Jump to content

Recommended Posts

απο οτι βλεπετε με κυνηγαει λιγο η γκαντεμια.... αν θελουν οι υπευθυνοι μπορουν να σβησουν τα προηγουμενα θεματα μου γιατι εχουν μαζευτει πολλα.!!!!!!!!

πριν μια βδομαδα πηρα ενα γλυφτη (μαυρη η ωρα) μικρο διοτι δεν ηξερα ποσο πολυ μεγαλωνουν...θα τον παρουν πισω ομως...ο μονομαχος ηταν πολυ φιλικος!!ουτε κυνηγουσε ουτε ηταν στρεσαρισμενος..ολα απλα υπεροχα διοτι παρατηρουσα ολη την ημερα να δω τι κανουν...την ημερα λοιπον που αποφασισα να παρω τα τεστ για μετρησεις διοτι ειχα μονο 10 ευρω, παρατηρησα τρυπα στην ουρα του μονομαχου και ξεθωριασμενες ακρες....την επομενη μερα ειχε κοπει η τρυπα και ειχε βγαλει αλλη λιγο πιο περα...η συμπεριφορα του ομως ηταν ακρως φυσιολογικη...πηγα λοιπον στο μαγαζι και μου εδωσαν το jbl ektol fluid και χτες ξεκινησα την θεραπεια....ενα εχω να πω...απο εχθες ο μονομαχος ειναι σε κατασταση αναγκης....δεν τρωει,κρυβεται,δεν κολυμπαει,σημερα εχει γεμισει τρυπες,τα πτερυγιακια του ειναι μισα και φουσκωσε η κοιλια του...τον φωναζω ανεβαινει για λιγο στην επιφανεια και μετα δεν το βλεπεις για ωρες....τι μου εδωσαν οι αθλιοι????τι θα κανω πια???

αγανακτησα...μου εδωσαν αρρωστο γλυφτη η ο μονομαχος ειχε περασει ξανα φιν ροτ??γιατι εχω παρατηρησει κατι ''μπαλωματα'' στην ουρα εδω και μερες....

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε σε παρακαλώ την παρακάτω φόρμα και βάλε φωτογραφίες. :)

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : πρηξιμο στην κοιλια,αδυναμια,δεν τρωει,αργη αναπνοη,δεν εχει πολυ καλη ισοροπια,τρυπες σε ουρα και κομενα πτερυγια..και ολα αυτα μετα την πρωτη μερα θεραπειας

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:30
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):εναμιση μηνα (μπορει και λιγο παραπανω)
- Ψάρια (είδη και αριθμός):2 (μονομαχος,γλυφτης)
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):καθε παρασκευη καθαρισμα,μερα παρα μερα τροφη για τον γλυφτη και καθημερινο ταισμα μονομαχου με bloodworm η φυλλαρακια

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):
- ΝΟ2 (νιτρώδη):
- ΝΟ3 (νιτρικά):
- Θερμοκρασία:
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Strips:
-Ηλεκτρονικά: (δεν εχω προλαβει να μετρησω ακομα οχι οτι δικαολογουμαι αλλα ειναι η αληθεια)

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:μονομαχος
- Ιστορικό Ψαριού:ξεκινησε με τρυπουλες στην ουρα
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):δεν μπορει να κανει απολυτως τιποτα
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:δεν ξερω αν εχει ξαναπερασει το ψαρι ασθενεια

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: jbl ektol fluid
-Δοσολογία: 10ml στα 40 λιτρα,στο δικο μου εβαλα 8 ml
-Χρόνος Χρήσης:ακομα δεν εχει κλεισει 24 ωρες
-Αναλυτική περιγραφή:αυτη η θεραπεια πρεπει να γινει για 5 μερες,αν δεν φτιαξειη κατασταση στην 5η μερα κανω 50% αλλαγη και ξανααρχιζω την ιδια θεραπεια

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

Link to comment
Share on other sites

εχω μια φωτο αλλα δεν φαινονται ποι τρυπουλες γιατι ειναι πολυ μικρες και επισης δεν ξερω πως να την ανεβασω.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες κάθε Παρασκευή καθάρισμα ; Για τις φωτογραφίες ρίξε μια ματιά εδώ. Είναι πολύ σημαντικές για τη διάγνωση.

Η κατάσταση που αναφέρεις ίσως είναι προάγγελος υδρωπικίας. Μην τον στρεσάρεις , τάισε με βιταμίνες και για το fin rot δοκίμασε με melafix.

Το φάρμακο που αναφέρεις δεν το γνωρίζω.

Ο pleco όπως είπες, πρέπει να φύγει άμεσα. :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ''εφυγε'' το αγορακι μου...λαθος φαρμακο μου εδωσαν..ειναι σαν να τον σκοτωσα εγω...πραγματικα δεν εχω λογια.παντως σας ευχαριστω για ολη σας την βοηθεια ολο αυτον τον καιρο..θελω πολυ να συνεχισω αυτο το χομπι μα δεν θελω να ξαναμπω σε πετ σοπ αρα αναγκαστικα θα πρεπει να το σταματησω γιατι δεν ξερω απο που να παρω αλλον μονομαχο....αν εχετε καποια ιδεα πειτε μου..σας ευχαριστω πολυ..

Link to comment
Share on other sites

μην παρει ποτε κανεις την αντιβιωση που μου εδωσαν...ηταν σαν να προκαλεσε στον μονομαχο μου προχωριμενο σταδιο φιν ροτ...αντι να τον κανει καλα..

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για το ψαράκι.

Αν θέλεις, μπορείς να βάλεις μια αγγελία εδώ στο φόρουμ ζητώντας μονομάχο από κάποιο μέλος.

Ενημερώσου καλύτερα για τις συνθήκες που πρέπει να έχει ένα ενυδρείο για να φιλοξενήσει σωστά τα ψαράκια μας. :)

Διάβασε και το προφίλ του μονομάχου για να αποκτήσεις μια καλύτερη ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ!!!τα διαβαζω συνεχεια!!!!ο μονομαχος ηταν ευτυχισμενος πριν το φαρμακο...ειμαι σιγουρη...εγω φταιω ..δεν επρεπε να τους ακουσω...πως μπορω να βαλω αγγελια για τον γλυφτη??δεν θελω να τον γυρησω εκει περα..προτιμω να τον χαρισω σε καποιον...

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για το ψαράκι.

Αν θέλεις, μπορείς να βάλεις μια αγγελία εδώ στο φόρουμ ζητώντας μονομάχο από κάποιο μέλος.

Ενημερώσου καλύτερα για τις συνθήκες που πρέπει να έχει ένα ενυδρείο για να φιλοξενήσει σωστά τα ψαράκια μας. :)

Διάβασε και το προφίλ του μονομάχου για να αποκτήσεις μια καλύτερη ιδέα.

πολυ σωστα!!!! ψαξε απο κανεναν συνχομπιστα ή βρες κανενα pet shop που σεβεται τους μονομαχους και τους διατηρει στην ζωη αξιοπρεπως.

μεχρι τοτε διαβασμα και προσεχτικες κινησεις χωρις βιασυνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλο ειναι να μην εχουμε πετσοπ-φοβια. Ειναι στο χερι μας να ειμαστε εμεις αυτοι που αποφασιζουμε τι παιρνουμε. Κακα τα ψεμματα, αν παιρνουμε οτι μας δινουν χωρις να το ψαχνουμε δε φταινε μονο αυτοι. Συμβουλη μου, κανε μια γυρα σε 5-10 διαφορετικα πετσοπ και βρες αυτο που σε αντιπροσωπευει σαν χομπυστα και σου αρεσει και πηγαινε εκει. να μην πηγαινεις σε κανενα απλα δε γινεται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...