Jump to content

Poly Reef!


spartansem

Recommended Posts

Άκουσες refugium εσύ και θες φωτογραφίες! :D

Θα βγάλω κι αυτό να ανεβάσω! ;)

ναι θελω να κανω κατι σαν hang on refiugium και θελω ιδεες :P

αντε ακομα οι φωτο? :P(πλακα κανω μην παρεξηγηθω ε)

Έγινε επεξεργασία - odis
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και ευχαριστω για το καλοσορισμα στην θαλασσινη παρεα :bigemo_harabe_net-64: .το refiugium ειναι τοποθετημενο σε δωματιο ακριβως πισω απο το ενυδρειο.οταν ανακενησα το σπιτι πριν μετακομισω το ενυδρειο ανοιξα 2 τρυπες στον τοιχο,η μια για να περαστουν οι σωληνες εποικινωνιας απο pvc και η αλλη για την αναπληρωση νερου.τωρα πλεον ειναι σε αδρανεια μιας και το sump καταργηθηκε και το νερο την αναπληρωσης πεφτει απευθειας στο main tank.μανδαρινο δεν εχω προς το παρον και ολα τα καλουδια που παραγωνται πεφτουν και καταναλωνονται απτα κοραλια.βασικα την αριστερη πλευρα του ενυδρειου με τον απλετο χωρο την εχω για το αγαπημενο μου ζωντανο,το maze brain coral(platygyra daedalea) το οποιο ειναι πολυ επιθετικο αλλα απιστευτα εντυποσιακο οταν τρωει!

Link to comment
Share on other sites

Πολυβιε να το χαίρεσαι το ενυδρείο σου, μου αρέσει γιατί το αποτέλεσμα το έχεις πετύχεις με απλό εξοπλισμό χωρίς τίποτα ιδιαίτερο.Ήθελα να σε ρωτήσω αν το refiugium το είχες από τη πρώτη στιγμή ή το έβαλες μετά στο ενυδρείο σου.Αν το έβαλες μετά θα ήθελα να μου πεις διαφορές που παρατήρησες στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Πολυβιε να το χαιρεσε ειναι πολυ καλο το στησιμο , χωρας πολυ πραγμα ακομα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και ευχαριστω για το καλοσορισμα στην θαλασσινη παρεα :bigemo_harabe_net-64: .το refiugium ειναι τοποθετημενο σε δωματιο ακριβως πισω απο το ενυδρειο.οταν ανακενησα το σπιτι πριν μετακομισω το ενυδρειο ανοιξα 2 τρυπες στον τοιχο,η μια για να περαστουν οι σωληνες εποικινωνιας απο pvc και η αλλη για την αναπληρωση νερου.τωρα πλεον ειναι σε αδρανεια μιας και το sump καταργηθηκε και το νερο την αναπληρωσης πεφτει απευθειας στο main tank.μανδαρινο δεν εχω προς το παρον και ολα τα καλουδια που παραγωνται πεφτουν και καταναλωνονται απτα κοραλια.βασικα την αριστερη πλευρα του ενυδρειου με τον απλετο χωρο την εχω για το αγαπημενο μου ζωντανο,το maze brain coral(platygyra daedalea) το οποιο ειναι πολυ επιθετικο αλλα απιστευτα εντυποσιακο οταν τρωει!

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου φίλε να το χαίρεσαι δείχνει να έχει πολύ μεράκι...

Link to comment
Share on other sites

Ορεστη ευχαριστω για τα καλα σου λογια. :bigemo_harabe_net-108: Το ενυδρειο τον Αυγουστο κληνει τα 9 χρονια.Πριν σου απαντησω σχετικα με το refiugium να σου πω οτι περασε απο διαφορα στησιματα,πειραματισμους,ξεκινησa με soft coral αποκληστικα μετα απο 3 χρονια πηγα σε sps-lps και τα τελευταια 3 χρονια τρεχει οπως το βλεπεις τωρα.το refiugium to εγκαταστησα οταν πρωτοεβαλα sps αλλα δεν το ειχα επανω απο το main tank γιατι δεν ειχα την δυνατοτητα λογω χωρου.οι μετρησεις που επερνα ηταν πιο σταθερες σε σχεση με εκεινες οταν δεν ειχα refiugium.η πρωτη μεγαλη διαφορα ηταν στην διαχειρηση θρεπτικων ΝΟ3 και PO4 τα οποια σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα εφθασαν να ειναι μη ανυχνευσιμα με test Salifert παντα.Η τεραστια διαφορα ομως που παρατηρησα οταν το εγκατεστησα πιο ψηλα απο το ενυδρειο ειναι οτι τα κοραλια ειναι μονιμα με τους πολυποδες τους τεζα ανοικτους μερα και νυχτα και αυτο οφειλετα στην παραγωμενη τροφη (κοπιποδα,ισοποδα,αμφηποδα και φυτοπλαγκτον),οι μετρησεις εξακολουθουν να παραμενουν σταθερες ακομα και οταν το πρεσαρω λιγο με το θεμα ταισματος οσον αφορα τα θρεπτικα και παλι, καλητερη οξυγονωση και συναμα σταθερο ph την νυχτα δεν πεφτει κατω απο 7,90 και την μερα φθανει στο 8,25.Γενικα τα κοραλια εχουν καλη αναπτηξη και πηστευω οτι κραταω καποια δυσκολα ειδη ,οπου αναπτυσονται δεν ειναι σε φαση στασημοτητας, που δεν θα ζουσαν εαν η ποιοτητα νερου δεν εφθανε σε τοσο καλα επιπεδα διχως με την λειτουργια του refiugium.Παντα στο θεμα εξοπλισμου ενυδρειου ειμαι της φιλοσοφιας λιγα και καλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σήμερα ελέω ρεπό του Πολύβιου,πέρασα μια βόλτα από το σπίτι του για καφεδάκι,κουβεντούλα και εννοείτε φωτογράφιση με την SLR. :bigemo_harabe_net-64:

Φιλαράκι το ενυδρείο σου είναι πραγματικό στολίδι στο σαλόνι σου!Στα είπα από κοντά,στα λέω κι από εδώ!

Έκανα ότι μπορούσα για να αποτυπώσω όσο πιο καλά μπορούσα τον ύφαλο!Απολαύστε υπεύθυνα! :bigemo_harabe_net-145:

ΥΓ.Τι ζιζάνια είναι οι μπόμπιρες ρε φίλε....!!!!! :bigemo_harabe_net-111:

DSC_0012_DxO.jpg

DSC_0009_DxO.jpg

DSC_0018_DxO.jpg

DSC_0014_DxO.jpg

DSC_0016_DxO.jpg

DSC_0015_DxO.jpg

DSC_0021_DxO.jpg

DSC_0019_DxO.jpg

DSC_0022_DxO.jpg

DSC_0025_DxO.jpg

DSC_0026_DxO.jpg

DSC_0027_DxO.jpg

DSC_0023_DxO.jpg

DSC_0029_DxO.jpg

DSC_0031_DxO.jpg

DSC_0030_DxO.jpg

DSC_0028_DxO.jpg

DSC_0032_DxO.jpg

DSC_0034_DxO.jpg

DSC_0037_DxO.jpg

DSC_0039_DxO.jpg

DSC_0036_DxO.jpg

DSC_0038_DxO.jpg

DSC_0041_DxO.jpg

DSC_0044_DxO.jpg

DSC_0042_DxO.jpg

DSC_0049_DxO.jpg

DSC_0043_DxO.jpg

DSC_0068_DxO.jpg

DSC_0050_DxO.jpg

DSC_0051_DxO.jpg

DSC_0054_DxO.jpg

DSC_0074_DxO.jpg

DSC_0065_DxO.jpg

ΟΥΦ.......! :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

ωραιος ο Πολυβιος !!!!! :bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

ο japonicus πρεπει να την εχει ''ακουσει'' λιγακι ( κανει καμια θεραπεια ) ?

Υ.Γ εκτος εαν υπαρχει καποιο θεμα με τη φωτογραφια και ειναι ιδεα μου οτι την εχει ''ακουσει''

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κωστα σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια και για τις φωτο..ειναι υπεροχες πραγματικα!! :bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-59:

Απλα πρεπει να μπουν και αλλα sps στην καινουργια εξεδρα , να γινει οπως το θελω.

Ο Acant.nicricans δεν ειναι αρρωστος απλα μια του φευγουν οι ασπριλες μια του ξαναβγαινουν ειναι ενα φαινομενο που επαναλαμβανεται καθε

5 με 6 ημερες και τρωει σαν τρελος!

Link to comment
Share on other sites

Έλα να σου δώσω δύο φράγκ από τις καινούργιες άκρο!Φέρε μαζί σου εννοείτε και αυτό το πράσινο χνουδωτό κοράλλι!Ξέρεις ξέρεις!!:P

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο πολυβιε! :bigemo_harabe_net-64:

Πολυ ομορφο το ενυδρειο και ο γλαυκοπαριος πανεμορφος!

Τα σημαδακια που ερχονται και ξαναφευγουν ειναι καλο.Κανει τον κυκλο του το παρασιτο.

Μετα απο 5-6 κυκλους θα εχει αποδυναμωθει αρκετα ωστε να το αντιμετωπισει το ψαρακι μια και καλη.

Το κακο θα ηταν να το ειχε μονιμα πανω του!Βαλε και μερικες βιταμινες στην τροφη του αν εχεις,θα τον βοηθησει!

Για ακομα ια φορα μπραβο,πολυ ομορφο το αποτελσμα!

Να εισαι καλα να το χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

εχει παρει φορα μπραβο φιλε μου να το χαιρεσε εκπληκτικα χρωματα και ο λευκοστερνος τα σπαει.

Link to comment
Share on other sites

εχει παρει φορα μπραβο φιλε μου να το χαιρεσε εκπληκτικα χρωματα και ο λευκοστερνος τα σπαει.

ποιος λευκοστερνος;

Link to comment
Share on other sites

ποιος λευκοστερνος

για λευκοστερνο τον ειδα γραψε λαθος φιλε ,παντως στις γενικες φαινετε για λευκοστερνος.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε...Poly!

Τα κοραλια σου ειναι σε αριστη κατασταση και ολα στη " σωστη θεση " ! Το ενυδρειο σου, φαινεται οτι ειναι μελετημενο σε ολα, και εχει και ιδαιτερο στημενο, και παντα με μια λογικη την οποια ηδη μας εχεις αναλυσει.

Πριν διαβασω τα λιτρα που εχεις...το ενυδρειο μου φαινοταν μεγαλυτερο. Πιστευω οτι σ'ενα μεγαλυτερο ενυδρειο, π.χ.. 600 lt, και μηκος περιπου 1.80 (!) θα μπορουσες να κανεις πραγματικα θαυματα!

Καλη συνεχεια και πανω απ'ολα καλη διασκεδαση ( ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΘΑΥΜΑΖΕΙΣ ΕΝΑ ΣΤΟΛΙΔΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΦΤΙΑΞΕΙ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ).

:bigemo_harabe_net-92::bigemo_harabe_net-92::bigemo_harabe_net-92:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τα θετικα σας λογια :bigemo_harabe_net-64:, εαν το ενυδρειο ηταν 15 ποντους μεγαλητερο στο πλατος θα μπορουσα να δωσω παραπανω κυκλοφορια και απο την πισω πλευρα .Tοτε η αναπτυξη στα sps θα ηταν τελειως διαφορετικη.Αυτο φαινεται κυριως απο το πως αναπτησετε η πρασινη Αcr.formosa η οποια αναπτυσεται κυριως προς τα αριστερα.Εχει ψωμι παντως ακομα το ενυδρειο...για να φθασει εκει που το θελω .

Y.Γ Τα λεμε την Τριτη απο κοντα mr bigdrain 21.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω το ιδιο ''σκαρι'' της juwel και πραγματικά ποτε δεν πιστευα οτι μπορει να γινει τοσο ομορφο.

Συγχαρητήρια και εις ανώτερα.

Μολις απεκτησα νεους στοχους στο χομπυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 months later...

Εχτές πέρασα μια βόλτα από τον Πολύβιο και ήπιαμε καφεδάκι μπροστά στο reef. Μιας και είχε πολύ καιρό να κάνει update,είπα να πάρω και την φωτογραφική μαζί! 32 λήψεις for your eyes only!

1_zps07d47a8f.jpg

12_zps5f1c19c0.jpg

9_zps666807ee.jpg

15_zpsa5089acb.jpg

14_zps815bb262.jpg

10_zpsabbc4ada.jpg

11_zps19d199f1.jpg

13_zpsc6dee66e.jpg

6_zpsdfb220a5.jpg

21_zps5c7ad4a9.jpg

24_zps44fc1dee.jpg

22_zpsd7d3e88b.jpg

20_zps4ff56f1a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...