Jump to content

Project: Αλλαγή Βυθού


Recommended Posts

Σκέφτηκα να το συνεχίσω σε νέο νήμα για περισσότερες παρατηρήσεις στο τελικό αποτέλεσμα. Τι προηγήθηκε για αυτό μπορείτε να το διαβάσετε εδώ.

Το εγχείρημα ξεκίνησε το απόγευμα του Σαββάτου στις 17:30.

Διάρκεια διαδικασίας ούτε λίγο ούτε πολύ 4 ώρες (χωρίς το μάζεμα του σπιτιού)

Υλικά: 15 λίτρα JBL Aquabasis και περίπου 15 λίτρα JBL Manado.

Υψος βυθού 7-8 cm

Παράπλευρες επιπτώσεις: Γκρίνια απο την γυναίκα μου παρά την βοήθειά της, ένα σπίτι μπάχαλο, πολλές λεκάνες και μια πτώση αγγελόψαρου χωρίς όμως να πάθει κάτι.

Ξεκινήσαμε με το ξέπλυμα του Manado. Μιλάμε για πολύ λάσπη !!!!!!

Μπήκαν τα ψάρια σε μία λεκάνη και τα φυτά σε άλλη.

Άδειασμα του παλιού χαλικιού. Αυτό μας πήρε πολύ ώρα.

Μετά απο καλό καθάρισμα μπήκε το Aquabasis,η ρίζα και μετά το Manado. Ακολούθησαν τα φυτά κοι οι σπηλιές.

Επιστροφή του αρχικού νερού που είχα κρατήσει πίσω στο ενυδρείο.

Μετά απο 4 ώρες το αποτέλεσμα είναι αυτό. Το νερό αρκετά θολό ακόμα.

Σήμερα το πρωί είχε καθαρίσει εντελώς και βλέπετε το τελικό αποτέλεσμα.

Συμπεράσματα

Το αποτέλεσμα για την προσωπική μου πάντα άποψη δικαίωσε την κούραση και την φασαρία. Το ενυδρείο δείχνει πολύ ποιό όμορφο και φυσικό.

Το Manado όντας αρκετά ελαφρύ σαν υλικό ΄άλλάζει΄΄συνεχώς τον βυθό όπως κινούνται τα ancistrus χωρίς όμως να δημιουργεί πρόβλημα.

Ευχαριστώ όσους βοήθησαν με τις συμβουλές τους και τις προτάσεις τους. Ακόμα μαθαίνω !!!!

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα να το συνεχίσω σε νέο νήμα για περισσότερες παρατηρήσεις στο τελικό αποτέλεσμα. Τι προηγήθηκε για αυτό μπορείτε να το διαβάσετε εδώ.

Το εγχείρημα ξεκίνησε το απόγευμα του Σαββάτου στις 17:30.

Διάρκεια διαδικασίας ούτε λίγο ούτε πολύ 4 ώρες (χωρίς το μάζεμα του σπιτιού)

Υλικά: 15 λίτρα JBL Aquabasis και περίπου 15 λίτρα JBL Manado.

Υψος βυθού 7-8 cm

Παράπλευρες επιπτώσεις: Γκρίνια απο την γυναίκα μου (συνηθισμένο) παρά την βοήθειά της, (ενθαρρυντικό) ένα σπίτι μπάχαλο (συνηθισμένο), πολλές λεκάνες (συνηθισμένο) και μια πτώση αγγελόψαρου χωρίς όμως να πάθει κάτι (σοβαρό). Οπως βλέπεις μερικά πράγματα δεν μπορούμε να τα αλλάξουμε είναι συνηθισμένα. Ανέβασε καμιά φωτογραφία να δούμε τι μπόρεσες να αλλάξεις :D. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μία ακόμα

Έγινε επεξεργασία - panagreco
Link to comment
Share on other sites

Άξιζε τον κόπο και με το παραπάνω όλη η φασαρία και ο κόπος σου! Όμορφο το τελικό αποτέλεσμα. Βέβαια, εγώ πάντα περιμένω κανένα μήνα για να σχολιάσω ένα φυτεμένο ενυδρείο, αλλά η αρχή δίνει πολλές υποσχέσεις για την συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Άξιζε τον κόπο και με το παραπάνω όλη η φασαρία και ο κόπος σου! Όμορφο το τελικό αποτέλεσμα. Βέβαια, εγώ πάντα περιμένω κανένα μήνα για να σχολιάσω ένα φυτεμένο ενυδρείο, αλλά η αρχή δίνει πολλές υποσχέσεις για την συνέχεια!

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οπως ήταν πριν την αλλαγή.

Έγινε επεξεργασία - panagreco
Link to comment
Share on other sites

Και μία νυκτερινή

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει πολύ όμορφο, και όταν μεγαλώσουν τα φυτά θα είναι γίνει ακόμα πιο ωραίο.

Αξιζε ο κόπος σου τελικά. :)

Χρησιμοποιείς αεραντλία?

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς αεραντλία?

Σε ευχαριστω.Ναι για 2-3 ημέρες λόγω αλλαγής.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι τελικα αξιζε ολο αυτο!Το ενυδρειο σου εγινε πιο ομορφο και πιο φυσικο!Σε λιγο καιρο που θα μεγαλωσουν τα φυτα θα δειξει ακομα καλυτερο!:)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για το αποτέλεσμα. Βλέπω επέλεξες και τον συνδυασμό υποστρώματος και βυθού που προτείνει ο κατασκευαστής. Υπομονή τώρα μέχρι να πάρουν επανω τους τα φυτά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστά παιδιά.

Ενα μικρό (ελπίζω να μην μεγαλώσει) θεματάκι που έχω είναι με ένα ζευγαράκι ancistrus που επειδή περισσότερο έρπονται απο ότι κολυμπάνε μου ΄΄χαλάνε '' τον βυθό. Σήμερα το πρωί είχανε φτιάξει ένα ΄΄λοφίσκο'' απο το manado . Είναι πολύ ελαφρύ υλικό. Φοβάμαι μήπως σκάψουν αρκετά και φθάσουν μέχρι το υπόστρωμα !!!!! και μετά κλάψτα χαράλαμπε.

Link to comment
Share on other sites

Απο αναφορές αλλων μελών και απο ξένα φόρουμ που διαβάζω, το μικρο βαρος του manado, το κανει "παιχνιδι" για τους πλεκο και γενικά για τα ψάρια που κινουνται στο βυθο. Παρακολούθησε το και ενημέρωσε μας, έχει ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Απο αναφορές αλλων μελών και απο ξένα φόρουμ που διαβάζω, το μικρο βαρος του manado, το κανει "παιχνιδι" για τους πλεκο και γενικά για τα ψάρια που κινουνται στο βυθο. Παρακολούθησε το και ενημέρωσε μας, έχει ενδιαφέρον.

Να είσαι σίγουρος. Ελπίζω να μην χρειαστεί να δώσω τους πλέκο μου για αυτό τον λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Όσα ψάρια ζουν στο βυθό σε κάποια φάση αργά ή γρήγορα τα κάμνουν όλα επίπεδα δεν υπάρχει περίπτωση.

Τα βουναλάκια που βλέπεις σε διάφορα ενυδρεία είναι μόνο για φωτογράφηση ή είναι κολλημένα ή έχουν μικρά κοπαδόψαρα που δεν ασχολούντε καθόλου με τον βυθό.

Link to comment
Share on other sites

Όσα ψάρια ζουν στο βυθό σε κάποια φάση αργά ή γρήγορα τα κάμνουν όλα επίπεδα δεν υπάρχει περίπτωση.

Τα βουναλάκια που βλέπεις σε διάφορα ενυδρεία είναι μόνο για φωτογράφηση ή είναι κολλημένα ή έχουν μικρά κοπαδόψαρα που δεν ασχολούντε καθόλου με τον βυθό.

Χρησταρα μπερδευτικες λιγο φιλε,ο φιλος δεν εχει φτιαξει βουναλακια,τα ψαρια του τα εφτιαξαν.:P

Link to comment
Share on other sites

άξιζε σίγουρα τον κόπο .πραγματικά μεγάλη αλλαγή .

καλή συνέχεια !

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου κάνουν τα πλέκο. Θα βγάλω την σπηλιά μήπως φταίει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι οτι θα εχεις προβλημα,,,ηδη στην γωνια εχει μεινει 1cm παχος μαναντο,αν συνεχισουν να το κανουν θα βγει το υποστρωμα απο πανω και θα εχεις προβληματα..

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι οτι θα εχεις προβλημα,,,ηδη στην γωνια εχει μεινει 1cm παχος μαναντο,αν συνεχισουν να το κανουν θα βγει το υποστρωμα απο πανω και θα εχεις προβληματα..

Αν συνεχιστεί αυτό σίγουρα. Εβγαλα την σπηλιά και ίσιωσα τον βυθό τώρα. Αύριο θα ξέρουμε. Ελπίζω να είναι η σπηλιά η αιτία γιατί την άλλη μεριά δεν την πειράζουν. Αν ξαναγίνει θα πρέπει να δώσω τους πλέκο :(

Έγινε επεξεργασία - panagreco
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου φίλε! εξαιρετική δουλειά και απεδωσε! Είναι κάτι που θέλω να κάνω και εγω τώρα που ειναι νωρίς μιας που από τημ μια ειναι θέμα αισθητικό για μενα, από την αλλη θεμα με στεμ φυτα (παρομοιο προβλημα) και τελευταιο για να κανω κάτι καλυτερο μια κια πλεον τα παιδια στο φορουμ ειναι απαιχτα στην βοηθεια και την καθοδηγηση. Ευτυχως εμενα ειναι 54 μικτα και 44 καθαρα

Λογικα επειδη τρεχει το δικό μου 6 μηνες ισως ειναι λιγο ρισκο. Θα το συζητησω και με το φορουμ και θα δουμε!

Κάτι αακόμα, πως καταφερες να πείσεις την γυναικα σου? εγω δεν το βλέπω. της αρεσει να το βλέπει αλλα μεχρι εκει :)

Link to comment
Share on other sites

έχω και εγω ένα ανκιστρους και ισως χρειαστει να το δωσω αν επιλεξω το ιδιο βυθο. Ελπιζω να μην αναγκαστεις :(

Link to comment
Share on other sites

Κάτι αακόμα, πως καταφερες να πείσεις την γυναικα σου? εγω δεν το βλέπω. της αρεσει να το βλέπει αλλα μεχρι εκει :)

Για αυτό δεν βρήκα καμιά βοήθεια στο forum. Πάντως εμένα με βοήθησαν μερικά λουλούδια ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...