Jump to content

Poly Reef!


spartansem

Recommended Posts

Φιλε Κωστα σε ευχαριστω για τις φωτογραφιες,πολυ καλη δουλεια ρε φιλε.εκπληκτικο χερι ρε μπαγασα! :thumbsu::thumbsu::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλή φώτο μπράβο !!!!

Πολύβιε μας τρέλανες ρε μπαγάσα τέλειο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και στους δύο σας

Αυτά τα κατακόκκινα zoanthus που τα βρήκες

τα είδα και τρελάθηκα :) (το βλέπω πάλι σε έξοδα να με

βάζεις)

Link to comment
Share on other sites

οντως τα συγκεκριμενα zoa ειναι φανταστικα απτα αγαπημενα μου, εχω συνολικα 28 διαφορετικα .τα απομονωσα απο ενα μεγαλυτερο κομματι με radioactive zoa που αγορασα πριν απο ενα 2 μηνο.απλα ειναι πιο αργα σε αναπτυξη σε σχεση με καποια αλλα ειδη.για φετος δεν βλεπω να φραγκαρονται..του χρονου πια τωρα και ελπιζω να τα κατεβασω σε κανα swap!

Link to comment
Share on other sites

Πολύβιε σιγά το χέρι που έχω! Το ενυδρείο με βοηθάει να παίρνω τέτοιες λήψεις! Το χρώμα που βγάζουν τα ζωντανά παιδιά απλά δεν υπάρχει.... Μιλάμε για εξωπραγματικές καταστάσεις! Φοβερή ανάπτυξη και υγεία που δύσκολα συναντάς σε άλλο ενυδρείο! Keep reefing φιλαράκι το'χεις!

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμενα zoa εχουν προελευση την Ινδονησια.εχω ψαξει αλλα δεν τα εχω δει στο ιντερνετ σε φωτογραφιες για να δω την επιστιμονικη τους ονομασια ή την εμπορικη.πιστευω βαση μορφολογιας και χρωματος πρεπει να ειναι Ζ.coppingieri αλλα δεν ειμαι σιγουρος.εγω τα εχω ονομασει παντως Ηφαιστος..λογω χρωματος!

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...

Τελικα τα ζοανθους ειναι "αν σου κατση" φαση :) το βλεπεις, σου αρεσει, το περνει :P

Link to comment
Share on other sites

Πολύβιε το ενυδρείο σου είναι απίστευτο!

Σκέψου να σου δώσουν κανα τέρας 800lt + τι θα κάνεις!!! :bow:

Τα κοράλια σου είναι όλα τα λεφτά!!! (και εμένα το brain coral μου αρέσει χιχιχ )

Καλή συνέχεια εύχομαι keep reefing :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Λιγα λογια για ζωντανα μου.Soft corals:28 διαφορετικα χρωματα zoanthus,Ricoreda yuma Orange, &Οrange-green,R.yuma pink-yellow .Discosoma marmoratus,D.coeruleus,D.mutabillis,D.ruber.L.P.S:Lobophyllia corymbosa ,Goniastrea pectinata,Leptoria phrygia,Fungia fungites,Fungia scutaria,Cycloseris erosa,Acanthastrea lordhowensis,Acanthastrea echinata,Scolymia vitiensis(rare)dark purple with pink-green center.Favia sp.green.,Caulastrea echinulata,Caulastrea curvata,Turbinaria peltata.S.P.S:Acropora vallida,Acr.tenuis bleu-green ,Acr.tenuis purple-,Staggreenhorn acropora blue-green,Acr.tricolor,Acr.pulchra,Acr.nobilis,Acr.nasuta.Acr.millepora red,Acr.millepora purple-green,Montipora plate red,Montipora plate green,Montipora digitata green,Μοntipora sunset,Seriatopora calientrum,Seriatopora histrix.Psammocora contigua green,Leptoseris explanata green.

Ψαρια:Zebrasoma scopas,Amphiprion percula,Amphiprion ocellaris,Salarias fasciatus.

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε θυριο πως τα θυμασαι ολα αυτα τα ονοματα!!

Εγω εχω 15 κομματια και ακομα ψαχνομαι για καποια....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Akrida διαβαζω εδω και 15 χρονια ρε φιλε και συνεχιζω να διαβαζω για αυτα λογω τρελας αλλα και δουλειας.ειναι να μην τα θυμαμαι? :)

Link to comment
Share on other sites

Καλα συγουρα!

Αλλα που θα παει, θα τα μαθω :)

Με εσας που εμπλεξα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει πλουσια βιβλιογραφια φιλε για να μαθεις πολλα πραγματα για τα υπεροχα ζωντανα που φιλοξενουμε στα ενυδρεια μας! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Πολυβιε εκπληκτικο το ενυδρειο σου να το χαιρεσε ,και να μην χωραει ουτε δαχτυλο μεσα πολλα μπραβο,τωρα για τον φωτογραφο την να πω ......θα σου πρωτεινα να εβαζες μια platygyra εαν σου αρεσει φυσικα.Εκπληκτικα χρωματα,συνεχισε γερα. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω niknik για τα καλασου λογια,μου ναρεσει πολυ η platygira αλλα θα γινει μακελιο γιατι ειναι κοντα η leptoria και το βραδυ βγαζει μακρια πλοκαμια!μια Symphyllia radians κοκκινη θελω να βαλω κατω αριστερα που εχει λιγο σκια,θα της ερθει κουτι. :)

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα zoa δεν τα εχω ρα φιλε,ειναι απιστευτα!! την κοκκινη στην 1η φωτο την εχεις?παιζεται να ειναι και lobophyllia , αλλα θα σιγουρευεις οταν φαρδινει ομοιομορφα θα ειναι lobo.Η symphyllia ειναι πιο οβαλ αλλα και παλι δεν μπορεις να εισια 100% συγουρος.Εχω δει και symphyllia σαν αυτη στη φωτο!

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν την εχω και ευχαριστω πολυ για την περιγραφη,τα ρημαδια ειναι απιστευτα ,τα ψαχνω...........που θα παει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να πω και εγώ με τη σειρά μου ότι πραγματικά δεν έχω λόγια... Πολύβιε μπράβο... πολύ ωραία η δουλειά σου. Φαντάζομαι την υπομονή που πρέπει να έκανες για να το βλέπουμε τώρα έτσι...Μπράβο και πάλι μπράβο..Θα στα πω και από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...