Jump to content

Αυτοματη Αναπληρωση Νερου


Recommended Posts

και ναι ηρθε η ωρα να αγορασω καποια συσκευη αυτοματης αναπληρωσης νερου,εχετε κατι υποψη σας? να παρω απο καποια εταιρια η να το κανω μονη?αν θα ειναι κατι ετοιμο τι θα μου προτεινατε να ειναι αξιοπιστο και να μη χαλασει αυριο που λεει ο λογος. ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη, αυτη εχω!

Θα την παρεις κομπλε ομως με την αντλια, διπλο φλοτερ, τροφοδοτικο.......

Αργησες ομως επρεπε να την ειχες παρει ηδη :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

μεχρι στιγμης δε μου χρειαστηκε,το χειμωνα δεν ειχα θεμα,τωρα που καλοκαιριαζει ομως και εχει αρκετη εξατμιση ηθελα να το παρω να εχω μην ειμαι συνεχεια απο πανω γι αυτη τη δουλεια. αυτην μου προτειναν και εμενα και βγαινει γυρω στα 100 ευρω με ολα αυτα σωστα?δεν ειναι θεμα χρηματων,τοοοοσα εχω δωσει μεχρι στιγμης,το θεμα μου ειναι να παρω κατι και να ειναι καλο να μην ανησυχω και τρεχω μετα για αλλα. αυτο με ενδιαφερει επι της ουσιας..:)

Link to comment
Share on other sites

69 ευρω βγαινει!

Πατα εκει που λεει επιλογες τι θες; και θα σου βγει το συνολο χωρις μεταφορικα

Link to comment
Share on other sites

το παρηγγειλα ηδη,μιλησα και με τα παιδια,το σαββατο θα παω απο εκει μιας που θα πηγαινω για μπανιο να το παρω και δευτερα θα ερθουν να μου το μονταρουν,ευχαριστω πολυ πολυ παιδια :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μιας και μιλαμε για την συγκεκριμενη αναπληρωση να κανω μια ερωτηση?Τελευταια δινει εντολη το κιτ για να αναπληρωθει το νερο,αλλα δεν σταματαει η εντολη,με αποτελεσμα.....Σκεφτομαι πως ειναι απο τα καλωδιακια των φλοτερ που οξειδωνονται απο το αλατι.Σας εχει συμβει κατι αναλογο? :umm:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μιας και μιλαμε για την συγκεκριμενη αναπληρωση να κανω μια ερωτηση?Τελευταια δινει εντολη το κιτ για να αναπληρωθει το νερο,αλλα δεν σταματαει η εντολη,με αποτελεσμα.....Σκεφτομαι πως ειναι απο τα καλωδιακια των φλοτερ που οξειδωνονται απο το αλατι.Σας εχει συμβει κατι αναλογο? :umm:

εμενα και αλλαξα φλοτερ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μιας και μιλαμε για την συγκεκριμενη αναπληρωση να κανω μια ερωτηση?Τελευταια δινει εντολη το κιτ για να αναπληρωθει το νερο,αλλα δεν σταματαει η εντολη,με αποτελεσμα.....Σκεφτομαι πως ειναι απο τα καλωδιακια των φλοτερ που οξειδωνονται απο το αλατι.Σας εχει συμβει κατι αναλογο? :umm:

Εχει βραχυκυκλωσει το φλοτερ Σταθη.Την εχω παθει ετσι και πλημμυρισα.Αλλαξε το φλοτερακι :)

Link to comment
Share on other sites

Με ποσα τροφοδοτικα την δουλευετε , με ενα η με δυο?

Link to comment
Share on other sites

Με ποσα τροφοδοτικα την δουλευετε , με ενα η με δυο?

γινεσαι πιο σαφης;

Link to comment
Share on other sites

για το συγκεκριμενο μιλαμμε τωρα οτι πλυμμυρισατε??? αν ειναι ετσι δε το βαζω καν,υπαρχει καποιο να ειναι 100% αξιοπιστο για να μην εχω θεμα κανενα???

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα.Οχι βρε μια χαρα ειναι η αναπληρωση.Εγω την εφτιαξα ειδη.Να δεις και κατι επωνυμες πως κολλανε :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

μιλησα και με το παιδι που εχει την εταιρια για να μαθω ακριβως για το προιον αυτο και με καποιους φιλους και εκεινοι ειναι ευχαριστημενοι γι αυτο,απλα εγω παντοτε προσεχω να παιρνω κατι καλο εξ αρχης,πριν κανω την κινηση,οχι να ειναι κατι απαραιτητα ακριβο αλλα να ειναι σιγουρα δοκιμασμενο,αν δεν εχω τα λεφτα θα τα μαζεψω αλλα θελω παντα να παιρνω κατι σωστο να εχω το κεφαλι μου ησυχο παρα να τρεχω μετα,ειδικα για το ενυδρειακι μου,διαβαζω πρωτα,απειρα θα ελεγα, εχω γινει φυτο,αποκτω την δικη μου αποψη αλλα επειτα θελω και τις γνωμες αλλων για να διασταυρωσω τη γυρω γυρω ερευνα που εχω κανει :)

Link to comment
Share on other sites

μιλησα και με το παιδι που εχει την εταιρια για να μαθω ακριβως για το προιον αυτο και με καποιους φιλους και εκεινοι ειναι ευχαριστημενοι γι αυτο,απλα εγω παντοτε προσεχω να παιρνω κατι καλο εξ αρχης,πριν κανω την κινηση,οχι να ειναι κατι απαραιτητα ακριβο αλλα να ειναι σιγουρα δοκιμασμενο,αν δεν εχω τα λεφτα θα τα μαζεψω αλλα θελω παντα να παιρνω κατι σωστο να εχω το κεφαλι μου ησυχο παρα να τρεχω μετα,ειδικα για το ενυδρειακι μου,διαβαζω πρωτα,απειρα θα ελεγα, εχω γινει φυτο,αποκτω την δικη μου αποψη αλλα επειτα θελω και τις γνωμες αλλων για να διασταυρωσω τη γυρω γυρω ερευνα που εχω κανει :)

Ολα μπορει να χαλασουν καποια στιγμη. Μηχανηματα ειναι.

Τα ηλεκτρονικα εξαρτηματα ακομα πιο ευκολα.

Τα φλοτερ κολλανε στο αλατι καποια σττγμη. Επισης αν οδηγουν αντλια 220 αντι για 12V, ειναι πιο ευκολο να κολλησουν.

Τα δυο φλοτερ προσφερουν μεγαλυτερη ασφαλεια

Μπορεις να τα αλλαζεις εναλλαξ με καινουρια καθε τοσο για ασφαλεια.

Αν και η μονη ασφαλεια 100% ειναι να εισαι μπροστα και να παρακολουθεις οταν γινεται η αναπληρωση :) ή να βαλεις υπερχειληση (για την αποφυγη πλημμυρας).

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

το ξερω μωρε απλα ειμαι της αποψης οτι σε ενα πραγμα δοκιμασμενο,καινουριο και καλο πας με το κανονα,οχι με την εξαιρεση,ακομα και ενα καινουριο αμαξι να παρεις και να πληρωσεις ποσα λεφτα φυσικα και μπορει να συμβει κατι αλλα κατα κανονα δεν συμβαινει,ποσο μαλλον με μικροπραγματα σαν αυτα που συζηταμε. σκεφτομαι οτι εχω πληρωσει τοσα για το ενυδρειο,που δε θα κοιταξω να παρω κατι προχειρο για θεμα οικονομιας,δε λεω οτι μου τρεχουν απο το μπατζακι αλλα προτιμω να κανω κι αλλη οικονομια και να παρω,η να φτιαξω κατι καλο παρα να παρω κατι που θα με αγχωνει και μετα θα τρεχω,αυτης της φιλοσοφιας ειμαι σαν μαργαριτα.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, αλλα δεν μπορεις απλα και μονο επειδη ειναι κατι επωνυμο ή ακριβο, να εισαι 100% ασφαλης (αυτο ζητησες).

Θα παρεις μεν κατι ποιοτικο (οχι απαραιτητα ακριβο) και βαλεις και δικλειδες ασφαλειας (αν δεν εχει ηδη), οπως τα δπλα φλοτερ, υπερχειληση, ή water level alarm κλπ ή και πιο ακριβα, οπως παρακολουθηση απο μακρυα μεσω νετ, τηλεφωνου κλπ.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, αλλα δεν μπορεις απλα και μονο επειδη ειναι κατι επωνυμο ή ακριβο, να εισαι 100% ασφαλης (αυτο ζητησες).

Θα παρεις μεν κατι ποιοτικο (οχι απαραιτητα ακριβο) και βαλεις και δικλειδες ασφαλειας (αν δεν εχει ηδη), οπως τα δπλα φλοτερ, υπερχειληση, ή water level alarm κλπ ή και πιο ακριβα, οπως παρακολουθηση απο μακρυα μεσω νετ, τηλεφωνου κλπ.

σωστός!

Link to comment
Share on other sites

γινεσαι πιο σαφης;

Πιστευω οτι εαν συνδεθει με ενα τροφοδοτικο επιβαρυνουμε τα φλοτερακια (αλλαζει η ταση προς αυτα ).

Καλυτερα ειναι να χρησιμοποιησουμε 9v για το κοντρολερ και 12v για την αντλια.

Επισης πιστευω οτι ειναι καλυτερα να κοβουμε τον αρνητικο πολο .

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ρωτησα ηταν αν εχετε κατι αξιοπιστο να μου προτεινετε,δεν ρωτησα αν εχετε κατι ακριβο η επωνυμο να μου προτεινετε,ρωτησα για καποια εταιρια οχι για να παρω το πιο ακριβο αλλα για να μπορεσω να το ψαξω και να ενημερωθω γι αυτο το συγκεκριμενο προιον που θα μου προτεινε ο καθενας συμφωνα με την εμπειρια του και απο εκει και επειτα θα επελεγα πιο μου κανει. αυτο που τονισα ειναι πως δεν με ενδιαφερει τοσο η τιμη οσο το να ειναι κατι καλο και να μη μου χαλασει αυριο,συνηθως απο την εμπειρια μου το φθηνο ειναι και ακριβο,και δε μιλαω για τις εξαιρεσεις, αλλα για τον κανονα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...