Jump to content

Εύρεση Τ5 Για Φυτά Στην Θεσσαλονίκη


Konstantinos83

Recommended Posts

Καλησπέρα φόρουμ! Είστε καλά; Θα ήθελα να με βοηθήσετε εάν γνωρίζετε που μπορώ να βρω στην Θεσσαλονίκη λάμπες Τ5 με 6000 και 4000Κ. Το ρωτάω γιατί έψαξα λίγο και δεν βρήκα. Όλα είναι και μικρότερες σε μέγεθος και αλλά βατ. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φόρουμ! Είστε καλά; Θα ήθελα να με βοηθήσετε εάν γνωρίζετε που μπορώ να βρω στην Θεσσαλονίκη λάμπες Τ5 με 6000 και 4000Κ. Το ρωτάω γιατί έψαξα λίγο και δεν βρήκα. Όλα είναι και μικρότερες σε μέγεθος και αλλά βατ. Ευχαριστώ!

Αλλο βατ αλλο κελβιν μη μπερδευεσαι..Τα βατ αλλαζουν αναλογα το μηκος της λαμπας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω. Παρ όλα αυτά δες τα προσωπικά σου μηνύματα. Θα σου στείλω τώρα κάτι. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πολυ δυνατο φως εχεις (48W) για τετοιο ενυδρειο με τετοια ευκολο-μετρια φυτα.

Θα πρεπει να το μπουμπουνιζεις στο διοξειδιο για να μη επωφεληθουν οι αλγες ή να εισαι πολυ τυχερος.

Δεν θα εβαζα πανω απο 24W συνολο

Σε ολα τα καταστηματα με ηλεκτρογικο υλικο μπορεις να βρεις λαμπες Τ5.

Εξειδικευμενες λαμπες σε καταστηματα με ενυδρειακα.

Κοιτα εδω δειγματα χρωματων http://saurama.aqua-web.org/index.htm

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Delta. Δηλαδή προτείνεις πως παράλληλα με το CO2 της Tetra που έχω θα ήταν καλό να αφαιρέσω προς το παρόν την μια λάμπα? Μέχρι να βρω δηλαδη. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα σκάσω! ποια είναι η σωστή μετρηση για μια Τ5? ακροδεκτης με ακροδέκτη ή κάτι άλλο? πως την μετράω για να ξέω πόσο είναι??? Την λάμπα έτσι?? ΛΟΛ :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει στανταρ.

Καποιες εταιρειες δινουν μετρα μαζι με τα ποδαρακια και καποιες χωρις.

Δεν ειναι δυσκολο να το καταλαβεις οτι προκειται για τις ιδιες λαμπες, γιατι δεν υπαρχουν τοσο κονιτνα μηκη.

Πχ αν εσυ μετρας 25.5 χωρις τα ποδαρακια και βλεπεις λαμπα 26.3 ειναι η ιδια λαμπα σε μηκος. Στην 26.3 εχουν βαλει και τα ποδαρακια.

Ελπιζω να βοηθησα,

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα ντέλτα! μην παραξηγηθει η νοημοσύνη μου απλώς καμια φορα είναι μπελαλιδικα! :) μιας και απάντησες ακου τι έκανα.... Θυμηθηκα μόλις ότι έχω ένα φωτιστικο λιγο μικρότερο που το χα από LIDL και είναι και καλα για κουζίνα κάτω από νοτουλαπια και είδα γράφει T5 4000Κ 960LM 13W....Λέω λές! και προσωρινα μέχρι να βρώ εβγαλα το αλλο και καθότανε (χωρίς να κουμπώνει) στα ποδαράκια του μια χαρά! για τώρα....

Link to comment
Share on other sites

δες ΛΟΛ

post-52019-0-24658000-1370794880_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτή κάνει για μια από τις δυο που π΄ρεπει να αλλάξω? τελικά το βρήκα το μέγεθος ! 54.9

http://baibakis.gr/sylvania/grolux-plant-growth/fho24w-gro-t5-g5-0002740.html

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται σωστο μεγεθος.

Δεν ξερω αν σου κανει απο χρωμα ενταση κλπ

Ειναι πολυπαραγοντικο το θεμα οπως ειπαμε

Link to comment
Share on other sites

ναι ξέρω....αν δεν πας από κοντα δεν γίνεται τιποτα! :) Θα βρώ στο ΄τελος πιστεύω. καποια εταιρία θα έχει τις συνολικες προδιαγραφές που ζητάω :)

Με το αλλο θα το δουλεψω μεχρι να βρω. Καλη πατεντα όμως! :)

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε θα σε παρακαλέσω μιας και έχεις ανοίξει 3-4 θεματάκια με απορίες / ερωτήσεις έχε λίγη υπομονή θα σε βοηθήσουν μην είσαι βιαστικός!! Όταν βιάζεσαι σκοντάφτεις , ειδικά στο χόμπι μας! Την έχουμε πατήσει όλοι μας!! Ακόμα φρόντισε να συγκεντρώνεις τις απορίες / ερωτήσεις σου και να μας τις λες μια και καλή ώστε να αποφεύγουμε τυχόν μπερδέματα και λάθος απαντήσεις! :bigemo_harabe_net-55:

Πάντως θα βρεις αυτό που θες !!

Link to comment
Share on other sites

α οκ! ευχαριστώ για την συμβουλη....αυτά βγαινουν απλως...εγινε :) Ναι δεν θα βιαστώ καθόλου.... Για τον φωτισμό εχω καταληξει υστερα από συμφωνια πολλών γνωμών :) Τωρα σχετικα με το φως που εβαλα προσωρινα ειναι για τωρα και μόνον. Να σαι καλά! είναι και παλιότερα θέματα που επρεπε να ααπαντήσω και έτσι κίλησε ...Να σαι καλα πάνως και ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-145: ενημέρωσε μας με οτι καταλήξεις!

Link to comment
Share on other sites

Delta μου έχεις ξαναδώσει το λινκ και ειναι πολυ χρήσιμο! ευχαριστώ! Μολις κανω την αλλαγη θα στείλω φωτο. Εδω να την βάλω η σε νέο θεμα? μια 6000 ή 6500 και μια 4000 στα 24 η καθε μια. Καλό βράδυ! Καλή εβδομάδα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδες! Καλή εβδομάδα! Λοιπόν, Πήγα σήμερα μιας και είχα κενο σε ένα ηλεκτρολογικό και ρώτησα. Είχε Philips 865 kai 840 (4 euros έκαστη)

Επιτέλους έχω ΦΩΣ λολ :bigemo_harabe_net-134:

Έβαλα την 4000 πισω και την 6500 μπροστα και ρύθμισα ώρες 8.

Τώρα σχετικά με το CO2 σύστημα της τέτρα που έχω ακολούθησα τις οδηγείες και το έβαλα περι τα 10εκ κάτω από το νερό. (5-15 δίνει)

Αυτό θα έπρεπε να κάνει φυσαλίδες? Γιατι παρόλο που ένα γέμισμα κρατάει μια μέρα και κάτι, δεν είδα ποτε φυσαλίδα. Αυτό όμως τελέιωνει σιγα σιγα και φαινεται να δουλευει. Όπως γνωρίζω, δεν πρέπει να διανέμεται στο ενυδρειο CO2 όταν οι λάμπες σβήσουν γιατί δεν έχει νόημα. Με μια δυο φορές (και επειδή δεν έχει ρυθμιστικό να κλεινει), έχω βρει περιπου πόσο να γεμίζω το σωλίνα έτσι ώστε να καραταει 8 ώρες. Ο προβληματισμός μου είναι μην κάνω κάτι λα΄θος και παρόλο που νομίζω πως λειτουργει, αυτό δεν προσφέρει κάτι.

Επίσης, λογω που το ενυδρείο είναι open δεν έχω εισαγωγή φυσαλίδων από το φίλτρο ειδικά όταν το CO2 λειτουργει. Μετά το σβήσιμο από τα φώτα πρεπει να τις ξαναβάζω? (βάζοντας το σολινάκι)

Ευχαριστώ :bigemo_harabe_net-145:

post-52019-0-64974200-1370856889_thumb.jpg

post-52019-0-07699300-1370856897_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...