Jump to content

Ταιριαζουν Τα Ινδινακια(Red Crystal Tetra) Με Cardinal Tetra Ή Galaxy Rasbora


Recommended Posts

καλησπερα

ειμαι νεος στο χωρο του ενυδρειου και θα ηθελα να ρωτησω αν τα ινδιανακια μπορουν να συμβιωσουν σε ενα κοινωνικο ενυδρειο με 8-10 galaxy rasbora ή cardinal tetra.

φιλοξενω ηδη 5 ινδιανακια και ενα siameo καθως επισης ενα κοχυλακι και 2 μικρες γαριδουλες red shrimp.

το ενυδρειο einai 80 λτ περιπου και τρεχει 2 μηνες.ειναι ελαφρως φυτεμενο και εχει μια ριζα.

μετρησεις δεν εχω κανει ακομα.

ευχαριστω εκ των προτερων

post-54871-0-06206800-1370619225_thumb.jpg

post-54871-0-05757200-1370619237_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σ αυτα τα λιτρα οχι ,δεν μπορουν να συνηπαρξουν γιατι το ενυδρειο σου ειναι μικρο.

Χωρις μετρησεις πως ξερεις οτι ειναι στρωμενο?

Να ξερεις οτι τα ινδιανακια υπαρχει μεγαλη περιπτωση να σου φανε τις γαριδες..

Link to comment
Share on other sites

Eαν θες ξεκίνα από εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=11

Link to comment
Share on other sites

Μην μπλέκεις πολλά κοπαδόψαρα μαζί. Βάλε ένα είδος για να δεις συμπεριφορά κοπαδιού

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ετρεχε 1 χρονο με 2 χρυσοψαρα. Εκεινα βρηκανε λιμνη και εγω εμεινα με αδειο ενυδρειο. Το διαμορφωσα για τροπικα ψαρια και ενημερωθηκα απο τα pet shop πως μπορω να βαλω 2 κοπαδακια 8-10 ψαριων μεσα αλλα να μη κινουνται στην ιδια σταθμη.Δεν υσχυει??? 2 μηνες τωρα παρατηρω πως τα ινδιανακια κινουνται στη μεση και χαμηλα και εχω διαβασει πως τα cardinal tetra κινουνται ψηλα.. εχω παει σε 3 διαφορετικα pet shop και οι 2 μου εχουν πει να βαλω cardinal και ο ενας να μη βαλω.....

αυτος ειναι ο λογος που απευθυνθηκα εδω γτ δε ξερω αν το κανουν απλα για το κερδος ή οντως ισχυει??

Επισης θα ηθελα να μαθω αν ισχυει πως για καθε τετοιο ψαρακι αντιστοιχουν 5 lt νερο οποτε με 16 ψαρακια * 5 lt = 80 lt

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ετρεχε 1 χρονο με 2 χρυσοψαρα. Εκεινα βρηκανε λιμνη και εγω εμεινα με αδειο ενυδρειο. Το διαμορφωσα για τροπικα ψαρια και ενημερωθηκα απο τα pet shop πως μπορω να βαλω 2 κοπαδακια 8-10 ψαριων μεσα αλλα να μη κινουνται στην ιδια σταθμη.Δεν υσχυει??? 2 μηνες τωρα παρατηρω πως τα ινδιανακια κινουνται στη μεση και χαμηλα και εχω διαβασει πως τα cardinal tetra κινουνται ψηλα.. εχω παει σε 3 διαφορετικα pet shop και οι 2 μου εχουν πει να βαλω cardinal και ο ενας να μη βαλω.....

αυτος ειναι ο λογος που απευθυνθηκα εδω γτ δε ξερω αν το κανουν απλα για το κερδος ή οντως ισχυει??

Επισης θα ηθελα να μαθω αν ισχυει πως για καθε τετοιο ψαρακι αντιστοιχουν 5 lt νερο οποτε με 16 ψαρακια * 5 lt = 80 lt

Πολλα ψαρια γι αυτο το ενυδρειο,ενα ειδος κοπαδοψαρου μπορεις να βαλεις αλλα οχι 2!

Αυτο το τελευταιο δεν ισχυει καν,καθε ψαρι εχει αλλες συνθικες νερου και λιτρων απο αλλο!Γι αυτο τον λογο υπαχουν τα προφιλ των ψαριων.

Link to comment
Share on other sites

απο αυτα που εχω διαβασω αυτα που σου λεω ζουν στις ιδιες συνθηκες αλλα εφοσον ειναι υπερβολη τα 2 κοπαδακια δεν εχει και σημασια. Μπορεις να μου προτεινεις 2 ψαρακια σαν τα ramirezi (με ωραιους χρωματισμους) να βαλω με το ενα κοπαδακι που θα εχει εν τελει μεσα??sorry αν γινομαι κουραστκος αλλα δε θελω να κανω λαθος και να ταλαιπωρισω τα ψαρακια!

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τι κοπαδοψαρο θα εχει τελικα το ενυδρειο σου?Τι μετρησεις εχεις και τι σκληροτητες εχει το νερο σου?

Οχι δεν ισχυει αυτο με τα 5cm για κανενα ψαρι,αυτα τα εχουν βγαλει τα πετσοπ για να δινουν οτι ναναι..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...