Jump to content

Προτάσεις Για Λαμπα!!


JOHN1801

Recommended Posts

όπως λέει και ο τίτλος θελω τη βοήθεια σας για να τοποθετήσω μια λαμπα ακομα στο ενυδρείο μου,αλλά που???

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να προσθεσεις δυο βραχιωνες οπου θα πιανουν κατω απο το ραφι και θα εξεχουν πανω απο το ενυδρειο, διπλα δηλαδη απο τις υπαρχων λαμπες.

Link to comment
Share on other sites

τι είδους βραχίονες όμως? έχεις κάτι συγκεκριμενο στο μυαλό σου?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια δεν το εχω σκεφτει αλλα μια βολτα προς πρακτικερ η ικεα θα βοηθουσε.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα θέλει σκέψη...με τη πρώτη ευκαιρία θα ρίξω και μια ματιά εκεί που είπες!

Link to comment
Share on other sites

:-)

Link to comment
Share on other sites

είχα σκεφτεί να φτιάξω ένα diy καπάκι κάποια στιγμή και να βάλω τις λάμπες εκεί αλλά είμαι εντελώς οριακά στο ύψος,νομίζω οτι δεν θα με παρει!

Link to comment
Share on other sites

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2321

Mπορεις να πας και σε κατι αναλογο.

Link to comment
Share on other sites

καλή λύση αλλά είναι λιγο ακριβουτσικη..χώρια που δεν έχει και ακριβώς στις διαστάσεις μου!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θα χρειαστείς είναι δύο λάμες,μερικά τάιραπ,έναν ανακλαστήρα στο μέγεθος της λάμπας,μια λάμπα και ένα μονό glo.Καθάρισες! ;)

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς ταιραπ? και πως θα στηρίξω τη λαμπα πάνω στις λαμες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα στηρίξεις την λάμπα....τον ανακλαστήρα θα στηρίξεις και μετά θα κουμπώσεις την λάμπα πάνω του!Τα τάιραπ είναι κάτι πλαστικά δεματικά που όταν σφίξουν,δεν πάνε ποτέ πουθενά!παίρνεις τις λάμες,τις τρυπάς,περνάς τα δεματικα

Και δένεις στις λάμες τον ανακλαστήρα και μετά κουμπώνεις και την λάμπα σου και τέλος!

Link to comment
Share on other sites

τις λαμες από τη μια μεριά πρέπει να τις βιδωσω πάνω στο επιπλο,ετσι δεν είναι ή έχω καταλάβει λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι πρέπει να γίνει...αν ποτέ θες να τις βγάλεις,υπάρχουν ταπούλες και δεν θα φαίνεταιτίποτε!Μην μασάς...προχώρα!

Link to comment
Share on other sites

τελικα μετα απο πολυ σκεψη σημερα το πρωι κατεβηκα αθηνα να αγορασω λαμπες για το ενυδρειο μου..πηρα 4 λαμπες..

2 hagen floral-glo Τ8 89cm 30watt (2800kelvin)

2 hagen life-glo Τ8 89cm 30watt (6700kelvin)

γυριζοντας στο σπιτι προσπαθουσα ακομα να σκεφτω τι πατεντα θα ηταν πιο σωστη να κανω για να προσαρμοσω τις λαμπες στο ενυδρειο το οποιο μεχρι εκεινη τη στιγμη ειχε μονο 2 λαμπες των 30watt..

τελικα δεν μπορεσα να αντισταθω σε μια πιο ολοκληρωμενη λυση και γυριζοντας στο σπιτι πηρα το μετρο και αρχισα να μετραω το ενυδρειο μου με σκοπο να φτιαξω ενα καπακι στο οποιο θα εβαζα ολες τις λαμπες μου εκει.μετρησα και εφυγα σφαιρα για ενα μαγαζι οπου θα προμηθευομουν τα ξυλα για να ξεκινησω τη κατασκευη..με τις παρουσιασεις δεν τα παω και καλα γι'αυτο ελπιζω να μην με παρεξηγησετε.

ολα ξεκινησαν καπως ετσι...

βγηκανε τα κατσαβιδια απο την αποθηκη και ξεκινησε το μονταρισμα για να φτιαχτει το καπακι.ξυλα διαλεξα κοντρα πλακε θαλασσης για πιο αντοχη! αφου τελειωσε το μονταρισμα σειρα ειχε το βαψιμο...

στη συνεχεια βιδωθηκαν 4 ανακλαστηρες τις juwel..

τοποθετηθηκανε οι λαμπες..

τα ακροφυσια με τους μετασχηματιστες..

προσεχως και οι φωτογραφιες απο το καπακι πανω στο ενυδρειο γιατι η ωρα ειναι περασμενη και με τοσο τρεξιμο σημερα αρχιζουν τα ματια και κλεινουν!!

Link to comment
Share on other sites

Μάστορας ! Ωραίο αποτέλεσμα , περιμένουμε και τις φωτογραφίες με το τελικό αποτέλεσμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια κατασκευη!Ομως θεωρω οτι οι λαμπες με 2800Κ ειναι λαθος..εγω στην θεση τους θα εβαζα 4500Κ..

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια κατασκευη!Ομως θεωρω οτι οι λαμπες με 2800Κ ειναι λαθος..εγω στην θεση τους θα εβαζα 4500Κ..

οσο για τις λάμπες rasta αν θυμάμαι καλά μου το είχες ξαναπεί για τα Kelvin αλλά αυτός εκεί στο pet που τις πηρα επέμενε οτι αυτός είναι ο καλύτερος συνδυασμός της Hagen για φυτεμένα!

Link to comment
Share on other sites

οσο για τις λάμπες rasta αν θυμάμαι καλά μου το είχες ξαναπεί για τα Kelvin αλλά αυτός εκεί στο pet που τις πηρα επέμενε οτι αυτός είναι ο καλύτερος συνδυασμός της Hagen για φυτεμένα!

Τι να σου πω φιλε μου,εγω αυτο εχω διαβασει και εχω δοκιμασει και ηταν το καλυτερο.Θα στο δειξει η πραξη αυτο,αν εχεις αλγες αργοτερα, να πας να πλακωσεις τον υπαλληλο στο πετ σοπ :P

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω φιλε μου,εγω αυτο εχω διαβασει και εχω δοκιμασει και ηταν το καλυτερο.Θα στο δειξει η πραξη αυτο,αν εχεις αλγες αργοτερα, να πας να πλακωσεις τον υπαλληλο στο πετ σοπ :P

rasta εάν έχω αλγες αργότερα εκτός θα πάω να το πλακωσω,θα πάρω και 2 καινούργιες λάμπες με 4500Kelvin τζάμπα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Xaxa, ειχες δεν ειχες τελικα το εφτιαξες το καπακι!

Καλο ειναι να το συνοδευσεις και με διοξειδιο αν δεν εχεις.:-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...