Jump to content

Κυανοβακτήριο Και Θεραπεία Με Ερυθρομυκίνη


Recommended Posts

Παιδιά εδώ και ένα μήνα που άλλαξα φωτιστικό έκανε την εμφάνισή της η εν λόγω άλγη. Τι αλλαγές 50%, τι υπερδοσολογία special blend, τι αύξηση στην κυκλοφορία, τι σιφονάρισμα κατευθείαν στην άλγη, τι μείωση της φωτοπεριόδου σε 5 ώρες.. Όλα μάταια.. Συνεπώς αποφάσισα να κάνω τη συγκεκριμένη θεραπεία με ερυθρομυκίνη. Όποιος την έχει κάνει ας δώσει τα φώτα του μπας και βγει μια άκρη επιτέλους με αυτό το βάσανο.

Φιλικά, Σαράντος.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δοκιμάζεις Chemi Clean αντί να παίζεις με μακρολίδες που δεν ξέρεις/ξέρω τι διαλυτότητα έχουν στο θαλασσινό νερό?

Αφού πήρες την απόφαση δοκίμασε τις σωστές αναλογίες με ενυδρειακό δοκιμασμένο σκεύασμα. :bigemo_harabe_net-55:

Link to comment
Share on other sites

Γλυκό νερό έχω όχι θαλασσινό. Η ενδομυκίνη απ' ο, τι διάβασα χρειάζεται 250mg στα 100 λίτρα και είναι πλήρως υδατοδιαλυτή.

Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες...

Γράφε πάντως λεπτομέρειες γιατί μάλλον πρόκειται και για το ίδιο συστατικό...

Link to comment
Share on other sites

Αφού το θέμα είναι ανεβασμένο στις άλγες γλυκού νερού :P

Εγώ απλώς ρώτησα αν κάποιος το χει κάνει να μου πει καμιά λεπτομέρεια.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου καταπράσινο ενυδρείο καθάρισε με την ερυθρομυκίνη χωρίς συσκότιση και χωρίς να πάθουν τίποτα τα ψάρια. Χρειάστηκαν βέβαια από ότι θυμάμαι 8-9 ημέρες. Έκανα αλλαγές ανά τρεις ημέρες περίπου 20% και όταν είδα ότι άρχισα να έχω αποτελέσματα (πρέπει να ήταν την τέταρτη με πέμπτη μέρα) πρόσθεσα ακόμα ένα φίλτρο στο ενυδρείο μόνο με σφουγγάρια, για τον καλύτερο καθαρισμό από την νεκρή άλγη. Κάπου υπάρχει μία δημοσίευση στο forum που κάνει παραπομπή σε ένα άλλο site που λέει τα βήματα που πρέπει να ακολουθηθούν για την συγκεκριμένη θεραπεία. Θα προσπαθήσω να την βρω. Την θεραπεία την έκανα πριν περίπου 1,5 χρόνο άλλαξα και τις λάμπες και από τότε δεν εμφανίστηκε ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Καλα ολα αυτα αλλα να ξερετε οτι αν ξαναεμφανιστει παλι το κυανο η θεραπεια αυτη δεν θα πιανει η θα πιανει πιο δυσκολα γιατι τα σπορια της θα εχουν καλυτερα αντισωματα σ αυτη.Γι αυτον τον λογο ξεκιναμε παντα απο τις απλες μεθοδους οπως η συσκοτιση και μετα παμε στις πιο βαριες οπως τα φαρμακα...

Link to comment
Share on other sites

Καλα ολα αυτα αλλα να ξερετε οτι αν ξαναεμφανιστει παλι το κυανο η θεραπεια αυτη δεν θα πιανει η θα πιανει πιο δυσκολα γιατι τα σπορια της θα εχουν καλυτερα αντισωματα σ αυτη.Γι αυτον τον λογο ξεκιναμε παντα απο τις απλες μεθοδους οπως η συσκοτιση και μετα παμε στις πιο βαριες οπως τα φαρμακα...

Η συγκεκριμενη θεραπεια;Που το διαβασες αυτο ρε Ραστα;

Βαλε ενα λινκ :)

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμενη θεραπεια;Που το διαβασες αυτο ρε Ραστα;

Βαλε ενα λινκ :)

Στρατο μιλαω για ολες τις λυσης καταπολεμισης του κυανο και οχι μονο για την συγκεκριμενη.Οτι και να κανεις αν το κυανο ξαναγυρισει θα ειναι πιο δυνατο στη συγκεκριμενη λυση που εκανες πριν,οπωτε πας στην επομενη.Πολλοι την εχουν πατησει ριχνονας φαρμακα απο την αρχη και μετα οταν ετυχε να ξαναγυρισει το κυανο η

συγκεκριμενη θεραπεια που ακολουθησαν δεν επιασε γιατι τα σπορια ειχαν αποκτησει αντισωματα και χρειαστικε η να ριξουν μεγαλητερη δοση η να δοκιμασουν κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα μια θεραπεία 5 ημέρες σήμερα έκανα αλλαγή 50% και σιφονάρισα τα νεκρά κομμάτια και τώρα όλα κομπλέ νομίζω. Αύριο θα βάλω και άνθρακα για μια βδομάδα.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...