Jump to content

Χρώματα Συντονιστών


Recommended Posts

Κόκκινα, πράσινα και καφέ !!!

Ανέκαθεν υπήρχε μια αντίληψη ότι όσοι έχουν χρωματιστά ταμπελάκια κάτω από το nick τους, είναι οι «κακοί» του φόρουμ και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι η «εξουσία» που δίνει αυτό το χρωματάκι.

Τα πράγματα όμως διαφέρουν πολύ από αυτή την λανθασμένη αντίληψη.
Η συντονιστική ομάδα δεν είναι τίποτα παραπάνω από μέλη όπως όλοι μας, που απλά μπορούν να διαθέσουν παραπάνω χρόνο, διάθεση για τα κοινά και κάποιες παραπάνω γνώσεις (χωρίς αυτό το τελευταίο να είναι παράγοντας για την θέση), υπάρχουν πάρα πολλά «απλά» μέλη με πολύ καλές γνώσεις στα ενυδρειακά, που είτε διετέλεσαν συντονιστές στο παρελθόν, είτε θα έρθει και η σειρά τους να αναλάβουν αυτά τα καθήκοντα μελλοντικά.

Σημαντικός παράγοντας όμως για την θέση του συντονιστή, είναι να προσπαθεί να κρατάει την κατηγορία του (και το φόρουμ γενικότερα), σε επίπεδα που έχουν να κάνουν με την λάθος πληροφόρηση, να βάζουν κάποια πράγματα σε τάξη (σύμφωνα με τους όρους που έχουν τεθεί από το φόρουμ), το καθάρισμα από ακατάλληλα spam, μεταφορές, μετακομίσεις θεμάτων και άλλες τέτοιες «βαρετές» ενέργειες, ώστε το φόρουμ να παραμένει καθαρό και πάνω απ όλα σε ένα επίπεδο με σωστές πληροφορίες.

Επίσης πολύ σημαντικός παράγοντας είναι το ήθος, η ευγένεια, οι χαμηλοί τόνοι χωρίς εγωισμούς και φανφάρες !!!

Μέχρι πρόσφατα κάποιοι που ήταν απλά μέλη, ανέλαβαν συντονιστικά καθήκοντα και είδαν τα πράγματα από την «μέσα» πλευρά, και που πολύ απλά μπορούν να σας διαβεβαιώσουν ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο ρόδινα για όσους έχουν χρωματάκια.
Κατ αρχήν οι κανονισμοί για τους συντονιστές είναι πολύ πιο αυστηροί απ ότι των μελών, και η θέση αυτή είναι περισσότερο κατάρα παρά ευχή, διότι από την μια πρέπει να τηρεί τους κανονισμούς και τις ισορροπίες του φόρουμ και από την άλλη να έρχονται οι θέσεις και οι υποχρεώσεις αυτές σε αντίθεση με μέλη που τυχαίνει να είναι και φίλοι.

Το έζησα πρόσφατα και σας πληροφορώ ότι είναι πολύ επώδυνο.

Από την μεριά μου ως γενικός συντονιστής προσπαθώ να διατηρώ αυτές τις ισορροπίες, τόσο στην «μέσα» πλευρά όσο και στην έξω, και τις περισσότερες φορές δεν μου είναι ιδιαίτερα ευχάριστο, αλλά είναι η θέση μου τέτοια που προσπαθώ να την υπηρετήσω σωστά και αντικειμενικά για τη σωστή λειτουργία του φόρουμ πάνω απ όλα.

Αν όλοι μας κατανοήσουμε ότι ο χώρος αυτός είναι για να κάνουμε το χόμπι μας, να μπαίνουμε και να χαλαρώνουμε, να μοιράζουμε γνώσεις και απόψεις, δεν θα χρειάζονται μελλοντικά ούτε παρεμβάσεις που κάποιους τους πικραίνουν (ανεξαρτήτου θέσης), και πάνω απ όλα ούτε αντιπαραθέσεις και παιδικοί εγωισμοί.

Η πραγματική μας ζωή στον έξω κόσμο είναι τέτοια που μόνο ευχάριστη δεν μπορεί να την πει κανείς, ας κρατήσουμε το ΑΖ ως καταφύγιο.

hand_water_ring-solo.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να γειάσει το στόμα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Αιολε το ποσο σοφα ειναι τα λογια σου δεν χρειαζεται να το πω.καλο κουραγιο εσεις με τα ταμπελακια ,ερχονται στιγμες που θελει πολυ γερο στομαχι.κατι ξερει ο γεροκλαζ..

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Πες και σε μας ρε γεροκλαζ να μαθαινουμε;Ανεφερε τις πηγες σου :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Θα σε φιλουσα στραταρε αλλα εισαι 500χλμ μακρια καλε μου φιλε

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Θα σε φιλουσα στραταρε αλλα εισαι 500χλμ μακρια καλε μου φιλε Mobile klaz speaking...

:bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Αιολε το ποσο σοφα ειναι τα λογια σου δεν χρειαζεται να το πω.καλο κουραγιο εσεις με τα ταμπελακια ,ερχονται στιγμες που θελει πολυ γερο στομαχι.κατι ξερει ο γεροκλαζ..Mobile klaz speaking...

Θα σου φέρω ενα Π της γιαγιάς μου εσένα!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου φέρω ενα Π της γιαγιάς μου εσένα!

Κεφαλαιο ομως Λυκο,μη σκυβει κιολας :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Άργησες αλλά το έκανες.....

Αυτο με το Π έγραψε

ΧΑ ΧΑ ΧΑ

Link to comment
Share on other sites

Άργησες αλλά το έκανες.....

Αυτο με το Π έγραψε

ΧΑ ΧΑ ΧΑ

It's in my blood :D

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη πριν κάποιους μήνες υπεπεσες κι εσυ στην ίδια παγίδα που αναφέρεις... Οταν διαπλεκτιστηκαν 2 φίλοι σου για θέματα αξιοπρέπειας και σεβασμού σε δημόσιο βήμα κι όχι σε π.μ. Η στάση σου ήταν προς τη μεριά της χρώματιστης ταμπέλας παρά προς αυτήν του μέλους, συμβουλεύουντας το μέλος να ηρεμήσει και να σκεφτεί καθαρά και να αφήσει πίσω το στρες της καθημερινότητας που ίσως τον επηρέαζε. Και δεν υποστήριξες όπως έπρεπε το μέλος το οποίο ζήτησε να αφαιρεθεί ενα πόστ που προσεβαλε το ίδιο και την αξιοπρέπεια του.

Παρόλα αυτά μετα από ενα απλό τηλέφωνακι τα 2 μέλη τα βρήκανε μεταξύ τους σε συγκινητικό κλίμα γιατι βαλαν στην άκρη το γραπτό λόγο και άκουσε ο ένας τον άλλον. Και το πόστ δια γράφτηκε.

Θέλω να πω δλδ οτι άνθρωποι ειμαστε και λάθη γίνονται...ακόμα κι αν είσαι μέλος, διαχειριστής, συντονιστής, καθαριστης...λάθη γίνονται! Και δν είσαι ρομπότ για να μην μεροληπτισεις. Και πάντα μια πλευρά θα αισθάνεται αδικημενη.

Γιαυτο πρέπει να χαλαρώσουμε όλοι εδω μεσα, να επικρατήσει ενα πιο "δημοκρατικό" κλίμα κι όλα θα φτιάξουν.

Προσωπικά πιστεύω (Τ.Μ.Α.Ε) χαχαχαχαχα) οτι αν ήμουν ποτε διαχειριστής κτλ. Και με ενοιαζε να μην χασω τη θεση/τιτλο μου Θα φοβόμουν να πω κάτι ενάντια σε άλλον διαχειριστή γιατι .... Θα έφευγα νυχτα!

Οσο πιο φιλικά μπορω και ειλικρινά χωρίς να προσπαθώ να δημιουργήσω θέμα τα γράφω αυτά! Φοβάμαι οτι, η μάλλον δν θέλω να πιστεύω οτι, εδω μεσα υπάρχουν περισσότερες κλίκες παρά παρέες!

Κλείνοντας να προσθέσω για να μην παρεξηγηθώ οτι με ενδιαφέρει η ομαλή λειτουργία του φόρουμ όσο κι εσένα τον δίπλα τον απέναντι και τον από πάνω! Ειναι ενα μέρος όπου μπορείς να μάθεις τα πάντα και να σε συμβουλεύσουν οι καλύτεροι! Κι εδω και 2-3 μέρες έχω μείνει στασιμος και μου τη δίνει... Μη μου στερειτε τη γνώση, τις ιδέες και το χαμόγελο που έχω συχνά στο πρόσωπο μου οταν διαβάζω τα θέματα σας.

Φιλιά σε όλους...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως λες όλοι μπορεί να έχουμε κάνει στην πορεία μας κάποιο λάθος, αλλά σαν σκεπτόμενοι άνθρωποι μαθαίνουμε από αυτό ώστε να μη τα ξανακάνουμε.

Θέλω να τονίσω για μια ακόμη φορά ότι τα ταμπελάκια στη συγκεκριμένη συντονιστική ομάδα δεν έχει καμία αξία "υπεράνω" και ο λόγος που το έχουν είναι καθαρά για συντονιστικές δραστηριότητες του φόρουμ και όχι για αστυνομοκρατία.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λες όλοι μπορεί να έχουμε κάνει στην πορεία μας κάποιο λάθος, αλλά σαν σκεπτόμενοι άνθρωποι μαθαίνουμε από αυτό ώστε να μη τα ξανακάνουμε.

Θέλω να τονίσω για μια ακόμη φορά ότι τα ταμπελάκια στη συγκεκριμένη συντονιστική ομάδα δεν έχει καμία αξία "υπεράνω" και ο λόγος που το έχουν είναι καθαρά για συντονιστικές δραστηριότητες του φόρουμ και όχι για αστυνομοκρατία.

Εγω πρώτος λέω δημόσια οτι περισσότερα ειναι τα λάθη μου παρά οι σωστές τοποθετήσεις μου, γιαυτο εξάλλου και μου κολλησατε το παρατσούκλι "vales-χαvales" και "non reef safe vales"...

Έχω μάθει πολλα για να φτάσω σε αυτό το επίπεδο αυτοκριτικής και συγχωρεσης και μπορω να πω οτι βλέποντας τα πράγματα μεσα από ενα πιο "ωχβρεαδερφιστικο" φίλτρο, όλα πανε καλύτερα μήνες τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι που ξέχασα να αναφέρω στο πρώτο ποστ.....

Κάπου αναφέρθηκε ότι υπάρχει επιτήρηση μελών.

Εν μέρη είναι αλήθεια αλλά όχι με την έννοια που διατυπώθηκε, αλλά για τον λόγο ώστε να προταθούν αυτά τα μέλη ως συντονιστές οπότε χρειαστεί.

Αν αυτό έφτασε στα αυτιά κάποιων παραποιημένο.... ε τι να πω!!!

Link to comment
Share on other sites

It's in my blood :D

Εσύ ήσουν επί επιτήρηση για να σου κάνουμε αιμοκάθαρση αλλά στοίχιζε πολύ και σε αφήσαμε έτσι χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Κεφαλαιο Π εγω......;;σα δεν

Ντρέπεστε να μιλατε ετσι για ηλικιωμενο ανθρωπο..τστστστς

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε, δεν μπορούμε να γίνουμε όλοι Συντονιστές..γιατί είναι λίγοι και εκλεκτοί.

Ειρήνη ημήν

Link to comment
Share on other sites

Εσύ ήσουν επί επιτήρηση για να σου κάνουμε αιμοκάθαρση αλλά στοίχιζε πολύ και σε αφήσαμε έτσι χα χα χα

ετσι οπως παει δε θα με επιτηρειτε για πολυ ακομα..............

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ΟΛΑ όσα ειπώθηκαν παραπάνω, καλώς ειπώθηκαν μιας και είναι πολύ καλό να ξέρουμε όλοι μας όσο το δυνατόν περισσότερα για την λειτουργία (και τις διεργασίες) του forum ώστε να γλυτώνουμε γκρίνιες και στεναχώριες.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...