Jump to content

Δυο Ερωτησεις Για Clavularia + Hydroids


Recommended Posts

γρηγορα στο ψητο...

1) εχετε καμια καλη ιδεα πως μπορω να "κολλησω" μια κλαβουλαρια σε βραχο? κολλα στιγμης ?

2)στο υποθετικο σεναριο που καποιος αγνοησε 4-5 hydroids....και τωρα εχουν γινει καπως...ΑΠΕΙΡΑ... πως τα ξεπαστρεφει αυτος ο καποιος? και ας υποθεσουμε παλι οτι ο βραχος δεν μπορει να βγει απτο ενυδρειο :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

1)Υποθετω πως θα γινεται και με κολλα αλλα ενα γρηγορο παραδειγμα ωστε να μην ταλαιπωρηθεις πολυ λεωνιδα ειναι αυτο

http://www.youtube.com/watch?v=Tu_DCN9sHUs

Το κοραλι στο βιντεο ειναι ξενια αλλα μορφολογικα ταιριαζει αρκετα με την clavularia.

2)Εαν εχουν γινει παρα πολλα τα πραγματα ειναι δυκολα δυστυχως :(

Τα ειχα αντιμετωπισει καποια στιγμη αλλα δεν καταφερα να απαλλαχτω οτι και αν δοκιμασα.Ευτυχως ηταν μονο σε 2-3 βραχακια και απλα τα εβγαλα απο το ενυδρειο.

Ισως καποιο αλλο παιδι να τα εχει αντιμετωπισει με επιτυχια.

Αν εχεις χρονο βαλε και μια φωτο να εχουμε μια εικονα του προβληματος λεωνιδα.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως το βιντεακι ειναι κλειδωμενο στη γερμανια.... :bigemo_harabe_net-88:

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπιζα. Ψάξε για ενα plugin στον firefox το οποίο ονομαζεται proxytube ή proxtube. Τα υπολοιπα θα σου τα κανει αυτό. :)

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με την πιο πρόσφατη εκδοση του firefox. Αν την εχεις κσι συνεχίζει να μη σου το δείχνει, σηκώνω τα χέρια ψηλά. :)

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση που βιαζεσαι λεωνιδα και δεν καταφερεις να το δεις,σου αναφερω

πως το βιντεακι δειχνει πως απλα μπορεις να "πιασεις" το κοραλι στο βραχακι η' οτι αλλο χρησιμοποιησεις,

με λαστιχακι;-)

Απλο κ γρηγορο.

Τι κολλα σκεφτεσαι να χρησιμοποιησεις;

Link to comment
Share on other sites

1) Μπορείς πολύ εύκολα με κόλλα στιγμής….

αλλά σκεπάζοντας το και με ένα τούλι….. νοικοκυρεμένες δουλείες!

2) Οι γαριδες peppermint μπορουν να φανε καποια ειδη υδροζωον (οχι ολα) καθως και καποια ειδη απο τα dwarf angels οπως το centropyge bicolor!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

και γω ετσι ημουν πριν κατι μηνες...τωρα ειναι πολλες μικρες φουντιτσες....

μαντ εχω την κολλα/εποξυ την aquamünster...αλλα αν το κανω αυτο θα γεμισει ο βραχος μπαλωματα :bigemo_harabe_net-75:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είχα δει μια μικρή φουντίτσα, τα κάλυψα με κόλλα 2 συστατικών και δεν τα ξανάδα.

Αυτό είχα κάνει παλιότερα και δεν τα ξαναείδα

και γω ετσι ημουν πριν κατι μηνες...τωρα ειναι πολλες μικρες φουντιτσες....

μαντ εχω την κολλα/εποξυ την aquamünster...αλλα αν το κανω αυτο θα γεμισει ο βραχος μπαλωματα :bigemo_harabe_net-75:

Πάρε της deltec που έχει χρώμα σαν την κοραλλίνη,μεχρι να την συνιθήσεις θα έχει πιάσει κοραλλίνη.Άλλη λύση δεν ξέρω....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είχα κάνει παλιότερα και δεν τα ξαναείδα Πάρε της deltec που έχει χρώμα σαν την κοραλλίνη,μεχρι να την συνιθήσεις θα έχει πιάσει κοραλλίνη.Άλλη λύση δεν ξέρω....

Και γω της deltec χρησιμοποίησα! Καλή δουλειά και μόνιμη. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...