Εδώ μερικές πληροφορίες για την αποτελεσματικότητα της!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=20849&hl=tuberculosis&fromsearch=1

Κλείνοντας θα ήθελα να σου πω πως προσωπικά τα τελευταία 3 χρόνια κάνω συνεχείς χρήση τέτοιας λάμπας σε όλα μου τα ενυδρεία (γλυκά και θαλασσινό) χωρίς κανένα πρόβλημα!

Προσωπικά δεν έχω ακούσει η διαβάσει κάτι που να παραπέμπει ότι η συγκεκριμένη συσκευή προκαλεί προβλήματα!

Όλα αυτά εντελώς φιλικά Στάθη!

Ναι καλα τωρα,εντελως φιλικα.Μωρε καλα κανει ο Gio και δεν θα σου μιλαει για μια εβδομαδα. :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Παντως τα βακτηρια ειναι πρεπει να ξερεις μονοκυτταροι οργανισμοι και τα στελνει αδιαβαστα.Δεν σου χρειαζεται η uv σιγουρα.Και στο κατω κατω δεν σου μιλαω κιολας :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Εγω που μιλαω σε ολους,μπορει καποιος να μου πει τι ακριβως θετε να σκοτωσετε;Να ερθω με τη beretta αμα ειναι

:D

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Εγω που μιλαω σε ολους,μπορει καποιος να μου πει τι ακριβως θετε να σκοτωσετε;Να ερθω με τη beretta αμα ειναι

:D

Αυτο το ξανθο απο την Σουηδια :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Πες μου φίλε Στάθη την εμπειρία σου πάνω σε αυτό αν δεν χαλάμε το θέμα του φίλου μας!

δεν χαλαει καθολου το θεμα ισα ισα κουβεντα να γηνεται

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ξανθο απο την Σουηδια :bigemo_harabe_net-74:

οχι ρε φιλαρακι ειναι :D

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι πως θα σε κράξει κάποιος!Εδώ είμαστε για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον και ολχι για να κραζόμαστε!Τέσπα,θαπεράσω στο παρασύνθημα!Κάνοντας αλλαγ΄ές κάθε ε δομάδα,η κοραλλίνη σου έβρισκε Kh στο νερό σου και μεγάλωνε....με το που άνοιξες την περίοδο αλλαγής νερού,οι περιεκτικότητα σε βασικά συστατικά άρχισε να κατεβαίνει και με την αλλαγή να ξανά ανεβαίνει!Αυτό έχει ως φυσικό επακόλουθο την νέκρωσή της!Σε ένα reef ενυδρείο η σταθερότητα στις τιμές είναι το Α και το Ω.Πάρε τεστάκια και μέτρα.....επίσης η συμβουλή μου θα ήταν να βγάλεις τον βράχο και να τον βουρτίσεις καλά....πολύ καλά,και μετά να τον πλύνεις με θάλασσα!Απλά η θάλασσα που θα τον πλύνεις να έχει νορμάλ αλάτητα και όχι στα τάρταρα που έχει το ελλαδιστάν....αυτά τα ολίγα και περιμένω μέα σου με το πως πάει το ριφάκι σου!Α!Βάλε και μια FTS να δούμε και το στήσιμο σου....!

φιλε μου δυστηχος εχω δει πολλες φορες να κραζουν εδω μεσα οταν κανει ο αλλος λαθη και εμενα πρωσοπικα γι αθτο δεν εχω κανει ακομα παρουσιαση του pico μου και σκευτομαι ακομα να κανω στο αλλο που ετημαζω... γι αυτο το ειπα επηδι ξερω οτι ειναι λαθος το να μην μετραω τεσπα ασ μην επεκταθουμε καητερα σ αυτο

να τον βουρτσισω αλλα γιατι? αν τον βουρτσησω θα απαλαχτω και απο την bubble η μπα?

φωτο σε λιγο

Έγινε επεξεργασία - odis
Link to comment
Share on other sites

παιδια για την υν δεν ξερω αλλα πιστευω οτι αν ειναι να περνεις νερο απο θαλασσα το περνεις γι αυτον το λογο

να εχεις οτι μπωρει να σ δωσει απο πλακτον στηχια συστατικα κλπ οποτε ειναι ασκοπο να βαλεις υν

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δυστηχος εχω δει πολλες φορες να κραζουν εδω μεσα οταν κανει ο αλλος λαθη και εμενα πρωσοπικα γι αθτο δεν εχω κανει ακομα παρουσιαση του pico μου και σκευτομαι ακομα να κανω στο αλλο που ετημαζω... γι αυτο το ειπα επηδι ξερω οτι ειναι λαθος το να μην μετραω τεσπα ασ μην επεκταθουμε καητερα σ αυτο

να τον βουρτσισω αλλα γιατι? αν τον βουρτσησω θα απαλαχτω και απο την bubble η μπα?

φωτο σε λιγο

Τελικα ειμαστε πολυ παραπονιαριδες εμεις οι θαλασσινοι.Κανε μια παρουσιαση εσυ και ασε τα κορακια να κραζουν :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

αυτη την στηγμη ειναι σε κακη κατασταση λογο εληψης χρωνου μπωρει να κανω παρουσιαση τελος καλοκαιριου μαζι με το αλλο

Link to comment
Share on other sites

Κρα,κρα,κρα.Πλακα σου κανω βεβαιως :).Ωμορφο ειναι και οταν βαλεις περισσοτερα κοραλια θα γινει σουπερ.Τον βραχο καλα εκανες και δεν τον σικωσες παραπανω.Παρε τα τεστακια που σου ειπαν τα παιδια παραπανω και θα δεις πως θα γινει σε λιγο καιρο. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

να σε καλα πριν απο λιγο καιρο ηταν κουκλι τωρα εχει αλγες κιανοβακτιρια απτεζιες χαμος αλλα που χρονος :(

Link to comment
Share on other sites

Πριν συμμετασχω και εγω σε αυτη την ομορφη και ενδιαφερουσα συζητηση οσον αφορα στη uv και στη χρηση της θα ηθελα

να σε ρωτησω νικο(ebenos) σε ποσα θαλασσινα...επαναλαμβανω θαλασσινα ενυδρεια την εχεις χρησιμοποιησει και για ποσο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Κλείνοντας θα ήθελα να σου πω πως προσωπικά τα τελευταία 3 χρόνια κάνω συνεχείς χρήση τέτοιας λάμπας σε όλα μου τα ενυδρεία (γλυκά και θαλασσινό) χωρίς κανένα πρόβλημα!

Προσωπικά δεν έχω ακούσει η διαβάσει κάτι που να παραπέμπει ότι η συγκεκριμένη συσκευή προκαλεί προβλήματα!

Πριν συμμετασχω και εγω σε αυτη την ομορφη και ενδιαφερουσα συζητηση οσον αφορα στη uv και στη χρηση της θα ηθελα

να σε ρωτησω νικο(ebenos) σε ποσα θαλασσινα...επαναλαμβανω θαλασσινα ενυδρεια την εχεις χρησιμοποιησει και για ποσο καιρο.

Καλησπέρα Μιχάλη!

Γράφω παραπάνω…. Τα τελευταία 3 χρόνια σε γλυκ(α) και θαλασσιν(ο)!

Στο ερώτημα σου λοιπόν απαντώ πως το θαλασσινό είναι 1 και η χρήση της γίνατε μερικούς μήνες τώρα! Γλυκά υπήρξαν αρκετά και η χρήση της γινόταν ασταμάτητα ακόμα και σήμερα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα!!

Αν έχεις κάποια ανάλογη εμπειρία θα είχε ενδιαφέρων να την συζητήσουμε!

Απ’οτι θυμάμαι είχες χρησιμοποιήσει παλιότερα λάμπα UV!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...