Jump to content

Αρχάριος-Καινούργιο Ενυδρείο Με Μονομάχο


Mpitzi90

Recommended Posts

Καλησπέρα στη παρέα,

Πρώτο μου post, πρώτο ξεκίνημα με ενυδρείο, παρακολουθώ το forum καιρό τώρα και μόλις πήρα την απόφαση να ξεκινήσω ταυτόχρονα είπα να γραφτώ και στο forum. Όπως και να έχει, για να μη κουράζω με μεγάλα post, αγόρασα χθές απο τα jumbo ενα 15λτ ενυδρείο, του οποίου ειχε γίνει και παρουσίαση εδω μέσα. Ένας καλός μου φίλος που δουλέυει σε pet shop εδώ και κάποια χρόνια μου έδωσε κάποιες συμβουλές για τον μονομάχο. Μου έδωσε επίσης για να βάλω μέσα στο στρώσιμο του ενυδρείου το "Digests Ammonia & Nitrite" της waterlife (βακτήρια μου είπε οτι είναι), "haloex 'Dechlorinator & water conditioner with aloe vera" πάλι της waterlife, και τροφή "Bio-gold" της Hikari. Μου είπε να του βάλω το αντιχλώριο και τα βακτήρια, να το αφήσω 3-4 μέρες και μετά θα είναι έτοιμο να υποδεχθεί τον μικρό μου φίλο. Αν είναι όλα σωστά μέχρι εδώ θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση. Τον Ιούλιο θα φύγω και θα πάω στη πόλη μου (είμαι φοιτητής στη Πάτρα) και επειδή για 2 μήνες δεν έχω κάποιο να τον βάλω σε αγγαρεία να έρχεται και να δίνει τροφή στο ψαράκι μου, σκεφτόμουν αν ήταν εφικτό να το μετέφερα στη πόλη μου 2:30 ώρες απο Πάτρα και να τον έβαζα σε ένα μικρό ενυδρείο που έχω εκει, το οποίο όμως είναι πολύ μικρό, συγκεκριμένα 8λτ, μέχρι να περάσουν οι 2 μήνες και να γυρίσω Πάτρα όπου και θα τον ξαναβάλω πάλι στο σπιτάκι του. Τι λέτε και εσείς? (Είμαι αρχάριος και δεν έχω ιδέα)

Υ.γ: Συγνώμη για το μεγάλο post :bigemo_harabe_net-69:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα. Αφού είναι να φύγεις και να επιστρέψεις μετά από τόσο καιρό, εγώ θα πρότεινα να πάρεις τον μονομάχο, μόλις επιστρέψεις στην Πάτρα.

Έτσι θα έχεις περισσότερο χρόνο για να ασχοληθείς και να φτιάξεις ένα σωστό και όμορφο ενυδρείο. :)

Link to comment
Share on other sites

Χμμ....σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση σου. Μάλλον έτσι θα γίνει η δουλειά, όσο για τα υπόλοιπα που έχω βάλει στο ενυδρείο είναι κομπλέ ή χρειάζεται να κάνω και τπτ άλλο? :)

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δεν θα βάλεις τώρα το ψαράκι μέσα, δεν χρειάζεται να βάζεις και βακτήρια.

Στο φίλτρο σου πρέπει να προσθέσεις βιολογικό υλικό τύπου siporax mini, πάνω στις επιφάνειες του οποίου θα αναπτυχθούν οι αποικίες των βακτηρίων.

Ρίξε μια ματιά σε αυτά τα θέματα που είναι συγκεντρωμένα εδώ. Θα σου λύσουν αρκετές απορίες, μπορεί να σου δημιουργήσουν νέες, αλλά εδώ είμαστε. ;)

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου. Θα τα ξαναπούμε πάλι σε 2 μήνες που θα αγοράσω το ψαράκι μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας και καλη διαμονη,

Μεχρι να παρεις το ψαρακι ριξε οσο πιο πολυ διαβασμα μπορεις για να εισαι ετοιμος!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, είναι υπέροχη η δουλειά που κάνετε εδώ μπράβο σας. Έχω ήδη ξεκινήσει και διαβάζω, για τυχόν απορίες μου, να είστε σίγουροι οτι θα σας ενοχλήσω..χεχε

Ήθελα να ρωτήσω...τα siporax mini, μπορώ να τα ρίξω κατευθείαν στο πάτο μαζί με τα χαλικάκια ή πρέπει αναγκαστικά να τα βάλω μέσα στο φίλτρο?..Το φίλτρο μου είναι μικρό και θα έχω πρόβλημα χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Τα βιολογικα υλικα μπαινουν μονο στο φιλτρο γιατι για να δουλεψουν πρεπει να περναει απο μεσα τους νερο με ροη.

Πες τι εχει τωρα μεσα το φιλτρο σου,να σου πω τι θα κανεις.

Εναλλακτικα μπορεις να βαλεις eheim substract pro που ειναι και αυτο βιολογικο υλικο αναλογο του siporax αλλα ειναι σαν μπιλιες και μπορει να χωρεσει στο φιλτρο σου.Εγω σε ενα εσωτερικο φιλτρο που ειχα στο 40αρι μου ειχα βαλει μισο λιτρο eheim substract pro

Link to comment
Share on other sites

Είναι το φίλτρο που έδιναν μαζί με το ενυδρείο που πήρα απο τα jumbo...το οποίο δε μου φαίνεται και πολύ καλό.

http://www.aa-aquarium.com/catalog/product_info.php?products_id=45# αυτά είναι τα ανταλλακτικά του πάντως για το φίλτρο...περιέχει ένα κομματάκι μάυρο σφουγγάρι, ένα κομματάκι άσπρο (σαν) βαμβάκι, και ένα πλαστικό κουτάκι με τρύπες που μέσα έχει άνθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα καλυτερα να παρεις ενα αλλο εσωτερικο μικρο φιλτρακι που να χωραει και βιολογικο υλικο,το συγκεκριμενο δεν το βλεπω και πολυ σοι..Μπορεις να παρεις καποιο κρεμαστο επισης για να μη σου πιανει και χωρο μεσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Να τονίσω οτι είμαι φοιτητής και είμαι λίγο μαζεμένος με τα λεφτά, συνεπώς ψάχνω να βρώ μια οικονομική λύση, χωρίς να σημαίνει οτι δε θέλω να κάνω το καλύτερο για τις αξιοπρεπείς συνθήκες διαβίωσης του μικρού μου φίλου. Οπότε σε αυτά τα φίλτρα που μου αναφέρεις, για τι τιμές μιλάμε περίπου? :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι πολυ ακριβα τα φιλτρα που σου λεω και κανουν καλη δουλεια και χωρανε και βιολογικο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο μενα και καλο ξεκινημα.

οπως προ αναφερθηκε λιγη υπομονη ωστε να ξεκινησεις σωστα οταν επιστρεψεις. αλλιως θα "μπλεξεις" με μεταφορα εκτος του μονομαχου και με του βιολογικου σου υλικου (μπολι) ωστε να το τοποθετησεις στο αλλο σου ενυδρειο κλπ κλπ,,, γενικα κινησεις που θελουν λιγη περισσοτερη πειρα.

οσον αφορα το φιλτρο σου διαβασε ολο το αρθρο της παρουσιασης και θα σου λυθουν οι αποριες για το πως να τοποθετθηει βιολογικο υλικο στο φιλτρο.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=85100

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη ευχομαι. αφου ξεκινησες πρωτα το διαβασμα και μετα την προσπαθεια ειμαι σιγουρος οτι ολα θα πανε καλα. Εισαι και στο σωστο μερος για να σου λυθουν ολες οι αποριες.

Siporax mini καλο ειναι να βαλεις. Εχω χρησιμοποιησει κ γω τετοιο ενυδρειο για μονομαχο. Θα βγαλεις τον ανθρακα που δεν χρειαζεται. Και στη θεση του θα βαλεις siporax. Ισως να μειωσεις κ λιγο τα σφουγγαρια. (Ανθρακα μπορεις να χρησιμοποιησεις τις πρωτες μερες για το "καθαρισμα" του ενυδρειου απο ανεπιθυμητες ουσιες. Αν και δεν πολυ εμπιστευομαι αυτο τον κινεζικο ανθρακα σε κουτακι).

Επισης, εγω πηγα στη λυση καποιου resun mini φιλτρου. Δεν ειναι πολυ ακριβα και κανουν τη δουλεια.. Να εχεις υποψη σου οτι οι μονομαχοι δεν θελουν πολυ ροη και αυτα τα φιλτρα συνηθως το κανουν πλυντηριο ενα τοσο μικρο ενυδρειο. Λυση: λιγο ενυδρειακο σφουγγαρι στην εξοδο του φιλτρου πιασμενο με λαστιχακι. Ακομα, καλυτερα καποιο κρεμαστο φιλτρακι οπως ειπαν τα παιδια...Για το 15λτ δεν ξερω αν υπαρχει κατι μικρο σε κρεμαστο που να μην το υπερκαλυπτει. Ισως να πηγαινες σε πιο πολλα λιτρα αργοτερα.. 25? Παρακολουθα τις αγγελιες εδω..Θα βρεις μαργαριταρια..

Να ξερεις οτι ενα 15λτ μεταφερεται ευκολα μεχρι τη μεση με νερο για ταξιδι , με αμαξι προφανως. Αλλα οπως σου ειπαν τα παιδια αστο για μετα. Πρωτον θα ειναι πολυ φρεσκο το ενυδρειο και το ψαρι για να δεχθει το σοκ και τους κινδυνους της μεταφορας και συ αρκετα απειρος να διαχειριστεις οποια προβληματα.

Σκεψου να παρεις κανα ευκολο φυτακι για αρχη. Να γνωριστεις και με τα νερα :lol2: . Κοιτα καμια αγγελια για κλαδεμματα πρωτα. Anubia και κερατοφυλλο ειναι οτι πρεπει για νεα ενυδρεια με χαμηλες απαιτησεις και αρκετα ομορφα.. Δεν φυτευονται .. Σου προσφερουν και ενα καλο νερακι για το ψαρακι σου αποφευγοντας πολλους κινδυνους.

Ελπιζω να μην σε ζαλισα..Αλλωστε εχεις χρονο για διαβασμα.. Ξεκινα απο τον κυκλο του Αζωτου.. Ειναι απο τα SOS.

Καλη αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απο όλα ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις συμβουλές σας και για τον πολύτιμο χρόνο σας. Διαβάζω όλα οσα μου δίνετε, και μαθαίνω αρκετά πράγματα μπορώ να πω. Και όσο διαβάζω τόσο πιο πολύ θέλω να ασχολειθώ με αυτό. Μόλις γυρίσω Πειραιά θα κοιτάξω να βρώ φίλτρα, βιολογικά υλικά, και οτι άλλο χρειάζομαι για να αναβαθμίσω το ενυδρείο μου, ουτως ώστε οι συνθήκες για τον μονομάχο μου να είναι οσο το δυνατό καλύτερες (αν όχι βέλτιστες). Και πάλι σας ευχαριστώ, για οποιαδήποτε απορία μου θα σας ξαναενοχλήσω. :red_bandana:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα στη παρέα, και καλό χειμώνα σε όλους,

τελείωσε το καλοκαίρι και μαζί του τελείωσαν και οι διακοπές. Εξεταστική και τα κεφάλια μέσα. Μιάς που γύρισα Πάτρα είπα να στήσω το ενυδρείο μου για τον μονομάχο. Πήγα σε ενα πετσόπ, και αγόρασα μάυρο, μικρό χαλικάκι. Το μόνο κακό είναι οτι δε βρήκα siporax, βρήκα το Filter Media της Flamingo... και είναι ακριβώς το ίδιο και οπτικά αλλα και στη δουλειά που κάνει. Το ενυδρείο το έχω και λειτουργεί 1 μέρα, έχω βάλει μέσα το αντιχλώριο και τα βακτήρια. Κάπου διάβασα όμως οτι χωρίς ρύπους, τα βακτήρια δε θα μπορέσουν να κάνουν αποικίες στο βιολογικό υλικό του φίλτρου με αποτέλεσμα το ενυδρείο να μη μπορέσει να στρώσει. Ποιά είναι η γνώμη σας?..Τι μπορώ να κάνω για αυτό?..Επίσης σε πόσες μέρες θα είναι έτοιμο το ενυδρείο?..Λόγω διαφοράς τιμής, τα στίκς κάνουν δουλειά ή θα χρεαστεί να πάρω τα υγρά τέστ για να δώ τη ποιότητα του νερού?..

Ευχαριστώ για το χρόνο σας. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό χειμώνα και σε σένα, αυτό που λες για τα βακτήρια είναι αλήθεια, άλλοι βάζουν το ψάρι αμέσως άλλοι στρώνουν το ενυδρείο με τροφή. Απ'όσο γνωρίζω ένα ενυδρείο θέλει 30 με 40 μέρες για να στρώσει. Σχετικά με τα τεστ τα στικ είναι πιο οικονομικά αλλά λιγότερα αξιόπιστα. Στην αρχή κι εγώ είχα πάρει στικ αλλά τώρα πήρα υγρά τεστ, αξίζει γιατί είναι πιο αξιόπιστα και ακριβή.

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι, αλλά την βάζουν σε μία απόχη για να μπορούν να την αφαιρέσουν πριν μουχλιάσει. Υπάρχει και το στρώσιμο με μπόλι, δηλαδή κάποιος που έχει στρωμένο ενυδρείο σου δίνει βιολογικό υλικό για να βάλεις στο φίλτρο σου. Εδώ αναφέρονται οι διάφοροι τρόποι στρωσίματος: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79787&st=0.

Link to comment
Share on other sites

Εγω μόλις γέμισα το ενυδρείο μου με νερό, έριξα αντιχλώριο και στη συνέχεια μία δόση βακτήρια. Έχω αφήσει το φίλτρο να λειτυοργεί εδώ και 1 μέρα. Εφόσον δε μπορούν να αναπτυχθούν απο μόνα τους τα βακτήρια, να βάλω το μονομάχο μου μέσα και να το παρακολουθώ? Να ξαναρίξψ μία δόση βακτήρια ακόμη πριν τον βάλω μέσα? (Μπορεί να φανεί λιγάκι χαζή η σκέψη μου, αλλα αν δεν έχουν τροφή τα βακτήρια δε θα έχουν εξαφανιστεί μετά το πέρας μιας μέρας?).

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να δεις τι λένε οι οδηγίες του σκευάσματός σου ή να σου απαντήσει κάποιος έμπειρος. Αν λέει να βάλεις το ψάρι το βάζεις, αν λέει να περιμένεις περιμένεις. Το δικό μου σκεύασμα δεν έλεγε, αλλά με βάση όσα έχω διαβάσει εδώ έβαλα αντιχλώριο, το άφησα μία ώρα να πάρει θερμοκρασία, έβαλα τα βακτήρια και στο καπάκι έβαλα το μονομάχο. Με τα χρυσόψαρα μου έλεγε να τα βάλω μετά από 24 ώρες αν θυμάμαι καλά. Κι εγώ αρχάρια είμαι και δεν θα ήθελα να σου δώσω λάθος συμβουλές. :)

Link to comment
Share on other sites

Όκ, σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου. Περιμένω να μου απαντήσει και κάποιος πιο έμπειρος, και να μου πεί αν μπορώ να ακολουθήσω και εγώ την ίδια μέθοδο με τη δική σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα τα έχω γράψει σε προηγούμενα post μου, κάνε το κόπο αν θές και διάβασε τα γιατί μέχρι να καταλάβω τι προιόν εννοείς θα νυχτώσουμε, είμαι και απο ύπνο..χεχε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...